SCHAAL- EN NIAATKOLEN. IIKELM ZEETIJDINGEN VËItVOEIt-lDDW BEUIIS, UUfMMCIHI IM ADVERTERTIEN AANBESTEDING. N ew-Castelsche Smids-Gereedschappen Een Woonhuis en Erf, lieeft zijne officieren vermoord. Op den 15 Junij werd andermaal een uilval uit Delhi gedaan, en terug ge dreven met groot verlies. 3000 rebellen kampeerden buiten de Aymeer-poort. Delhi zal waarschijnlijk niet vallen voor dat er groolere krijgsmagt zij aangekomen. Het wordt verdedigd door 30,000 opstandelingen. Te Madras en Bombay is hel stil. Door de aankomst der Indische brievenmaal kent men thans zeer uitvoerig alles wat tot den opstand be trekking heeft, hetwelk in de hoofdzaken met het reeds door den telegraaf medegedeelde overeenstemt. De stad Delhi was den 16 Junij nog in de handen der mui telingen, maar het gerucht dat hunne gewapende magt aldaar 30,000 man beliep, schijnt sterk overdreven te zijn. De generaals Reed en Barnard lagen nog voor die plaats en waren ofschoon zeer slecht van geschut en ammunitie voorzien, in het moedig afslaan van twee uitvallen geslaagd. Delhi is niet alleen het hoofd kwartier der opstandelingen maar levens het punt werwaarls al de muitende regementen zich begeven, hetwelk ccne zeer gelukkige omstandigheid is, dewijl de opstand zich daardoor binnen een beperkten kring bepaald, en des te spoediger gedempt kan worden. Dit zal eene zware laak zijn, naardien wij de stad tot eene sterke en rijkelijk met ammunitie voorziene vesting gemaakt hebben, terwijl bovendien door de rivier Jumua wordt doorsnedenhetwelk de belegerden in de gelegenheid stelt om zich van het noodige over vloedig te voorzien. Maar men twijfelt er echter niet aan of zij zal vallen en alsdan uit wraak voor het vergoten bloed van vermoorde Engelsche mannen vrouwen en kinderen, een bloedbad opleverenzoo als de geschiedenis er slechts weinige vermeldt. JONGSTE TIJDINGEN. Napels 30 Julij De regering heeft magtiging ver leend lot hel leggen van de onderzeesche telegrafen van Sicilië naar Malta en Tunis. Te Isernia heeft een oploop plaats gehad 2000 boeren hebben het raadhuis over- ompeld, onder de kreten van leve de koningDe over heid heeft den opstand spoedig geslilt; eenige arresta- tien zijn bewerkstelligd. HET INSTINKT EN VERSTAND DER DIEREN. CVervolg en slot vau ons vorig nommerj. Hoewel de handelingen, waardoor de dieren hun voedsel zoeken cn kiezen ongetwijfeld van instinktinatigen aard zijn, zoo zijn zij toch dikwijls vergezeld van omstandigheden, welke het moeijelijk maken ze te verklaren, zonder daarbij eene zekere mate van verstand te veronderstellen. Zoo bestaat er b. v. een klein insect van de klasse der Neuroxtera en het geslacht der Myrmeleonidae, dat gewoonlijk de Mierenleeuw genoemd wordten dat meestal van mieren en andere insekten leeft die zij uitzuigt. Daar het echter geen jagter op kan maken, zou het van honger moeten sterven, als de natuur het niet door het instinkt in staat had gesteld, de insecten waarmee het zich voedt door eene krijgslist magtig te worden. Na zorgvuldig den grond te hebben uitge graven, begint dit insekt een cirkel te trekken zoo groot als de trech tervormige val dien het wil maken. Hierop begeeft het zich midden in den kringgebruikt een zijner pooten tot spade en maakt met den mond eene holte, de zandkorrels die het met den poot heeft uitge graven op zijn kop werpende en door een plotselinge beweging van het ligchaam op verscheidene duimen afstands buiten den kring slin gerende. Aldus voortgaande beweegt zich het middenpunt steeds naderbij komende, rugwaarts in eene spiraallijn, en is er eindelijk zooveel zand uitgegraven dat een trechtvormige holte ontstaan is, dan verbergt het zich in het diepste gedeelte. Ontmoet het gedu rende dien arbeid een steen, die uit den weg moet geruimd worden, dan graaft het eerst een gat geheel uit en tracht dien dan er uit te werpen. Gelukt dit niet dan verlaat het die plaats en zoekt eene andere op, waar het met hewonderingswaardig geduld op nieuw den zelfden arbeid begint. Deze trechtervormige openingen hebben gewoonlijk 3 duim diame ter en eene diepte van 2 duim. Zijn de hellende zijden beschadigd hetgeen bijna altijd het geval isals een insekt er in is gevallen, dan wordt de aangerigte schade dadelijk hersteld. Valt nu een insekt in dit hol dan wordt het dadelijk door den mierenleeuw gegrepen en gedood, geheel uitgezogen er. weggeworpen. Gelukt het echter een insekt dat er ingevallen iste ontkomen dan werpt de mierenleeuw dadelijk weder zand naar buiten, om het gat dieper en de zijden meer hellend te maken. Het vlugtend in sekt wordt dan tevens door het zand getroffen en weder in de diepte gcworpeD. Er zijn vele visschen, die van insekten leven welke zich niet in het water ophouden en zich, om die te vangen, van allerlei hulpmid- delenbedienen, welke groote scherpzinnigheid toonen. Zoo bestaat er zekere vischsoort in de Ganges die uitsluitend van insekten leeft welke zich op de bladeren der waterplanten in de zon koesteren. .Zoodra de visch ze ziet, schiet hij met waterdruppels, en dat met zoo veel zekerheid, dat hij ze gewoonlijk in het water doet vallen waarna hij ze inslikt. Daar het insekt wegvliegen zou als het de visch bemerkteschiet deze meestal, op zulk een afstand dat hij buiten het gezigt blijft. Eenige diersoorten leven van natuurvoortbrengselen die slechts in enkele jaargetijden gevonden worden en in dat geval heeft de na tuur hun de neiging ingeplant gedurende den oogsttijd van die voort brengselen, den noodigen voorraad bijeen te verzamelen. Het eekho rentje levert ons een voorbeeld van dit instinkt. Gedurende den zomer vergaderen deze menigte noten, eikels, amandelen en ander soortgelijke vruchten in een magazijn gewoonlijk een holle boom. Zij hebben de gewoonte verscheidene dezer voorraadschuren op zeer goed gekozen plaatsen aan te leggen die zij des winters zelfs dan weten te vinden, als ze met sneeuw bedekt zijn. Het is merkwaardig dat de neiging om het voedsel te verzamelen en te verbergen niet ophoudt als de noodzakelijkheid om dit te doen niet meer bestaat want als het zachtere jaargetijde weder invaltdraagt het diertje evenveel zorg voor den nog ongebruikten voorraad. Een ander knagend dier door de natuuronderzoekers Lachomys pica genoemd dat zeer veel gelijkt op het gewoon koDijn en in Siberië gevonden wordt, is met een nog merkwaardiger instinkt be gaafd, daar het niet alleen gedurende het najaar het noodige voedsel voor den langen winter van die onherbergzame oorden opzamelt, maar ook, op gelijke wijze als onze landlieden hooi maakt. Na de beste en saprijkste planten van het veld te hebben afgebeten, spreidt het die in de zon uit om te droogen en brengt ze dan tot een hoop te zamen op eene plaats waar zij tegen regen «n sneeuw beveiligd zijn. Hierna graaft hij een onderaardschen gang van zijne woning tot in het midden van den voorraad, dien het gelijkmatig verbruikt, zoodat de bladeren die tot bekleedsel dienen in dezelfde orde blijven In een ander opzigt blijkt het instinkt tot zelfbehoud uitde kanst waarmede sommige dieren zich eene doelmatige woning bouwen waarbij zij dikwijls een zeer ingewikkelden arbeid volbrengen; die steeds blijken levert van dezelfde behendigheidhoewel het dier dat dien arbeid verrigt vroeger nooit een soortgelijken arbeid moge ver ligt hebben, en door geen voorbeeld, geen plan, geene handleiding geholpen worden. "Wij hebben reeds den bouw der bijsncellen als een voorbeeld van dit instinkt aangehaald, doch zijn nog talryke andere voorbeelden in ds insekten wereld te vinden. De zijworm vervaardigt zich met de door haar gesponnen draad eene woning waarin zij zich opsluit, om in veiligheid hare get verwisselingen te ondergaan en ais vlinder weer te verschijnen. Onder.de zoogdieren graaft b. v. het konijn zich een hol, en de bever bouwt zich die kleine huttenwaardoor hij zoo vermaard is geworden. Dit instinkt om zich een verblijf te bouwen is'vooral bewonderens waardig bij die dieren welke met elkander in eene soort van maat schappij leven en gezamenlijk die ingewikkelde werkzaamheden vol voeren. Zekere spinnen bij de natuuronderzoekers bekend onder den naam van Mygale (aardspinnen) voeren insgelijk buitengewoon ingewikkelde werken uit. De Mygale fodiens (mineerspin) graaft in deurgrond gangen en verwolfde holen wier wanden zij met een grof •/wtfeféel bekleedt, dat zij weer overdekt met een wit zijdeachtig en wnterdagt bekleedsel. De ingang van die holen wordt gesloten door eene deur vervaardigd uit lagen vau aarde en weefsel; de hengsels bestaan lxit einden der geweven lagen. Aan de buitenzijde is die deur ruw-en oneffen zoodat de spinom haar open te trekken ze met een harer pooten grijpen kan de binnenzijde is met een perkamentach tig weefsel belegdwaarvan de rand dertig a veertig gaten bevat waarin het dier de tanden steektzich met de pooten aan de zij* wanden vastklemmende, om zoodoende de deur digt te houden als het overvallen wordt. Door er tegen te stooten kan het van binnen die deur openen die dan van zelf weer digtvaltdoordien de uitge reikte hengels zich zamentrekken. Deze spinnen vindt men op Cor sica en in andere aan de Middellandsche zee gelegen streken. Zij leven onderling zeer verdraagzaan en bouwen hare woningen zeer digt bij elkander. Ook andere Mygalesoorten bouwen dergelijke wo ningen en deuren. Over het algemeen vindt men onder de tallooze soorten van in secten de meeste en merkwaardigste bouwkundigen der dierenwereld. Verscheidene rupssoorten leggen openingen aan door de bladeren, die zij in elkander rollen en die zij met draden welke zij zeiven spinnen aaneenhechten. In de tuinen ontwaart men overal soortgelijke nes ten. Ook de rups, bij de natuuronderzoekers onder den naam van Fortrcx viridana bekendvervaardigt haar nest op bovengemelde wijze. Audere insekten bouwen zich woningen van afgebeten draden van wollen of andere stoffen. Dit doet onderanderen de gewone motzoo gevaarlijk voor pelterijen en wollen en zijden kleedingstukken. Van de vezels en draden welke zij van deze stoffen afbijtvervaardigd zij eene buis die zij verlengt naar mate zij zelve groeit. Zoo de buis te naauw dreigt te worden snijdt zij die in delengte open en hecht er een stuk in om haar zoodoende deu noodigen omvang te geven. Zierikzee 1 Augustus- Binnengekomen de Eng. schooner Rambler, kapt. D. Muirs, met steenkolen van New-Caslle voor deze stad, en het barkschip de Schelde, kapt. H. W. van Rcede laatst van Antwerpen in ballast binnendoor. Den 31 Julij te Texel binnengekomen Wilhelmina Catharina, kapt. Oudshoorn de Groot Stiffry, v. Batavia. Den 22 Mei is te Pekalongan aangekomen Haam stede kapt. de Boer naar Tagal. Den 14 Mei is van Batavia vertrokken Drie Vrienden, kapt. Anderson naar Nederland. Brouwershaven 31 Julij. Binnengekomen Leo, kapt. G. Emmerson, van Sunderland Lusma kapt. G. Guittet, van Cumillias 1 Aug. Minerva, kapt. J. van Boven van Colombo Aimée Victoire, kapt. T. Dufour, van Cumillias, Sinaikapt. G. Verfecl van Midd'lesbro alle vijf naar Rotterdam Empress kapt. W. Seagertan Boness naar Dordrecht. MEEKRAPPEN weinig aangeboden wat van best goed voorkwam vond nemers. w. AFVAART der stoomboot stad zierikzee. gedurende de maand AUGUSTUS. Van Zierikzee Woensdag 5, 's midd. 12 Vrijdag Zondag 7. 9, '8 morg. Van Botterdam Donderdag 6, Zaturdag 8, Zondag 9, s morg. Ö'/jVire. 6' 9'/, dienst lusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg: Woensdag 5, 's morg. 11 */a ure. Donderdag 6, 's midd. 12 Vrijdag 7, 's morg. 5 Zaturdag 8, 5 Woensdag 3, Üonddrdag 6, Vrijdag 7, Zaturdag 8, Fa» Botterdam morg. 8''j 93/4 93/. De diligence zal van Zierikzee 1 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart derjstoomboot rijden. dienst lusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen Des maandagswoensdags en vrijdags's morgens ten 8 ure na aankomst der stoomboot van Breskens. Van Botterdam Des dingsdagsdonderdags en zaturdags's morgens ten 8'/a ure, na aankomst van den eersten trein uit 's Hage. De diligence zal van Zierikzee l'/a uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam '/a uur na de afvaart der stoomboot rijden. PRIJZEN DER EITEOTIH TI AMSTERDAM den 3 Augustus 1857. Nederland Werkelijke schuld 2V, pet. dito dito 8 m Amortis. syndic. 8*/t Werkelijke schuld 4 Rusland, bij Hope 1798 1816 8 dito 1828/1829 6 bij Stieglitz. 5. leen. 5 dito betaalb, Amsterdam B bij Hope 4 - bij Stieglitz. 4 dito Cert, van ass. 6 Poolsche 8chatkistb, oblig. 4 m Oostenrijk. Metallieken I a Nationale 5 rente Amsterdam 5 m Metallieken 2'/t Spanje. Buitenlandsch 8 Binnenlandsch 8 Buitenlandsch 11/% a Cert, van conpons Portugal. Buitenlandsch 1853 8 dito 1856 3 633/g 76'/8 96</a 105 V8 103 101 lOt'/g 88»/4 87"/,. 67 803/4 753/4 773/4 87 '/8 39 V8 42'/., 37 Se *5 53/4 46 453 8 Bevallen van eene welgeschapene Dochter. A'touvvc E. S .SC H U BifftEQU El® OU IJ E de Jonge. /Zierikzee, ^Augustus 1837. Heden ontsliep, na een kortstondig doch smartelijk lijden onze hartelijk geliefde Vader en Behuwd-Vader, de Heer. M. de WEEZE in leven Dijkgraaf der polders Ooster- en Sir-Janslandin den ouderdom van bijna 68 jaren. leder, die den overledene van nabij gekend heeft, zal beseffenhoe zeer zijn verlies ons treft. Oosterland Uit aller naam 2 Augustus 1857. JOH.' de WEEZE. Ik ondergeteekende, doorsommige mijner Vrienden in ervaring gebragt zijndedat vele Ingezetenen mij voor den Steller en Inzender houden van de Advertentie geplaatst in de Zierikzee- sche Nieuwsbode van Zaturdag den 1 dezer, waarbij, naar mijn gevoelen cn wel zeer zeker naar het ge voelen van ieder weldenkende, op eene belcedigende wijze van den Heer A. van ECK gesproken wordt. Zoo acht ik mij verpligt aan het geëerd publiek be kend te maken dat ik niet het minste deelntich aan de redactie, noch aan de inzending der Advertentie hebmaar integendeel dat ik zelf bij de eerste lezing al aanstondsmijne verregaande afkeuring deed blijken. Ten slottegeef ik aan het publiek kennis dat ik op heden aan den Heer Officier van Justitie van de zaak bcb kennis gegeven ten einde zoo mogelijk den lasteraar die op mij dien blaam schijnt te willen wer pen op te sporen. J. C. BAL. Burgemeester cn Wethouders der Gemeente Haamslede zullen, op Vrijdag den 14 Augustus 1857, des namiddags ten 5 ure, op het Gemeentehuis al daar in het openbaar aanbesteden: liet AFBKEKEII van de tegen woordige School met aanhooren en het BOUWEN van een nieuw SCHOOL-IiOCNAL. Besteken Teekening liggen ter inzage op het Ge meentehuis voornoemd, alsmede bij den Architect M. COUVÉE, Jun.c te Zierikzee bij wien tevens de noodige inlichtingen te bekomen zijn. De locale aanwijzing zal plaats hebben op den dag der besteding des voormiddags ten 11 ure. De Burgemeester, C. M. BOLLE. De Secretaris W. VIS. 1ste, Kwaliteit. In LOSSING: gedurende de gehcelc week, de Engelsche schooner Ramhler" Kapt. D- Hluirsvoor rekening van J. C. BAL et COMP. Zierikzee 3 Augustus 1857. De Notaris Mr. J. J. ERMERINS, zal jftlffcEngt ten verzoeke van zijne principalen, op Woensdag den 12 Augustus 1857, 's mid dags ten 12 nre, ten huize van A. Paulussen, te Zierikzeeverkoopen ROTTERDAM, 3 Augustus. TARWE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. was weinig aangevoerd en bragt bij geringen kooplust 30 c. minder op goede en puike f 11,25 a 12mindere f8,73 afll. ROGGE. Jarige Zeeuws. V7aams. en Overm. was zeer weinig aangevoerd en bragt volkomen vorige prijzen op f 6, a f 7, van nieuwe waren enkele partijtjes aangebragt welke van f 6,75 tot f 7,25 genomen werden. GERS1'. Nieuwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. winter f 5,80 tot 6,80. HAVER Zeeuws, en Inl. Korte f4.60 a f5,50, dito Lange f3,60 a f4,80. ERWTEN N. Zeeuws, Groene f 7,f 8, PAARDEBQONISN f 6,75 a 7,50, met annex WOONHUIS en ERVE, benevens en Gevolgen, staande cn gelegen in de Zuidwelle- straatbinnen de Stad Zierikzeewijk Bno. 274 kadaster sectie A no. 201 Nadere informatiën te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De NolarisMr. J. J. ERMERINS, zal, ten verzoeke van HUBRECHT NATTE, c. s. op Zaturdag den 15 Augnstns 1857 's namiddags ten 3 ure, in de Heiberg te Scharendijkepresenteren te verkoopen staande en gelegen te Eikerzee, sectie Bno. 125 alsmede 3 Bunders 01 Roede 80 Ellen WEILAND gelegen onder Duivendijke sectie D no. 30, 31-52, thans in gebruik bij M. MATTH1JSSE. Nadere informatiën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. TEE STADS-DBU&KBBIJ VAN DB BBVBN A. DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2