VKRVOMDDM BEURS, MARKTBEHSGTEiV EU BCRGELIJKE STM TE ZIERIKZEE Strandvonderij. GROOT - BRÏTTANNIIEIÏ Londen 10 Maart. In het lagerhuis werd de in come tax hill voor de tweede maal gelezen. De beer Disraeli taste de aanrandende politiek zeer hevig aan. Door den heer Gladstone en lord Jonh Russell werd lord Palmcrston minder zwaar beschuldigd. Het huis heeft de begrooting der marine aangenomen. De hertogin van Kent, moeder van koningin Victoria, ligt gevaarlijk ziek. In een door den Morning Ilerald medegedeelden bric!aan boord van de Hornet op de rivier van Can ton den 11 Januarij geschreven leest men De Chi nezen betoonen zich met iederen dag moediger en hoe eerder de kanonneerbooten en de versterkingen van troepen aankomen des te beter zal het zijn. Wat bewijst dat zij meerder vertrouwen in hunne knjgsmagt stellen is dat zij, op 'ichtklaren dag twee i'.ngelsche oorlogschepen met een tweehonderdtal oor logsjonken hebben durven aantasten en niet zijn af- gedcinsd dan na een uur lang in het vuur geweest te zijn. Honderd en tachtig groote en wel gewapende sloepen dekten den aflogt dier jonken. JONGSTE TIJDINGEN. Londen 12 Maart. Lord Palmerston heeft aan de handels-corporatie op haar adres geantwoord dat hij dankte voor de eer om de City te vertegenwoordigen en wenscht dat zijn mandaat om Tiverton in het par lement te vertegenwoordigen worde vernieuwd. Marseille, 12 Maart. De Egyphus heeft berigten ■aangebragt van Konstantinopel 2 dezer. liet ministerie heeft de statuten der bank goedgekeurd. De circassiers hebben op de oevers der rivier Luba de Russen gesla gen. Deze zijn de rivier weder overgetrokken en lieten 400 gevangenen, 4 stukken geschut en bagaadje in handen des vijands. Ecne luchtreis van Parijs naar Spa. Door eert Rus beschreven. Met levendige belangstelling had ik van de luchtreizenrvan Gay-Lussac Blanchard en vooral jvan den hertog Karei van Bruns- wijk gelezen. Hunne koene ondernemingen trokken mijne verbeel ding magtig aan en wekten de begeerte in mij op, om hunne sporen te volgen ja om den togt door liet luchtig tot eene hoogte en verte uit te strekken, waaraan voor mij nog geen sterveling gedacht had. Te vergeefs zochten liefde en heilige banden die mij aan de aarde boeijen mij van deze doldrieste onderneming af te trekken. De in val was bij mij reeds in eene idee fixe verkeerd. Buitendien sprak men in den kring waarin ik verkeerde, van eene luchtreis als van een uitstapje naar Versailles of Fontainebleau. Toen nu eindelijk eene regtstreeksche uitnoodiging op verleidelijke voorwaarden tot mij ge- rigt werd was er geen houden meer aan en den 5 Junijdonder dag te 5 uur 17 minuten 's avonds, met alle vereischte instrumenten tot wetenschappelijke waarnemingen toegeruststapte ik in den gon del van den Arend die onder leiding van de heeren Godard opstij gen zou. Mijn verder gezelschap bestond uit mevrouw de gravin de S... 9uit graaf Alexis de Pomereu en nog een van diens vrienden. In eene vrolijk opgewekte stemming verlieten wij den aardbodem. Geen onzer voelde zijn hart sneller kloppen goen onzer dacht aan gevaar. De gesteldheid vau de athmosfeer, de stevigheid van onzen toestel en de ervarendheid van onzen stuurman lieten geen de minste bezorgdheid opkomen. "Wij hielden ons lang boven Parijsom het prachtig panorama dier wereldstad en hare omstreken te bewonderen. Over den rand van de boot geleundverlustigden wij ons in de grootsche door geen wolkje benevelde schilderij en konden onze oogen niet verzadigen. De geweldige bajert van huizen hier groeps- wijze daar verstrooid en als bij stukken heengesmeten van boomen, van tuinen en plantsoenen van allerlei kleur dooraderd met rivieren kanalen stratenspoorbanen en de zonderlingste kronkel vlechten als de lanen en paden van een park, de rookzuilen het klokgelui 't verwarde gemompel en gerumoer van menschelijke taal en bedrij vigheid vervolgens de stilte het zwijgen en de allengs toenemende ontwikkeling van het onmetelijk beeld, dat alles betoovert het oog eti boeit en spant den geest in hooge mate. De menschelijke dingen uit zulk eene hoogte beschouwdhoe klein vertoont zich daar het leven hoe groot de natuurDe drift tot zelfbehoud troont ons naar de aarde terug maar nog krachtiger worden wij opwaarts ten hemel aangetrokken. De eerste indruk wa3 trouwens op verre na zoo levendig niet. Ge durende 't eerste uur van de reis is het gemoed nog niet genoeg zaam kalm en bedaard. Lustigeuitgelaten scherts kruist elkaar als om strijd; juichend herkende en wees men de punten aan waar over de ballon heen zweefde wij behoorden nog aan de aarde toe. De dartelheid onzer bekoorlijke reisgenoote verbande alle ernstige stemming, 't Zij wijl zij niets van vrees wist 't zij om de proef te nemen of ouder een effen gestreken gezigt bij ons ook eenige hei melijke angst verborgen lag vertoonde zij allerlei gevaarlijke kuren en grapperij. Dan eens gaf haar klein asschepoestersvoetje aan het bootje een plotselijken stootzoo dat het in eene schommelende be weging geraakte dan weer hoog zij zich diep over den rand neer en bragfc het behouden van 't evenwigt in gevaar. Eindelijk gaf zij toch aan onze vriendelijke toespraak toe en staakte hare halsbrekende plage rijen. Er volgde nu een bedaard gesprek waartoe de gelegenheid overvloedig stof aanbood over de mogelijkheidom het luchtbol te besturen. Het scheen ons ondenkbaar toe dat men vroeg of laat niet nog op een middel komen zou, om dit zijden ■locomotief naar zijn wil te leiden. De vernuftigsteeven als de potsierlijkste gedachten kwamen in bonte rij op de baan; alle stelsels werden onder het scalpeermes der cretiek-gebragt. Intusschen maakte eene dringende behoefte aan al deze pogingen tot oplossing van het donker vraag stuk een einde 't werd etenstijd, en wij hadden vooraf voor 't noodige gezorgd. In een ommezien zaten wij in ons hutje van gevlochten wilgenrijs even kneuterig aan tafel als in een der eetzalen van de frères Provenpaux^eene beroemde restauratie in Parijs). De kurken sprongen vrolijk de ijle lucht inen toen de geestvervoering onder 't klinken met de glazen wies stroomde de mond van de gedachte over die ieders hart het dierbaarst was. „Zijner majesteit den keizer aller Russen 1" riep ik eerst. „Hendrik de vijfde was graaf de Pomereu's tegentoast. "Wij waren op dit oogenblik zoo hoog in de wolken dat de republiek ons niet hooren kon. In de nabuurschap der sterren ontsluit zich het hart voor iedere uitstorting, de fantazie iedere hoop. Den avoud verraste ons bij dit vrolijk maal. De beweging van ons luchtschip was naauwelijks merkbaar en veel zachter dan die van eene boot. die met den stroom voortdrijft. Geen onzer merkte iets van duizeling of onbehagelijkheid. Een ongestoord gevoel van rust suste al onze zintuigen in slaap. Allen weuscliten wij de voortzetting van onzen verrukkenden togtmaar toch eischtc de voorzigtigheid dat wij voor het ten volle donker worden ergens in de nabijheid van een spoorweg een nachtleger zochten te vinden. De manoeuvre van het nederdalen begon derhalve en wij naderden langzaam den grond. Het zoet gevoel van dit oogenblik zou ik onmo gelijk pogen te beschrijven de stilte in de gansche schepping vervulde ons met nooitgekende zaligheid diep zwijgen wisselde de onstuimige geestvervoering af. Wij dachten het woord ontbrak. In zijn bin nenste zong ieder zijn lofpsalm. Met eiken tred nader tot de aarde vielen de groote omtrekken van het landschap duidelijker en scherper in het oog. In de halve schemering onderscheiden wij allengskens de heuvels, de hosschen, de kerktorens de huizen wij telden de sclioor- steenep in de gehuchten. Het oor ving weder de vroeger verloren klanken op; een klok luide in de verte een rijkarknarste loom en traag door het krakend zand een paard bin nikte, een koe loeide. Toen hoorden wij het ruischen van de beken, eindelijk den gvoet van een landman die ons welkom op aarde heette. Vriend Godard wierp een touw van 150 ellen uit dat eenige boeren vastgrepen en waarmee zij ons zonder schokken op hun land in de nabijheid van het dorp Bussy- le-longneerhaalden. Deze neerdaling tot de aardenadat wij 1820 ellen boven haar de lucht hadden doorkliefd, zal de zoetsteen dichterlijkste herinnering vau mijn gansche leven blijven. Zij geschiede onder de gunstigste omstandig heden, want wij waren slechts eene fr. mijl van Soissons en konden, aan lange touwen getrokken ongeveer als trekschuiten op de Hul- landsche vaarten deze stad gemakkelijk bereiken. Wij betraden de aarde, om den toegestroomden landlieden voor hun vriendelijken bij stand dank te zeggen. Een uur toefden wij hier, terwijl wij de nieuwsgierigheid van den eenvoud zoo goed mogelijk zochten te be vredigen en toen stapten wij weder in ons bootje. Ons luchtschip- pers had de zon nadat de aardkogel reeds in donker was gehuld nog lang haar licht gegund thans was 't pikdonker nacht. Eenige boeren spanden zich in de touwen en boegseerden ons tot aan de stadspoort, waar ik tegen half twaalf uitstapte. Ik trad in eene wacht kamer, de soldaten keken elkaar vreemd aan bij mijn verzoek dat zij onzen ballon onder dak mogten brengen. Ik moest mij bij den plaats commandant vervoegen en dien vergunning vragen om in de stad te ko men. Met deze onverwijld gegeven toestemming haastte ik mij naar mijn gezelschap, dat in het bootje gebleven was, ik greep het touw, dat aan het vooreind der machine fladderde, en de ballon hield zijn triom ferenden intogt over de vestingwallen in de stad Soissons. Hier lag alles in diepen slaap; die door het gerucht, dat ons luchtscbeepjc door 't heensliereu langs en het doen aftuimelen van de schoorsteen kappen veroorzaakte, ligt hier en daar gestoord werd, want de goede Soisonuers waren zeker niet op een zoo laat nachtbezoek voorbereid. De ballon werd nu op het exercitieplein in goede bewaring gebragt. Wij zeiven kwamen met het stedelijk bestuur overeen tot schadeloos stelling voor de gehavende schoorstecnen en verkwikten ons verder in 't beste logement in 't genot van vrije beweging en van een vasten vloer onder onze voeten vervolg hierna. Ziekikzee, 12 Maart. Binnengekomen: de Eng. schooner Rambler kapt. D. Meur van New-Caslle met steenkolen voor deze stad. Zierikzee 13 Maart. Binnengekomen: het bark schip Catharina Mariakapt. J. A. Ballotvan Java met koffij en suiker voor Middelburg. Nog een Hollandscke schooner in het gezigtnaam onbekend. Brouwershaven, 12 Maart. Binnengekomen: Hans en Christine kapt. J. W. Ohlsen van Belfast naar Rotterdam. 10 dito, Uitgezeild. Eugenie, kapt. E. J. Bargman en Calliarina Maria kapt. G. L. Gort- man beide van Rotterdam naar Batavia. A 3? V A a. 8TO O 013 O O T X BES STAB ZÏKSIKZEE gedurende de maand MAART. Van Zierikzee. Zondag 15, 'smorg. 5 Woensdag IS, 6 Vrijdag 20, 8 Van Rotterdam. Zaturdag 14. 's inorg. CV-jU» Dingsdag 17, 9 Donderdag 19, 10 (diensttussghen middelburg en r otterdam.j Van Middelburg* San Rotterdam. Zaturdag 14, Zondag 15, Dingsdag 17, smorg. 5';2 u. 5'/2 5V2 Zaturdag 14, '6morg. Maandag 16, Dingsdag 17, S'/2 w.2 De diligence zal van Zierikzee ll/a uur na de afvaart der stoom boot van Rotterdam naar Middelburg, en van Middelburg naar Rotterdam geiijk met de afvaart der stoomboot rijden. (dienst tussghen vlissingen en rotterdam.} Van Vlissingen. Van Rotterdam DesMaandags, Woensdags en Des Dingsdag Donderdags en Vrijdags,'s morgens ten 8 ure, Zaturdags, morgens ten S'-.j na aankomst der stoomboot van ure, na aankomst van den eersten Breskens. trein uit 's llage. De diligence zal van Zierikzee 11 /2 uur na deatvaart der stoom bootvan Rotterdam naar Vlissingen van Vlissingen naar Roti er- dam '/a uur na de afvaart der stoomboot rijden. JPHIJZHE? »JSia SFiS-EOTEia TB dei? 12 Maart 1857 Nederland Werkelijke schuld 2'/, pet 63I3'I6 dito dito 3 76'/4 Amortis. syndic. d'x/2 Werkelijke schuld 4 953/4 Rusland. bij Hope 1798 1816 5 104 dito 1828/1829 5 103 bij Stieglitz. 5. leen. 5 95 i/g dito betaalb. Amsterdam 5 bij Hope 4 85 bij Stieglitz. 4 S45'lfl dito Cert, van as?. 6 Poolsche schatkistb. 4 Oostenrijk. Metallieken 5 77'./:5 Nationale 5 7t:|3/l0 rente Amsterdam 5 }J Metalieken 2'/a 40 Buitenlandsch 3 42 3^§ Binneulandsch 3 373/8 Buitenlandsch 11'.j n 24V,,5 Cert, van coupons Portugal. Buitenlandsch 3 46 '74 MZUDEJUPHIJE-EM- VANB2 VOJLGEETUa AHXI2i.EI.Sia TE EïESIKESS Spanje. Oude Tarwe 1855 Nieuwe Tarwe 1856 Afwijkende dito Z -Zomer dito Ordinaire dito Rogee Winter-Gerst Zomer-dito Haver van den 12 Maart 1S57. De NedMudde. 14,50 11,25 0,00 9 50 8 50 6.S5 6,75 5,SO 3,00 Paardeboonen Witte dito Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde MARKTPR, DER MEEKRAP TE ZlERsiiZEE Twee en een Twee en een Twee en een Een en een Een en een Een en een Onberoofde Onberoofde, Onberoofde, Muilen Middelbare van den 12 Maart 1857. TEELT 1836. lste kw., blank f 31 50 middelbare dito mindere dito lste kw.blank middelbare dito mindere dito 4 lste kw., blank middelbare dito mindere dito dito - 30,50 - 29.00 - 31,50 - 30,50 - 29,00 - 31,00 - 30,00 - 28,00 - 0,00 - 0,00 a 32,00 a 31,00 a 30,00 a 32,00 a 31,00 a 30,00 a 31,50 a 30,50 a 29,00 a 0,00 a 0.00 VAN 6 TOT EN MET 13 MAART 3857. Geboren Een zoon van M. Geeme cn J. Ilage. Een zoon van L. van Campcnhoul en J. Rittenberg. Eene dochter van C. van den Berge en P. Locne. Een zoon van K. Persenaire en IF. Trijseluar. Een zoon van .7. Renscn en A. M. van Setlen. Eene dochter van H. Rihbens cn C. A. Formenooy Een zoon van IF. Verbeek en JKlink. Een dochter van j. Geleijnse en K. vanZuijen. Overleden. M. Cats, oud 13 maanden, zoon. F. Reynhoudloud 68jaar wed. van D. C. de Winter. 0,00 - 11.80 - 0,00 - 0,00 - 0,80 - 0,00 - 15,80 - 10.110 11,00 Getroffen door de belangstelling mij tijdens mijne ziekte door zoo velen betoond is bet langs dezeu weg dat ik hun allen voor die deelneming mijn' S au es agr^na sü»giK betuigmetden hartelijken wensch dat zij steeds eene bloeijende gezondheid genieten mogen. Zierikzee, den 13 Maart 1857. c. de wit. De Directeur der Gaz-fabriek dezer Gemeente maakt bekend, dat zoolang de voorraad strekt in die Fabriek C©Mi.E verkrijgbaar is, «!o<eüa alleen teg-en contante toetafliaag-. De prijs is voorloopig gesteld op negentig cent per mud met inbegrip der Rijks- en Gemeente-Belasting en op acS»t en dertig ceait per mud zonder die belasting. De aflevering geschiedt alleen des vrijdags van 8 ure des voormiddags tot 6 ure des namiddags. Voor hen die dit verlangen zal de Coke tegen 5 cent per mud worden te huis bezorgd. Zierikzee 13 Maart 1857. De Directeur voornoemd M. COUVÉE. De tiocieteïtt o t Rl it t e ia Genoegen, te Zierikzee maakt bekend dat 1. De pa ah dem- en rerstiebarrt te dezer stede zal plaats hebben op Donderdag den 19 Maart 1857 op de aloude standplaats aan de. Balie, aanvangende des voormiddags ten 10 ure. 2. Ieder veehouder wordt bij deze uitgenoodigdom voorzegde marktzoo door het tentoonstellen als door het ten verkoop aan bieden van paarden zooveel mogelijk te helpen bevorderen. 3. Tot aanmoediging zullen door genoemde Sociëteit de navolgende Pr ij zen, Pre mien en Getuigschriften worden toe gekend zoowel als door de Directie voor één nacht kosteloos stal ling en voeder zal verstrekt worden mits daarvan vooraf kenni3 worde gegeven aan den President den TIeer H. G. Mulock Houwer. Het schoonst gekeurde span Boeren Paarden van vier tot zeven jareneen prijs van 6 en een getuigschrift. Het schoonst gekeurde vijfjarig Merriepaardeen prijs van f 6 en een getuigschrift. Het daaraanvolgend best gekeurde ecne premie van f 3 en een getuigschrift. Het schoonst gekeurde vierjarig Merriepaard, een prijs van 5 en een getuigschrift. Het daaraanvolgend bestgekeurde eene premie van f 2,50 en een getuigschrift. Het schoonst gekeurde driejarig Merriepaardeen prijs van 4 en een getuigschrift. Het daaraanvolgend best gekeurdeeene premie van 2 en een getuigschrift;. Het schoonst gekeurde tweejarig Merriepaardeen prijs van f 4 en een getuigschrift. Het daaraanvolgend best gekeurdeeene premie van 2 en ecu getuigschrift. Van wege de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw cn veeteelt afdeeling Schouwen en Duiveland. Voor den schoonst gekeurden driejarigen Hengst, eeu prijs van f 6 en een getuigschrift. En voor den bestgekeurden tweejarigen Hengst eene premie van ƒ4 en eeu getuigschrift. 4. De Commissie van Keuring zal bestaan uit de leden der Socië teit en wel één uit Schouwen en één uit Duiveland. 5. Rn laatstelijkdat in plaats van de gebruikelijke Rid door de Stadbij goed weder de leden der Sociëteit naar den Ring* zullen rijden aan de Balieaanvang nemende des namiddags len 2 x2i nre precies. Degenen welke verlangen daaraan deel te nemen, worden verzocht uiterlijk vóór den 18 Maart e. k. zich aan te melden bij den President den heer H. G Muloqk Houwf.r om de vastgestelde regel en orde te vernemen terwijl bij die gelegenheid de uit te loven voorwerpenbestemd voor prijzen en premien zullen kunnen bezigtigd worden. Ook zal op dat zelfde uur aan de Balie MASTKLIMMER! plaats hebbennaar de prijzen daarvoor bestemd kunnen door een ieder vrijelijk gedongen worden. 6. Eindelijk worden de leden van genoemde Sociëteit, namens de Directie uitgenoodigdom de te houden algemeene vergadering op Donderdag den 19 Maart 1857, des avonds tcu half zeven ure ten huize van .den Heer B. W. Vermunt in de Langepad bij te wonen, in welke Vergadering de prijzen premien en getuigschriftennamens het Edel Achtbaar Bestuur, door de Directie van opgenoemde Sociëteit aan de bekroonden zullen afgegeven worden. Door den heer Thesaurier zal gedaan worden Rekening en ver antwoording. En ingevolge artikel zeven van het Reglemeutde Leden eene nieuwe Directie benoemen. Zierikzee, den 12 Maart 1857. Namens de Directie van boveng. Sociëteit J. LANGOUMOIS de DOES Secretaris. Oproeping voor de vierde maal. De BurgeMeerster Yan Kerlnverve brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem zijn aangebragt en geborgen eenige in deze gemeente aangespoelde HOUT WAREN (oebehoord hebbende aan een schip als RA'S een platte LEGGFR, een stuk van een Boven- beschoeijing en van een Mast en eenige stukken HOUT, en roegtt mitsdien allen, die vermeenen mogten daarop regt te hebben ter reclame op zuilende zij zich tot dat einde bij hem behooren aan te melden. Kerkwerve 13 Maart 1S57. G. van der CINGEL. ter stads-drukkeuu van de erven a. de vos,

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2