Woensdag 5 Augustus. W.° 62. 1857 Woensdag en Zaturdag. BESTUREN MIMSTRATIP M BINNENLAND. :urd 7 2, ujn, ;erd de ZMKZEESGHE COURANT. ABONNEME NTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER AD VER TENT JEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van i -6 regels a f 1 behalve hel Zegelregl AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lettende op kot besluit van den Gemeente-Baad, dato 20 dezer maand no. 7. Zijn voornemens op Woensdag den 12 Augustus e. k., des middags ten 1 2 ure op het Raadhuis der Gemeente, in het openbaar aan den minsteisekende aan te besteden Het mallen en leveren van twee nieuwe VLOEDDEi'Klill aan liet digtste Sas, volgens bestek en voorwaarden benevens de tecke- ning van afmaandag den 3 Augustus e. k.verkrijg baar ter Secretarie tegen betaling der kosten terwijl nadere information te bekomen zijn bij den heer M. COUVÉE Bouwmeester dezer Gemeente. Zierikzeeden 29 Julij 1857. C. J. FOKKER Voorzitter, l. R. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMARIN G. Burgesieester en Wethouders van Zierikzee ver wittigen bij deze het publiek dat de gewone KERMIS of JAARMARKT alhier zal gehouden worden, als van ouds aanvangende op den laalsten maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 31 Augustus lol en met 12 September aanstaande. De kramers worden verzocht tot het bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den heer M. COUVÈE Marktmeester alhier, aan te mel den en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars horos- kooplrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee den 29 Julij 1857. C. J. FOKKER Voorzitter, l. B. C. de JONGE, Secretaris. Men meldt uit Ylissingcn van 31 Julij. Giste ren avond omstreeks vijf ure arriveerde Z. K. H. de prins van Oranje alhier ter reede, met Zr. Ms. schroef- korvet de Groninger. Na heden morgen de stad en 's rijks werf bezigtigd te hebben, heeft Z. K. H. ten drie ure zich weder aan boord begeven om morgen ochtend ten 4 ure de kruistogt naar de Middeland- sche zee te ondernemen. Men meldt uil Rotterdam van t dezer. Heden is van deze stad vertrokken het Ncd. barkschip Joan kapt. Laseurbestemd naar de Kaap de Goede Hoop overbrengende het tweede transport jongens en meisjes door cene commissie alhier geëngageerd om aldaar voor huisdiensten gebezigd te worden. Ditmaal is hun getal omstreeks 80 terwijl vele handwerkslieden ook van deze gelegenheid gebruik maken, waaraan groote behoefte aan de Kaap beslaat. De beriglen die achter eenvolgend van de personen der eerste expeditie in komen, luiden hoogst voldoende. Het is, naar men verneemtder policie mogen gelukken een groot gedeelte van het gestolene ten huize van de wed. K., aan den Schiedainschendijk alhier, op te sporen; de goederen zijn te Deventer aangehouden, terwijl de dader te Wezel is gearresteerd, en men zijne uillevering zal aanvragen. De algemeene Synode der Ncderlansche Her vormde kerk heeft zich verpligt gezien te beslissen, dat de deelnemingen in de geldleening tot oprigling van een hulpfonds Ier uitbreiding van de Evangeliebediening in de gemeenten, uil aanmerking vanhelin vergelijking met hel benoodigd kapitaal onaanzienlijk bedrag der ingeschrevene gelden niet worden aangenomen. Er zijn thans, volgens officiële opgave, 10G kandi daten der H. dienst bij de Herv. kerk. In de provincie Noovdbrabant is van rijkswege de opneming der schade bevolen welke door den hagel slag van 5 dezer is veroorzaakt. In sommige streken der provincie is men daarmede reeds ijverig bezig. Yan de schade geleden hebbende perceelen zou aan de eige naars kwijtschelding of afslag van grondbelasting wor den verleend. Gil Zwolle wordt herigt dat aldaar, ten overstaan Van de bevoegde autoriteiten eneenige aanzienlijke in gezetenen gebleken is dat de brandkisten en kisten, ver vaardigd in de fabriek van den heer A. Selmllelaar al daar in allen deele aan de vereischten voldoen. Uit Meppel wordt gemeld dal 11. donderdag avond zich aldaar op een stuk land aan den Galgcn- kamp een levende bonte arend bevond. Ofschoon hij kenteckenen droeg van nog jong (e zijn, had hij toch reeds eene vrij groote vlugt. Ook ten vorige jare is in de nabijheid dier plaats en wel te Kolderveen, derge lijke vogel gevangen. Hieruit zou men kunnen op maken dat deze vogels zich in die omstreken besten dig ophouden en voortteelen. Een vreemdsoortig en regt treurig ongeval over kwam II. woensdag binnen de gemeente dc Wijk een beestendrijver uit Nieuw-Leuzen. Hij zou vooreen veehandelaar eene koe naar Hoogeveen geleiden en vertrok daarmede dan ook van de Wijk. Maar naauwe- lijks kon hij vijf minuten van de kom dier gemeente verwijderd zijntoen eenige voorbijkomende personen hem dood op den weg vonden liggen. Dadelijk haalde men een geneesheer, die wel verklaarde dat geen leven meer in hem was, maar nogtans niet kon opgeven aan welke oorzaak zijn dood was toe te schrijven. De door hem geleide koe was zeer wild en kwaadaardig en men houdt het er algemeen voor dat hij in eene worste ling met dat beest zijn leven heeft verloren. Eergisteren waren do zoon en de bediende van den vuurwerkmaker Schuurmans in zijn bovenhuis over de Helderste Leeuwarden, bezig met buskruid te wrijven toen eensklaps eene zware ontploffing plaats had die een gat in het dak en de glasruiten aan stukken sloeg en waardoor beiden op verschrik kelijke wijze met brandwonden werden overdekt. De bediende ijlde oogenblikkelijk naar beneden en stortte zich in het voor de woning zijnde waterwaardoor althans zijne brandende kleederen werden gebluschi. De zoon die zich door hel gal in het dak naar buiten had gebaand, vond men later kermende in het boven huis van den naasten buurman. Reiden werden zoo spoedig mogelijk ter verpleging naar het slads-zieken- huis overgebragt en zijn in eenen toestand die ernstig voor hun leven doet vreezen. Men onderstelt dat de ontploffing hot gevolg was van een percussiedopje, dat welligl in heikruid aanwezig was, dat van militai ren was aangekocht. Uit Maastricht wordt gemeld dal de heer wet houder Pij Is vergezeld van dr. Verwarprofessor der natunr-en scheikunde aan hetalhenaeum te Maastricht zich naar Narbonne in hel zuiden van Frankrijk zal begeven om ter plaatse een onderzoek in te stellen en de vereischte inlichtingen in te winnen omtrent de aldaar bestaande koolwalerstof-gazfabriek ten einde ook deze verlichting aldaar ter stede voor rekening der gemeente in te voeren. Te Antwerpen ontdekte men bij het omver halen van een huis, op het Meir plein, een menigte zilverwerk, ter waarde van 3600 fr. en hetwelk waar schijnlijk van de belegering van Antwerpen in 1585 afkomstig is. Een hevige tegenstander van de doode hand heeft herekond, dat deze som van 1585 lot 1857 tegen een intrest van 5 pel.lot een som van 2,088,300,000 fr. zoude geklommen zijn. De Nederlandsche regering heeft eene subsidie toegekend tol herstel der gedenkleekenen in de kerk van Waterloo opgerigt voor officieren in den veldslag omgekomen, en tevens om de kerk te vergrooten. De aardappelen zijn gisteren ter markt gedaald van 8 fr. 50 op 5 fr. per 100 kilo. Men schrijft uit Batavia van 10 Junij. Den 2 dezer, des middags ten 12 ure, ontstond er brand in het achterruim van het op de buitcnrcede liggende Nedcr- landsch barkschip Valparaiso gezagvoerder EUerman. De brand wordt toegeschreven aanhroeijing van koliij zakken, waarmede het schip gedeeltelijk was geladen. Niettegenstaande alle mogelijke hulp en hel aanwenden van brandspuiten, van Zr. Ms. oorlogschepen Boreas, Medusaen Celebes, en van het koopvaardijschip Walviscli, heeft men denbrand niet kunnenblusschcn. Slechts een gedeelte van den inventaris is gered. Den 11 April 11. vertrok van de reede van Ma kassar eene flotiile, bestaande uilZr. Ms. schroefschoe- ners Monlrado en Samarang benevens de kruisbooten no. 18 en 50, tot het onderzoeken van eenige schuil plaatsen van zeeroovers. Deze expeditie, bij weike men met vele moeijelijklicden had te worstelen werd met goed gevolg bekroond. Eene groote kampong werd geheel verwoestbij de verkenning van welke de luit. ter zee, 2de kl. F. II. F. van Alphen, inden linkerschouder werd gekwetst, terwijl hij de bestorming derzoUe de korporaal der infanterie A. lionmgs twee wouden bekwam waaraan hij kort daarna overleed, en de marinier 3de kl. A. Oppen een wond in den lin kerschouder kreeg. De luit. ter zee van Alphen, die ui de eerste oogenblikken na zijne verwonding de spraak had verloren en niet loopen kon was echterna het eerste verhand spoedig weder op de been en nam in de kampong het hevel weder op zich. Uit Hannover meldt men dat den 26 Julij tegen den avond de Israëlitische koopman Moritz Blumenthal, uit Springop zijne terugreis van Brodenbeck om streeks 309 passen van don groolen weg vvrecdelijk ver moord en van de door hem te Bredenbeck geïncasseerde gelden ten beloope omstreeks van 24 rijksdaaldersin verschillende muntsoorten, beroofd is. De hijzonder- heden van dezen moord zijn verschrikkelijk; de schedel des ongelukkigen is geheel verpletterd waarschijnlijk door middel van steenworpen, althans bij het lijk zijn steenengevonden, waaraan bloed en haren kleefden welke steenen in de wonden pasten voorts schijnt hij eerst op eene nabijgelegen plaats nedergeworpen en vervolgens afgemaakt te zijn op die, waar men zijn lijk heeft gevonden. De policie te Hannover Iaat zich veel aan de opsporing van den dader of daders gelegen zijn; zij heeft verdenking op zekeren hij verstek wegens diefstal vervolgden dienstknecht Wilhelm Weinrkh, uit Springe. Hij had zondag den 26 Julij des avonds den weg ingeslagen waar de moord had plaats gehad en sedert heeft men geen spoor van hem vernomen. Hij is 22 jaren oud, lang 6 voet, slank, heeft blond haar, hlaauwe oogen neus en mond gewoon, ovaal wezen, spreekUDuilsch. De directie van policie le Hannover heeft de policie van naburige landen aangeschreven de nasporingen Jen deze in de hand te werken. BUÏTENLAN D. duits g h i. a dl d Keulen 30 Julij. Eenige dagen geleden ging een Saks. officierjle Dresden met een Engelschman de wed dingschap om de som van f 500 aan dat hij den weg van Dresden naar Pirna langs den straatweg binnen denzelfden tijd als de spoortrein le paard af zou leg gen. Ware het paard onder weg niet schichtig gewor den en daardoor een oponthoud van slechts weinige minuten veroorzaakt, hij zou de weddingschap gewon nen hebben. De krenten-oogst op het eiland Cephalonia is zeer veelbeloovend. De oogst wordt op 16 millioen ponden begroot. De druivenziekte is onbeduidend. Reuter de gewezen kashouder der Oostenrijksche nationale bank die door zijnen builensporigen harts- togt voor het loterijspel zich aan ontrouw schuldig gemaakten gelden die hem in bewaring waren gege ven verspeeld heeft, is lot driejaren zware tuchthuis straf veroordeeld. Deze man heeft van 23 Februarij 1855 tol 12 Mei 1857 voor 11 1,541,000 in dé loterij verspeeld, en] wel is waar weder 6 1,190,000 terug gewonnen doch de ontbrekende (1 351,000 schuldig zijnde cn ze niet uit eigen middelen kunnende voldoen,- die som uit de kas der bank genomen. eba m k h ij e. Parijs 31 Julij. Het bezoek van den keizer aan do koningin van Engeland schijnt zich niet lot ccn eenvou dig beleefdheidsbezoek te zullen beperken. De graaf Walewsla vergezeld Z. M. en de graaf dc Persigny zal zich gelijktijdig met zijn souverein te Osborne bevinden. Lord Palmerslon en lord Clarendon zullen te dien tijde zich ook naar het koninklijk zomerverblijf begeven zoodat het waarschijnlijk is dat de staalkundige kwestien die thans de aandacht bezig houden, er zulten behan deld worden. De uitkomsten van den oogst zijn zoo voordeelig dat voor dit jaar het overschot aan graan, vergeleken met dat in hel vorige jaar, op 25 pet. wordt geschat. -1- Het artikel van de Débats over de Belgische hu*, welijkcn heeft ter beurze zeer ongunstig gewerkt en is door sommige kapitalisten zelfs beschouwd als een blijk, dat de Engelsch-Franschealliantie het einde van haar bestaan is genaderd. g r o o t-b r1ttakïïïek Londen, 31 Julij. De stoomboot Vectis is heden morgen ten 5 ure te Marseille gearriveerd met de over- landmail. De Indische bladen zijn vol met bijzonder heden van den opstand welke in Bengalen algemeen was. Acht posten worden genoemd waar mannen vrouwen en kinderen zijn vermoord geworden. Het Cde regement inlandsche infanterie te Allahabad na de grootste betuiging van lojauleil le hebben afgelegd

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1