KL° 103. Woensdag 24 December. MCTTO AIHIIMSTRATM KIEUWST1JDM 1856. Woensdag en Zaturdag. e to no. ilge te 202 UVIN1 >3 i)e- igs ton zijn 'an den Jopen (eJegon itwoff ■iit bij No- C0ÜRANT, kennis ,'t en IOUT- uls Novell- 10UT, oog ten llende olden. it Mei ek dis jonden )CHT- VOS. ARONNEMEN1S-PR1JS. Per drie maanden 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 's morgens. Apenbare Eaatlsvergadering geliourïeai te ®ïerifczee, den 33 SïeceBnttes" I85t5. Voorzitter Mr. B. C. Can, Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Zijn ingekomen eenige adressen tot remissie van aanslag in den Iloofdelijken Omslag welke bij de reeds iugckomene worden gedepo neerd om daarop later te beschikken. Wordt voor notificatie aangenomen een berigt van den Minister van Justitie omtrent de wijziging der localen van de regtbank, hou dende, dat dezelve vooreerst niet zal plaats hebben. Wordt medegedeeld dat de gemeente rekening, dienst 185b van heeren Gedeputeerde Stalen goedgekeurd is terug ontvangen, uiet eenige opmerkingen cu begeleidende missive welke wordt gelezen en besloten die voor notificatie aan te nemen met obser vatie voor het vervolg cn aan den Gemeente Ontvanger die opmer kingen ter inachtneming mede te deelen. Komt in behandeling de vaststelling van het maximum van on derstand voor 1857. Wordt voorgesteld, dit even als ten vorige jave te bepalen daar volgens ingewonnen berigten van de armbe sturen dezer gemeentedeze geene verandering noodzakelijk achten. Op eetie vraag van den heer Houwer hoe de verhouding is in vergelijking met andere gemeenten, antwoordt jhr. de Jonge, dat liet maximum dezer gemeente, zeker wel onder de laagsten mag ge rekend worden terwijl bovendien bij eventuele behoefte niet zoo zeer het maximum als wel de werkelijkheid tot grondslag van bedeeling wordt aangenomen en alzoo de toepassing van het maximum eigenlijk niet. of zeer zelden plaats heeft. Wordt conform het voorstel besloten. Wordt medegedeeld dc goedkeuring van Gedeputeerde Staten op Raadsbesluiten tot af- en overschrijving. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee berriedragers, ter vervulling van vacatures door het overlijden van T. van der Mussele cn het bedanken van J. de Braai. Wordt benoemd W. de Braai, (plaatsvervangend drager), met 11 stemmen, J. G. Phaff bekwam 1 stem. Onder de sollicitanten bevonden zich twee lijkdienaars. Mr. van Dongen vraagt inlichting of het idee van Burgemeester en Wethouders ïs om de betrekking van berriedrager te assimileren met stads lijkdienaarwaarop wordt geantwoord wanneer de meerderheid één der 2 stads lijkdienaars benoemtdan beslist zij tevens dat die betrekkingen vereenigbaar zijn. Het reglement geeft geene aanleiding om daaromtrent bepaald te beslissen. Men gaat over tot de benoeming dewijl de heer van Dongen geen bepaald voorstel doet. Wordt benoemd als drager J. G. Phaffmet 8 stemmen Rhodus en van Driel bekwamen ieder 1 stem. Als plaatsvervangend drager wordt, na driegehoudene stemmingen, daar de stemmen telkens staken tusschen Ertrnan en van Drieldoor liet lot benoemd van Driel. Wordt besloten tot af- en overschrijving uit onvoorziene uitgaven ap post onderhond bedelaarskolonisten 1S5Shoofdstuk VIIIafJ. 2 art. 6, ad f 21,84. De rekening der directie der Brandweer wordt gesteld in handen van 'de lieeren Egter Goeinans cn van der Grijp, ten fine van onderzoek en rapport. Wordt ter vis ie van dc leden gelegd een e concept-verordening op de Vloedplanken om in eene volgende vergadering te behandelen. Wordt besloten conform bet, voorstel van het collegie van curatoren om den heer Dr. P. J. Andrcac te benoemen tot adviserend lid van dat Collegie. Wordt gelezen eene missive der commissie van het finanticel beheer der Tusschenschoolhoudende voordragt van verhooging der bezol diging vau den ondermeester en den kweekeling op de Tusschenschool de eerste met f 50, die reeds 160, de tweede met f 12die reeds f 12 jaarlijks geniet, te rekenen van af 1857. Deze voordragt wordt door Burgemeester en Wethouders geappuijcerdon grond dat dit voor de stedelijke kas geen bezwaar is. Na discussie tusschen Mr. van Dongen, den Burgemeester en Jhr de Jonge, wordt conform de voordragt besloten, waarvan aan de commissie zal worden kennis gegeven. Wordt gelezen eene missive van Regenten van het Burger Weeshuis berigtendc de aftreding van den heer de Wit, in 1857, den heer de Oratie, in 1858,den lieer Mr. Egter, in lS59cn den heer Mr. Ermerins, ju I860, houdende voordragt van een dubbeltal ter benoeming voor bet iu 1857 aftredende lid bestaande uit de heeren C. de Wit cn Specht. Wordt met algeraecue stemmen benoemd de heer C. dc Wit. Hierna is d.e zitting gesloten. KENNISGEVING. Sluiting Groote Jagt. De Commissaris des Komngs in de Provincie leeland maakt bekend dat de sluiting der Groote (agt, door Gedeputeerde Staten voor dit jaar is Jepaald op den een en dertigsten December aan slaandemet zoris-ondergangen dat het tijdstip Ier sluiting van dejagtopganzen, eenden hout- n watersnippennader zai worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in hel Prooinciaalblad eplaatst en aan de gemeente-besturen ter aau- 'lakking gezonden worden. Middelburg den 19 December 1856. De Commissaris des Rollings voornoemd VAN TETS. bekendmaking. De Burgemeester van Zierikzeemaakt he lend dat op lieden hij hein ontvangen zijn twee Tohierén der Directe Belastingen, van deze Ge beente, dienst 185c/7 als: een voljaars n.° 6 Yersuneel en een over het 2.e kwartaal, Patentregt, jeide op den 16 dezer maand, door den heer Commissaris desKonings in deze provincie, execu VERSCIIIJNT. toir verklaard, en dat dezelve na afkondiging, op lieden, worden gesteld in handen van den heer Rijks-Ontvanger dezer gemeente, ten fine van invordering; wordende de belastingschuldi gen aangemaand om hunnë aanslagen ingevolge de VVet, te voldoen. Zierikzee, 20 December 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee 22 December. Als een verder bewijs dat Directeuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen volledige reden hebben over de activiteit van de gezagvoerders en bemanning hunner redding-vaartuigen tevreden te zijn vinden zij het geenszins ongepast door middel der dagbladen mede te deelen eene letterlijke kopij van den brief door Henry Coles, gezagvoerder van de op den Onrust gestrande en verbrijzelde Engelsche brik Friends aan W. Bowbyesvoerende de kotter Willem van Houten gezon den en van dien van kapitein M. Livingston voerende het Ameri- kaansche fregatschip Medómakop den Banjaard gestrand aan G. van Duyn, voerende de schokker no. 2. Terwijl zij het wenschelijk beschouwen de extracten uit de journalen mede te deelen ten einde de belanghebbenden te overtuigen welke krachtdadige pogingen aan gewend worden voor de veiligheid der schepen die de kust nade ren en de hulpdie verleend wordt aan degenendie in gevaar verkeeren. I. „Ithe undersignedcertify hereby that rar. William Bo .yes Master of the life Cutter William van Houten belonging to the South Holland Institution for Wrecked Seamen in Distressdid all possible to save us and took us ou board to his Cutter our ship being stranded on the Onrustbank we were obliged te leave her by the stormley weather on the 16th October 1856, and I declare, the crew of said Cutter endeavoured all they could to save ship and cargo and the lifes of me and of my crewbeing stormly weather on the night from 15th on 16th October; they had a great deal trouble to take us from board and brought us safely to the harbour of Campvere (Terveere)where I desired to be lauded, our ship being destinated to the port of Middelburg." (sig.d) HENRY COLES Master. II. The Undersigned, M. Livingstonmaster of the shipwrecked ship Medomalc declares that on the.loss of his ship on the 19th November 1856 on the hank Banjaard he and his crew have been saved by the capt. Bowbyes Commander of the Cutter Willem van Houten, and G. van Duyn, commander of the schokker no. 2, both belonging to the Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij that these masters and their Crew have done all possible to save and give all assistance to him and his crew that they have brought him in safety into the port of Zierikzeewith all their goods clothes etc. for which he is giving this proof, to serve them where necessary," Zierikzee, 28 November 1856. (sig d) M. LIVINGSTON. Master of Wreckship Medomak. In de zitting der tweede kamer der staten generaal van jl. vrijdag is aan de orde van den dag de voortzetting der beraadslagingen over hoofdstuk IX A [Nation. Schuldderstaatsbegroo- ting voor 1857, en wel over art. 15 (amortisatie en aflossing van schuld). Dit artikel wordt aan genomen zoowel als de volgende artikelen en daarna het geheele hoofdstuk met algeineene (59) stemmen aangenomen. Het ontwerp tot amortisatie van schuld wordt daarop aangenomen met algemeene (63) stemmen. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp tot regeling van het domeinfonds over 1856. Op dit ontwerp is eene wijziging inge komen houdende een nieuw letter c voor amortisatie van rentegevende Nationale schuld, ƒ1,000,000zoodat het totaal van het ontwerp bedraagt ƒ3,644,162,50. Het ontwerp wordt mede met algemeene (66) stemmen aangenomen. Thans is aan de orde der beraadslaging over het ontwerp tot voorloopige vaststelling van het Vde hoofdstuk [Binnenlandsche Zakender be- grooting van de Staatsuitgaven voor 1857. (Het ontwerp is ten slotte met algemeene stemmen (67) aangenomenwaarna de verga dering is verdaagd tot dingsdag den 17 Fe bruari] aanstaande). Uil eene opgave van regeringswege blijkt dat de rijks middelen, gedurende de elf eerste maanden van het loopende jaar, hebben opge- bragt ƒ51,430,152, tegen eene opbrengst van diezelfde middelen in gelijk tijdsverloop van het jaar 1855 van 50,327,361. Al de hoofd rubrieken hebben eene vermeerdering opgeleverd; alleen de opbrengst van de staatsloterij is iels minder gebleven. Bij de accijnsen is eenige mindere opbrengst waargenomen van den wijn hetbuitenl. gedisteleerd de steenkolen en den turf, doch dit is in de ruimte door de meerdere opbrengst van de andere accijnsen vergoed, der PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a fl behalve liet Ze.gd.regU wijze dat het geheel van de opbrengst der accijnsen is bevonden te zijn 15,220,384, tegen ƒ14,744,179.. De opbrengst van de indirekte belastingen is geweest 11,507,007 tegen 11,349,749 niettegenstaande de successie-reg- ten ruim 700,000 minder hebben opgebragt dan in 1855doch welke vermindering ruim is opgewogen door de vermeerdering welke het zegel en de registratie-regten hebben opge leverd. Men schrijft nit Steenwijk „De permanente commissie en de com missie van weldadigheid der Maatschappij van Weldadigheid hare be trekkingen nedcrgelegd hebbende, is het beheer dier onderneming in handen van den baron Mackayals gecommitteerde der regering .bij haarovergegaan. Deze gebeurtenis kan niet nalaten eene geregte bezorgdheid bij velen in den lande te verwekken omdat eene ont binding van die instelling daarvan het gevolg kan zijn door eene ver klaring, van in staat vau kennelijk onvermogen te verkeeren. Dat j in een zoodanig geval de krediteuren der Maatschappij van Weldadig - i heid weinig van hunne vordering zullen erlangen omdat het rijk dan geregtigd is het kapitaal van f 1,300,000 en f 800,000 over de jaren 18361S39 a 200,000 'sjaars met 4 pet. rente te vorderenaan voormelde instelling bij koninklijk besluit van 17 Jauuarij 1836 no. 84 verstrekt, behoeft wel geen betoog terwijl de gemeentebesturen en korporatiëndie hunne kapitalen gedurende 16 jaren in de kas dier maatschappij gestort hebbendaardoor het vooruitzigt zullen derven om hunne bestedelingen na verloop van 16 jaren kosteloos te plaatsen. „Men mag intu.ssch.en in het algemeen belang zoowel als in dat van alle onmiddelijk bij de zaak belanghebbenden hopendat zulk eene noodlottige gebeurtenis als de ontbinding der Maatschappij van Wel dadigheid door eene schikking of bij eene eventuele verklaring van den staat van onvermogen, door een akkoord zal kunnen verhoed worden. „Voor de vervulling vau deze hoop bestaan de navolgende gronden „1.° omdat het voor de regering niet onverschillig kan of mag zijn of zoo vele burgers een aanzienlijk deel van hun vermogenten be drage van eenige millioenen schats, bij eene onderneming van welda digheid opofferen welke zoo zeer heeft begunstigden door opoffering van aanzienlijke kapitalen in het algemeen en eigen belang voor haren ondergang behoed heeft „2.° omdat de regering stilzwijgend heeft toegezien dat die geldlec- ningen door dc bestuurders der Maatschappij van Weldadigheid op voorwaarden werden aaugegaaudie de onbepaalde garantie van de re gering schijnen te bevatten „3.° omdat de regering de gemeentebesturen en andere korporatiën heeft aangespoord om contracten met de Maatschappij van Weldadig heid aan te gaan, welke aanbeveling de oorzaak is geweest van het door hen in die onderneming gesteld vertrouwen daar zij moesten veronder stellen dat de regering eene zoodanige instelling niet zou begunstigen en haar zelfs regten inruimen welke met de regelen eener goede staat huishoudkunde niet overeen te brengen waren zonder de zekerheid te hebben verkregen dat de berekeningenwelke er aan ten grondslag lagen juist waren en op hechtte gronden rusten „4.° omdat de regering zelve door eene ontbinding der Maatschappij van Weldadigheid in verscheidene moeijelijkbeden wordt verwikkeld 5.° omdat de heeren Feitk Maliieu cn Werp van Peyma als deskun digen de instandhouding dier inrigting in den tijd als hoogstwenschelijk en even als de destijds benoemde staats-commissiede bereiking van liet doel hetwelk dc Maatschappij van Weldadigheid zich voorstelde mogelijk hebben geachtonder zoodanige wijzigingen als toen door hen zijn aangegeven „6.° omdat de regering niet vrij te pleiten is vau tot den tegen woordige» staat van zaken te hebben bijgedragen door de permanente commissie tier Maatschappij van Weldadigheid van het jaar 1842de zaken te hebben laten blijven besturen, naar grondslagenvan wier ondoelmatigheid en onuitvoerbaarheid, door de uitkomsten gedurende een verloop van bijna 25 jaren verkregen voldoende was gebleken. „De tegenwoordige krisis zal derhalve waarschijnlijk zoo veel te eer gunstige gevolgen te weeg brengen daar volgens loopende geruchten dc thans bestaande staats-commissie insgelijks een voorstel strekkende tot instandhouding dier instelling moet gedaan hebben onder zooda nige wijzigingen en verbeteringen dat het doel der inrigting kan be reikt worden zonder dat de schatkist jaarlijksck tot zulke aanzien lijke offers zal verpligt zijnen welke wijzigingen de hoofdoorzaak zouden zijndat dc permanente commissie have fnnctiën zon hebben nedergelegd." Klaagt men veelal over mager en ligt vee, daarop maakte eendeier dagen te's Gravenpol der geslagt varken eene uitzondering; in Mei op het vethok gedaan had het thans eene wigt van 590 h. n. p. waaronder 62 h. n. p. vet. Men schrijft uit's Hage van 18 dezer: Eer gisteren morgen is een grenadier in de keuken der kazerne, waar hij als kok werkzaam was door op den rand van den ketel te zitten on verhoeds achterover in de kokende soep geslagen. Hij heeft zware brandwonden bekomenmaar men vleit zich toch met zijn langzaam herstel. Men meldt uit Gorinchem van 20 dezer: Toen gisteren de 20 of 21 jarige zoon van de weduwe Hannes Groeveld, landbouwer onder Werkendam, zich op den polder Dooimans- waard, achter dat dorp, met de ganzenjagt beiig hield, spleet, bij het schieten, de loop van zijn nog nieuw geweer van onderen tot boven in tweeënmet dat ongelukkig gevolg dat de linkerhand boven de muis van den arm werd gereten zoodat er dadelijk eene am putatie moest plaats hebben. LI. vrijdag werd in de gemeente Huisse- ling, provincie Noord-Brabanddoor den heer S. T.A.van der Heyden, jur. student, gescho ten een jonge witte patvijsweinig doorstoken

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1