V 1«0« STIMOT YiülYOEIi-JilIJMLüN BEMIN, JAKkTBEKIlM ENZ tcs* za, MARIEBflONT-STEENKOLEH BROOD- EN MEELPRIJZEN. Dit jaar heeft men den gedenkdag van Wa terloo hier te lande ongevierd laten voorbijgaan ofschoon het niet aan de zoodanigen ontbreekt welke zich in stilte daarover ergeren. De bekende zaak van inejufvrouw Snrilh uit Glasgow beschuldigd van haren minnaar l' /1n- qe/lier vergiftigd te hebben zal binnen eenige we ken te Edinhurg voorkomen. Erzijn 89 getuigen met inbegrip van de ouders, broeders en zusters benevens de bedienden der familie Onder de be wijsstukken behooren '200 brieven die lusschen de beide jonge lieden gewisseld werden alsmede een dagboek door V Angellier gehouden De jonge dame behoudt hare kalmte en zelfbeheersching. Haar vader heeft zijne zaken geregeld zijn eigen dom verkocht en zal naafloop van het regtsge- ding inet zijn gezin Engeland verlaten. De Noord-Amerikaansche stoomboot Louis- siana is in de baai van Galveston door brand vernield. Het getal der door deze ramp om gekomenen is nog niet juist bekend, maar van 11 passagiers wist men dit met zekerheid. On derdegenen wier lot nog onzeker bleef bevonden zich de kolonel bij het leger der staten Bain- bridye en 31 andere passagiers. Voor het koninkljk paleis stond een reusachtige schildwacht. Een boer, die voor t' eerst in de stad kwam, bleef den krijgshaftigen soldaat eene gerui me poos strak aankijken als of hij heel wat won ders zag. «Nu waarom kijkt ge zoo, vriendje vroeg de Achilles, «waarom zou ik niet naar je mogen kijken, ik betaal immers voor je." JONGSTE TIJDINGEN. Parijs, 22 Juni;. De werkzaamheden der ver kiezingen zijn gisteren te midden der grootste kalmte aangevangen. Gedurende den geheelen dag viel niets bijzonders voor. Het inleveren der biljetten werd des avonds ten zes ure gestaakt om heden hervat te worden. Dezen eersten dag is het aantal dergenen die hunne stemmen heb ben uitgebragt zeer groot geweest. Ouwërkerk, 23 Junij 1857. Heden had aan den hoelc van Ouwerkeik eene aangename plegtigheid plaats. Te twaalf ure werd aan de nieuw te bouwen sluis, tot betere en spoediger afvoering van hel overtollige landwatcr in den polder de Vier llannen van Duivcland, die den naam van Sciirlde-Sluis zal ontvangen de eerste steen gelegd door den weled. achtbaren heer Job van der Have, dijkgraaf van ge noemden polder. Nadat de aannemer de heer J. van der Linden den dijkgraaf had verwelkomd en geluk gewenscbl met dit werk deed de steenlegger eene korte maar zeer doel treffende en indrukwekkende toespraak tot de aanzien lijke menigte, daar te zaain gevloeid, waarin hij met korte trekken de aanleiding opgaftot de vestiging dezer sluis, en de zegenrijke gevolgen schetste, die men bil lijk daarvan mogt verwachten. Deze toespraak werd op eene allezins gepaste en treffende wijze beantwoord door jhr. J. L. de Jonge. Groot en talrijk waren de blijken van hoogachting en toegenegenheid, die den metselaar bij deze gelegen heid te beurt vielen; hartelijk en welgemeend de wen- schen hem toegebragt. De onbekrompene wijze, waarop de heer van der Have niet alleen de genoodigde feeslgenooten maar ook een 60tal werklieden onthaalde, veranderde deze dag voor hen allen in een' waren feestdag en zal dien zeer lang in aangename herinnering doen blijven. Vervolg. In het stuk van 6 Mei, beweert X, dat de dagloonen in Nederland, niet gelijk staan met de duurte van alle levensbehoeften; en in dat van 20 Mei, wijst hij op de gaarkeuken in de Nobelstraat, als bewijs dat de armoede, jaar op jaar toeneemt. In beide beweringen is hij niet ongelijk aan de mier uit de fabel, die met groot misbaar beweerde dat de wereld verging omdat hare terp door een paar denhoef was ingedrukt 1 Ook X schijnt te meenen, dat al wat in deze eilanden gebeurt, de lijpe is van Ne derlands toestand. In Schouwen zijn, voor sommige werkzaamheden, de loonen laag, maar dit komt groo- tendeels, door dat er overvloed van arbeiders is voor- namenlijk wat hel veldwerk betreft, arbeidsters; want voor den arbeid, die niet door vrouwen kan gedaan worden bijv. het meedelven zien wij door gebrek aan arbeiders, vreemden overkomen, die altijd gele genheid vinden, om nog met een spaarduit weg te trek ken. Voor deze zijn de loonen nog hoog genoeg om de kosten der verplaatsingen der reis, te bestrijden en iets over te houden; nu beweert men hiertegen wel rens, dat die vreemden bovenlanders zijn, en deze veel goedkooper kunnen leven, dan de inlanders; dit be wijs pleit tegen hen die hel aanvoeren, want daar deze bovenlanders even veel, ja dikwerf meer werk doen dan de inlanders, bewijst heldat de inlandsche ar beider wanneer dat loon voor hem te laag is te veel behoeften koestert, in verhouding lol zijn inkomen maar bovendien niet alleen bovenlanders komen daarvoor maar het vorige jaar zagen wij hier een ploeg Zuidbevelandsche arbeiders, die dan wel zoowat de zelfde levenswijze als de Schouwsche zullen hebben in den dclftijd hier werkzaam, die eveneens met spaar penningen vertrokken zijn, dus Cell bewijs dat, voor alle werk de dagloonen in Schouwen niet laagzijn. Eu wanneer nu in het voorjaar de arbeiders uit deze streken deden als de bovenlanders of genoemde Zuidbevelanders, dal is werk zoeken, op de plaatsen waar hel te vinden is, dan zouden zij hun toestand kun nen verbeteren; in den aanvang van hel jaar zagen wij in de couranten vermeld, daler niet genoeg boven landers voor den turfarfaeid gekomen waren, zoodat de loonen in de vecndistricten hoog waren nu moge men zeggen dal deze arbeiders helveenwerk niet kennen, heksenwerk is het niet, en door hem, die met de spade weetom Ie gaan, zeer goed te loeren, en hoevelen zijn er hier van daan gegaan, om in die hooge loonen te deelen? ik meen wel te welen niet een; in de maand Mei was er een nieuwe prikkel van dezelfde veendislricten las men dat de arbeiders een loon van fi ,30 daags, dat is bijna het dubbele van hier, niet meer werken wilden, en de bazen daarop, door gebrek aan handen, het loon verhoogd hadden, zoodat men thans fi daags verdienen kon is er toen iemand hier vandaan, derwaarts gegaan Ik geloof het niet. Daarna hebben wij gelezen dat uit Gelderland en Noord-llol- land. op die berigten verscheidene arbeiders derwaarts waren vertrokken, zoodat op enkele plaatsen gebrek aan handen, en het loon zeer hoog gestegen was, zoo zelf dat te Harderwijk, een heiblok door meisjes be werkt werd in die berigten stond levens, dat die arbei ders vroeger zouden gegaan zijn, wanneer zij slechts geweien hadden, dat er zulke hooge loonen te bedingen waren, en dit geeft grootendcels de oplossing der kwestie, de arbeiders zijn te onwetend. Wanneer zij wisten op welke plaatsen, groole werken werden uit gevoerd, zouden zij trachten aldaar werk te bekomen, de balans tusscben behoefte en vraag zoude meer in evenwigl blijven, hiertoe nu zouden de zoogenaamde volksbladen, indien zij werkelijk het heil des volks wil den, zeer veel kunnen bijdragen, wanneer zij van zulke groole werken en het loon dal er gegeven wordt, over geheel ons land maandelijks eene opgave mededeelden. Maar de Schouwsche daglooners worden niet altijd te huis gehouden, door onbekendheid met de uit te voe ren werken, of den aard der werkzaamheden; toen het Haarlemmermeer bedijkt was, en in bebouwbaren staat w erd gebragt, is er écn, zegge één arbeider uit Zierikzee naar toegewenst, deze gaat jaarlijks als zoo danig weg bovendien zijn erin 1856 twee arbeiders eerst laat in den zomer, dus toen hier het meeste werk was, naar elders vertrokken en hebben naar het ge rucht wil in Zuidbeveland aan oen polderindijking ge werkt, en aan het kanaal dat aldaar gegraven wordt, en waar het dagloon dan toch ook van f 1,50 lot f i loopt, geloof ik niet dat er een uil deze omstreken werkt, die werken vooral hel laatste waren toch be kend, en bel graafwerk niet vreemd maar er is een andere reden, raad aan tien arbeiders aan, om elders werk te zoeken, van negen zult gij ten antwoord he komen, ja het daggeld is mooi, maar daar moet voor gewerkt worden ook; zij berekenen dadelijk, dat zij hier per dag betaald worden, elders naar het werk dal ver- rigt is. Veel, hoewel dan ook niet alles, van hel boven staande, is ook van toepassing op de ambachtslieden bij deze komt echter iels anders, dat door de meerge- goeden, en bovenal door behulp der bazen, in hun belang, diende verholpen te worden, gebrek aan theo retisch onderrigl, en daardoor mindere bekwaamheid in het werkdadige van hun arbeid, daardoor meerder tijdverlies, dit is alleen te verhelpen door industrie scholen. I.aat ons hopen dat de beschaving in dit op- zigt ook eenmaal tot ons komen zal. Het inkomen van den werkenden stand moet ver beterd worden door dat die stand meer of beter werk levertmaar te willen dat men de loonen van allen ver hoogt omdat alles zoo duur isdit iseene grove dwaling waarvan de uilvoering geen ander gevolg zoude hebben dan datalles bovenmate duur werd en wanneer men bedenkt, dal de arbeidsloonen een gedeelte van het kapitaal uitmaken zal men dit dadelijk inzien de fa- brijkant schiet de loonen voor en vindt ze in een ge- deelle van den koopprijs zijner waren terug, moet hij zijne arbeiders meerder betalen hij verhoogt dien koopprijs het eene volgt onvermijdelijk het andere. Die door gedwongen of algemeene loonverhooging voorgeeft het heil van den wcikman te willen is zijn vijand want hij wil duurte. En hiermede is mijne taak naar mijn voornemen vol- bragt ik vraag de meer beschaafde en verlichte lezers dezer courant, verschooning zoo ik hen verveeld heb door het opsommen van zulke overbekende waarheden, maar zoo als ik vroeger zeide, ik schreef meer met het doel om de naar mijn inzien verkeerde indrukken die hel eerste stuk van X maken moest, hij den min der verlichten stand weg Ie nemendaarom vroeg ik beleefdelijk dat de redactie der Kieuwsbode, mijne arti kels in hare kolommen zoude overnemen, om ze meer algemeen te verspreiden gaarne zoude ik hier een harteiijken dank voor de bereidwillige overname ne- derschrijven, doch dit is mij niet gegund. Door die tacitc weigering, koos zij partij vóór den inzender X., legen de machinorien en mijn stelsel. X beriep zich den 20 Mei, zonder nadere staving van zijn gevoelen, op het oordeel van het publick, ook ik wil zulks doen, maar dooi bijvoeging van één voorbeeld ook nog het eigen oordeel van de redactie der Kieuwsbode tot mijn voordeel inroepen. Mijne hecren van de Nieuwsbode, ,k stel u voor om eens ééne editie slechts van uw blad, door eenige bladschrijvers, van welke soort van men- schen er in Zierikzee nog al wat zijn te laten schrijven, in plaats van met die akelige ijzeren machine te laten drukken, dan zult gij veel meer merischen dan thans aan brood helpen. Ik hoor uw antwoord al, dat zou ons zooveel meer tijd en geld kosten en wij zouden ons blad niet zoo dikwerf en niet zoo goedkoop kunnen geven, wij zouden minder debiel en. daardoor minder verdiensten hebben, en dus eindelijk ook minder loon gevende, minder menkchen werk kunnen ver schallen. Juist mijne heeren gij hebt volmaakt gelijk en stemt mij dus toedat macliinerien voordeelig zijn voor het algemeen. Zierikzee. O. STOOMBOOT a v a a e t d s u stad zik&zuzek gedurende de maand JUNIJ. Van Zierikzee. I fan Rotterdam Woensdag 24, 's midd. Vrijdag 26 's morg Zondag 28 Donderdag 25, morg Zaturdag 27. S*/* Zondag 28. 11 (DIENST TUSSOIIEN MIDDELBURG EN 11 OTTERDAM.) fan MiddelburgVan Rotter dam. Woensdag 24, 's morg. 5y, u. Donderdag 25 Vrijdag 25, Zaturdag 27. 8 'li 87i Woensdag 2'», 's morg. Donderdag 25, 10 Vrijdag 26. 10 »/a Zaturdag 27, 'i midd. 12 De diligence val van Zierikzee l'/5uur na de afvaart deruloom boat v.in Ho terdam naar Middelburg, en van Middelburg naar Uottwriiam ge i ij li, met de alvaart der stoomboot rijden. (DIENST TUSSGUBN VL1SS1NGEN ES ROTTERDAM. Van Vlissingen. I Van Roltei dam Des Maandags v,oensdagsen Des Dingsdag Donderdags en Vrijdags^'s morgens (en 8 ure, Zaturdaga, morgens ten 8Lf na aankomst der stoomboot van ure, na aankomst van den eersten Breskens. J trein uit 's Hage. De diligence zal van Zieiikze- l'/a uur na dcatvaait der stoom boot van Hotteidaoi naar Vlissingen van Vlissingen naai Rot er- dam uur na tic afvaart .«lei stoomboot Jijden. PiiU 7.8» I> li El ai F#* JE O TE IS T® tklSSTBRD &5» dei/ 22 Junij 1857 Nederland Werkelijke schuld 2 7, nel- 3 v dito dito Amortis. syndic. 37a Werkelijke schuld 4 Rusland. bij Hope 1798 1816 '6 dito 1828/ 182U 5 bij Sticglitz. 5. leen. dito betaalb. Amsterdam 8 bij Hope bij Stieglitz. dito Gert. van as.«. 6 Poolsche schatkistb. 4 OostenrijlMetallicken 6 Nationale 5 rente Amsterdam 5 Mela Heken 2'/9 Buitenlandseh 8 Binnenlandsch 3 Bm'teiïlandseh 11 Cert, van coupons Portugal. Buitenlandsch S ROTTERDAM, 22 Junij. TARWE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. was redelijk aangevoerd en ging dooreen 50 c. hoogcr wel van de hand gtede en puike f 12,25 a 13, mindere f9,75 a 12. ROGGE Zeeuw;. Vlaams, en Overm. 20 c. hooger f 6,75 i\ f 7,75. GERS1' Zeeuws. Vlaams, en Overm. winter f6,75 a f7,75 dito Zomer f 6,30 a f7,50. HAVER Zeeuws, en fnl. Korte 20 c. hooger f 4.50 k f 5, dito Lange f 3, k f 4,60. ERWTEN Zeeuws. Groene f7, a f8. PAARDEBOONEN 30 c. hoo ger f 6.50 f 7,50. MEEKRAP. Van best goed werd weinig geveild en weer iets hoo ger gehouden. Spanje. M,#,. 76-«„ OO'-Vn ss 870, 4()i 2o'/. 46"/,. Rest TARWE BROOD a 17 Fijn KROL' KROP MASTELUIN ROGGE TARWE MEEL per ROGGE cents t Ned. pond. a 14'/, 1 a 13 I a 114 a 8 1 100 Ned. ponden a f 18,115. 100 a - 11,50. Bij L. dk KOK Jf Comp. Zierikzee18 Junij 1837. Diegenen welke genegen zijn hel DItB J- V5C van de Meestoof te Ooslerland ge durende den (eelt 1837, aan te nemen, vervoegen zich vóór den eersten Julij aanstaande bij den Boek houder derzclvc J. M. BOUV1N te Oosterland. In LOSSING: de Goede Intentie Schipper J. van de Velde voor rekening van J. C. BAL Comp. De Nolaris J. P. van BORRENDAM, op Zaturdag den '27 Junij 1857, des middags ten 12 ure aan het na te melden Weiland publiek presenleren te verkoopen Ruim 2 Bunders HOOIGHaS, staande Ie Velde in hel Weiland genaamd de Slagweidegelegen in het Poortambacht van Zierikzee aan den Grachtweg bil de Nobelpoort en strekkende lot aan de Ronde Weel. TER STADS-DRtJKKBRU VAN DB EB VEN A, DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2