N.° 101. Woensdag 11 December. BKSTM ADM1M8TRATIBM ÏN 1856- CONCERT. Woensdag en Zaturdag. HKZEESCEI COURANT. A B ONNEMENJS-PR IJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'siuorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Geivone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a ƒ1, behalve het ZegelregU Niet minder aangenaamdan ons het woord van aanbeveling was, is het ons nu te kunnen melden, dat de hoop op een talrijk, bezoek, van het Concert door den heer Eisner op vrij dag den 12 dezer gegeven niet is te leur ge steld en dat de verwachting die men van het Concert zelve koesterde, ten volle is beant woord. Feestelijke avond voorzeker voor den geachten Concertgever, die er het bewijs in vond dat zijne onvermoeide pogingen niet vruchte loos warenen feestelijke avond niet min der voor de kunstminnaren die konden opmerken, dat het muzicale leven, zich hoe langer zoo krachtiger vertoont. Verdienstelijk toch kweten de dilettanten, die hunne gaven gaarne voor dit Concert ten beste haddenzich van hunne taak. Ook de koren en het orchest verdienden allen lof; en het publiek bleef niet achter met blijken van goedkeuring en hulde te geven. Wij wenschen daarom den heer Eisner geluk met de goede réussite van dit Concert en ho pen, dat het hem tot aanmoediging zal zijn om op den ingeslagen weg voor te gaan. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende, dat de gewone weke- lijksche marktdagen zullen invallen op donderdag 25 dezer maand, KERSMIS en 1 Januarij 1857 NIEUWJAARSDAG. Hebben goed gevonden te bepalen Dat beide marktdagen voornoemddaags te voren en alzoo op woensdag den 24 en 31 dezer maandin deze gemeente zullen gehouden worden. Zierikzeeden 10 December 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGESecretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzeemaakt be kend: dat hem op heden zijn ter hand gekomen twee kohieren der belasting op het personeel van deze gemeente, dienst 185"/,als, een vol- jaars no. 4 en een over het 3de kwartaal, no. 5 beide op den 6dezer maand door den heer Com missarisdes Konings in deze provincieexecutoir verklaard, en dat die op heden worden gesteld in handen van den heer Rijks Ontvanger dezer gemeente, ten fine van invordering, met aan maning aan de belastingschuldigen, om hunne aanslagen te voldoen ingevolge de wet. Zierikzee, 13 December 1856. B. C. CAU. B INNENL AND. In de zitting van de tweede kamer derstaten- generaal van jl. zaturdag was aan de orde van den dag de voortzetting der beraadslagingen over hoofdstuk XI Koloniënen wel over de aange legenheden van West-Indie. Na eenige beraad slagingen wordt het hoofdstuk in zijn geheel aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. In het overige der zitting hebben de stemmen geslaakt over hoofdstuk XII, weshalve de beslis sing daarover is uitgesteld. Verder is beraadslaagd over hoofdstuk IX A doch is daarop besloten die discussie verder uit te stellen tot na de behande ling der wet op de middelen. Zitting van maandag 15 December. De be raadslagingen worden heropend over hoofdstuk XII der staatsbegrooting van 1857 over welk hoofdstuk zaturdag 11. de stemmen staakten. Ten slotte is hoofdstuk XII aangenomen met 35 tegen 33 stemmen. De eerste kamer heeft hare werkzaamheden aangevangen. De onderscheidene wets-ontwer- pendie achtereenvolgens door de tweede ka mer zijn aangenomenzijn in die vergadering ter tafel gebragt. Het diner, dat jl. vrijdag ten hove heeft plaats gehad, werd onder anderen bijgewoond door II. M. de Koningin-weduweH. K. II. prinses FrederikZ. D. II. den hertog van Sak sen Weimar en HD. dochter prinses Anna. Onder de genoodigden merkte men op ver schillende ministers en oud-ministersde voor zitters van de beide kamers der staten gene raal en onderscheidene leden den voorzitter en procureur-generaal bij den hoogen raaden den Russischen admiraal Glasenapp. De kapel van het muziekkorps van het regement grena diers en jagers heeft gedurende het diner ver schillende stukken uitgevoerd. Z. M. de koning heeft aan mr. G. C. J. van Reenenafgetreden minister van binnenlandsche zaken, een pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van j3200's jaars. Het heeft H. M. onze koningin behaagd de opdragt aan te nemen van het lieve kinder tijdschrift, getiteld Losse Bladen voor de Ned. Jeugdeen nieuw bewijs voorwaar, dat de ge- eerbiedigde vorstin gaarne hare medewerking verleent waar het op de bevordering aankomt van hetgeen goedschoon en nuttig is. De regt practische inrigting van genoemd kinderwerk de aangename toon en de leerzame wijze waar op de redactie zich met hare jeugdige lezers weet te onderhouden ontging niet alleen niet aan de aandacht van het deftige publiekmaar maakte het tevens de bovenvermelde aangename onderscheiding ten volle waardig. Men meldt uit Rotterdam van den 11 dezer: Gisteren avond werd hier aan de overzijde der stadin de rigting van IJsselmondeeen felle brand waargenomen. Heden vernemen wij, dat hij heeft gewoed op de hoeve van den landman Groeneoeldgelegen op een half uurafstands van Zwijndrecht, en dat alles in de vlammen is om gekomen. 43 stuks hoornvee en 14 paarden moe ten zijn verbrand. Of een en ander tegen brand schade was verzekerdis niet bekend. Jl. vrijdag avond is bij stormweder op de ribben van den Hindert een kofschip gestrand hetwelk den volgenden morgen geheel onder wa ter zat. De bemanning, benevens de kapitein zijn vrouw en hun kind zalen in het want en hoopten op redding; doch welke pogingen men daartoe ook aanwendde, het inogt niet gelukken nabij het schip te komen. Na geruimen tijd in die allervreesselijkste positie te hebben doorge- bragtis ook hunne laatste wijkplaats voor het geweld der baren bezweken, en hebben zij hun nen dood in de golven gevonden. Een persoon der bemanning, zekere Smit, is gered, eri door hein is men den naam van het schip en van dien van den kapitein te weten gekomen zijnde het kofschip Gezina Catliarinagevoerd door kapitein Ruibing. Men meldt uit Alkmaar van 11 dezer Heden avond viel hier een vreeselijk ongeluk voor. Eene ongehuwde vrouw van 32 jaren, die sinds geruimen tijd in ziekelijke omstandig heden verkeerde; verliet in zekere ijlhoofdigheid de ouderlijke woning, zonder dat iemand dit bemerkte. Haar broederdie hare afwezigheid spoedig gewaar werdijlt haar na zonder te we ten waarheenen eene beweging in het water gewaar wordende bedenkt hij zich geen oogenblik omzoo als hij vermoeddezijne zuster te red den. Dit was hem echterniettegenstaande zijne krachtsinspanning, onmogelijk, en de broeder en zuster zouden een wissen dood in den stroom gevonden hebben zoo niet zekere Uazes ware toegesprongen, aan wien het gelukte, door anderen bijgestaan en begunstigd door den mane schijn twee menschenlevens te redden. In den avond van 8 dezer is te 'sHertogen bosch de kermistentwaarin het bombardement van Sebastopol wordt vertoondterwi jl zich eene vrij aanzienlijke menigte aldaar bevondgedeelte- lijkingestort. Gelukkig zijn daarbij geene ernstige ongelukken te betreuren. Woensdag avond 11. circa zeven ure werd de brug over de rivier de Donge, nabij Raams- donkdoor zeven manspersonen gepasseerd welke het overgaangeld voor heen en weder aan den brugwachteretaaiden. Eenigen tijd daarna werd hem bekend gemaakt dat in de grinden, achter zijne woning, waarover hem de bewaking is toevertrouwd, eenige per sonen bezig waren met het stelen van banden. Op hetzelfde oogenblik werd de brug door zeven personen, ieder met een bussel grinden- banden beladengepasseerdwelke door den brugwachter werden toegeroepen hunnen ge stolen last af te leggen Toen deze digter naderde en aanhoudend bleef roepen wierpen zij hunnen last werkelijk neder, doch trokken ieder een mes uit den zak en riepen hem toe om op te komen. Deze een moedig en krachtig manliep werkelijk op hen af, gewapend met een stokwaarmede de brug wordt opgelaten en werd door de booswichten omsingeld. Nu had eene hevige worsteling plaats, waarbij hij hen van zijn lijf wist te houden en het geluk had eenige derzelven ernstig te verwondenzoo als blijkt uit de bloedplassen, welke op de plaats des geveehts den straatweg bedekten. Door de aankomst van eenige lieden kozen de booswich ten het hazenpad waardoor gewis zeer ernstige gevolgen zijn voorgekomen. De policie van het voorgevalleneonderrigt, begon onmiddelijk hare nasporingen, en is het haar gelukt, de zeven vermoedelijke daders, wonende op de Voorheide onder Oosterhoutte arresterenwaarvan eenige nog versche wonden hadden. In den namiddag van 11. zondag na het eindigen van de godsdienstoefening der Pro- testantsche gemeente te Terheyden, prov. Noord brabantontdekte een jongeling, bij het afha len eener stoof, eene brandlucht in de kerk en is toen gebleken dat vuur in de kerk was weggeworpenom 't bij 't stormachtige weder niet over straat te dragen en daardoor ongelukken te voorkomen. Gelukkig dat de brand spoedig werd ontdektdaar de naar het orgel leidende trap reeds vuur gevat had. Men schrijft uit Steenwijk het volgende »Heden (11 December) wordt uit Frederiks- oord van goederhand het berigt medege deeld dat de permanente commissie der maat schappij van weldadigheid hare betrekking heeft nedergelegd en dat de heer baron Mackayka merheer des koningsinet de werkzaamheden is belast. Of die heer dit uit eigen beweging of op aanzoek van Z. K. H. prins Frederik of op last des Konings heeft gedaan heb ik niet te weten kunnen komen evenmin als mij de gevolgen bekend zijn welke een en ander voor die maat schappij zal te weeg brengen. In de gestichten te Veenhuizen worden bestendig brandbrieven door de kolonisten geschreven, teneinde zij door dit middel in de gevangenissen eene betere voe ding mogen bekomen." Uit Nieuwe Diep wordt het volgende ge schreven In den loop dezer week werd hier een vogel geknipt, die, ware hij ontvlugt, zijne betrekkingen zeker in de grootste onge legenheid had gestort. Bij de uitklaring van eene der op Londen varende stoombooten meldde zich een jong mensch inet eene dame als pas sagiers aan naar Londen naar zijne papieren gevraagdantwoordde hij die niet te bezitten. Daar men eenigen argwaan omtrent dat jonge

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1