Woensdag 1 Julij iK ItöSTliRIJm «fi AI),lli,\iSTi{;™ N.° 52. Woensdag en Zaturdag. i ZDBRIEZEESGHE COURANT. ABONNEMENÏS-PRIJS. Per dne maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle vorenvoor 1 1 ure'smorgcns, VERSCHIJNT. Openbare KaadsvergaiSerïiig gehouden te Zierikzee. den S9 Junij 1857. Voorzitter Mr. B. C. CauSecretaris Jhr. Mr. C. dc Jonge. Afwezig de heeren Mr. van Dongen, Landsknegl on van der Grijp. De notulen der vorige vergadering worden na re sumtie goedgekeurd. Wordt medegedeeld de goedkeuring van Gedepu teerde Stalen op de onderhandsdie aanbesteding van Kwistcgeld aangenomen voor kennisgeving en do uitvoering aan Burgemeester en Wethouders op gedragen. Idem een verzoek der directie van de Gymnaslie- school om eene toelage uit de gemeentekas hetwelk onder de gewone voorwaarden ten bedrage van /"ICO voor één jaar wordt toegestaan. Wordt medegedeeld een request van J. G. Bal en Co. houdende bezwaar tegen de aan handelaren opgelegde kosten van meting en weging van steenkolen door de administratie der belastingen gevorderd, vergezeld van een afschrift van een adres aan den Minister van Financiën ter zeiver zake. Op voorstel van Burge meester en Wethouders wordt besloten op dit request nog niet le beschikkenals in verband slaande tnel het adres van gemelde firma aan den Minister. liet kohier van den hoofdelijken omslag, tot wijzi ging van Gedeputeerde Stalen terug ontvangen .wordt dc aanslag van Mr. van Weel met ceno klasse ver minderd en besloten het kohier weder (er goedkeu ring aan Gedeputeerde Staten in te zenden. Als leden der commissie tot onderzoek der in le brengen reclames tegen het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag worden benoemd de heeren Mr. van Dongen Dr. Goemans en Landsknegl. De Voorzitter deelt mede dat op 21 Julij c. k. de verkiezing moet plaats hebben voor die Raadsleden welke volgens den rooster in September van dit jaar moeten aftreden en welke zijn de Heeren Mr. B. C. Cau Mr. A. J. F. Egter, Dr. F. Keller, J. II. Ockt- man, Jz. en II. G. Mulock Houwer, en eenemissivc van den lieer D. van der Vliet, waarbij hij ontslag neemt als Lid van den Raad. Nadat het leedwezen van den Raad over dit besluit was betuigd wordt door Burgemeester en Wethouders bepaald deze verkiezing mede op 21 Julij le doen plaats hebben en worden alsnu benoemd als Leden van het bureau van stem opneming de Heeren S. G. Naula van der Grijp cn Mr. W. C. de Craneen tot plaatsvervangers de lleeren Landsknegt en Mr. van Dongen. Wordt medegedeeld eene missive der Sckool-Com- raissie, houdende kennisgevingdat de hulp-onder wijzer op dc Armenschool alhierPersenaire be noemd is tot hulp-onderwijzer te Zwolle met 1 Au gustus, met verzoek tot 1 September zijn traclement te mogen ontvangen zijnde het in Augustus vacanlie en hij daarom lot geene werkzaamheden verpligt. Dc Voorzitter stelt namens Burgemeester cn Wethouders voor den Heer Persenaire ontslag te verleenen op 1 September, met verlof op 1 Augustus te vertrekken, en over te gaan tot hetbenocmen van een' hulp-onder wijzer op de Armenschool waartoe door de school commissie eene voordragt is gedaan. De heer Mr. de Cranc zicler bezwaar in daartoe dadelijk over te gaan. Mr. Fokker antwoordt, dat de commissie alle mogelijk onderzoek ingesteld heeft, cn dienovereen komstig hare voordragt heeft gedaan. Op zijn ver zoek worden de daartoe betrekkelijke stukken voor gelezen en nog eenige opheldering gegeven. Alsnu wordt tot de benoeming overgegaan en met algemcene stemmen benoemd de heer M. Plokker te Goes. Wordt besloten 2 artikels van het kohier van den Hoofdelijken Omslag als restanten te brengen. Worden medegedeeld deoninbarc posten op het pri mitief kohier van den Hoofdelijken Omslag te ge zamenlijke bedrage van ƒ501,77*/en ,87 van het suppletoir kohier idem der beide kohieren van de hondenbelasting ad f 24. Hiertegen geene bedenkin gen ingebragt zijnde worden deze gearresteerd met kennisgeving aan den ontvanger. Bij monde van Mr. C. J. Fokker wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragl op de rekening van den Schuttersraad, tenderende tot goedkeuring. Dien conform wordt besloten en mitsdien vastgesteld in ontvang op ƒ832,53 cn uitgaaf op f 795,20 en goed slot op f 37,30. De heer Houwer heeft zich als PRIJS DEP, ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegelregt rendant van rekening hij de behandeling hiervan ver wijderd. Idem op de rekening der begrafenisregtcn welke conform hei adres der commissie wordt goedgekeurd zullende de helft van het batig saldo ad ƒ230,4i be- I dragende 115,23 aan de kerk worden uitgekeerd, I en de andere helft in de gemeentekas worden gestort. I De 'rekening van het materieel der begraafpl. bedraagt j in onlv. ƒ511,45, in uiig. ƒ21,92 goed slot 519,53. Door de in de vorige vergadering benoemde regls- kundigc commissie in zake de armenkwestie van deze gemeente met die van Meliskerko wordt medegedeeld haar advies strekkende om eene rcglsvervolging te gen genoemde gemeente in te. stellen. Aldus besloten cn aan Burgemeester cn Wethouders de uitvoering opgedragen. Hierna is de zitting gesloten. BEKEND 51AK. ING. Borghueester cn Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat het eerste aanvul lingskohier der hoofdelijke belasting van deze ge meente over het loopende dienstjaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 29 dezer maand tol den 13 Julij aanstaande, ter Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zal voorliggen, over eenkomstig de wet. Zierikzee den 24 Junij 1857. B. C. CAU Voorzitter, C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 29 Junij. Op gisteren loeld in de voor middag godsdienstoefening de pastoor der R. C. ge meente alhier de eerw. hoer Broekezijne eerste leerrede, naar aanleiding van Lucas 6:3. Vim uil liet scheepje leerde Jezus zijne discipelen waarin z. ew. de betrekking van den priester tot zijne gemeente cn hunne wederzijdsche verpligtingen op voortreffelijke wijze schelste. -- Door het hevig on weder dat jl. maandag mor gen heeft gewoed is onder Eikerzee een paard dat in de weide liep doodelijk getroffen. Middelburg 29 Junij. Gisteren namiddag ten half zes ure ont« stond er alhier brand in de Lange Delft, in een woonhuis, zijnde een garen- en handwinkel, waarvan de bewoners niet te huis waren, welke de treurigste gevolgen na zich sleepte. De belendende ge bouwen werden ook spoedig aangetast en mede een prooi der vlam men te weten de tabakswinkel van den heer Boudewijuse, de zaad winkel van den heer Was de schrijnwerkerswinkel van den heer Mil- bomhet geheele huis van den horologiemaker Wolfde geheele manufactuurwinkel van den heer Lems op de Burghet achterhuis van den zilversmid Akkenberg en een gedeelte van de drukkerij van de Gebr. Abrahams, ook het nieuwe huis van den heer Fak Brouwer heeft aan de achterzijde veel geleden. Spoedig werd de brandklok geluid liet zich de alarmtrom hooren snelde de brandweer ter hulp toeen kwam de schutterij in de wapenen om de orde te handhaven. Ook verscheen weldra op de plaats des onheils de brand spuit der marine uit Vlissingen met de matrozen die zoovele bewijzen van onversaagdheid hebben gegeven en wier hulp niet naar eiseh te roemen is. Onbeschrijflijk was de drukte die er heers ebt ezoo door het blusschen van den brand, als door het uitdragen van meubelen en winkelgoederen uit de brandende en nabij zijnde gebouwen. Het was ja een prachtig maar een verschrikkelijk prachtig schouwspelwaarvan het akelige nog verhoogd werd door het hevig 011 weder dat later uitbrak. Des nachts ten 2 ure was men den brand iets meester. Den volgenden morgen tusschen 6 a 7 ure begon het huis van den zil versmid Akkenberg weder vau voren aan het branden. Tot aan de Koepoort op het Molenwater vielen vonken vuur. Menschenlevehs zijn voor zooveel bekendis niette betreuren. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend en ofschoon waarschijnlijk wel veel van het verbrande tegen brandschade zal gewaarborgd zijn zoo kunnen wij daarvan tot heden niets met zekerheid melden. Volgens menschen geheugen heeft er nimmer alhier zulk een brand gewoed. De versla genheid is dan ook algemeen. Daar bij het ter perse gaan dezer courant nog de Middelburgsche courant niet is aangekomen is het bovenstaand berigt getrokken uit een brief, welke maandag morgen tusschen 6 en 7 ure geschreven is. - Het berigt, betrekkelijk dert opbrengst van de geveilde 159 bunders koolzaad te velde in den nieuw bedijkten Spieririgpolder (Noordbeveland), vernemen wij dat de som van 400 per bunder slechts voor zeer enkele perceelen is geboden ter wijl het geheel niet gegund is, daar door elkander gerekend omstreeks f 280 per bunder is geboden. -- Iri het hoofdkiesdistrict Ilulst is jl. dings- dagtot lid der provinciale staten van Zeeland ge kozen de heer mr. J. P. Pronkers, bij herstem ming tegen den heermr. H. G. van Diggelen. De eerste bekwam 187, de laatste 158 stemmen. Men meldt uit Rotterdam van 26 dezer het volgende: Nagenoeg al de reeders hier ter stede, alsmede zeer vele reeders te Amsterdam Dordrecht, Middelburg, Schiedam en Zierikzee, hebben adressen aan Z. M. den koning inge diend, strekkende tot ondersteuning van het verzoek, door de Samararigsche handelhuizen Dorrepaal en Co. c. s. aan tien heer resident j aldaar gerigtdat in de bank, welke zich voor de monding der rivier bij Satnarang heeft vast gezeten de vaart cn den handel aanmerkelijk belemmert en benadeelt, eene geul moge ge graven worden ter breedte van 40 a 50 voet voorzien van stevige bamboezen wandenwaar door, volgens ingewonnen inlichtingen van zaakkundiger), althans tijdelijk, zonder betrek kelijke groote kostenhet bestaande bezwaar uit den weg geruimd zou zijn. Er zijn thans tc Rotterdam twee schepen aangelegd voor Zuid-Afrika, bet eene bestemd naar de Kaapstad en misschien naar Port-Eli sabeth, liet andere reglslreeks naar Port-Natal. Met iiet barkschip Joan zuilen vertrekken de jongelieden van beider kunne, die ten getale van 72 voor de Kaapstad en omstreken zijn aangevraagd. Naar men verneemt is het getal, dat zich bij de leden der commissie heeflaan gemeld, reeds zeer groot en bedraagt ongeveer het dubbel van het getal dat geplaatst kan worden, liet is te verwachten dat bet aantal landverhuizers, dat zich naar Port-Natal zal inschepen, of om in Natal zicli te vestigen, of om naar eene van beide llollandsche repu blieken zich te begeven, groot genoeg zal zijn om dezelfde reederij te nopen over eenige maanden weder een schip naar dezelfde be stemming te doen uitklaren. Het is toch bekend dat niet alleen landbouwers en handwerks lieden, maar ook fabrikanten en industriëlen aldaar welkom zullen wezen. De voornaamste voorwaarde om wel te slagen is; dat men in een of ander vak - geen vak van weelde zijnde - bekwaamheid liebbe, de Protestantsche leer be- lijde, gezond van ligchaam zij en zucht tot werken hebbe. Dan is men verzekerd wel te zullen slagen. De minister van justitie heeft eene circulaire ge rigt aan de heeren commissarissen des konings in de provinciën en in het hertogdom Limburg waarin hij hun kennis geeft dat hel zijn verhingen is, dat de in specteurs van de jagt en visscherij zich voor 's hands, immers lot I Januarij 1853 blijven heiasten met al hetgeen binnen hunnen werkkring, met opzigt tol de jagtwel van 6 Maart 1852, nog te doen valt, of ten aanzien der wet van 13 Junij 11. (Staatsblad no. 87), aan dezen hunnen werkkring niet is of zal worden onttrokken. De opzieners der jagt en visscherij, te vens als rijksveldwachters aangesteld, blijven, ook na het in werking treden der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 85/, en lol daaromtrent nader beschikt zal zijn als beambten van rijkspolitie, bepaaldelijk belast met het toezigt op de jagt en visscherij met voorloopig behoud, ten aanzien van dat speciaal toe zigt, \an hunnen titel van opziener der jagt cn vis scherij Do tot dusver gebruikelijke wijze van op zending der relazen en processen-verbaal, opgemaakt krachlens de wel van 13 Junij 11. door de burgemeester aan de commissarissen des konings in de provinciën vervalt met 1 Julij aanstaande, voor zoover die relazen zijn opgemaakt krachtens de nieuwe wet. Zij wor den op dc wijze, bedoeld in art. 21 van het wetboek van strafvordering onmiddelijk opgezonden aan den officier van justitie van het arrondissement. Het 4jarig zoontje van den schoenmaker J. S. aan de Blesse, onder Weststcllingwcrf wonende, is in de Elswal aan den straatweg spelende, door een adder in den linkerarm gebeten, die niettegenstaande spoedig aangebragte geneeskundige hulp tol aan den schouder zoo dik opliep, dat men voor het behoud van het leven van het kind of van den door den beet beleedigden arm in groote vrees verkeert door de felle hitte en droogte zijn er in die environs in de bosschen cn elswallen langs den straatweg veel van dat ongedierte en slangen, waarvan men thans heele nesten vindt en die verdelgd worden aanwezig.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1