EZEES GOORANT S.° 100. Zaturdag 13 December. 1856. Woensdag en Zaturdag. HKSTM ADMlMSTRATIEiï POPULIEREN BOOMEN bekendmaking. BEKENDMAKING. RIEUWSTUDMEN BUITENLAND. ABONNEMENT S-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1behalve het Zegelregt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetuouoers van Zierikzee maken bekend dat op maandag den 15 dezer maand, des namiddags ten twee urein het openbaar, aan den meestbiedende, zullen wor den geveild en verkocht: Ituiidvrd stuks» staande langs den Blokweg in deze gemeente, op de gewone voorwaarden waartoe gegadig den mitsdien worden opgeroepen. Zierikzee8 December 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Burgemeestfr en Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende, dat de gewone weke- lijksche marktdagen zullen invallen op donderdag 1 25 dezer maand, KERSMIS en 1 January 1857 NIEUWJAARSDAG. Hebben goed gevonden te bepalen: Dat beide marktdagen voornoemddaags te voren en alzoo op woensdag den 24 en 31 dezer maand, in deze gemeente zullen gehouden worden. Zierikzeeden 10 December 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGESecretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat het aanvullingskohier der belasting op de hon den in deze gemeente, over het loopendedienst jaar, door den raad vastgesteld den 17 Novem ber jl. en op den 5 dezer maand, door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedge keurd, op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger dezer gemeenteten fine van invorderingwordende de belastingschuldigen aangemaand, om hunne aanslagen, ingevolge de wette voldoen. Zierikzeeden 10 December 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. In de zitting der tweede kamer der staten generaal van jl. maandag is hoofdstuk IX B afge handeld en in zijn geheel aangenomen met 48 te gen 10 stemmen. De algemeene beraadslagingen worden nu ge opend over hoofdstuk X [Departement van Oorlog). In de zitting van jl. dingdag zijn de beraad slagingen ten einde gebragt over hoofdstuk X tot stemming overgegaan zijnde over het hoofd stuk in zijn geheel, verklaarden zich 31 leden voor en 31 tegen, zoodat de stemmen staakten en de beslissing derhalve moest worden verdaagd tot morgen. Zitting van jl. woensdag. Ingevolge het gis teren genomen besluit worden de discussien her opend over hoofdstuk X. Daarna worden de al gemeene beraadslagingen gesloten. Over de artikelen vraagt niemand het woord. Daarop wordt het geheele hoofdstuk X in omvraag ge bragt en aangenomen met 34 tegen 33 stemmen In bet overige der zitting zijn de beraadslagin gen oiii tgezet over hoofdstuk XI en zullen morgen worden vervolgd. Volgens eene mededeeling van Zr. Mr. vi ce-consul te Helsingfors is de oogst in de streken hoogst ongunstig uitgevallen. Vooral op de rogge heelt het koude weder een zeer verderfelijken invloed uitgeoefend en het rijp worden van dat graan ten eenen male belet. In de behoefte aan graan voor de voeding en aan gezond zaaikoren heeft de regering door het openen der voorraad schuren voorzien terwijl maatregelen genomen zijn om het te kort voornamelijk van garst, door aanvoeren van elders bij tijds te dekken. De gezondheid van den minister van bin- nenlandsche zakenwelke veel te wenscheri overliet voor den aanvang der discussien over de begrooting van zijn departement heeft in de laatste dagen aan zijne vrienden ernstige bezorgdheid ingeboezemd. Hoewel wij met genoegen vernemen dat de nacht iets gunsti ger is geweest moet hij echter zeer zwak zijn, en zijn geneesheer volstrekt rust en afzonde ring hebben aanbevolen. Jl. dingsdag middag is bij II. M. de ko ningin-weduwe een groot diner gehouden, waarop gerioodigd was de Russische admiraal Glasetiapp. Men schrijft uit Utrecht aan de Arnhem- sche Courant: «De hoogleeraar Mulder is plotse ling naar 'sllage vertrokken. Er zijn hier ge ruchten in omloop, dat de koning hem begeert tot opvolger van den heer Simons/' Dezer dagen zijn twee kinderen van de wed. J. Ruitenop het eiland Schoklandten gevolge van honger bezweken. Bij koninklijk besluit van den II dezer is op het verzoek van den heer Simonsminister van binnenlandscbe zaken, om ontslag uit die betrekking te erlangen vooralsnog niet beschikt maar gedurende diens ongesteldheid tijdelijk inet de waarneming der portefeuille van binnenland- sche zaken belast de heeruan Rappard, minister voor de zaken der Hervormde en andere Eere diensten. In het Nieuwsen Advertentieblad voor Zeeuws-Vlaanderen leest men het volgende: Den 8 dezer verloor de stad Hulst een harer verdienstelijke burgers, de wel-ed. heer Jan Cornells de Potterdie den 2 Julij 1790 te Zierikzee geborenalzoo den leeftijd van ruim 60 jaren inogt bereiken. Na in onderscheidene betrekkingen steeds volijverig en naauwgezet werkzaam geweest te zijn, bekleedde zed. nu laatst die van wethouder, nevens zijne bedie ning als ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen voor het kantoor Hulst c. a. Onderscheidene geschrif ten, zoo van geschiedkundigen als van admi- riistratieven aardwelke door hem in druk werden uitgegeven, zijn de getuigen van zij nen werkzamen aard, en zullen ook in ruime ren kring, 's mans naam in vereerend aan denken doen blijven. Het provinciaal geregtshof in Noord-IIoI- land heeft uitspraak gedaan in de zaak van A. A. Pfeiffergeneeskundige te Bussum beschul digd van moedwillige doodslag met voorbe dachten rade of moord. Het hof heeft bij een breedvoerig arrest overwogendat de be schuldigde heeft begaan eenen moedvvilligen doodslag op de persoon zijner huisvrouw doch dat hier niet gehandeld is met voorbedachten rade. Dien tengevolge is de beschuldigde ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren en in de kosten. Uit 'sHertogenbosch wordt gemeld, dat met de opmeting en afbakening van den Z?euwsch Noordbrabantsch-Limburgschen spoorweg de heer iugenieur-directeur van dien spoorweg ge naderd is tot Helvoirt op ruim V/. uur afstands dier stad. LI. vrijdag is echter daar het werk gestaakt wegens de rigting die gemelde spoor weg op en door 's Bosch zal moeten nemen totdat de voornaamste ingenieur eene conferentie zal gehad hebben met den lsten aanwezigen of ficier der genie in de vestingdie dezer dagen moest plaats hebben. LI. zaturdag zijn te Nieuwediep als passa giers aan boord van het schip IFilheimine kapitein Klint, van Suriname aangebragt eeni ge Chinezen, in der tijd uit Oostindië naar Suri name gezonden om proeven niet hen te nemen voor de koffij-cultuurzij gaan bij de eerste gunstige gelegenheid naar Oostindië terug. Van gouvemementswege wordt aldaar voor hun ver blijf en overlogt gezorgd. Op zondag avond 30 Nov. jl. terwijl de renbaan Macarle te Brugge hare vertooning gaf, is een ongeval ontstaan, waarbij evenwel geene slagtoffers te betreuren geweest zijn. Naauwe- lijks was het spel een half uur aan den gang, toen het reusachtig zeildat de manege dekte inzakte en den grooten mast, die het zelve ondersteunde, verbrijzelde. Ruim twee duizend toeschouwers lagen alzoo eensklaps be graven onder dit reusachtig deksel, hetwelk door eene dikke sneeuwvlaag bijzondere zwaarte had verkregen. Men kan denken welke eene wanorde daarop volgde eer men met messen en sabels langs alle kanten openingen gemaakt had, terwijl bij de algemeene ontvlugting niet weinigen hunne hoeden en andere voorwerpen vermisten. SUITSCRtAKJt Keulen 8 December. De groote firma Malling en Lund, voorname graanhandelaars te Kopen hagen, heeft hare betalingen gestaakt. Het pas sief wordt op ongeveer anderhalf millioen mar ken bank (ruim ƒ1,800,000 Nederl.) geschat. De verliezen treffen inzonderheid eenige huizen te Hamburgte Glasgow en in het binnenland van Denemarken. Er is een gerucht in omloopdat de circulaire aan de vertegenwoordigers van Prui sen bij de groote mogendhedenomstreeks 6 dezer is verzondenen niet alleen handelt over het vraagstuk van de invrijheidstelling der gevangenen te Neufchatel, maar ook over het mogelijke gevaldat krachtige maatrege len zouden worden genomen. Op de Pruissische grenzen staan 50,000 man Russische troepen onder kommando van den generaal Bernlo/f', gereed om op de eerste aanvrage van den schach op te rukken. Twee korpsen staan insgelijks aan de Oostenrijksche grenzen gereed om op te rukken. f b a 13 k b ij ka Parijs, 8 December. Van twee geruchten hier verspreid wil ik u niet onkundig laten al zijn zij ook niet meer dan geruchten. In de eerste plaats dan wordt in goed onderrigte kringen gezegd dat de Siciliaansche beweging door de Napolitaansche policie zelve is opgestookten dat het hoofd van den opstandBentevenga een door die policie bezoldigde huurling is. In dit laatste vermoeden wordt men versterkt door de omstandigheid dat Bentevenga een in 1848 staatkundig veroordeelde is die pas gratie heeft gekregen. Het tweede geruchtdat nog al vreemd schijnt nu de onderhande lingen op het punt staan door de vertegenwoordigers der mogendheden te Parijs hervat te wordenbetreft eene binnenlandsche aangelegen heid. Een wisselagentdie gewoonlijk zaken doet voor een der mi nisters heeft ter beurze verteld dat door den minister van oorlog bevelen zijn afgezouden om de kusten van Normandie en Bretagne in staat van tegenweer te brengen. Waarom deze maatregel van wan trouwen tegen Engeland Zou de pas sedert eenige weken op nieuw bevestigde alliantie weder in gevaar zijn Niemand is in staat deze vragen te beantwoorden zooveel is echter zeker datals de zaak waar is Engeland door dien maatregel niet zeer gesticht zal worden, en dat het gerucht reeds nadeeligcn invloed op den koers der rente heeft gehad. Gij hebt gezien dat dezer dagen een belangrijke wijziging in het personeel der prefecten is gebragt. Als oorzaak daarvan wordt opge geven dat de regering zielx tegen het tijdstip der verkiezingen in het volgende jaar overal vertrouwde personen wil verzekeren, te meer daar in verscheidene departementen het voornemen bestaat de rege ringskandidaten te bestrijden en tot afgevaardigden te kiezen man nen der oppositie zoo als Thiers Berrycr Duchatel enz. Evenwel hebben niet al de ontslagen prefecten om deze reden hunne betrek king verloren op twee hunner werd deze maatregel toegepastom dat zij zich schandelijke winsten hebben verschaft in de zoogenaamde licfdadigheidsloterijen die dagelijks in aantal toenemen en al de na- deelen van de voormalige, onder voorwendsel van de bevordering der zedelijkheidafgeschafte staatsloterij bezittenzonder echter de voordcelen van deze aan te bieden. De politieke inhechtenisnemingen duren voort, en voornamelijk bevinden zich veel vreemdeliugen onder de aangehouden personen. Voor vreemdelingen is de uiterste voorzigtigheidbij het houden van gesprekken in koffijhuizen of op andere openbare plaatsenzeer aan te bevelen. Te Nimes is bij een voddenkooper eene schilderij van Giotto ontdektwelke vrij goed bewaard is en de geboorte van Christus voorstelt.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1