S.° 102. Zaturdag 20 December. 1856- Woensdag en Zaturdag. 1IEST1M AMR1STRATIEN MEUWSTOM mm COURANT. A B ONNEMEN TS-PR US Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT ENT1EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 1 -6 regels a f 1 behalve het Zegelregt BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende, dat de gewone weke- lijksche marktdagen zullen invallen op donderdag 25 dezer maand, KERSMIS en 1 January 1857 NIEUWJAARSDAG. Hebben goed gevonden te bepalen: Dat beide marktdagen voornoemddaags te voren en alzoo op woensdag den 24 en 31 dezer maand, in deze gemeente xullen gehouden worden. Zierikzeeden 10 December 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis vande ingezetenen dat er op Maandag den 22 dezer maand, des middags ten 123/t ure, op het Raad huis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee 18 December 1856. B. C. CAU. PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie. Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zouden mogen aangaan dat bet register tot inschrijving der personen, welke voor dit jaar aan de Loting voor de dienst der Nationale Militie deel moeten nemen op bet Stadhuis ter Secretarie zal gereed liggen van den 1 Januarij 1857 tol den 20 daaraanvolgende, iedereu dag, uit gezonderd des zondagsvan des morgens ten negen ure tot des na middags ten één ure en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door bet hoofd van het bestuur onderteckend zal wordenen dat de zoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op bet register zullen worden gebragtdoch met eene boete van 5 tot 100 guldens gestraft moeten worden, en dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij zullen worden ontdektdadelijk gearresteerd moeten worden, om tot de dienst te worden ingelijfd zonder tot bet aanvoeren van eenige reden van vrijstellingen te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen bun domicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende, welke op den 1 Januarij 1857 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in bet jaar 1838 geboren zijn bij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreven tijdstippen, plaats en uren, voor den 20 Januarij e. k. ter inschrijving in bet register aan te dienen met overlegging van een extract van geboortetot op gave van den datum hunner geboortegelijk de ouders voogden, curatoren of gemagtigden van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter inschrijving aan te geven en alsdan aan bet gemeente-bestuur zoodanige onderrig- tingen te verschaffen of te doen verschaffen als van de lotelingen zelve zoude kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle de jongelingen die bun negentiende jaar zijn ingetreden, bij deze te ken nen gegeven dat zij zich naden 1 Januarij 1S57tot op den 1 Junij daaraanvolgende tot geene vrijwillige militaire dienst bij de Armée te land of ter zee kunnen of mogeu verbinden, naar aanleiding der bepalingen, dienaangaande vervat in art. 94, litt. gg, der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle misvat ting welke zoude kunnen ontstaan met betrekking tot de verplig- tingen van inschrijving die bij de bestaande wetten worden voorge schrevenaan de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder bet oog gebragt 1. Bat alle jongelingen, in den jare 1838 alhier geboren, en alhier hunne woonplaats hebbendemoeten worden ingeschreven zonder onderscheid of voor ben al dan niet eenige reden v an vrij stelling kan worden bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de inschrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie-Raad moeten overleggen op betzelfde tijdstip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat ouders voogden en regenten verpligt zijn hunne kinde ren of pupillenin persoou of door iemand daartoe gemagtigdte doen inschrijven en daarin nalatig blijvendeverbeuren zullen de boeten bij de bestaaudc wetten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of bet domicilium van inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 bet navolgende is bepaald „De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven „vermeld wordt gehouden voor ben die ongehuwd ziju de woon plaats der ouderenen bij overlijden van beiden die van den eerst „benoemden voogd voor de gehuwdende plaats alwaar zij hun bc- „staan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden, zal voor „de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den „1 Jan. van elk jaar tot de uitoefening van ecnig beroep patent heb- „ben bekomen of wel voor bet middel van bet personeel en mobilair „of dat, hetwelk in dc plaats daarvan zoude mogen worden geïntro duceerd beschreven zijn en voor zooverre zij daarin niet beschre- „ven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich be- „vinden met deze verdere bepalingen dat zij in een vreemd land uit „ouders ter oorzake van 's lands dienst afwezend of anderzints op „reis zijnde, buiten bet rijk zijn geborenzullen worden ingeschreven „binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben dat «jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achterge laten en geen bestaan hebbende op de lijsten van die gemeente „zullen worden gebragtalwaar hunne ouders eerst in rang bcnocm- „den voogd of curator, bet laatst hunne woonplaats hebben gehad „en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn, of dat dezelve „buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich „bevinden." «Zijdie geene ouders voogden of eigen bestaan hebbenzullen „worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden." „Dc geallimentcerden en kinderen in Godshuizen en liefdadige Ge- „atiebtenzullen worden ingeschreven in de plaatsenalwaar de Gods- „auiaea zijn gelegenof de alimentatie geschied." En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van bet rijk, binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd over eenkomstig art. 6 der Wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie valleniusgelijks binnen den be paalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom bchooren. En opdat niemand ten dezen onwetendheid zoude kunnen voorwen den zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk i?. Gedaan te Zierikzeeden 19 December 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Kbrkwerve, 10 December. Nadat de heeren kandidaten tot de Heilige dienst C. J. Berghoge ,S. P. Heringa C. J. duSaar, A. van der Neg S.D. J. K Krol en S. K. A. Begem an alhier hunne gaven hadden doen hoorenkwam de kerke- raad onder voorxitting van den consulent de/.er gemeente, den wel-eerw. z. gel. heer J. B. Ba- renbrugh, predikant te Zierikxee wettig bijeen, tot het doen van een beroep ter vervulling der va cerende predikantsplaats alhier. Op het drietal werden geplaatst de heeren E. J. Berghege, van der Mey en Heringa en is hieruit beroepen, de heer van der Mey. Bij besluit van den 12dexer, heeft Z. M. goedgevonden, ter vervulling der vacaturen, welke door de aftreding vari burgemeesters in de provincie Zeeland op 1 Jan. 1857 xullen ontstaan te benoemen tot burgemeesters der navolgende gemeenten, als van: Bommenede en Zonnemaire, mr. .7. MoolenburyhElkerxee en Ellemeet, J. SchalkwijkOuwerkerk, J. van der Have. In de avondzitting van de tweede kamer der staten-generaal van jl. maandag is aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over het ont werp van wet tot afschaffing der griffieregten enz. Het geheele ontwerp wordt daarna aangenomen met 54 tegen 3 stemmen. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp van wet tot aanvulling van hoofdstuk IV Justitieder staatsbegrooting voor 1857 (hulp- inareehaussée). Daarna wordt het ontwerp aange nomen met algemeene (59) stemmen. Uit het kiesdistrict Gorinchem is den 12 dezer het volgende adres aan Z. M. den koning opgezonden Sire „Tocu den 5 December jl. bet vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting, het ministerie van binncnlandsche zaken in de tweede kamer der staten-generaal aan dc stemming zou worden onderworpenverliet dc afgevaardigde uit het kiesdistrict Gorinchem jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, voor de stemming de vergadering en bragt bij met kennelijk opzetzijne stem niet uit, terwijl bij toen, bij de staking der stemmen den volgenden dag andermaal over dit hoofd stuk moest worden gestemduit de vergadering der staten-generaal wegbleef en door dit wegblijven mede de oorzaak was dat U. M. verzocht werd dc staatsbegrooting voor bet ministerie van bin ncnlandsche zaken voor bet jaar IS57 in nadere overweging te nemen. „De stem welke bet district Gorinchem bad kunnen en moeten uitbrengen werd derhalve gesmoord maar geeft nn de wet den adressanten hiertegen voorshands geene voorziening aan de band kunnen dc adressanten hunne stem in de tweede kamer der staten- generaal niet lateu hooren gelukkig voor ben dat zij hunne ge voelens aan Uwer Majcsteits troon kunnen blootleggen, door Uwe Majesteit hun grievend leedwezen te betuigen dat. voor bet kies district Gorinchem niet gestemd is voor de staatsbegrooting van het mi nisterie van binnenlandschc zaken aan welks hoofd door Uwe Majesteit een man geplaatst werd, voor wiens benoeming tot minister van binnen landschc zaken de adressanten in bet kiesdistrict Gorinchem Uwe Maje steit dankbaar zijn omdat bet in de beleende vaderlandsliefde en onverdeelde trouw aan Oranjemitsgaders in de veelvuldige be kwaamheden van dcu beer dr. Simons, waarborg heeft dat de be langen van Nederland zullen behartigd worden. „Met den dicpsten eerbied noemen zij zich Uwe Majesteit de verzekering aanbiedende van hunne innige verknochtheid aan uw Persoon en Huis, Uwe Majesteits getrouwe onderdanen." Gedurende hel geheele jaar 1856 xijn in de voorjaars- zomers- en herfstvergaderingeu van de verschillende provinciale cominissien van on derwijs geëxamineerd en toegelaten: 2 ouder wijzers van den lsten rang, 154 onderwijzers van den 2den rang, 262 onderwijzers van den 3den rang265 onderwijzers van den 4den rang, 12 huisonderwijzers, 274 schoolhouderessen en 29 huisonderwijzeressen. Vergeleken met 1855 ontwaart men dat in dit jaar 1 onderwijzer van den lsten rang meer, 25 onderwijzers van den 2den rang meer, 33 onderwijzers van den 3den rang meer, 32 onderwijzers van den 4den rang minder1 huisonderwijzer meer 102 schoolhou- dcressen meer en 22 huisonderwijzeressen meer zijn geëxamineerd en toegelaten. Over het ge heel xijn dus de getallen zeer bevredigend met uitzondering van de onderwijzers van den 4den rang. Onlangs is op de bouwhoeve van den heer Dij'serinck in den llaarleinmermeerpolder,sectie E no. 17 de bekende dorsch-machine van G. Stoutmr. smid te Tiel, in werking gesteld. Met dit werktuig worden daar ongeveer 1800 schoven of bossen haver in het uur gedorscht en ruiin 30 mudden haver verkregen. Deze tot dusver onge kende uitkomst, verre overtreffende hetgeen met buitenlandsche werktuigen kan gedaan worden, is het gevolg vari de groote snelheid aan de wer- king der machine aangebragt door den heer G. j van Bijleveld, mr. timmerman en moleinaker te Haarlem die het werktuig der beweegkracht heeft vervaardigd. LI zaturdag is op de kust aan het Nieuwe- diep levend gevangen eene soort van klomp- of maanvisch van belangrijke grootte en van mon sterachtig uitzigt. Het dier heeft een geheel ronden vorm en alleen de breede vinnendie het even als zwaarden ter wederzijde bezit als ook de kleur, doen aan eenen visch denken. Te Munster heeft men eenige avonden de stad verlicht met gaz van de steenkool uit de kolenmijnen bij Bentheim en bij onder zoek bleek dat de verhouding van de gaz uit deze kool tot die uit andere soorten staat on geveer als 5 tot 2. Deskundigen beweren dat de steenkool te Bentheimwelke men nu meest verticaal liggende aantreft, dieper ook horizontaal zal gevonden worden. De actiën oorspronkelijk op 25 thaler gesteld, staan nu reeds op 500 thaler. Men schrijft uit Veenhuizen van 14 dezer De oorzaak der alhier heerschende manie om brandbrieven te schrijven is niet, zoo als eenige dagbladen vermelden, om in de gevange nis te komen en aldaar beter voedsel te erlangen maar om van de zoogenaamde onoverkomelijke schulden ontheven te worden, om de straf voor het te zoek brengen of verkoopen van kleederen enz., zijnde de betaling van de dubbele waarde daarvan, dus langer verblijf alhier ter afdoening dier schulden te ontgaan. Daar de schulden der kolonisten alhier na drie maanden afwezig heid gedelgd worden, zoo hebben zich vele dier beruchte briefschrijversaanvankelijk aan desertie schuldig gemaakt, trouwens binnen den be paalden tijd terug gebragt, hunne schulden met de transportkosten nog vermeerderd, en de duur van hun verblijf daardoor tot tien en meer jaren verlengd zijnde, meenden zij geen anderen uitweg te bereiken van hun doel te zien dan het schrijven der bedoelde brieven. Ook hier is het berigt ontvangen dat de permanente commissie der maatschappij van weldadigheid het bestuur over de koloniën ne- dergelegd heeft en dat de heer baron Mackay voorloopig daarmede belast is. Zeer onaange naam was deze tijding vooral voor de oudere ambtenarendie zoo lang onder haar beheer gearbeid hebben. Zij koesteren echter de hoopdat de zaken even als in het jaar 1843, wederom op een goeden voet zullen gebragt worden. BUITENLAN D. t b 1 r h r ii k. Parijs 15 December. Gisterenmorgen woonde prins Frederik Willem, van Pruissen de godsdienst oefening in de Protestantsche kerk in de rue des Billettes alhier bij. Later op den dag nam hij verschillende gebouwen der hoofdstad in oogen- schouw. In zeer aanzienlijke diplomatieke kringen te Parijs wordt gesproken van de vereeniging van

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1