N.« 1. Z1ER1EZËESCHE COURANT. v Zaturdag 2 Januarij, Woensdag en Zaturdag. BESTOKEN A 4MIRISTRATIEN Burgemeester en Wetiiocders van Zierikzee bren gen Ier kennis van de ingezetenen dal, ingevolge ontvangen berigt vau den beer provincialen directeur der rijksbelastingen in Zeeland de aanvankelijk tot I Januarij 1858 bepaalde schorsing der invoering van de nieuwe tarieven op bel geslagttot nadere hekend- making voortduurt. B. C. CAU Voorzitter. BINNENLAND. Zierikzee 30 December. Heden namiddag liep alhier van de Stads-Commerciewerf met het beste ge volg ti water het barkschip de Grondwet kapt. T. C. Kammingagroot circa 400 gemeten lasten boek houders M. C. de Crane en Zoon. li a i buitenland. Brussel, 26 December. Te oordeelen naar de kalmte der eerste zittingen van de kamer der vertegenwoordigers, zou men hebben kunnen aannemen, dat de klerikale partij -zich onder wierp aan de meening der natie en van het te rugkomen op faits aceomplis afzag. De zitting van eergisteren echter heeft getoondwelk een wrok onder de leden dier partij is ontstaan over de nederlaagdie zij bij de gemeente-verkiezin gen van 17 October en bij de algetneene verkie zingen van 10 December heelt ondergaan. Een enkel woord was genoegom te doen voorzien hoe onstuimig het parlementaire zittingsjaar zal wezen. Het gebezigde woord was dan ook oproeren werd door den heer Dumortiereen der vurigste klerikalen, geuit. In den be ginne was de zitting zeer rustig. Eenige Vlaain- sche leden hadden hun verlangen kenbaar ge maakt, dat de vrije invoer van steenkolen, die met 31 December a. s ophoudt, althans voor een maand zal worden verlengd, doch de Waalsche afgevaardigden wilden daarin niet toestemmen. De minister van financien maakte aan het incident een einde door te verklaren dat men eerst eenige ondervinding moet op- 18i>^ - ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 uresmorgens VERSCHIJNT. Een nieuwe tijdkring is weder daar. De Redactie wenscht hare lezers daarmede hartelijk geluk. Voor spoed vreugde vrede welstand naar ligchaam en geest zij het deel van allen. De plaats onzer woning, dit gewestons vaderland ondervinde in ruime mate den zegen des Allerhoogsten. En belooft hel jaar 1858 voor deze stad een feestjaar bij uitnemen Iheid te zijn. en worden door zoo velen de Junij en Julijdagcn van dit jaar met reikhalzend vei langen te geinoet gezien, dan begrijpen wij hel ligt dal zij zich in stilte bij de intrede van dit jaar loewenschcn dat die feesten aan deze stad en aan de goede zaak die zij tol doelwit hebben, tol eer nul en voordeel mogen zijn. In dien wenscb vereenigen wij ons gaarne mei hen. Zoo zij het jaar 1858 in (lil en menig ander opzigt een ge zegend heugelijk jaar. BEKENDMAKING. Zi erikzee, den 30 December 1857. C. de JONGE, Secretaris. PRIJS DER AD VER TEN'I IEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks Doodberigten van 1 -6 regels a f 1 behalve het ZegelregCV Ds. Creutxbergte Oosterland heeft, voor het op z,. weleerw. uitgebragte beroep naar Vee- nendaal bedankt. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Overschie is, ter aanvulling der vacature ontstaan door het vertrek van ds. W. Kraijenbelt naar Scheve- ningen het navolgende twaalftal van predikanten geformeerdalphabetisch gesteld: dd. J. D. Beman Brouwer te Eede J. W. Felix te Heeg D. Gilde. meester, te lilburgF. W. Merens(h. dr. te Baarn en Eembrugge A. J. Molenaar Ie Harderwijk; N. Osli, te Delfsbaven C. van Roggen te Nieuwerkerk in Duiveland G. L. Fruitier de Talmate Schcrpen- zeelL. Tinholtte Wissekerke JC. Verhoef) te Sluis in Vlaanderen 1. C. de Vijver, te Veenendaal en IV. Zegers te Oosterbeek waaruit dit zestal werd gevormd dd. Beman, Brouwer, Felix, Molenaar, Osli Verhoef) en Zegers en daarna het volgend drietal; dd. Molenaar, Osli en Zegers. LI. donderdag stonden ter correctionele leregt- zilting van de arrondissements-regtbank te Middel burg teregt P. AdriaanseJ. de Rijke en D. Adr'manse, zijndo do twee eersten dc personen die in de eerste helft der maand November jl. bij het delven van eene sloot op een perceel bouwland nabij die gemeente, eene vrij aanzienlijke som gelds hebben gevonden beklaagd van eenvoudigen diefstal en de derde van roedepligtigheid daaraan. Nadat de heer J.Hebbelmg, tweeden commissaris van policie, en een twaalfjarigen jongen J. Bacltgehoord waren betoogde de heer subsistuut-officier van justitie dat het genoegzaam be wezen is dat bij da eerste beklaagden het voornemen bestond om zich dat geld toe te eigenen en mede- pligtigheid des derden door verberging van een ge deelte. Hij requireerde derhalve met aanneming van verzachtende omstandigheden lot veroordeeling van den eersten en derden beklaagde tot correctionele ge vangenisstraf van eene maand en den tweeden van 40 dagen. Door den verdediger van de beklaagden, den leer mr. A. J. van Eeltelen, werd in het breede be- ^ftagd dal de gevondene gelden niet anders dan als een chat konden worden aangemerkten dat bier aan len arglist te denken valtnoch aan eenige andere afbare daad maar dat alleen eene aarzeling had -Ms gegrepen om het gevondene dadelijk geheel ver te geven aan de policie ten deze volstrekt onbe- Yoegd dii te vorderen. Hij concludeerde aizoo dat dq beklaagden zouden worden ontslagen van alle regls- vervolging Na re- en dupliek is de uitspraak be paald op aanstaanden woensdag. Naar inen verneemt is in eene dezer dagen gehouden vergadering van vermoeten enz. de te Goes gevestigde maatschappij van verbeterde meekrapbereiding ontbonden en eene commissie tot liquidatie benoemd. Wij vernemen dat bij het departement van justitie de noodige voorbereiding wordt gemaakt om in den aanvang van het volgend jaar aan te be steden het bouwen eener nieuwe gevangenis te Goes enz. Zijn wij wel geinformeerd, dan zijn de kosten begroot op plusminus f 90,000 Men meldt uit Loosdrecht vari 28 Decem ber. Dezer dagen is binnen deze gemeente eene vreeselijke misdaad gepleegd. Zekere Pronk heeft zijne ziek te bed liggende vrouw, naar men wil, op gruweli jke wijze mishandeld en vermoord. Men meent, dat de hem kenbaar gemaakte be geerte zijner vrouw om over baar vermogen, bij uitersten wil ten behoeve van derden te beschik ken hem tot het plegen van den moord gebragt heeft, de dader is gevankelijk naar Utrecht ver voerd. Sommige dagbladen hebben dezer dagen berig- ten medegedeeld nopens de veranderingen die met Mei aanstaande in de standplaatsen van verschil lende troepen zouden plaats hebben. Naar wij ver nemen is daaromtrent tol hiertoe nog niets bepaald en zal die garnizoens-verandering eerst in bet volgende jaar na de optreding van den nieuwen minister van oorlog worden vastgesteld. Door eenige oudmilitairen te'sGravcnhage, die geregtigd zijn tot het dragen van de St. Iielena- medaille,is gevolg gegeven aan hun vroeger ge meld voornemen om zich tot Z. M den koning te wenden met een adreswaarin zij te kennen geven, dat zij die medaille niet zullen aannemen maar waarin zij tevens verzoeken dat het H. D. moge be hagen eene medaille in te stellen ter herinnering aan de roemrijke dagen in Junij 1815 Den 17 en 18 Januarij 1852 werd de inrigting Nederlandsch Mettray op ïiijsselt bij Zulphon geopend met 21 verwaarloosde kinderen. Den 1 September 1855 telde de kolonie 130 kinderen en thans op het einde van 1857 ruim 200van welke reeds een 30 of 40tal de kolonie verlaten hebben. Men meldt uit Zutphen van .27 dezer. Door den heer L. S. werd gisteren een brand brief ontvangen van een kolonist uit Veen- huizen met bedreiging, indien hem voor het einde dezes jaars niet eene som van ƒ50 werd toegezonden, alsdan de door genoemden heer be woonde huizing in brand zou worden gestoken. De policie, hiervan verwittigd, heeft onmiddelijk de noodige maatregelen genomen. Uit Nijmegen wordt gemeld dat in den kade muur weder nieuwe scheuren ontstaan zijn en de voortdurend lage waterstand deverzakking schijnt te bevorderen. Met belangstelling ziet inen het verslag der daartoe benoemde commissie van de koninklijke akademie van wetenschappen over dit onrustbarende verschijnsel te gemoet. Dezer dagen vervoegde zich bij den beer pastoor der R. K. gemeente te Voorscholen een persoon ver moedelijk ruim 2d jaren oud die hem mededeelde dat zijne moeder plotseling in eene schuit onder die gemeente overleden was. Hij bestelde eene begrafe nis en gaf den mocijelijken toestand te kennen, waarin hij doer dat onverwacht overlijden verkeerde daar hij geen geld genoeg bad medegenomen om voorloo- pig eenige kleine uitgaven te doen. De pastoor gaf hem hierop ecnig geld dat hij bij de begrafenis zou terruggeven. Met hetzelfde verhaal bestelde bijvoorde begralenis een rijtuig bij een stalhouder,ook daar ont ving bij geld. Later bleek dat het geheele verhaal onwaar was. - Met de kermis, die te Doorn gewoonlijk met af wisseling van eenige vechtpartijen plaats vindt, was er een zeker heethoofd, die een stillen burgerjongen her haalde malen zeer beleedigde, zoodat deze, eindelijk dat tergen moede hem eene steek met zijn mes dreigde te geven. Bij aanhouding der uittarting ge beurde zulks, en bij bragl den uitdager eene wond in den regterarm toe. Geneeskundige hulp werd daarop ingeroepen en na eenige behandeling vond men hot geraden den arm Ie ampuleren. De lijder eenige dagen daamja overleden zijnde, heeft de familie ihs verslagenen van alles aangifte gedaan en is deze zaak I thans aanhangig voor den regter. Als iels bijzonders wordt gemeld dat to Znii-\ horn eene buitengewoon zware keisteen is gevonden op den grond van den beer Barna. Deze beeft hem geschonken aan II J. Linker, te Zevenhuizen, welke met drie andere personen veertien dagen bezig is ge weest om den steen uit den zestien voet diepen kuil te halen en in stukken te laten springen waartoe 31 pond buskruid werd gebruikt. De brokken zijn ver voerd in vier en dertig wagenvrachten tezamen een gevvigl hebbende van vijftigduizend ponden. Men meldt uil Dadingen van 27 dezer. Een landman te lleinum is weder het slagtoffer van on- voorzigtigheid geworden bij bet graven vau een riool tot aanvoer van drinkwater voor bet vee. Hij rs on der de ingestorte aarde verslikt terwijl hij geheel al leen daarmede bezig was. Kort daarna vond men zijn lijk. LI.zaturdag avond is een schippersknecht op den openbaren weg van Sint-Nicolaasga naar de Joure, door twee personen gewelddadig aange rand, en na eene herhaalde verwonding van eene som van ƒ118 beroofd. De verwonde had deze som eenige oogenblikken vroeger ontvangen keerde vergenoegd navolbragte dienst naar huis en zou zich eerstdaags in het huwelijk begeven hebben. Blijkens mededeeling van Zr. Ms, consul te St. Thomas is den 6 Nov. door den president der Dominicaansche Republiek een decreet uitgevaar digd waarbijten einde den opstand in het land schap Cibao te onderdrukken al de havens der Republiek die voor den buitenlandschen handel openstaan benevens de geheele kust lusschen de rivier Pedernales en de rivier Dajabon met uit zondering van de haven der hoofdstad Santo Do mingo voor den handel gesloten en van de af kondigingvan het besluit af in staat van blokka de gesteld worden, Aan de schepen komende van de Antilies wordt een termijn van 15 aan die van het Vaste land van Amerika een termijn vari 30, en aan die van Europa een termijn van 60 da gen toegestaan binnen welken zij eenvoudigzul- len worden afgewezen na verloop van dien ter» mijn zullen alle schependie in de wateren der genoemde haven of kust worden aangetroffen aangehouden en benevens de lading verbeurd verklaard worden. f f B S Ii Gr I Bi

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1