ZEETIJDINGEN VËRY0ËR-I1DDËLËN BEERS JARKTBËRIG'iB ML ABYPJIT11ÏÜ beschadigde Rogge. BERMKE STAND TE ZIERIKZEE ontbrak verkeerden de Engelschen in een hoogst ge vaarlijken toestand. De woede der muitelingen is tot bet uiterste gestegen. De Pekin is den 19 dezer, met tijdingen uit Bom bay van 4 October te Suez gearriveerd. Den aanval op Delhi is den 14 September beproefd en het noordelijk gedeelte der stad toen bemagtigd den 16 September zijn de magazijnen verbrand en den 20 was de stad geheel bezet. De Koning van Delhi en zijne zonen zijn als vrouwen gekleed onlvlugt. De aanval geschiedde door vier kolonnes, een van welke door het contingent van Cachcmire geleverd was. Het eerste binnenkomen der stad werd door de poort van Cachemiere bewerkstelligd vervolgens trokken de troepen langs de wallen tot aan het hoofdbastion en de poort van Kauboul. De tegenstand is alierhard- nekkigst geweest. De verliezen der Engelsche troe pen bedragen thans zeshonderd dooden en gekwetsten, waaronder een vijftigtal officieren. Lucknow hield het tot 16 September nog altijd uit en do bezetting was van genoegzame levensmiddelen tot 1 October voorzien, tegen welk tijdstip de generaals Havelock en Outram verwacht werden. Het 52ste inlandsch infan- terie-regement van Bengalen is den 18 September in opstand geraakt en gedeserteerd. Aan de officieren is geenerlei leed geschied. Eene bende oproerlin gen heeft Nagade bemagtigd en het 50ste infanterie- regement heeft zich bij hen aangesloten. De muite lingen van Jahdpoore hebbende troepen van den rajah verslagen en zich met de rebellen van Arrah veree- nigd. De generaal Lawrence beeft hen den 18 Sep tember aangevallen en naar Gayah teruggedreven, maar de in opstand geraakte troepen waren te aan zienlijk dan dat hij zijnen aanval voort kon zetten, weshalve hij naar Beawt teruggetrokken is. De troepen van Seinde, 15,000 man sterk, snijden aan de uit Delhi gevlugte troepen den aftogt af. Van Bombay zijn de Europesche troepen naar Seinde ge zonden. Nog zegt men dat de generaal Havelock den 19 September de Ganges is overgetrokken, om Lucknow te ontzetten. Voorts zou het berigt ontvangen zijn dat de stammen der Santals die op dertig mijlen af- stands van Calcutta wonen, de ambtenaren verdreven hebben] dat het geheele koningrijk Oude onder de wapenen Staat en dat het aan China grenzend land der Assams insgelijks in opstand is. Ofschoon te Calcutta de volkomensle rust beerschte, zijn aldaar ook de Europeanen ontwapend en hebben vertoogen daartegen ingediend. De wederstand tegen de Oost-Indische Compagnie en de algemeene zucht naar een regtstreeksch bewind nemen toe. De ttrandnefel. In tijden van nood ziet men naar hulp om en tot afwering daarvan wordt dan veel ouds en veel 'niéuws voorgeslagen. In zulk eenen tijd van nood en wel bij gebrek aan veevoeder bij de stalvoedering veroorloof ik mij (zegt de mededeeler na eenige voorwoorden van plaatselijk belang) op een inheemsch voedergewas opmerkzaam te maken, wiens verdiensten tot nu zóó weinig gewaardeerd werden dat men het verdelgde, waar het zich vertoonde, dat men het tot het onkruid telde dat toch eene van de toereikendste planten is die in het vroege voorjaar, vóór nog aan klaver en andere voederge wassen te denken is, weelderig uitspruit, die van rundveepaarden en varkens in jeugdigen toestand gaarne gevreten wordt en daarbij gunstig op de melkorganen der koeijën werkt. Het is de groote of gemeene Brandnetel (Urtica dioéca) In kleine boerderijen ziet men de meiden in het vroege voorjaar naauwkeurig ..en vlijtig aan hekkenschuttingenmuren en sloot kanten naar brandnetels zoeken, om zoo het vee een aangenaam voedsel te verschaffen. Waarom zouden nu niet grootere landbouw- ïnrigtingen deze plant als voedergewas opzettelijk aankweeken, daar zij reeds vroeger, eer de boomwol-cultuur opkwam en haar verdrong, in verscheiden strekenb. v. Picardie als plant om te spinnen regelmatig hare plaats op dc velden vond. De brandnetel groeit in eiken droogen humusrijken grond en zelfs op plaatsen waar nimmer ploeg of spade inkwam, wanneer slechts eenige duimen goede aarde daarop ligt. In oenen losseren rijkeren bodem wast zij natuurlijk beter en bij eenigen toeleg op de cultuur gedijt zij tot eene aanzien lijke hoogte. De wortels 'loopen geheel vlak door den grond rond en vormen eenen dikken knoop, waaruit 'zich telken jare de stengels achter .elkander vernieuwen zijnde de plant eene overjarige. Op plaatsen, waar de brandnetel in het wild groeit, laat zij hare bla deren vallen en mest zij zich zelve. Wil men echter de plant oog sten zoo moet men ze mestenom haar voedsel te geven in plaats van de bladeren, die anders van den afgesneden stengel zouden af gevallen zijn. Óf men bestrooit den bodem vóór den winter met hoomloof of dennennaalden opdat zij verrottenvóór de planten groei weder begint, of men neemt daartoe ouden bouwafval, welke haren groei zeer bevordert. Vindt men echter bij het brandnetels verbouwen goede rekening en heeft mem stalmest overig, zoo gelukt zij bij bemesting daarmede voor den winter voortreffelijk. Tot eene brandnetel-plantaadjc moet men echter een stuk land voor langen tijd, zoo niet voor altijd bepalendaar zij door hare knoopvormige wor tels moeijelijk zijn uit te roeijen. Elk boerenerf heeft echter derge lijke landerijen die tot nu toe volstrekt geen rente afwierpen en die voortreffelijk tot een verbouw van brandnetels geschikt zijn. Men kan tot verbouw van groen voeder de netels even als de planten cm-te spinnen, door zaden en door verplanten verkrijgen. De laatste wijze is echter boven de eerste te verkiezen. Nadat men het daartoe bestemde stuk land geploegd en waar dit niet mogelijk is met de spade omgewerkt beeftplant men de netels op rijeneen palm van elkander en wel zoo diep als zij van te voren gestaan hebben. Tot dit einde trekt men de brandnetelstengels in September en October nit dsn grond, scheurt ze uit elkander en besnijdt ze zoo, dat de stengel ter lengte eens vingers aan den wortel blijft. Op deze wijze kan men van den brandnetelaanleg in het aanstaande voorjaar gebruik maken, terwijl men bij de uit zaad gewonnene een jaarlanger wachten moot, tot de planten goed van stengels voorzien zijn. Wil men echter de netels uit zaad trekken, zoo mag men niet met eene zwaardere hand dan klaver zaaijen. Zoo als gezegd is elke boerderij heeft wel in de nabijheid van de hofstede een stuk landdat tot aanleg van zoodanige netoiplantaadje geschikt is; de aanleg zelfs is met zóó ge ringe kosten verbondendaar zich de zaden en planten van zelve genoeg voordoen zonder daarvoor eerst gelden naar het buitenland behoeven te zenden de cultuur en bemestingkosten zijn zóó gering, dat het zich wel beloontom de brandnetels uit de vergetelheid te rukken om met haar aankweeking proeven tot verkrijging van groen- voedér te ondernemen. Landbouw Courant. JONGSTE TIJDINGEN. Londen, 29 October. Koffi] 11/2 sfi, hooger. Suiker lager met levendiger handel. Rijst lager. Volgens particuliere borigten, zijn Anjer gepasseerd de schepen Elisabeth en Johannakapt. T. R. Oom- kens, den 27 Augustus en de Catharina Maria, kapt. J. A. Ballotden 8 September, beide van Swansea bestemd naar Hong-Kong. Aan boord der beide schepen was alles wel. Den 26 dezer is te Falmouth aangekomen het kof schip Oostzeekapt. Riedijk van ibraïla naar Huil. Aan booid was alles wel. Den 8 Augustus is tc Samarang aangekomen Schou wen kapt. Kroll vertrokken den 2 September naar Pekalongan. Den 26 October is te Cardiff aangekomen IVil- helmina Catharina, kapt. de Groot Stiffry, v. Rotterdam. Brouwershaven 27 October. Binuengekomen Madura kapt. F. Draycr van Padang Hero, kapt. J. C. Stafford van N'cw-York 2 Anthony's, kapt. J. R. Jones van Akyab alle drie naar Rotterdam Deborah kapt. J. Peters, van Par naar Dordrecht 29 dito Stad Dordrechtkapt. 3. l'I. Sluitvan Lon den naar Dordrecht, en ill dito, uitgezeild: Stad Dordrecht, kapt. J. H. Stuit, van Dordrecht naar Londen. j AFVAART der stoomboot stad zierikzek. gedurende de maanden OCT. en NOVEMBER. Van Zierikzee: Overleden J. van den Ende, oud 6 weken, zoon. J. A. Tromp, oud 78 jaar, wed. van M. de Lange Cats W. van de Velde oud 70 jaar, weduwnaar. D. G. Bibbe oud 48 jaar, echtgenoot van T. Ornee M. J. Niesse oud 27 jaar, ongehuwde dochter. Zondag 1, 'smorg. 401/» ure. Woensdag 4, 's midd. 12 Vrijdag 6, 'smorg. 5 Van Rotterdam Zaturdag 31, Dingsdag 3, Donderdag 5, s morg. 5'/a ure 6 6'/J - dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Rotterdam Van Middelburg: Zondag 1, 'smorg. 10V2 ure. Maandag 2, 11 Woensdag 4, 5 Vrijdag 6, 6 Zaturdag 33, Dingsdag 3, Donderdag 5, Zaturdag 7, 's morg. 0 De diligence zal van Zierikzee l*/2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen Des maandagswoensdags en vrijdags, 's morgens ten'S^/a ure", na aankomst der stoomboot van Breslcens. De diligence zal van Zierikzee 172 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam uur na de afvaart der stoomboot rijden. Des dingsdags, donderdags en zaturdags's morgens ten 8^ ure, "Ha 'aankomst van den eersten trein uit 's Hage. PBZJZE9Ï DEH EFFECTEN TE AEÏSTEBDAM den 29 October 1857. Nederland Werkelijke schuld dito dito Araortis. syndic. Werkelijke schuld Rusland. bij Hope 17-98 1816 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 5. leen. dito betaalb. Amsterdib bij Hope bij Stieglitz. dito Cert, van ass. Poólsche scliatkistb. oblig. Oostenrijk. Metallieken Nationale rente Amsterdam Metallieken Buitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch Cert, van coupons Buitenlandsch 1853 dito 1856 Spanje. Portugal. a>79 4 b b 5 5 4 4 6 4 5 5 5 2 Va 3 8 1% 3 pet. 62% w-„ s» O 95% o 103, 101 95% 83% 82% •3%. 36 7g «'74 36';., 0 24'%. 43',,. 42"% Zierikzee, De Red. Mudde. Oude Tarwe 1856 Nieuwe dito 1857 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Or&iuaive dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver van den 29 October 1857. 10,00 - 10,00 - 0,00 - 9,00 - 8,00 - 6,75 - 6,25 - 6,00 - 4,00 De Ned. Mudde. Paardeboonen Witte dito Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad f 7,50 12,00 - 8,75 - 0,00 - 8,25 - 0,00 - 14,' 0 - 12,75 - 0,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee Teelt 1857. 30,50 k 31,00 29,50 a 30,00 28,50 a 29,00 30,50 a 31,00 29,50 a 30,00 28 50 a 29,00 30,50 a 31,00 29,50 a 30,00 28,50 a 29,00 4,00 a 5,00 3,00 k 3,50 van den 29 October 1857. Twee en een 1ste kw. blank Twee en een middelbare dito Twee en eenmindere dito Een en een 1ste kw. blank Een en eenmiddelbare dito Een en een mindere dito Onberoofde 1ste kw. blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofdemindere dito Muilen Middelbare dito Tot mijne mijner Kinderen cn Behuwd- Kinderen diepe droefheid overleed heden na een langdurig lijden mijne hartelijk geliefde Echtgenoot MARIA de WIT in den ouderdom van bijna 64 jaren. Zwaar treft mij dit verliesdan ik hoop Gode ie zwijgen en niet te treuren als dezulke die gene hope hebben. Beets, J. C. BUIJN, 26 October 1857. Predikant. Eenige en algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden zoo 'binnen als 'buiten de Stad. Het BESTUUR van het BEGRAFENIS FONDS, voerende de zinspreuk: TOT NUT VAN 'T ALGEMEENgevestigd binnen deze Stad brengt door deze ter kennis van dc belangheb benden dat de gewone wekelif Ixsclia» Con tpïbutïe die op den vijftienden Junij jl. een aan vang heeft genomen als nu weder voor een onbe- paalden tijd zal gesSotvn worden op den tweeden November e. k. met inachtneming van het bepaalde vervat in art. negentien van hel Reglement. Zierikzee 29 October 1857. Namens het Bestuur voornoemd De Boekhouder HOOGSTRAATE. I De Strandvonder te Bruinissezalop Dingsdag 3 November 1857, des voormid dags ten elf ure, ten overslaan van een bevoegd be ambte op de Haven aldaarom contant geld publick presenteren te verkoopen eene aanzienlijke partij door zeewater De ondergeteekende geeft bij deze kennis aan de Dames dat zij op Dingsdag 3 November zal presen teren de Modellen van Bloeden Mutsen etc. voor dit Saisoen. Zierikzee30 October 1857. A. A. HARINCK Phaff. Poslslraal. Zierikzee 28 October. Binnengekomen deFran- sche logger Nephtuniskapt. J. Beveu met klei van St. Vecient de la Barquera voor Dordrecht. van 23 tot en met 30 octob. 1857. Geboren Een zoon van C. Timmerman en B. Telle. Een zoon van P. Sies en M. Baljé. Een zoon van H. de Vos en N. Gerre. Eene dochter van J. W. C. Hiliebrand en J. Niesse. Een zoon van A. Schults en A. J. Lindon. Eene dochter van G. Dane en J. Galeijnse. Eene dochter van F. J. Yorslheuvel Labrand en A. C. Harinck. Gehuwd: J. Morijn en P. Versteeg. De SOCIËTEIT TOT NUT EN GENOEGEN, te Zierikzeemaakt bekend': (jjj. 1. Dat de BEESTENMARKT te dezer Stede zal plaats hebben op Donderdag den 5 November 1857 op de aloude standplaats aan de Balieaanvangende des voormiddagsten 10 ure. 2. Ieder Veehouder wordt bij deze uitgenoodigdom voorzegde markt, zoo door het aanbrengen als ter verkoop aaubieden van Rund vee, zooveel mogelijk te helpen bevorderen. 3. Tot aanmoediging zullen door genoemde Sociëteit de navolgend® prijzen, premien en getuigschriften worden toegekend, als: Voor de best gekeurde Melkkoe, de prijs van 6 en een getuigschrift. (Wordende hierbij kennis gegeven, dat de eenmaal bekroonde Melkkoe nipt meer bij de keuring in aanmerking zal komen.) Voor de daaraanvolgende best gekeurde Melkkoe, eene premie van/ 4 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde kalfdragende Vaars, de prijs van 5 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde kalfdragende Vaars eene premie van 3 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde driejarige Vaars geworpen na t Januarij 185f, de prijs van 4 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde driejarige Vaars geworpen na 1 Januarij 1854 eene premie van ƒ2 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde tweejarige Vaars geworpen na 1 Januarij 1855, de prijs van 3 en een getuigschrift. 'Voor de daaraanvolgende best gekeurde tweejarige Vaars,geworpen, na 1 Januarij 1855eene premie Van 2 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde jaarling, geworpen na 1 Januarij 1856, de prijs van 3 eu een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best'gekeurde jaarling, geworpen na 1 Januarij 1856 eene premie van f 2 en een gétuigschrift. Voor dengenen, welke de vetste Koe zal aanbrengen, de prijs van ƒ6 en'een getuigschrift. Voor dengenen welke de vetste Vaars zal aanbrengen de prijs van 6 en een getuigschrift. Voor dengenen welke de vetste Os zal aanbrengen de prijs van -6 en een getuigschrift. Eene premie aan dengenen welke het grootste getal vet Rundvee zal aanbrengen van 10. En eene premie aan dengenen buiten het poortambachtwelke het grootst getal Rundvee zal tentoonstellen van f 10doch. het vee niet jonger zijnde dan 1 jaar. Welke prijzen en premiën namens het Edel Achtbaar Bestuur, door de Directie van voornoemde Sociëteit, na de keuring, welke des voormiddags ten 11 ure zal aanvangen, aan de bekroonden des avonds, ten huize van den Kastelein B. W. Vermunt zullen afge geven worden terwijl de uitreiking der getuigschriften op nader te bepalen tijdstip zal geschieden. 4. Degenen, wélke van buiten het poortambacht Vee op deBees- tenmakt zullen aanvoeren wordt de gelegenheid gegeven,, genoemd vee kosteloos te doen verzorgen voor éénen nachtmits vooraf kennis gevende aan den Heer President C. van der Vliet Dz. 5. Eindelijk worden de Leden van opgemelde Sociëteit ten vrien- delijksten uitgenoodigd, om de te houden algemeene Vergadering, op Donderdag den 5 November 1857, des avonds ten 6 ure, ten huize van bovengenoemden B. W. VermüNt bij té wonen. Noodigt mitsdien een ieder uit., om door deelneming in bet bij zonder en door het aanbrengen var. Rundvee in het algemeen de aloude bestaande Jaarmarkt hier tér Stede weleer zoo aanzienlijk, door vereenigde zamenwerking, dezen edelen tak! een bron van algemeene welvaart te helpen bevorderen en de goede bedoelingen dezer Socië teit Nut en Genoegen, Voor in- en opgezetenen, te verwezenlijken. Zierikzeeden 22 October 1857. Namens de Directie van genoemde Sociëteit J. LANGOUMOIS de DOES, Secretaris. NB. Ten einde het de Commissie van Regeling bij de Tentoonstelling te vergemakkelijken en de gevorderde orde te bewarenwordt een ieder beleefdelijk verzochthet aan te voeren Vee niet te plaatsenmaar alvorens aan opgenoemde Commissie daarvan kennis te gevenwelke zichin loco aan de Balie zal bevinden ten einde het aan te voeren Vee te regelen en van een nuwmet te voorzien TER STADS-DRÜKKBRIJ VAN PB BEVEN A. DB VOS. doch A

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2