VliHVOlilHIIDDIM BKUHS, MRRTJJEKlGTIi ENZ ADVEHTEKTfEN SCHAAL- EN MAATKOLEN; buitenland. Een der duikers welke vroeger gebezigd was om de stoomboot Raversbourne te ligtcn begaf zich voor eenigc dagen naar het Veersche gat om een en ander te bergen van het te Zierikzee te huis behoorende schip genaamd ilc Roompotvoor omstreeks vier jaren in die nabijheid gezonken. Alles iscchter, volgens zijne op gave zoodanig begroeid met mosselen schelpen „zee wier enz., daler volstrekt geen schip meenuit te beken nen isal het touwwerk is ontzettend verhard en heeft meer dan de dubbele dikte gekregen de ketting welke nog op den.bocg ligtis zoo zwaar aangewassen dal deze nagenoeg de dikte van een menschelijk lig- chaam heeft. Alzoo beslaat er geene mogelijkheid om daarv an thans nog iels te verplaatsen of te redden. Dczerdagen is er brand ontstaan op het bovenste bovenhuis bewoond door J. B. ten Ilamop den Haar lemmerdijk bij de Hecrcnmarkt te Amsterdam welke bij de ontdekking reeds zoo was toegenomen, dat de bewoner, zijne vrouw en hunne vijf kinderen slechts even den tijd badden om zich te redden en de overige bewoners van het huis te waarschuwen. Door de werking van 7 spuiten was menden brand ten 3'/, ure meester, en ten 7 ure was hij geheel gehluscht. De brand moet ontstaan zijn doordien eene dochter van ten Ham des avonds te voren in eene kast is geweest met eene brandende kaars om een kleedingstuk te ber gen. De bovenste verdieping, de zolder en vliering zijn gebccluitgebrand en de belendende perceclen heb ben weinig of niets geleden. Ten Hum is even als de bewoners van het onderste bovenhuis, het huis en den kelder voor brandschade verzekerd. Het mag als een geluk aangemerkt worden, dat een driejarig kind door den rook wakkergeworden, isbeginnen te schrei jen waardoor do brand ontdekt isin het tegen overgesteld geval waren er misschien menschenlevens te betreuren geweest. Ook hel perceel is voor brand schade verzekerd. Men meldt uil Arnhem van 17 Julij. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat sedert eenigc maanden een groot getal personen tijdelijk deze stad verlaten hebben, om in Pruissen te gaan arbeiden aan de werken, aldaar geëxploiteerd door den heer H. IV. Fromberg architect alhier, en anderen. Omtrent het eergisteren gewoed hebbende on we der verneemt men nog dat te Eethen inhei land van Heusden, de bliksem in het huis van den landbouwer B. Branderhorst is geslagen waardoor het geheel is afge brand. Te Eist bij Amerongen is de bliksem in eene woning geslagen, die daardoor met een groot gedeelte van hethuisraad, een varken, een kalfenschaap, binnen weinige minuten geheel door het vuur zijn ver nield. De eigenaar van de afgebrande woning is J. C. Pieper, voormalig matroos van de kanonneerboot van van Speyk. Ten aanzien van een vreeselijk ongeluk door den bliksem te Lunteren veroorzaakt vernemen wij het volgendeDe arbeider Peel Schut was in de buurtschap de Valk bezig op zijn land toen ten acht ure in den avond een zwaar onweder kwam opzetten dat hem deed besluiten te schuilen in eene nabijge legen hut. Naauwelijks daar binnen getreden, werd die hut door een bliksemstraal getroffenwaardoor genoemde Scliut onmiddelijk gedood werd en de vrouw van don arbeider de Rooy met vijf kinderen bewuste loos nedcrvielen terwijl de woning dadelijk in brand stond. Het negenjarig zoontje van de Rooy was al leen ongedeerd en bij zijne zinnen gebleven. Het ge vaar ziende waarin allen verkeerden heeft hij met eene wonderlijke bedaardheid zijne zuster van 8 jaren uit de brandende woning gesleept, is vervolgens door de vlammen heengegaan en heeft desgelijks zijn zusje, oud 5 jaren daaruit gered daarna heeft hij getracht zijne kermende moeder te redden en evenzoo zijne twee broeders en zijne andere zuster, doch vruchteloos. Eindelijk heeft hij de koe in de stal losgesneden om die ten minste nog te redden maar deze liep tegen de vlammen in en sleepte hem mede, zoodat hij zelf bijna was omgekomen. Volgens verklaring van dit zoontje van de Rooy was Schut door den bliksem let terlijk van een gescheurd en had hij niemand in de nabijheid gezien, om hulp te roepen. Hij de oprui ming van de puin heeft men niets meer van Schut de vrouw van de Rooy en de drie kinderen kunnen vinden dan stof. Het huisje was niet tegen brand schade verzekerd. De Rooy en Schut zijn zeer behoef- tige menschen. DVITSCHLASD Keulen 17 Julij. De heer Tschanz, uit Chauxde Fonds die den eersten prijs (3000 frs.) op hel schut tersfeest behaald heeft, is dezelfde aanvoerder van scherpschutters, die met zijne compagnie in Sept. 1856 het door de royalistische opstandelingen bezette kasteel van Neufchalel bestormde, de Pruisische vlag neer haalde en de 7,witscrsche in de plaats stelde. Dat juist bem de eerste prijs te beurt viel, noemt het volk een Gods tceken. Uit alle deelen des rijks verneemt men de meest gunstige berigten omtrent te veld staande gewassen zoodat men een buitengemeen overvloedigen oogst mag verwachten. Op den Keur-Hessischen spoorweg geraakte den 14 dezer de van Herlijn komende trein eenigzins bui ten het spoor, waardoor het rijtuig waarin de hertogin weduwe van Saksen Cobuvg Cotlia en hare kamenier ge zeten waren omver werd geworpen. De hertogin kwam met ligte kwetsuren aan het oog en de wang vrij. r a i a a li i. Parus, 17 Julij. De geliefde volksdichter Béran- ger is eergisteren alhier overleden. Op verlangen des keizers zal zijne begrafenis op kosten van den Slaat plaats hebben, doch daar gebleken was dat som migen deze gelegenheid wilden te baat nemen om wanordelijkheden te verwekken, zullen alleen de daar toe uitgenoodigden zich aan den lijkstoet mogen aan sluiten en zijn alle maatregelen genomen om rustver storing te voorkomen. De lijkstaatsie van Bórangcris zonder eenige r.ustvorr storing afgoloopen. Meer dan 3D,000 personen volgden. Hot stoffelijk overschot van don volksdichter tpan hot naar de kerk werd gebragt. De keizer liet ziöli'dboiv een adjudant, en het Instituut door eene deputatie ver tegenwoordigen. Oproerige kreten zijn niet gehoord niemand is in echtenis genomen, Alle handelsbrieven uil de departementen ver melden eene algemeene daling der graanprijzen. In sommige plaatsen neemt de daling zelfs de verhouding aan eener paniek, zoo haastig zijn de houders om hun ne partijen graan van de hand te zetten. De Echo Agricoloendc Memorial d' Amiens vermelden ook deze daling, en voorspellen een buitengewoon goeden oogst zoowel in kwantiteit als in kwaliteit. De laatste onwe- ders hebben wel is waar op enkele punten eenige scha de aangerigt, maar die schade is van de minste alge meene betcekenis; nog verschillendeanderehladenma ken niet slechts gewag van den overheerlijken graan oogst maar verzekeren ook ten stelligste dat de oogst van rogge, tarwe, haver, garst, maïs boonen koolzaad enz. niet minder overvloedigen gelukkigzal zijn. Dezer dagen heeft alhier eene crinoline buitenge wone opschudding veroorzaakt op den Boulevard des Italiens. De kleine dame, die in dit monstcrkleed ver borgen was werd door de spotternijen der andere wandelaars zoo ontsteld, dal zij haastig in een kappers winkel een schuilplaats zocht. Maarde menigte school daarop voor den winkel bijeenen eenige spotvogels be weerden luide, dat onder de kolossale crinoline agen ten van Mazzini verscholen waren. Twee stads-serge- anten moesten zich in deze zaak inongen, lieten een wa gen voorkomen en de dame gelukte het door de menigte heen te dringen en in het rijtuig te komen, waarhij zij echter nog menigen schimscheut moest hooren. Volgens berigt uit Algiers van den 14 dezer, hebben de Eransche troepen in Kabylie eene nieuwe zege behaald. Door eene gecombineerde beweging hebben de division Renault, Mac Multon, Maiss'mt en Jusef des morgens van den 11 dezer gelijktijdig het geheele land Deilloul-Beni Touragh llwilt bezetde troepen beklommen met bewonderenswaardige dapperheid en ontzettende geestdrift de steile rotsen van deze ontoe gankelijk genoemde streken, alle dorpen werden ter stond ingenomen en de Franscbe vlag wapperde thans op den hoogsten top van de Djurdjura. O H O O T-B HITTAVXIKH Het volgende is een uiltreksel van een brief uit Lucknow (OudeJ, geschreven onder dagleckening van 1 Junij «Het 13e, 48e en 61eregemenl inboorlingen zijn naar men verneemt heden aan het muilen gesla gen. Godgeve dat het niet zoo is. In alle geval zijn er twaalf regemenlen tegen ons opgestaan. Onze re gering in Oude is ten einde, elk bungalow in de kan- tonnementen behalve die in het residentschap is tot den grond afgebrand. In alle rigtingen van Muchey en Baun buldert het kanon. De regementen zijn ge- vlugt met al den krijgsvoorraad. Geheel Oude is onder de wapenen, in de districten zoowel als in de stad. De Europeanen kunnen het geen drie dagen uithouden; men verwacht een algemcencn teruglogt. Wij kun nen Delhi den 9 Junij eerst belegerendaar de bele- geringstrein te Philore is. Welk een beheer! De weg is ten oosten en ten westen afgesloten er bestaat geen uitvlugt daar de rivier, het eenige middel dat ons overblijft, te hoog is. Het kanaal van Cawnpoor is vol water, waarop lijken en verminkte overblijfselen van Europeanen drijven zonder dat iemand weet van waar ze komen. De Heer zegene u allen, redde ons om elkander weder te ontmoeten." Voor het oogen blik is de heerschappij van Mogol te Delhi de aloude hoofdstad van lndie hersteld. Hetgeen de beschaving sedert eeuwen tot stand bragt is gedeeltelijk verwoest dreigt geheel vernietigt te worden. De Brahminen schijnen de aanleidende oorzaak van den opstand ge weest te zijn, even als de lalijnsche geestelijkheid Ie Jeruzalem den Iwislslapel lot den krijg met Rusland opwierp en de mandarijnen in China de bevolking in woede tegen de Engelschcn deden ontgloeijen. Een dagblad te Virginia, de Fredericksburg-News, bevatte onlangs eenige aanmerkingen over de nadeelige gevolgen van huwelijken lusschen vermaagschapte personen, en vermeldt, dat onder eenige familien van aanzien en rijkdom, die gedurig huwelijken onder el kander aangingener geen gezonde man of vrouw op elke drie familieleden te vir.den is. De eene lijdt aan oogziekten een ander aan scrofulus, een derde is in zijn verstand gekrenkt, een vierde blind, een vijfde krombeenig een zesde met een overdreven groot hoofd enz. Geen van alleri is vrij van een of ander gebrek. JONGSTE TIJDINGEN. Madrid 17 Julij. De prijzen der levensmiddelen schijnen te zullen dalen. Ten gevolge van den gun- stigen oogst wordt do toestand van bel land heler. De opstand is met veel kracht overal onderdrukt. Berigten uit Napels zeggen dat, wanneer de in- surgenlen die in handen der koninklijke troepen ge vallen zijn niet door een krijgsraad, maar door het geregtsbof van Salerno gevonnisd zal worden, zulks uit aanmerking der omstandigheid geschiedt dat een gedeelte der te Ponza gevangenen door bedreigingen is medcgeslcept en tot vechten gedwongen naardien verscheiden van hen, die zulks geweigerd hadden op bevel van Pisacana waren doodgeschoten. De tweede aanvoerder, baron Nïcotera, een voormalig ambtenaar, die tot de insurgenlcn van 1848 behoorde en toen ver bannen werd, bevindt zich onder de gekwetste krijgs gevangenen. Alen bleef met het verspreiden van andjge. proclamation, vogrtoflji,. "J- Den 31' Mei'is te St. Helena aangekomen hel bark schip Duiveland, kapt. J. C. Viersma van Batavia naar Botterdam, doch heeft dadelijk zijne reis voorl- gezet. Den 21 Junij is van Aux-Cayes vertrokken het kof schip c.adzuwiriakapt.de Huiter, naar Falmouth. Bhoi'wersïiaven, 17 Julij. Binnengekomen: Guilietta, kapt. D. Maresca, van Girgentie naar Botterdam, CS dito, Prinses Amalia, kapt. L. W. van Rijn van Alke- tnade van Rotterdam naar Batavia gesleept per stoomboot binnendoor van Mellcvoetsluis. 4 V A a a T ©BB STOOBaBOOX t.. STAB ZIKBIKZSB gedurende de maand JULIJ. Van Zierikzee. Woensdag 22. 's iiiidd. 1 ti Vrijdag 2i, 1 i/a Zondag 26, 's morg. 4 (dienst rusaoimn middelhüiig na 11 Van Middelbar a Van liotterdam Donderdag 23. 's morg, 6'/a Zaturdag 25, 7% Zondag 26, 10 OTTRRRAM.) Va» Rollet dam. Woensdag 22, *s morg. 934 Donderdag 23, 93 4 Vrijdag 24, 93/4 Zaturdag 25, 10'/2 Woensdag 22, *s morg. 5 Donderdag 23 5 Vrijdag 24. 5 Zaturdag 25. 5 De diligence val van Zierikzee 1 '/a uur na de afvaart der Mooin boot van Rotterdam naar Middelburg, en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart Ier stoomboot rijden. (DIENST TUSSUHBN VLISSlNGliN EN ROTTERDAM.) Van Viissingen. Des Maandags ^oensdagsen Vrijdags, 's morgens ten 8 ure na aankomst der stoomboot van Breskens. Van Rotterdam Des Dingsdag Donderdags en Zaturdags, morgenB ten 8''2 ure, na aankomst van deneersten trein uit 's Uage. De diligence zal van Zierikzee l'/a ,ia de afvaart der atoom boot van Rotterdam naar Viissingen van Viissingen naar Rotter dam ''a uur na de afvaart"der 9toomboot rjjden. AMSTERDAM Spanje. Portugal, dito PRIJZEN DBH EFFECTEN TS den 20 Julij 1857. Nederland Werkelijke schuld dito dito Amort-is. syndic. Werkelijke schuld Rusland. bij Hope 1798 181G dito 1828/1829 bij Stieglitz. 5. leen. dito betaalb. Amsterdam bij Hope bij Stieglitz. dito Cert, vau ass. Poolsche schatkistb. oblig. Oostenrijk. Metallieke» Nationale rente Amsterdam Metalieken Rnitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch Cert, van coupons Buitenlandsch 1853 1856 ROTTERDAM, 20 Julij. TARWE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. was weinig aangevoerd en bragt alleen voor de puikste kwaliteit vorige prijzen op), goede eu puike f 11,75 a 12,30 mindere f9 u 11,50. ROGGEZeeuws. Vlaams, en Overm. 20 c. lager f6,20 a f 7,20. GERST. Van Nieuwe Zeeuwsche winter 25 last aangevoerd en naar kwaliteit verkocht van f6 tot 7/25. HAVER Zeeuws, en Inl. Korte 10 c. hooger. f4.50 a f5 50 dito Lange 3,60 af 4,80. ERWTEN Zeeuws. Groene f 7, a f8. PAARDEBOONEN f 6.75 a f7,50. MEEKRAPPEN minder geveild en weinig mooije en goede kwal. Prijzen geheel onveranderd vast. LONDEN 18 Julij. KOFPIJ zonder omzet. SUIKER. Hoewel weinig zal geveild worden was de omgang onbeteekenend. 233>te 3TAAT8-LOTEBIJ Eerste klasse. lste Lijst: No. 10119, f 20,000 no. 5864, ƒ2000; no. 18406 1500: no. 15652 ,f 1000no. 4011. 400 no. 52, 3579 en 17415, ieder ƒ200; no. 870, 1829, 10740, 14011 en 17311, ieder 100. 2'/, pet. 4 5 5 5 5 4 4 6 4 5 5 5 2'/» 3 3 1% 8 3 63',19 r, 1C5 lo3'j 97% 99° i8 88 87 8/8 67 bè 80 763/4 78*«2 87% 39J/4 43»/, a 37»S0 2o% 5 45 »5/,9 45 V Heden overleed na een langdurig smartvol lijdenin den ouderdom van 58 jaren en bijna 5 maandenonze innig geliefde Zuster Mejufvrouw ANNA MARIA MOGGE POUS. Zierikzee H. C. W. MOGGE POUS. 20 Julij 1857. S. W. MOGGE POUS. Algemeene kennisgeving —-T-—m De ondergeleekcnden maken aan hunne geëerde begunstigers bekend dal zij bin nen weinige dagen voor hunne rekening verwachten de Engelsche schooner altamblef" Kapt. I>. ItMuirs, beladen met lste Kwaliteit Wew»CasteIscIie tot het doen van leverantien houden zij zich steeds aanbevolen. J. C. BAL ar COMP. TER STADS—DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A, DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2