W.° 01. Zaturdag 1 Augustus. 1857 Ti' Woensdag en Zaturdag. BESTUREN Si MISTRATIBil NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. BUITENLAN D. ZMKZEESCHE COÜRA AB ONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sinorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt AASBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lellende op hel besluit van den Gemeenle-Raad, dalo 20 dezer maand no. 7. Zijn voornemens op Woensdag den 12 Augustus e. k., des middags len 12 ure op het Raadhuis der Gemeente, in hel openhaar a an den minsleischende aan te besteden Het maken en stellen van twee nieuwe VLOED DEUKEN aan het digrlste Sas, volgens bestek en voorwaarden benevens de leeke- ning van af maandag den 3?Auguslus e. k. verkrijg baar ter Secretarie tegen betaling der kosten terwijl nadere information te bekomen zijn hij den heer -M. COUVÉË bouwmeester dezer Gemeente. Zierikzee, den 29 Julij 1857. C. J. FOKKER Voorzitter, L B. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ver wittigen bij deze het publiek dat de gewone KERMIS of JAARMARKT alhier zal gehouden worden, als vdn ouds aanvangende op den laatsten maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van tien 31 Augustus lot en met 12 September aanslaande. De kramers worden verzochttot hel bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den heer M. COUVÉE^ Marktmeester alhier, aan te mel den en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars horos- kooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee den 29 Julij 1857. C. J. FOKKER Voorzitter, l. B. C. de JONGESecretaris. JE dingsdag avond barstte te 's Hage een hevige brand uit in de uitgestrekte fabriek en pletlerij der heeren Enthoven, lie brand was ontstaan in, en heeft zich ook hoofdzakelijk bepaald tot het middengedeelte der fabriek. Ife oorzaak ofschoon niet met juistheid na te gaan, zou, naar men vermoedt, gelegen zijn in het vallen en smeulen van vonken uit de fabriek op het houtwerk der modelkamer. Op 't Klooster builen de Nieuwpoort te Haar lem, is in bloei een zoogenaamde honderdjarige agave aloë, die een stengel heeft van ruim 20 voelen en welks sierlijke bloei de algemeene bewondering verdient. Een metselaarsknecht C. Sprmtgerwoonachtig in de Palmstraat te Amsterdam, is bij het werk aan de R. K. kerk «hel Huifje,'' door een metselsteen, die van den steiger op zijn hoofd viel zoodanig getroffen, dat hij kort daarna overleden is. Hij laat eene vrouw met twee kinderen na. Bij den apotheker en chimist A. A. Sclüldop den Singel hij de Brouwersgracht, aldaar, is door het vlam vatten van eene flesch terpentijn die zich aan eenige flcschjes eau de cologne mededeelde, brand ontslaan en zijn door de ontploffing al de ruiten in den winkel gesprongen de brand is zonder de werking van twee aangerukte brandspuiten door personen die op het hooren van den slag toegeschoten waren spoedig gebluscht. Naar de Amsterdamsche Courant meldt is thans vast bepaald dat het eiland Schokland gesloopt zal worden. Velen zijn tegen de verhuizing, maar de mecslen haken er naar hel ellendige bedelaarsoord te verlaten en zich op het vaste land te vestigen. Men begrijpt dat met de som van f 600 of meer, benevens een behoorlijk vaartuig en want daar beter fortuin te maken is dan op het zedelijk bedorven eiland. Deze week zijn de huizen gelaxeerd men hoopt dat er weldra algemeen een einde aan het lijden zal komen. Men schrijft uil Amsterdam van 28 dezer. Aan een partikulier schrijven uil Ceylon van 2%Junij bij eert geacht handelshuis alhier ontvangen ontleenen V'tj met betrekking tol den opstand in Brilsch-lndie de volgende bijzonderheden die voorzeker thans, bij het uitblijven of het niet mededeelen van regeringsberigten eene dubbelde waarde hebben. »De hier [Ceylon) ontvangen berigten nopens den opstand der Cipnyers maken een onbeschrijfelijken in druk op het publiek en inderdaad meen ik op goeden grond te kunnen gelooven dal lirilsch-Indiezieh in zeer j neteligen toestand bevindt, waarvan het gevaar voor Engeland ieder duidelijk in de oogen springt. »Te Calcutta heerscht een algemeen paniek. Veel Europeanen aldaar gevestigd hebben zich met hunne gezinnen aan boord der koopvaardijschepen begeven om in veiligheid te zijn wanneer in dieslad de opstand mogt uitbarsten. «Volgens de heden uit Bombay ontvangen berigten, vreesde men daar, dat de geest van oproer, die zich Int dusverre alleen bij de hengaalsche regementen had he- paald, zich ook had uitgestrekt tot de regementen van Bombay en Madras, en is of wordt dit waar, dan is de zaak zoo ernstig mogelijk. «Delhi is inlusschen nog niet door het Engelsche le ger genomen. Men zegt datde gouverneur-generaal naar Singapore bevel heeft gezonden om daar de naar China bestemde troepen niet naar hunne bestemming te laten vertrekken maar naar Indie op te zenden.'' Men leest in deBotlerdamsclte Cour. het volgende: Wij deelen de volgende proeve van vertaling der Fransche coupletten mede, II. zondag avond, in de tuinen van het koninklijk genootschap Harmonie te Antwerpen, door den heer Eugène Dubois, aan het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers uit 's Hageonder directie van den heer Dunlder gewijd en door hel talrijk publiek zoo luide toegejuicht. Wij eeren uo Neêrlands brave Zonen Voor onzen Vorst klinkt thans u\V maatgeluid, Gelijk de Vrede, in haar gewijde kroonen Met tooverband de Volkeren omsluit De brocdernaam mag weer sints lang ons sieren Daar elk van ons door 'tregt gelukkig leeft, Uw toon doorstrengle beider Landsbaniereu, Waar Vrijheidsboom zijn schaduw geeft Door geestkracht grootschoon zwak slechts in getalen Vermogen we alles met eenstemmig hart Vereeneu we ons, mogt ooit een wolk weer dalen Die voor de toekomst dreigt met wee en smart Ter zee, op 'tlaud, zal dan weer zegevieren. De dubbele Leeuw, die voor geen vijand beeft Uw toon doorstrengle beider Landsbanieren Waar vrijheidsboom zijn schaduw geeft 1 Hoe menig feit in 's Lands historieblaren Houdt billijk beider zitl niet trots vervuld TJw Riiyter's bezem zuiverde eens de baren En Kortrijk heeft de sporen ons verguld, Wij blijven steeds de moedigen en fieren. Als één besef naar 't zelfde doelwit streeft Ü\V toön doorstrengle beider Landsbanieren Wa&r Vrijheidsboom zijn schaduw geeft Dees tuin die een zoo zoeten naam mag dragen Verlangt voor vete en strijd niet langer 't lied Moog' 't Brabrandsch Volkslied daarvan nog gewagen Die klank bedriege u, waarde Vrienden uiet Want overal, waar beider vlaggen zwieren, Klinkt slechts één lied, dat Broedermin doorzweeft. Die toen doorstrengle beider Landsbanieren Waar Vrijheidsboom zijn schaduw geeft. De koninklijke maatschappij Harmonie, te Ant werpen heeft met algemeene stemmen besloten den heer Dunlder, directeur van het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers te 's Hage, den titel en de privilegiën van eere-lid dier maatschappij aan te bieden. De arrondissements-reglbank te's Hertogenbosch heeft reglsingang, met bevel van dagvaarding in persoon, verleend tegen zekeren aannemer aldaar, die dooron- achlzaamheid of onbedrevenheid een zoo slechten stei ger heeft laten maken dat drie werklieden daarop bezig om het hlafond eener kerk schoon te maken, door denzelven zijn gevallen en een van hen is gedood en twee zwaar verwond werden. Men schrijft uit Haarsteeg van 27 dezer. Erbe- slaat alhier eene hevige kwestie over de jongste verkiezing van gemeenteraadsleden. In debus waren 42 geldige stemmen, dus volstrekte meerderheid 22,waarvan J.van Beusden 22 en A. van der Aa I9slemmen bekwam. Deze uilslag schijnt wantrouwen in de juistheid der slemop neming te hebben doen ontstaan; althans A. van der Aa heeft dezer dagen een adres aan gedeputeerde staten gerigt, waarop 21 personen geteekend hebben datzijop A.van der Aa gestemd hadden behalve nog twee die bij het opmaken niet te huis waren. Wij hopen den uitslag dezer vreemde zaken later mede te deelen. Dezer dagen is te Harlingen teruggekeerdde groen- landsvaarder Dirkje Adama kommandeur O. Melltenvan de visscherij, hebbende omstreeks 1300 robben aan boord. De huisvrouw van ff. Louwen te Zwartesluis is be vallen van drielingen, zijnde één kind van het mannelijk en twee van het vrouwelijk geslacht, alle welgeschapen. Twee der kinderen zijn reeds overleden; de moederen het overgebleven kind zijn vrij wel. LI. vrijdag morgen heeft te Zwolle een brutale diefstal plaatsgehad in de kerk der Waalschc Hervormde gemeente. Een of meer pcrsone.i hebben terwijl dat gebouw voor de luchlverversching slechts dooreen houten traliehek was afgesloten, welen binnen te drin gen het slot der consistorie-kamer en dat van de kast in die kamer opengebroken en daarna zich van de bus sen meester gemaakt welke zij echter met verbroken sluiting hebben achtergelaten onder medeneming van het daarin geborgen geld, omstreeks f 19 bedragende. In den nacht van vrijdag op zaturdag jl. werd bij den landbouwer J. G. van der Zwaanwoonach tig onder Aalzum prov. Vriesland een stoute dief stal, vergezeld met inbraak, gepleegd. Twee mannen, in blaauwe kielen vermomd, drongen deze woning binnen begaven zich dadelijk naar de slaapstede der eigenaars en noodzaakten deze, onder verschrikkelijke bedreigingen aan te wijzen waar hun goud en zilver werd bewaard. Terwijl de een zich meester maakte van het gouden oorijzer der huisvrouw, van een drietal kerkboeken met zilveralsmede van circa f.100 aan geld hield de ander de verschrikte bewoners opge sloten nadat hij eerst nog den man belangrijke Avon den, vooral aan het hoofd had loegehragt. In Belgie heeft hel onweder een proces opgelost. Twee rijke hoeren van Chaineux bij Verviers be twistten elkander het bezit van eenen eikslaande tusschen hunne eigendommen. Nadat deze zaak reeds eenigen tijd bij de advokaten in onderhandeling was genomen heeft nu de bliksem den boom in tweeën gesplitstzoodat de eene helft op het eene veld en de overige helft op het andere veld is gevallen. De beide boeren hebben met dit onpartijdig scheidsregt genoe gen genomen. BOIE3CH1AMB Keulen 27 Julij. In Mecklenburg Schwerin neemt de landverhuizing op eene vroeger ongekende schaal toe, zoodat, gaat zij op gelijke wijze als tot hiertoe voort, tusschen de negen en tienduizend zielen in dit jaar het land zullen verlaten hebben. Uit Ems wordt aan het Journal de Frankfort ge schreven; wij waren deze week getuige van eene wezen lijke treffende gebeurtenis, en wel in hel hotel d' Ang- lelerre. Er bevonden zich daar verscheidene Russische officieren die in de Krim gestreden hadden als mede een Fransch generaal. De laatste was door eenflinken sabelhouw op den regler wang geteekend en men zag tevens een Russisch officier die hetzelfde geluk getroffen had, maarop de linkerwang. Beiden zagen malkander natuurlijk zeer verwonderd aan cn na het aanknoopen van een gesprek dat allengs levendiger werd zeide de Fransche generaal lagchende op zijne wang wijzende: Wij zijn heide door hetzelfde teeken gedecoreerd.'' Men werd steeds vertrouwelijker en het bleek dat heiden gekwetst werden in den slag voor Eupaloria. Al verder doorpratende en malkander nog juister opne mende bemerkten zij elkander wederzijds die wonden te hebben loegehragt in een gevecht man tegen man bij eene dier verbitterde ontmoetingen die gewoonlijk bij een aanval door de cavalerie plaats hebben. Tege lijk zag men hen in eene hevige gemoedsbeweging zij stonden op en reikten malkanderen met eene zoo tref fende hartelijkheid de hand dat hunne vrienden tot tranen bewogen werdenen beiden een gullen dronk wijdden. r B A a K B IJ K. I)c kamer voor het in staat van beschuldiging stel len bij het keizerlijk hof van Parijs heeft het rapport aangehoord in do zaak van TibaldiBarlolotti Grilli bij genaamd Sum, Mazzinil.edru-Rollin, Massarenliecn Gam- panellu, beschuldigd de drie eersten van zamenspanning ten doel hebbende een aanslag op het leven des keizers en de vier laatsten van medcpligiigheid aan die zamen- zwering. Men blijft de behandeling dezer zaak voor bet hof van assises der Seine in de eerste helft der vol gende maand te gemoet zien. Ter beurs alhier worden sedert eenige dagen allerlei onrustbarende geruchten verspreid, waarom de policie een gestreng toczigt ter beurs laat houden, om do uil- strooijers dezer geruchten leonldekken; reeds zijn ver schillende personen deswege in hechtenis genomen en naar de gevangenis Mazas vervoerd, terwijl een onder zoek tegen hen is ingesteld. R O O T_B KITTAffilïEK Londen 29 Julij. Met de overlandmail zijn de vol gende berigten ontvangen. Bombay 1 Julij. De op-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1