MH00R10LE ADVEMMIEN MTIJDIM BliUllS, lAlIKTBERlfiTEN liMIt DE HEBBERS El UITSPANNING, BESCHOUWINGEN Hllllfllllf, met Huis, Erf en Gevolgen, In de zuidelijke departeincnlen van Frankrijk is in devoiige week ontzeUend veel sneeuw gevallen en zijn verscheidene wegen, met name in dePyreneën daardoor volstrekt onbruikbaar geworden, terwijl el ders de scheepvaart ten eenenmale afgebroken is. Ook te Havre viel laatstleden zondag buitengemeen veel sneeuw. Uit Marseille wordt gemeld dat aldaar de chef van een aanzienlijk Grieksch huis in hechtenis is ge nomen onder beschuldiging van cenc lading granen te hebben laten assurerenniettegenstaande hij per telegraaf reeds het berigt had ontvangen dat het schip waarin die lading zich bevond vergaan was. Men schrijft uit Konslaulinopel van "29 Januarij. De porto beeft beslistdat de door de hospodars uit gesproken verbanningen onwettig zijn en beeft de vorstendommen alzoo weder voor de bannelingen toe gankelijk gesteld. Eene uit Oostenrijk ontvangen depêche meldtdat de Donau-vorslendommen geheel doorde Oostenrijkers zullen zijn ontruimd op den 2d Maart. Onmiddelijk daarna zullen de Turken bet land weder bezetten. Men zegt dal de Russische regering ecnige reclamation beeft gedaan ten opzigte van papieren welke onder de nalatenschap van de prinses von Lieven gevonden zijn. Gros Mornecene der voornaamste sleden van Martinique, is den dag voor kersmis door een hevigen brand geteisterd, waarbij eene menigte bui zen en pakhuizen de prooi der vlammen is gewor den en vele familien van alles beroofd zijn. De wanhopige bevolking dwaalde tusschen depuinboopen rond en zij die het voorregt hadden nog eene bete broods te bezitten deelden die met de overigen. Men schrijft den brand aan hel ontvlammen van zwavel stokken toe die door een kind onvoorzigtig op een zolder ontstoken waren waarna het vuur zich zoo sterk naar alle kanten verspreidde dat aan geen blus- schen te denken viel. Eene depêche uit Madrid van gisteren zegt hoe, volgens de dagbladen de gezamenlijke reis der ko ningin en des konings naar Andaluzie stellig bepaald blijft. HH. MM. zouden Madrid den 8 Maart ver laten en den 25 April aldaar lerugkeeren. Tc Madrid is sprake van de erkenning der cou pons van de Engelsche schuld, doch van de regten der houders van de uitgestelde schuld wordt niets gemeld. Volgens berigten uit Napels van den 3 dezer had de moordenaar des aartsbisschop van Matera ver klaard dat hij de Kerk wilde hervormenbij zijn verboor en het getuigeverhoor bleek dat hij in zeer overspannen toestand verkeerde. De Napelsche regering had last gegeven de werken aan wegen voor den spoorweg naar Rome zooveel mogelijk te be spoedigen. Er was eene commissie benoemd om de regtspleging in de provinciën te onderzoeken. GHOOX - EHITTAWialEia. Londen 6 Fehruarij. Van wege het departement van oorlog is bevel gegeven, om een detachement van 00 kanonniers onverwijld naar Hongkong te zenden. Aan onderscheidene regementen is het bevel ge zonden zich tot inscheping naar Oost-Indie gereed te houden. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 5 dezer leest men het volgende stuk van Henri Page getiteld De Luchtvaart uilgevonden. Na de inleiding vervolgt de schrijver aldus Na eeue studie van zes jaren en door den zamenloop van geluk kige omstandighedenslaagde Gavarni er in om eene machine te vervaardigen, alles bijeengenomenop 300,000 fr. te staan kwam. Door middel dier machine hoopte hij zich in de lucht in alle mogelijke rigtingen te kunnen bewegen maar hij bezat gezond verstand genoeg om die hoop niet openbaar te maken voor dat hij de zekerheid haddat zij te verwezenlijken ware. „De toebereidselen tot de te ondernemen luchtreis werden gevolge- lijk strikt geheim gehouden. Slechts vier personen waren in het ge heim omdat zij Gavarni zouden vergezellen. Het waren 1. de graaf de Plënvier die niet geaarzeld had het mecrendeel der voornoemde kosten te bestrijden en die bovendien zijn kasteel en zijn park van Ferrieresin het hart der provincie Sologne gelegen ter beschik king van Gavarni had besteld 2. de heer Edouard Migeon leeraar in de physische cn mathematische wetenschappen; 3.de heer Jules Fal coner een aéronout, waarmede Gavarni in Schotland kennis maakte en die alleenlijk van Glasgow was gekomen om de reis mede te ma ken cn 4. de ondergeteekende die belast werd het dagboek der reis te houdenom des gevorderd andere diensten te verrigten. Een enkel woord over de machine zelvelaat ik hier voorafgaan. Zij bestaat uit twee bolvormige, aan elkander verbonden ballons, vervaardigd van batist bestreken met een driedubbele laag van caoutchouc-vernis en ieder bevattende eene hoeveelheid van 100 ku bieke meters zuiver waterstof-gaz. Het voortdrijvend vermogen wordt verkregen door een gewijzigd soort van schroef, die tot aan het .schuitje reikthetwelk bovendien voorzien is van beweegbaar roer, van balein vervaardigd waarmede in alle rigtingen kan worden ge stuurd. Gavarni laat zijn luchtschip opstijgen zonder ballast uit te laten welk middel dan ook spoedig de hulpbronnen van den besten ballon uitputten en cene lange reis onmogelijk maken moet. Het •waterstof-gaz dat ontsnapt, wordt aangevuld door de toepassing van 'een scheikundig geheim des heeren Migeon en door middel van een klein werktuig van ile -vinding van Givarni. Om neder te dalen wordt het oude stelsel gevolgd men opent eene klep een gedeelte gaz ontsnapt en de daling heeft trapsgewijze plaats. „l)e afreis was bepaalt op den 15 Januarij onverschillig welke de stand der atmosfeer zijn zoude. Na een onbijtwaarvan wij door den staat van opgewektheid waarin wij verkeerden weinig gebruik maakten werden de ballons gevuld en ten tien ure namen wij plaats in het van teenen gevlochten schuitje dat op zeer gemakke lijke wijs van zitbanken voorzien was. Op den bodem van het schuitje legden wij onze mantels, eenige dekens en den noodigen mondvoorraad neder welke laatste bestond uit verscheidene gebraden vogels, drie hammen en eene collectie Bordeaux- en Champagnewijn. Voorts werden in het schuitje ook onze instrumenten geplaatstzoo •als het vorenvermclcle werktuig om waterstof-gaz te bereideneen teleskoop, een barometer, een thermometer, een electrometer,$cen kom pas een scheepsroeper, eenig touwwerk cn twaalf zakken met ballast. Toen het oogenblik daar was riep Gavcrni de bedienden van den graaf de Pleuvier die het luchtschip met moeite bedwongen met kr achtige stem toe dat zij allen gelijktijdig los moesten laten en ODmiddelijk stegen wij daarop met de snelheid van een kanonskogel naar hoven. Onwillekeurig greep ik den arm van mijn buurman den heer Falconer. Nimmer eene luchtreis gedaan hebbende doorliep mij eene koude rilling van angst en schrik Mijne lotgenooten met uitzon, dering van den Engelschen aeronautwiens koelbloedigheid geen oogen, blik aan het wankelen werd gebragt waren evenmin als ik tegen die vreeselijke gewaarwording bestand. Een kwartier ging voorbijzon der dat de meest plegtige stilte door ons werdjafgebroken en zonder dat Gavarni de werking der schroef beproefde. Zoodoende bereikten wij eene hoogte van 4000 meters. De aanblik der aarde was toen onbe schrijfelijk grootsch. We dreven naar het noordwesten. Steden en dorpen verkregen liet aanzien van kinderspeelgoed en de rivier de Loire die juist de stralen der zon weerkaatste, geleek bij uitnemendheid op een gouden draad door een groen tapijt. Ten Zuiden ouderscheiddeu wij Auvergue en Limousin. De valleijen waaruit dikke nevels opstegen hadden het aanzien van nieren gevuld met grijs of blaauwachtig wit water. Wij hebben den wind tegen zeide Gavarni. Thans of nimmer „is het oogenblik daar om mijne schroe f te beproeven. Tk zet tegen „den wind in koers naar Algiers Mijne Heeren waar de maarscnalk „Randon onze aankomst met ongeduld verbeidt „Onmiddelijk wierp hij daarop het roer om en liet den hefboom werken die de schroef in beweging bragt. Het reusachtig luchtge vaarte bleef eenige seconden'onbewegelijkdaarna volgde het met de gedweeheid van een goed afgerigt hand]5aard de rigting die zijn mees ter het met krachtige baud aanwees. Leve Gavarni Leve Frankrijk riepen wij driewerf vol geesdrift uit. Teii 12 ure waren wij de Loire voorbij en zweefden boven dc dorre Céveunes. De koude werd nijpend :zij steeg tot 18° beueden O. Wij ondervonden allen eenige benaauwdheid op de hors thet hoofd werd ons loodzwaar doch geen onzer had neusbloedingen of leed onder eenige dier andere verschijnselen waarvan andere luchtreizigers gewagen. „Ten 2 ure signaleerde Gavarni ''en streep aan den gezigteinder, blinkende gelijk een stalen spiegel het was de zee. Het weder bleef fraai; de koude nam niet toe, maar verminderde evenmin. Wij hadden ons in onze mantels gewikkeld sloten ons zoo naauw mo gelijk aaneen en verwarmden ons door eeuige glazen rum. Het rooken moesten we uit voorzigtigheid laten. „Ten 21/2 ure waren we Nimes voorbijlieten Marseille ter linker en Cette en Toulon ter regterzijde liggen eu hadden toen de zee onder ons. Gavarni besloot daarop wat gaz uit te laten ten einde een lageren luchtstroom te bereiken en van de talrijke schepen op gemerkt te kunnen wordendie de Middellandsche zee bedekten. Werkelijk duurde het niet lang of de meesten hunner hadden ons ge zien hetgeen allerwege aan boord 'blijkbaar de hoogst mogelijke ver wondering baarde. Verschillende equipagiéu trachten ons te praaijen. maar het geluid kon ons niet bereiken. Doormiddel van den teles coop lazen wij duidelijk op den achtersteven van een rijksstoomschip tien naam van Phlógéton. Wij bevonden ons toen nog slechts op eene hoogte van 2500 meters. De luchtgesteldheid was aanmerkelijk zachter iedere onaangename gewaarwording week diensvolgens en wij onderhielden ons dan ook uitsluitend over de gewigtige gevolgen die de nieuwe ontdekking hebben zoude. Ik zeide dat ik mij verheelde, dat luchtschepen sleclit9 eene betrekkelijke hoogte konden bereiken vermits men buiten onzen dampkring komende niets zou aantreffen dan eene ledige ruimte. „„Dat is eene dwaling riep Gavarnieene ledige ruimte ware het niet gevolgelijk kon in de wereld geen ledige ruimte be staan, indien ik sleehts het middel vind om een genoegzamen voor raad lucht ter inademing mede te kunnen nemen dan dóe ik eene reis naar de maan. Ja Lach maar Ik deel de meening van Fontenelle en geloof dat alle aard- cn hemelligchamen bewooud zijn. Naar het stelsel zelf der scheppingmoeten al de groote hemellig chamen een ander doel hebben dan om ons een ontniefelijk verge- zigt aan te bieden. Ieder hunner het is aau geen wijfel onderhe vig heeft een eigenaardigen dampkringeven als wij dien hebben. Indien ik alzoo eenmaal de eerste planeet bereikt hebdan hernieuw ik mijn voorraad lucht en zet mijn loop naar eene andere wereld voortik streef de sterren voorbij ik dring in het onmetelijke en onbestemde ik bereik den troon van God."" „Gavarni's oog vonkelde bij het uitspreken dier woordenzijn hoofd was als met een stralenkrans omhuld ik dacht den Promet- heus van voorheen te zien gereed om het hemelsch vuur te rooven De hoovaardij op zijne uitvinding, mag Gavarni evenwél niet tot Godslastering leiden. „Tot 'hiertoe en niet verder" zegt de Heilige Schrift eu die woorden hebben betrekking zoowel op den mensch als op de baren der zee. Voor Gavarni den troon des Heeren bereikt heeft zal hem even als Prometheus de bliksem nedervellen „De zon giug onder, en kleurde de golven der Middellandsche zee in purperen gloed. Toen de zon onder wasnam de wind toe en hadden wij veel te lijden van de vochtigheid. We strekten ous op de banken uitwikkelden ons in onze dekkleederen en sliepen met ons drieën in. De hartstogt der wetenschap belette Falconer een oog te luiken. Wat Gavarni aanbelangthij waakte op het roer ge lijk eerstijds Christophorus Columbus. „Vrijdag 16 Januarij des morgens wekte ons de zegepralende stem van Gavarni. „Op, mijne heeren ontwaakt 1 Wij zijn in het gezigt van Algiers en zullen thans nederdalen. Werkelijk bereikten wij zes minuten later weder de aarde op een mijl afstands van Algiers. De ballons werden geledigd en opgerold en onder vonden niet de minste beschadiging dank zij de welwillende hulp onzer landgenooten die door de ongelooflijke tijding onzer aankomst wakker werden geschud, en ons bij massa's te gernoet snelden. We genoten de meest treffende gastvrijheid. Men wilde ons in zegepraal door de stad dragen maar wij bedankten voor die onderscheiding en gingen eenige rust genieten tijdens wij ons luchtschip aan de be scherming van een piket Zouaveu touvertrouwdende inlanders vooral waren uiterst nieuwsgierig om het van nabij te bezien. Z. Exc. de maarschalk Randondrukte de hand van Gavarni in vervoering. We bragten slechts dertig uren op Afrikaanschen bodem door. Zatur- dags des middags ten 12 ure, stegen wij van het havenhoofd van Al giers weder opwaarts ten aanzien van -eene ontelbare volksmenigte wier toejuichingen ons in het luchtruim volgden. Onze terugreis ken merkte zich door geene bijzondere gebeurtenis alleen zweefden we sneller voort dan de eerste maal. Het was alsof de vaderlandschc bodem het luchtschip aantrok. „Zondagmorgen ten 4 ure 23 min., daalden wij op dezelfde plek neder waarvan wij onze reis aanvaarddennamelijk op het weide veld in het park van den graaf de Pleuvier!!" paaiaiu Rusland. 3»hj& ïïffkcïkïs tk ambt® 3&.3s aim den 7'Februarij 1857 Bij het afdrukken dezes waren de posten nog niet aan. Brouwershaven 8 Februarij. Binnengekomen. Aurora kapt. H. Yaalman van Bordeaux naar Rot terdam. Werkelijke schuld pet 633-4 dito dito 3 Amortis. syndic. 8»/t - Werkelijke schuld 4 95 bij Hope 179S 1S16 5 104'/, dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5. leen. 5 a 93 V* dito betaalb. Amsterdam bij Hope i a bij Stieglitz. 4 a dito Cert, van ass. 6 Poolsche schatkist!). 4 a Metallieken 5 7G-V, Nationale r. 78 V8 rente Amsterdam S 17 Metalielcen 2'A a 39 l3'ie Ruitenlandsch 8 40 Binnenlandsch 3 a Buitenlandsch 1"4 a 23 "/in Cert, van coupons 440 :c Buitenlandsch 3 a Spanje. Portugal. 231ste STAATS—LOTERIJ F ij f de klasse. 11de Lijst. No. 1155, 2293,6579. 17809 en 19481 ietier 1000, no. 7179.11500; 13106, 13467, 14691 en 17366 ieder 400; no. 42154, 16456, 16908 en 18762 ieder f200 no. 122, 640. 2849, 5178 6762, 7125, 7439,7601, 7991 1259 Oen 16110 ieder f 100. 12de Lijst. No. 9107 en 194S7 ieder f 2000 no. 12545 f 1000 no. 10394 f 400 no. 2468, 3125 en 15152 ieder f 200; no. 3187; 6687, 8288, 8393, 12475, 14134, 15372,17157 en 19824 ieder f 100. Heden beviel voorspoedig van eene BïoeEateP, I. E. BUIJZK geliefde Echtgenoot van Middelburg J. B. HARINGMAN, 4 Februarij 1857. Heel-en Verloskundige. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn hartelijk geliefde Fchlgenoot, ANTHON1E LliTZËR in den ouderdom van 44 jaar mij zeven Kinderen nalatende van welke de meeste te jong zijn om hun verlies te beseffen. Zierikzee N. de VOS Wed. Letzer. den 6 Februarij 1857. De Winkel zal op denzelfden voet worden voortgezet. i Heden overleed na een langdurig lijden in den ouderdom van ruim 66 jaren na eene ge- noegelijke echtvereenïging van bijna twee en veertig jaren Mejufvrouw CaTHARINA VOOR DEN DAG geliefde Echtgenoot van Zierikzee F. OLIVIER. 7 Februarij 1857. Mede uitnaam mijner Kinderen en Behuwd-Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving Voorloopig Berigt. In den loop der maand April 1857 zal op nader te bepalen plaats en dagin het openbaar ten ver koop worden aangeboden EEN KAPITALE STEENEN staande en gelegen in de Gemeente van Eikerzee met deszelfs comgsSeiess S»s's'9>iiraa,iis en kadastraal bekend sectie B no. 1 298 en 300 ter inhouds- grooltc van 79 Roeden 30 Ellen. Inmiddels is dezelve mit tic haviti te. knop, en is dezelve te bevragen ten Kantore van Jonkheer W. M. H. de JONGE te Zierikzee alwaar nadere inlichtingen gegeven worden. Brieven Franco. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zalten verzoeke van zijn prin cipaal op Maandag den 2 Maart 1857 des middags ten 12 ure, in het Koffijhuis van den Heer B. H. Harinck te Zierikzeepubliek presenteren te ver- koopen GENAAMD Met Wap en van Schomven met deszelfs welingerigte en logeable Woning cn Herberg, talrijke en ruime STALLINGEN, waarvan zeer velen in vaste huur zijn bij aidaar oprijdende of uitspannende Landbouwers, afgesloten OPRID of BERGPLAATS voor Rijtuigen en verdere gemak ken, staande en gelegen op den Hoek van de Schouw - sche Botermarkt, bij dé Balie of Veemarkt, te Zierikzee. Zijnde nadere informatiën te bekomen ten Kantore van den Heer J. G. BALen van voornoemden Notaris. De Notaris Mr. C. van der LEK dk CLERCQ residerende te Zierikzee, zal ten verzoeke van zijne principalen op Woens dag den 4 Maart 1C57 des avonds ten 6 ure ten huize van W. G. Zandvoort te Zierikzee publiek presenteren te verkoopeu Een extra ordinair wel bezeild en nieuw gekoperd en kopervast BARKSCHIP met goeden en completen INVENTARIS genaamd ELISABETH S JOUAKNA, lang 34,75 Ellen wijd 5,79 Ellen hol 4,54 Ellen gemeten op 4G6 Tonnen of 214 Lasten varende on der Nederlandsche vlag en liggende thans te Zierikzee. Bedoeld Barkschip is op nieuw bij Veritas geclas sificeerd 3/t L 2 1 en het laatst voor de Neder landsche Handel-Maaiscbappij binnengekomen den 17 Junij 1854. Alles breeder bij billetten omschreven terwijl na dere informatiën zijn te bekomen ten kantore van de Wel-Ed. Heeren M. C. de GBANE en ZOON te Zierikzee en van voornoemden Notaris. Door S. OCHTMAN, Jz. alhier, is uitgegeven: OVER EENIGE PDNTEN VAN ONTLEEND AAN DE WET VAN 29 JUNIJ 1851 DOOR J0WKH* IW* C. DE JONGE, ADVOCAAT EN SECRETARIS TE ZIERIKZEE. PpüJs 73 iceiit. TER STADS—DR.DKK.ERU VAN DE ERVEN A.» DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2