Hf.o 54. Woensdag 8 Juïij. SS 1857 Woensdag en Zaturdag'. ZÏÏRKZEESCHE COURANT. ABONN EM E NIS-PRIJS. Per drip maanden f 9,00. Franco per post f 2,25. [mending der Advert, daagste voren, voor I urc'smorgens. VERSCHIJNT. O O PRIJS DHR ADVERTENTIES Gewone 15 cenls de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f behalve het Zegelrcgt t BINNENLAND. Zierikzee, 6 Juiij. Gisteren avond brok alhier een vreesdijk onweder uit dat tot in den nacht voort duurde. Onder Nicuwerkerk zijn twee koeijen door den bliksem doodelijk getroffen, eene paal, zien daar in de nabijheid bevindende is verbrijzeld. Wen vond de stukken beinde en verre verspreid. Van andere on gelukken hebben wij tot heden niets vernomen. In de zitting van de tweede kamer der staten- gencraal van jl. vrijdag zijn op de beraadslagingen over de wel op het lager onderwijs ingekomen (wee ontwerpen van wet als 1. tot regeling der benoem baarheid van vreemdelingen lot landsbedieningen en 2. tot splitsing der gemeente Bruinisse en toevoeging van den gehccien Anna-Jacoba polder aan de ge meente St. l'bilipsland. Verzending naar de afdeelingen. Ingevolge de nieuwe jagtwet is liet zich met honden in het veld bevinden op zich zelve geen overtreding meermits hij die den hond of de honden vergezelt, dc noodige zorg draagt om te be letten dat door dezen geen wild worde opge spoord gedreven of gegrepen. Mitsdien behoeven er geene buitengewone magtigingen meer te wor den verleend tot het vangen van mollen en ander schadelijk gedierte, door middel van honden, ver mits dereden, die tot het afgeven dier stukken aanleiding gaf, met den 1 Julije. k. niet meer zal bestaan. Men verneemt dalhet Nederlandsch zcndclings- genootschap gedurende de eerste 6 maanden dezes jaars aan giften en legaten ontvangen heeft de aanzien lijke som f 15,524,ö3l/s. De gewone geschenken van den nieuwen haring uil Vlaardingen voor Z. lil. den koning cn de verdere leden der koninklijke familie zijn in de residentie aan- gebragt. Sedert de mededeeling, onlangs in de dagbladen verschenen, betrekkelijk de uitvoering welke aan den uitersten wil van keizer Napoleon I zou worden gege ven ontvangt de Fransche legatie te 's Gravenhage gedurig talrijke aanvragen of stukken van oude mili tairen uit den tijd des keizerrijks. Zij heeft zich diens volgens verpligt geacht te berigten dat de verdeeling der sommen, welke bestemd zijn tol bet geven van uit voering aan den uitersten wil des keizers een bepaal delijk afgesloten en vastgesteld werk isingevolge de souvereine beslissing van de commissie die daarmede is belast geweest. Dienvolgens zijn de oude militairen die hunne stukken nog niet hebben ingeleverd, daartoe niet meer ontvankelijk. Fn wal hen betreftdie hunne aanspra ken hebben doen gelden, zoo dienen zij zich van alle verdere slappen in deze te onthouden. Indien zij toch onder de legatarissen zijn opgenomen dan hebben zij [eenvoudig dc uitkomst af te wachten van dc maatre gelen, die lot de uilkeering van hun legaat genomen [zijn cn indien zij cr niet onder begrepen zijn dan hebben zij geene aanspraken meer te doen gelden loch eenig beroep te doen op eene beslissing die na et meest gemoedelijk en onpartijdig onderzoek is gesteld. Uit Ginneken wordt gemeld dat in dc itgestrekte dennen bosschen in die streken, het wild, zekere bessen groeijen, algemeen der den naam van klokkenbessen bekend, in groot aantal arme kinderen kwamen jaar lijks uit de omliggende gemeenten, om die tssen te plukken en verkochten die voor eene kleinigheid aan de huizen der ingezetenen. Ilit jaar zijn honderde kinderen en volwasse nen met dat werk onledig geweest en hebben darmede een aardig sommetje kunnen verdienen, tl ar de bedoelde bessen legen 6 a 7 cents de lier ter verzending naar Engeland worden opgekocht, werwaarts vele duizende liters zijn Verzonden. LI. dingsdag ontstond te Hoog Koppel ten huize van zeken G. J. Bloemendaal door het zware onweder brand twee melkbeesten twee varkens en eene geit, alsmede een klein gedeelte zijner meubelen zijn door htm gered terwijl bet huis tot op den grond is af gebrand. In de gemeente Gramsbergen woedt het vuur op onderscheidene plaatsen inde veencn, in de buurt Sebastopol aan het kanaal boven Annervoen is eene aanzienlijke partij turf eene prooi der vlam men geworden terwijl tevens oerie arbeiderskeet verbrand is en eenig met boekweit bezaaide akkers j vernield zijn. Hel vuur zit op sommige plaatsen zoo diep in de veencn, dat het schier niet te bins schen is. Ook te Vlaggerwedde is brand in het veen en vreest men zeer voor verspreiding; het vuur is reeds in eenigeboekweit-akkers en ook in den turfin Munsterland zijn 28 huizen afgebrand, veroorzaakt door het in brand zijnde veen. De 'erecnigiug van Proleslautsche godsdienst onderwijzers in Nederland hield dezer dagen te Utrecht hare derde algemeene vergadering. De vergadering werd door een vrij groot aantal leden uit verschillende departementen der vereeniging bijgewoond, cn de ver schillende werkzaamheden die daar plaats vonden dc wijze waarop de leden daaraan deel namen, de uitkom sten daardoor aanvankelijk verkregen, deden zien dat deze nog jeugdige inrigling niet zonder vrucht is tot stand gebragt. De stichting telt thans G7 leden; ter wijl men hoopt dal nog meerderen mogen loetreden Men meldt uit Sneck van 2 dezer. Even buiten deze stad gebeurde gisteren namiddag een allertreu rigst ongeluk, waaruit al weder blijkt, met hoeveel zorg kleine kinderen moeten worden gadegeslagen. Op den runmolen van den heer S werd circa ten twee a halfurie ure vermist bet ongeveer 21 maanden oud zijnde zoontje van den meesterknechtdat, alhoewel reeds loopende, nog aan de borst was en pas door de moeder was nedergezet, die haar man de thee ging brengen. Na veel zoeken daar niemand het kind gezien had, vond men het petje in het land liggen en vooronderstelde men dat het in een der omliggende wateren was verdronken - hel zoeken werd daarin voortgezet lot dat omstreeks vijf ure hel kind door een der knechts op den omgang des molens met een geheel verbrijzeld hoofdje werd teruggevonden zijnde door een dor wieken getroffen. Het verdient opmer king, dat het kind, ofschoon over drie zolders moe tende, waar gearbeid werd, door niemand was be speurd - en dal het den vorigen dag voor de eerste maal beproefd had, de trappen te beklimmen. Een koddig voorval had jl.dingsdag op Drentscb grondgebied even builen Oud IJarneveld plaats. Een wagen zeer hoog en vol met glaswerk beladen, kwam met één paard bespannen van Stads kanaal aanrijden op bovengenoemde plaats gekomen wilde het paard niettegenstaande de stokslagen en de vermaningen van den JJ unsterlandschen voerman niet verder. De voor bijgangers bleven de een na den ander staan om over de stijfhoofdigheid des paards cn de woede des voer- mans Ie lagchen handenwringend vroeg de voerman den voorbijgangers om raad, toen eindelijk een van het gezelschap, een koopman van beroep aan den voerman den raad gaf, om het paard een bos stroo onder de staart te binden en, zoo bet paard dan nog niet wilde, deze in brand te steken. De voerman, geen vijand van den flollandschcu je never, volgt den raad, haalt een bosstroocnsteekt dezelve in brand, dadelijk vatte de wagen, waarin zich glas omwonden met stroo bevond vuur, en knap, knap, knap, alle glazen sprongen in stukken; bet paard stond op de achterste poolen hel geraas lokte nog meer nieuwsgierigen hluschmiddelen wer den aangebragt het paard los gemaakt cn de wagen nog behouden, de Musierlander ging nu met het paard huiswaarts, door den schrik nuchleren geworden de wagen met het verbrijzelde glas hij dc hevig lagchcnde toeschouwers achterlatende. LI. maandag is de rosmolen aan de Lemmer lot op den grond toe afgebrand, benevens eene aanzienlijke hoeveelheid graan, dat, na langdu rige stilte, juist nu in den molen aanwezig was. Men vermoedt dat de wrijving van de as als de oor zaak van dit onheil moet beschouwd worden. Bij het 11. dingsdag gewoed hebbende onwe der, sloeg de bliksem in heihuis van den land bouwer B. te Dremp, bij Doesburg, welke woning daardoor in weinige oogenblikken eene prooi der vlammen werd. Dezer dagen beeft zich te Groningen het zeld zame geval voorgedaan dat er een huwelijk is vol trokken lusschen twee voormalige kweekclingen van bet instituut voor doofstommen zijnde J. Spaardema, geb. te Franeker en li. Wopltes, geb. te Yeenwouden. Dit is bet tweede huwelijk van zoodanigen aard bet- welk sedert dn oprigting van dpn burgerlijken sland in IS! i te Groningen is vollrokken. (Gr. Cl.) -- 1,1. dingsdag namiddag omstreeks vijf ure is boven de stad Brussel een zwaar onweder van lievige stortregens vergezeld, losgebarsten. De bliksem sloeg inde klok der parochie kerk van St. Servais te Scbaerbeek, doch de daardoor aan de klok en liet dak aangerigte schade is niet zeer groot. BUITENLAND. aoiTscHLasra Keulesv 2 Julij. Berigten uit Stockholm zeggen dat prins Oscar het Xoorweegsch gouvernement heeft medegedeeld dat hel onderkoningschap van den kroon prins geschorst zal zijn zoo lang deze gedurende de afwezigheid des konings, voorzitter van den regerings raad zijn zal. In den Klzas de nabij gelegen departementen en Zwitserland zijn de prijzen der granen sedert eenige dagen sterk dalende. Er is eene Mazzinislischc zamenzvvering ontdekt, wat aanleiding heeft gegeven tot liet in hechtenis nemen Avan een tweehonderdtal per sonen eri tot het beslag leggen op vele geweren en andor wapentuig. De Oestenn. Correspondenz deelt berigten uit Italië mede, volgens welke de in het Schier eiland uitgebroken troebelen gedempt zijn. De ontschepingen in de nabijheid van Napels zijn mislukt. Te Livorno zijn verscheiden gendar mes door de oproerlingen vermoord, waarna de gendarmerie gebruik van hare wapenen gemaakt en 14 menschen gedood heeft. Do troebelen in Piemont zijn insgelijks gestild. Hel Sardinische finantiéle bestuur heeft een vol ledig ingerigle tabaksfabriek ontdekt en wel in het Franciskaner klooster Alia Pace te Genua. De voor name ondernemers van deze verboden fabricatie waren dc kloostergeestelijken zei ven die dit voordeelig bedrijf reeds sedert 27 jaren aldaar uitgeoefend hebben. De Bussische regering heeft eene daad van ge trouwe piiglsbetrachting, welke onlangs plaatsgreep, beloond. Bij den vreeselijken brand, welke in het be gin van Junij hel sladje Bardosk teisterde, en welke 192 huizen in de asch legde, waaronder ook het or- donnanshuis van de aldaar in garnizoen liggendekom- pagnie invaliden stond voor dit huis eene schildwacht Panko/f genoemd terwijl de brand uitbarstte. In de verwarring vergat men hem af te lossenmaar in weerwil van het gevaar bleef hij op zijn post; zijn schilderhuisje brandde af, ook zijn mantel geraakte in brand toen men eindelijk kwam om hem af te lossen. De keizer heeft den braven soldaat tol onder-otlicier bevorderd, hein 50 Z. it. geschonken en zijne daad bij dagorder aan bet leger bekend doen maken. f h b U b ss k, Parijs 3 Julij. Een allerhevigst onweder heeft den 23 Junij de vreeselijkste verwoestingen in de ge meenten licaujeu en la Javic departement der Neder- Alpen aangerigt. De bergstroom van Arigeol. die tusschen eene bedding van rotsen vloeit, heeft zich door dc zware stortregens opgezwollen op eerstge noemd dorp gestort en alles overstroomd, liet kerk hof werd door liet water omgewoeld de kerk de pastorie cn nagenoeg al de woningen liepen onder overal op de velden ziet men rotsblokken en ontwor telde hoornen liggen en de straatweg is op velschil lende punten weggespoeld. Te la Javie is eene stevige brug geheel verbrijzeld. De op 24 Junij door de Franschen op de Kabylen behaalde overwinning was zeer schitte rend doch heeft den eerstgenoemden 4 a 500 man gekost. De Afrikanen streden met een leeuwenmoedzij vochten zoo, «Dat geen Fransehman het hun verbeteren kon." Te Marseille ontvangen dagbladen uit Algiers bevatten eene depêche van den maarschalk Aau- don meldende dat de divisie Tusuf zich den 28 11. heeft meester gemaakt van het dorp Taouna, het laatste bolwerk der Bcni- Yeni, waar de strijd krachten der nog niet onderworpen stammen za- inengelrokken waren. Een Spaanscb eskader, komende van Cadix

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1