ZIEB1EZEESGHE Zaturdag 8 Augustus. r i W.° 63. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN A I •mmtrnai'r t,r> A NGE. Joch den AS ONNEM EN IS-PR IJS Per cine maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Jmending der Advert, (laagste voren, voor 11 ure'smorpcns. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIE A Gewone 15 cen/s regel. GeboorteHuwelijkt- cn Doodberigten van 1 -6 regels a f) behalve het Zegelregt AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lellende op hel besluilvan den Gemeente-Raad, dato 20 dezer maand no. 7. Zijn v oornemens op Woensdagden 1 2 Augustus ,e.k., des middags len 1 2 ure op het Raadhuis derGemeente, in het openbaar aan den minsleischende aan te besteden Het maken en leveren van twee nieuwe VKiOEnOEL'KlüIW aan liet digtste Sas, volgens bestek cn voorwaarden benevens de teeke- ning van af maandag den 3 Augustus e. k. verkrijg baar ter Secretarie legen betaling der kosten terwijl nadere informatiëu te bekomen zijn bij den heer M. COUVÉE bouwmeester dezer Gemeente. Zierikzee, den 29 Julij 1857. C. J. FOKKER Voorzitter, l. B. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wetuoudeks van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen den uitslag van de verkiezing van één Lid in den Raad dezer Gemeente bij herstemming, op 4 Augustus gehouden, waarbij de heer Mr. C. van der LEK de CLERCQ 109 en de heer A. van ECK 100 stemmen hebben bekomen zoodat de ecrstgemelde is benoemd tot Lid van den Gemeente-Raad ingevolge de wel. Zierikzee den 5 Augustus 1857. C. J. FOKKER Voorzitter, l. B. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Men meldt uit Rotterdam van 2 Aug. Wij vernemen dat bier ter stede bet plan beslaat om ecne naamlooze maatschappij op te rigten tot exploitatie van gaz uit harsolie vervaardigd volgens de geoclroijeerde uitvinding van den heer Abram Long- bottom. Zeven achtenswaardige en daaronder zeer zaakkundige ingezetenen onzer stad en van Gouda hebben zich aan het hoofd der ondernoming gesteld en verzenden dezer dagen de prospectussen. liet plan is een kapitaal van ƒ500,000 bijeen te bren gen verdeeld in aandeelen van 250. Men verneemt wijders dat de toestellen tot vervaardiging van dit gaz zoo onkostbaar kompakl en gemakkelijk in de be handeling zijn dat zelfs bijzondere personen zich daarvan zullen kunnen bedienen, terwijl ook de kleinste dorpen voortaan door gaz zouden kunnen verlicht worden. Ook zou dit gaz voor onze kustlich ten, wegens lichtsterkte cn onkostbaarheid, zeer de aandacht verdienen. De heer mr. J. Boeijestaatsraad in buitenge wone dienst, hoofd-administrateur bij het departement van finanlien, is naar Brussel vertrokken, ten einde de laatste hand tc leggen aan hel nieuwe tractaat van handel en scheepvaart lusschen Nederland en Relgie. Men verneemt dat eenigen tijd geleden zekere van der Linden in den Haarlemmermeerpolder eene medaille heeft gevonden, betrekkelijk de inname van Porlo-Bello in hel jaar 1729 door dc Russen. Hij heeft dien gedenkpenning aan den keizer van Rusland aangeboden. Dezer dagen heeft het Z. M. den keizer van Rusland behaagd, deze aanbieding met een ge schenk van 50 dukaten te vereeren. Jl. zaturdag morgen is de machinist P. W. Na man woonachtig in de Kleine Katlcnburgerstraat te Amsterdam bezig zijnde aan de machine van hel in bet Ooslerdok liggende droogdok er tusscken ge raakt en onmiddelijk geheel verbrijzeld. Hij laat eene weduwe na met vijf kinderen. Dezer dagen is eene 70jarige oude vrouw, uit het bestedelingshuis te 'sHage, door de stralen der zon verblind in het water geioopen. Zij werd on middelijk naar het burger gasthuis overgebragl. Nopens de II. zaturdag te Leeuwarden plaats gehad hebbende ontploffing van buskruid verneemt men nader dat de bediende, een man van 70 jaren en eene insgelijks bejaarde weduwe achterlatende, eer gisteren is overleden. De toestand van den zoon des vuurwerkmakers blijft ook nog zeer gevaarlijk. Behalve de twee manspersonen zijn 11. vrijdag 1 nog als vermoedelijk medepligtig aan den te Aalsum gopleegden diefstal uit Dokkum gevankelijk to Leeu warden overgebragl twee vrouwen waarvan de eene de dochter van den oudsten beschuldigde is terwijl 1 dien dag, wegens dezelfde zaak ook te Leeuwarden hij zekere S. door de justitie eene huiszoeking is ge daan, naar aanleiding waarvan hij insgelijks is ge arresteerd. De Winlsch. Cl. meldtdal bij de verkiezing vau leden van den gemeente-raad van Finstcrwolde (waar de drie aftredende leden zijn herkozen) de op positie een feilen strijd gestreden heeft. Zij wendden alles aan om hare kandidaten te benoemen o. a. is door haar een zeer bejaarde kiezer die reeds eenigen tijd bedenkelijk ziek was naar het gemeentehuis ver voerd en letterlijk naar de sLcmhus gesleept, lot ver wondering van allen die dit schouwspel zagen aange zien reeds eenigen lijd vóór diens behuizing dc weg met stroo was belegd en men ieder oogenblik zijn doodle geinoet ziet. Ook heeft men iemand van 8G jaren, ziek en bijna blind naar de stembus geleid, Van den 25 lot en met den 31 Julij jl. zijn 35 runderen in de provincie Vriesland aan de besmette lijke longziekte gestorven cn 19 door die ziekte aan getaste runderen voor rekening der eigenaars afge maakt bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 5889. Men meldt uit .Maastricht van 2 dezer. Eenebe- jaarde dame, die zich met overijling naar het ecnigzins verafgeiegene station van den Aken-Maastrichtschen spoorweg had begeven trof aldaar eene plotsclijke dood. Naauwelijks hadzij haar biljet genomen of zij zakte in eikanderen gafgeene de minsteteekenen van leven meer. Men meldt uit "Brussel van 2 dezer. Een man vau 50 a 55 jaar, uiterlijk met alle teekenen vau eene diepe ellende, docli wiens manieren eene beschaafde opvoeding verrieden, verscheen jl. vrijdag voor het policie-bureau op het stadhuis, cn zeide dat hij een zijden zakdoek had gestolen, doch dat hij op het oogenblik toen hij er zich van wilde ontdoen berouw kreeg, en van alle hulpmiddelen ontbloot, het besluit had genomen zich hij de policie aan te geveu. Het vrij willige van deze aangifte, gevoegd bij het overhandigen van deu doek aan den commissaris van policie, lieteu aan de waarheid van het feit niet twijfelen en de vreemdeling werd in verzekerde bewaring gebragt. Al wat men van hem kon te weten komen wasdat hij afkomstig is van het eiland Kuba en vroeger gevestigd was te Gua deloupe. Zijnen naam weigerde hij te zeggen,- alle moeite om tot de kennis daarvan te geraken was vergeefschook was het niet mogelijk de minste aanduiding van hem te krijgen omtrent zijn persoon. Een zakboekje, bevattende een schoon miniatuur-vrouwenportret, in het kostuum uit deu tijd van Bodewijk XVIcn eenige half uitgewischte met potlood geschreven woordenwas alles wat die ongelukkige be zat. Op een der blaadjes van dat boekje stonden enkele woorden waaruit duidelijk bleek dat hij onlangs zich moet hebben voorge nomen van honger te sterven. Men leest daar „Ben 28eenige maagpijnen. Den 29 idem, en 5s avonds dorst. Den 30 hevige pijuen en felle dorst. Den 31 kwelden de honger en de dorst mij het hevigst. Ik kon het niet langer uithouden. O God Gij hebt mij verlaten 1" Op de keerzijde stonden een tiental dichtregelenvrij zuiver hoewel niet zeer poëtisch en door den onbekende aan zijne moeder gerigt (wier afbeeldsel ongetwijfeld de miniatuur-schilderij is), en die hij, zooals hij zeide, bij God zou gaan wederzien. Op een ander stukje papier las men „Ik heb gemeend vau honger te kunnen sterven. l)c natuur is krachtiger dan mijn wil. 84 uren vasten zijn genoeg om mij uit de dwaling te redden...." Waarschijnlijk zal de policie of de justitie er in slagen den sluijer des geheims op tc heffcuwaarin deze onbekende persoon zich zoo hardnekkig hult. Feruck-lihnn zal zich van hier naar 's Graven- hage begeven. Voor zijn vertrek zal deze Perzische gezant echter nog eene afscheids-audientie bij don koning hebben terwijl vele decoralien der orde van de Zon en deu Leeuw door hein zullen worden uit gereikt. Bij mcnschen geheugen heeft men in de omslre ken van Brugge geen zoo schoonen aardappelenoogst ge zien als thans. Van de ziekte heeft men aldaar nog niets bemerkt. lil de vorige week zijn door de assisen van Oost- Viaanderen 3 personen tot 10 7 en 5 jaren dwangar beid veroordeeld wegens verkrachting cn aanslagen op de eerbaarheid en 1 tot de doodstrafwegens kin dermoord. Te Fleurus zijn 200 roeden tarwe cn 250 roeden vroege garsl doorbrand vernield. De vonken van eene locomotief hebben het bijna rijpe graan in brand gesto ken. De schade is op 3U00 fr. begroot. BUITENLAN D. DDITSCHIAIfa Keulen 4 Augustus. Prins en prinses Fredeiik der Nederlanden verlaten heden de Pruissische hoofd stad om zich voor eenigen tijd naar het slot kiuskau tc hegeven. Uit Thuringen wordt gemeld dat de plaats, op welke dr. Martinus Luther in de 16de eeuw, op zijne terugreis van Worms naar de zijde van Gotha op last van dsn keurvorst Frgderik van Saksen, die voor 'smans veiligheid beducht was, door twee edellieden is aange houden en naar den Warthurg gevoerd, lang kenbaar is geweest door een ouden beukenboom, die sedert den naam van Luthers beuk heeft gedragen even gelijk eene daarbij gelegene heek steeds de Luthers-Leek is genoemd. Deze boom is in 1841 omver gewaaid, en op last van den regerenden hertog van Saksen Mci- ningen is daar ter plaatse een gedenkleeken gesteld bestaande in eene zuil, vervaardigd door den steen houwer Sauer, uit Hermansfeld. Den '26 II. is dit ge- denkteeken plegtïg en kerkelijk ingewijd in bijzijn van duizenden belangstellenden, waaronder eene me nigte bergwerkersdie er steeds roem op dragen dat de Hervormer uit een geslacht, bij hetwelk dit bedrijf inzonderheid in eere was on werd uitgeoefend gespro ten is. De hertog van Meiningen was, met geheel zijn geslacht met den groothertog van Weimar cn zijn oom, den hertog Bernharddaarbij tegenwoordig. Na het aanheffen van Luther's kerklied Een vaste burg is onze God'' door ai do aanwezigen heelt de hofprediker, dr. Ackermahnvan Meiningen, eene redevoering gehouden en is de plegtigheid besloten door een stil gebedhetwelk door al de aanwezigen staande is uitgesproken. Het geheel heeft een diepen indruk gemaakt op de menigte, welke aan dit feest deel nam. De bekende Russische generaal Luclers, die eene reis voor zijn vermaak door Duitschland en Zwitser land doelwas in den jongsten oorlog met de Turken aan den Donauwaar hij zich zeer onderscheiden heeft door Baschi-Bozuks omringd (oen een trouwe kozak, met heldenmoed hem te hulp kwam en hem redde. Deze kozak vergezelt thans den generaal op zijne reizen. Uil Milaan schrijft men van 28 Julij, dal aldaar na lientlaagsche debatten het proces van deu hoogleer aar L...i gesloten en de beschuldigde lot 17 jaren zware gevangenisstraf is veroordeeld, welke straf hij in de gevangenis van Padua zal ondergaau. Onder andere misdaden werdt L...i ook overtuigd dat hij had gepoogd zijne ouders en broeders en zusters met arsenicum om te brengen. Eene liefde lot een meisje van aanzienlijke familie was de drijfveer tot al zijne misdaden. E" B A B K S IJ H, In het zuiden vau Frankrijk heersebt eene drukkende warmte zoodat gewag wordt gemaakt van onderscheiden mcnschen die in het velu of op den weg dood zijn gebleven. Te Toulon wordt zoowel een Oostenrijksch als Pruisisch eskader verwacht hel laatste onder hevel van prins Adalbertwal aanleiding heeft gege ven tot het gerucht nopens eene nieuwe expeditie van dien prins logen de Riff-roovers. Te Algiers was zondag '26 Julij jl. in den vroegen morgen aangeplakt het volgende berigt «Heden zondag '26 Julij, in het Rloemenkasleel 's namiddags ten 2'/, ure. Eenige nooit geziene en hoogstbelang- wekkende worstelstrijd of tweegevecht tusschcn twee schoone dames eene Spaansche en eene Fransche. Deze twee heldinnen hebben twist met elkander ge kregen, daar ieder van haar beweerde dat in haar land de mcnschen het sterkste zijn van geheel Europa. Do uitdaging van jufvrwerd door jufvraangeno men cn héden namiddag ten 2'/, ure zal het pleit in de aarden renbaan beslecht worden. Dc strijdende dames zullen zoo gekleed zijn dat de welvoegelijkheid er volstrekt niet door gekwetst wordt ook zullen zij wanneer het publiek het verlangt, gemaskerd vechten. Om deze redenen zullen de dames van den aanzien- lijkslen stand dit tweegevecht gerust kunnen bijwonen.1' In een rapport van den contre admiraal Guêrin opperbevelhebber der scheepsdivisie van Reunion en der Indisch-Chinesche zee, wordt gewag gemaakt van het driemastsciiip Fernandeztc buis behoorende to Bordeaux, dat don 5 April II. met 550 Chinezen van Macao naar Havannah was vertrokken, welke Chi nezen op de hoogte van Singapore tot oproerigheden oversloegen en reeds had de strijd een halfuur ge duurd tot eene Hollandsche brik op de noodseinen bet groolste gedeelte harer equipage afzond om hulp le bieden '23 Chinezen waren reeds gedood en de equipage van de driemaster verdedigde zich wakker, loonde Chinezen, de versterking ziende opdagen, de wapenen aflegden waarop de belhamels over boord sprongen en eenige anderen in de boeijen wer den geslagen, waarna de Fernandez de reis naar Ha- vannab vervolgde. De kapitein vandien bodem beeft in het gebeurde met zijn schip en met verscheiden

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1