ZIERIKZEESGH Woens ag 26 Augustüs. W.° 68. KSTIiffi \DMIMSTRATIEN Inspectie op de Straten. Woensdag en Zaturdag. MM'STIJDM ABONNEME NTS-PRIJS. Per rlrie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgetis. p war ter P KENNISGEVING. Opening van de Groote Jfagt. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend dat volgens bet daartoe door Gedepu teerde Stalen genomen besluit de groole jagl in deze provincie zal geopend zijn op maandag den 3! Augustus aanstaande en het uitoefenen der korte jagt dagelijks, met uit zondering van den zondag, der lange jagt op maandag, woensdag en zaturdag zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in bet Provinciaalblad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden .Worden. MidtjeQurg den 20 Augustus 1857. De Commissaris des Konings voornoemd van tets. bekendmakin g. Burgfmf.fster en Wethouders van Zierikzee ver wittigen bij deze hel publiekdat de gewone KERMIS of JAARMARKT alhier zal gehouden worden, als van ouds aanvangende op den laai sten maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 31 Augustus lot en metl2 September aanslaande. De kramers worden verzocht tot bet bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den heer M. COUVÉE Marktmeester alhier, aan te mel den en zal een ieder bunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars horos- kooplrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee den 29 Julij 1857. c. j. fokker Voorzitter, l. B. C. de JONGE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis vau de ingezetenen: dat op zaturdag den 29 dezer maand een rondgang zal plaats hebben om zich te overtuigen, of al de stratenvoetpaden, goten en stoepen lóör de woningen, behoorlijk schoon gemaakt en gezuiverd zijn zullende tegen de nalali- gen proces-verbaal van vervolging worden opgemaakt, overeenkomstig bel reglement van policic voor deze gemeenteterwijl op het reinhouden der stralen enz. voortdurend een waakzaam loezigt zal worden ge houden. Zierikzee den 19 Augustus 1857. B. C. CaU Voorzitter. c. de jonge, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op woensdag den 26 dezer maanddes mid dags ten raadbuize, in het openbaar, aan den meest biedende te verpachten het ,/agt-regt der- Gemeente gedurende een tijdvak van zeven ach tereenvolgende jaren van af 1 Januarij 1858 tot deu 31 December 1864 overeenkomstig de voorwaarden cn bedingen, die van heden af voor gegadigden ter acb'lezing liggen op de Gemeente-Secretarie, vastgesteld or door den Gemeente-Raad den 22 September 1856. I Zierikzee den 19 Augustus 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, In aanmerking nemende de steeds heerschende droogte en bet meer en meer toenemend watergebrek in deze gemeente Hebben goedgevonden onder herinnering aan het bestaande verbod, om de straten le schoren en glazen te wasschen de ingeze tenen vriendelijk te verzoeken cn ernstig aan te manen, om bet bij hen voorhanden water ook binnenshuis zoo spaarzaam mogelijk en niet dan lot volstrekt noodigc doeleinden te gebruiken. Zierikzee den 24 Augustus 1857. B.C. CAU, Voorzitter. G. VER DO O REN, loco Secretaris. VERSCHIJNT. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 29 dezer maand des namiddags ten 12'/. ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 25 Augustus 1857. B. G. CAU. BINNENLAND. In het Nederlandsch Tijdschrift voor geneeskunde leest men «Utrecht. De plaatselijke commissie van ge neeskundig toevoorzigt alhierkennis dragende dat de koepokinenting ter stede van jaar tot jaar al meer en meer wordt verwaarloosd, zoodat uit de ofliciele staten ten sladhuize gebleken is dat erin het laatst ver- loopen jaar slechts dertig ten honderd der levend geboren kin deren is ingeënt, beeft het van baren duren pligl geacht bare medeburgers opmerkzaam te maken op deze belangrijke daadzaak, welke tot boogst treurige gevolgen aanleiding kan geven. «In meerdere sleden van ons vaderland zoo eindigt de commissie bare vermaning begint de kinderziekte zich ernstig teverloonen ook hier komen daarvan, gelukkig nog slechts enkele, gevallen voor. Een iegelijk zij derhalve gewaarschuwd en late zijne kinderen derhalve inenten. Doch dit niet alleen. Wie voorziglig wil handelen, late die kinderen, bij wie de vaccinatie voor tien en meerjaren is geschied, op nieuw deze kleine kunstbewerking ondergaan de wijl de ondervinding heeft geleerd, dat niet altijd en bij allen eene eerste vaccinatie volkomen en voor bet gehcele leven legen de kinderziekte beveiligt. Beter is het bier te veel dan le weinig le doen." De 80sle algemeene vergadering van de Neder- luntlsche muatscliappij ter bevordering van Nijverheidden 21 en 22 Julij le Haarlem gehouden, beeft de vol gende prijsvragen uitgeschreven. No. tHet verbouwen van lupinen schijnt belang rijke uitkomsten opgeleverd te hebben. De maat schappij wenscht hot nemen van proeven met deze gewassen op schrale gronden in Nederland te bevor deren, en looft hare tweede gouden medaille en f 100 uil aan hem die ton miste één bunder lands daar mede bezaaid en het beste verslag omtrent hofgebruik dezer gewassen zoo tot groene bemesting als tot veevoeder, met de noodige bewijzen gestaafd, inge leverd zal hebben, voor of op den laalslen September I860. Wanneer er meer dan één verslag ingezonden is zal aan bet in waarde op hel bekroonde stuk volgend antwoord, mits op zich zelf ook voldoende de zilveren medaille en fa0 worden toegewezen. No. 2. Er wordt gevraagd een in ons vaderland vervaardigde gazometer die in alle opziglen als een ware meter van bet verbruikte gaz kan worden be schouwd. De maatschappij looft daarvoor uit bare gouden medaille en f 150. De inzending moet geschie den voor ultimo September 1858. No. 3. Alen vraagt een middel om gewoon ge smeerd zwart leder, hoofdzakelijk tuig- en kapleder, op eenvoudige wijze zonder omslagtige toestellen, eenen schoonen en duurzamen glans Ie geven, zoo dal hel leder na de bewerking niet kleeftnog bij het wrijven of buigen witachtig wordt, en tegen den invloed van de lucht en vochtigheid bestand is. Aan het beste antwoord zal de tweeden gouden medaille wor den toegekend, Monsters en antwoorden in te zen den voor ultimo September 1859. In eene der gemeenten van Zuid-Holland beeft zich het geval voorgedaan, bij de jongste verkiezingen voor leden van den gemeenteraad, dat twee zwagers door de kiezers benoemd zijn. De jongste heeft ech ter bij de eerste stemming dadelijk de volstrekte meer derheid verkregen, terwijl de oudste bij de herstem ming tot lid van den raad werd verkozen. De vraag is nu, wie, naar aanleiding van art. 21 der gemeente wet benoemd moet worden. Had de oudste ook dadelijk de meerderheid verkregen, dan was bij lid van den raad geworden, cn nu meent men dat de jongste als zoodanig moet geïnstalleerd worden. Uit Houwerl (Noordhollaud) wordt den 18 dezer gemeld linze kermisvreugde werd heden nacht door een droevig ongeluk gestoord. Eeu jong meisje doch- PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegelregl ter van een gegoed landman P. Kaal genaamd bleef onder het dansen, zekerlijkdoor overspanning en ver- billing, in eens dood. Alen verbeelde zich denschrik vau bare mededansers en danseressen, die dit bloeijende meisje zoo spoedig onder het kermisvermaak uit bun midden gerukt zagen en van de ouders die in stede van eene vrolijke dochter een lijkte buis kregen. De kermisvreugde is door dit ongeval als vernietigd. Hel land van Allona en lleusden wordt door de muizen op eene ontzettende wijze geteisterd. Met genoegen verneemt men dat kapit. J. .d. N. Schagen van Leeuwen en de passagiers van bet den 28 Alei II. op de hoogte van Fernambuck verbrande bark schip Cornelia, waarvan wij in ons vorig nommer van 9 Julij II. melding maakten in bet begin dezer week behouden in het Vaderland zijn aangekomen. Alen verzekert dat de zaak der 22 Maleijers, die, ter zake van brandstichting, verwonding en moord, gepleegd op bet Nederlandsch schip Twenllie kapt. Coopmans naar de openbare tereglzitling van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland verwezen zijn in bet begin van October voor dat bof zal wor den behandeld. De Javaansche meid Sarina, oud 30 jaren, is buiten vervolging gesteld cn zal naar Java terugkeeren. De persoon van IV. Wilniervermoedelijke brandstichter te Vreden die zich na zijne gevangen neming op den 7 dezer, met een stuk glas ceuc snede, aan den hals had tocgrbragt is den 14 Aug. aan de gev olgen van bet weder losrijten dier wonde overleden. Alen meldt uit 's Bosch van 20 dezer. Na dat door den gemeenteraad alhier bet besluit was ge nomen den hoofdelijken omslag af to schaffen endaar- voor de belasting op hel gemaal enz. weder in tc voe ren, zijn door de kamer van koophandel en de afdee- ling 's Uerlogenbosch der Noord Brabundsclie verecniging van nijverheid adressen aan z. exc. den minister van binnenlandscbe zaken ingediend ten einde Z. Ai. den koning te verzoeken de wederinvoering der gemaal- bcla-ting niet goed lo keuren. In de gisteren ge houden vergadering van den raad is op die adressen rapport uitgebragl, en naar aanleiding daarvan beslo ten aan z. exc. te berigtcn, dat de raad bij zijn besluit blijft volharden en alzoo geen gunstig berigt op de in zijnehanden gestelde adressen kan geven. Naar wij ver nemen circuleert thans bij de burgerij c?n adres aan genoemden minister, waarbij zr. exes. medewerking tot het erlangen der koninklijke goedkeuring op bot genomen raadsbesluit ten dringendste wordt gevraagd. Alen meldt uil Den Ham van 21 dezer. Een geheimzinnig voorval houdt de gemoederen hier thans bezig. Een paar nog niet lang gehuwden uil de na buurschap eergisteren naar de markt le Ommen wil lende, hadden bun kindje van negen weken, aan eene andere moeder in bewaring gegeven. Deze legt bet bij bet hare in de wieg. De vrouw begeeft zich om eenige bezigheid te verrigten, op eenen kleinen afstand achter bare woning, laat de deur open, ten einde de kleinen to kunnen hooren schreeuwen. Terugkce- rende is hel toevertrouwde kindje spoorloos verdwe nen, terwijl deszelfs muisje in eenen hoek des verlreks werd gevonden. Alle onderzoek der policie en der ingezetenen uit de omliggende plaatsen was lot heden vruchteloos. Ten gevolge van deaanhoudendebitte en droogte ontstaan bier en daar in de vcenen hevige branden. Zoo wordt uit Maastrichtgemeld datden 15 dezer te Aleijel, in de veencn van den beer van de Griendl te *s Bosch brand ontstond in den aanvang waren alle pogingen tot blusschon vruchteloos bet dorp dat inlussclien ingeval de brand aanhield ook bedreigd werd, beeft men door liet graven eencr sloot van den brand kunnen afzonderen. Dien zelfden dag ontstond brand te Ascnt ineen vcenberg,die zich tot Deurnc en Uakel uitstrekt; volgens de eerste berigtcn waren er reeds meer dan 1000 karren turf verbrand. Ook in Peel van Helden verbrandde dien dag eene groote partij turf. Uit Drenthe schrijft men; Bij sommige in de wei den loopende runderen is dezer dagen op verschillende plaatsen een zonderling en regt opmerkelijk verschijnsel voorgekomen, dat moeijelijk met juistheid is te verkla ren doch in hel algemeen houdt men het er voor dat de buitengewone w armte zulks heeft veroorzaakt. Deze beesten verkeeren namelijk in een volslagen toestand van razernij loopende daarbij meest onophoudelijk in bel rond. Men beeft gemeend bier le moeten denken, en welligt niet ten onregte aan de zoogenaamde zonne steek, die, zoo als men weet, somtijds ook dcnmensch bij or.lblooten hoofde kan treffen. De beesten zijn ecb-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1