w.° 99. Woensdag 10 December. 1856- Woensdag en Zaturdag. POPULIEREN BOOMEN, NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. BUITENLAND. 3ERIKZEESGHE 'PA COURANT. ABONNE ME NTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sruorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1behalve hel Zegelregt Puling BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat op maandag den 15 dezer maand, des namiddags ten twee ure, in het openbaar, aan den meestbiedende, zullen wor den geveild en verkochtSSoimIcvcI stssKs staande langs den Blokweg in deze gemeente op de gewone voorwaarden waartoe gegadig den mitsdien worden opgeroepen. Zierikzee, 8 December 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. f De Belgische Monileur behelst verschillende benoemingen in de Leopold-orde ,en is benoemd tot ridder dier orde de heer Badon Ghghenhoofd ingenieur van den Waterstaat in hel hertogdom Limburg. In de zitting van de tweede kamer der sta- ten-generaal van vrijdag 5 December was aan de orde van den dag de voortzetting der be raadslagingen over hoofdstuk V der staatsbe- grooting voor 1857. Daarna komt in stemming het geheele hoofd stuk V dat thansna de daarin gebragte wij zigingen geraamd is op f 5,771,134,02. De uitslag daarvan is dat zich 32 leden voor en 32 tegen het hoofdstuk verklaren, en dus de stemmen staken. Ten gevolge daarvan zal het hoofdstuk in de volgende zitting op nieuw in stemming worden gebragt. In het overige der zitting zijn de hoofdstukken VI en VII aange nomen In de zitting van zaturdag 6 December was aan de orde van den dag de algemeene be raadslagingen over hoofdstuk VIII [Marine). De voortzetting der beraadslagingen wordt alsnu uitgesteld lot na de gewone schorsing daar thans aan de orde is de herstemming over hoofdstuk V Binnen tan dsche Zakenover welk hoofdstuk de stemmen gisteren staakten. Geen der leden verlangt meer het woord te voerenwaarna tot de stemming wordt overge gaan waarvan de slotsom is dat zich weder 32 leden voor en 32 tegen het hoofdstuk verklaren (zijnde de voor- en tegenstemmers dezelfde als gisteren en waren ook dezelfde vier leden af wezig) en dus de stemmen wederom staken. Ingevolge al. 3 van art. 101 der grondwet wordt hoofdstuk V mitsdien geacht niet te zijn aangenomen. In het overige der zitting zijn de beraad slagingen over hoofdstuk VIII ten einde gebragt en is dat hoofdstuk ten slotte aangenomen met 53 tegen 5 stemmen. In de afgeloopen maand zijn door de firma Paul van Vlissingen en Co. te Amsterdam, aan 's Kijks hulpmunt te Utrecht afgeleverd elf millioen koperen platen voor centstuk ken en acht millioen idem voor 2'/, centstuk ken, bestemd voor de inunting der koperen pasmunt voor Neêrlandsch Indie. Nog zijn in dezelfde maand door den Rijks muntmeester van Utrecht naar verschillende schepen verzon den 400 vaten gemunte 1 centstukken, ieder vat inhoudende 40,000 stukken, bestemd voor de Oostindie. Uit Luxemburg wordt van den 3den de zer het volgende gemeld: »Het Memorial van heden bevat den text der beide wetten van de Duitsche bondsvergadering betreffende de druk pers en het regt van vereeniging en vergadering welke voortaan ook bij ons van kracht zullen zijn. Wij verwachten eerstdaags nog menige dergelijke verordeningdaar de regering zich voorbehouden heeft alle noodige maatregelen te nemen tot dat de volksvertegenwoordiging bijeenkomt. De bevolking is rustig en slechts enkelepersonen hebben zich het genoegen verschaft, om in den eersten nacht de proclamatien af te scheuren of met slijk te bekladden. In een onzer kleine steden moet ook eene galg te zien zijn geweest waaraan vijf stroppen hingen. Het provinciaal geregtshof te Amsterdam heeft den 2 dezer de zaak behandeld van den heelkundige P/eiffer te Bussuin, beschuldigd van het vermoorden zijner vrouw; 21 getuigen zijn a charge en 11 a decharge gedagvaard en deze zijnenkele uitgezonderd gehoord. De zitting werd aangevangen met het requisitoir van het openbaar ministerie, welke functie in deze zaak door den advokaat-generaal mr. F. F. Karseboom. werd waargenomen. Z ed. gestr. heeft in eene langdurige en belangrijke rede de schuld van den beklaagde uiteengezet en volge houden en na eene hartelijke en aandoenlijke toespraak aan den beschuldigde, geëischt schul digverklaring aan moedwilligen doodslag met voorbedachten rade, en diensvolgens veroordee ling tot de straffe des doods. Na een half uur pause werd door den president het woord aan den door Pfeiffer gekozenen verdediger mr.ü. H. van Hees verleend. Deze weesals op verzachtende omstandighedenop de veelvuldige provocatien van de zijde der verslagene gedurende den onge- lukkigen echten op de aan razernij grenzende woede, die door jalouzy in het hart des daders was opgewekt. Op die gronden concludeerde de verdediger tot eene correctionele straf en be sloot met een ernstig woord tot den beschuldigde en het publiek. De uitspraak is bepaald op den 10 dezer. DUITSCHBAISJD Keuien 5 December. Heden morgen heeft het Fransche gezantschap te Berlijn zich in groot gala naar het koninklijk slot begevenom den koning van Pruissen namens keizer Napoleon tot hem door dezen verleend grootkruis van het legioen van eer over te reiken. De koninklijke Nederlandsche generaal der infanterie graaf de Perponcher-Sedhiitzki over leed den 29 November te Dresden aan eene ver lamming van het hart. Zijn lijk is van daar in stilte naar Berlijn vervoerd waar het heden, en wel op hoog bevel, met al de krijgseer welke een in Pruissische dienst gestorvenen generaal toekomt op het kerkhof der Fransche gemeente ter aarde besteld zou worden, Te Posen is onlangs een gruwzaam tweege vecht tusschen den jeugdigen jurist refendaris von Pelrikowski en dr. Dar re gevoerd. Descheids- regters hadden namelijk bepaald dat de strijd zoolang voortgezet moest worden tot eene der partijen tot het verder voortzetten daarvan bui ten staat was. Nadat nu acht kogels gewisseld en de beide strijders daardoor in de borst, het hoofd en de armen ligt verwond waren, verkla ren de seconden eindelijk dat aan de wetten der eer voldaan was maar Darre was hiermede niet tevreden enlostteop von Pelrikowski ecu negende schot, dal dit maal doodelijke gevolgen had. r B 1 I E B I) El Pakijs, 6 December. Berigten uit Napels van 3 dezer zeggen dat de regering van Palermo alleen naar Cefalu 300 man gezonden hadoin het oproer aldaar te dempen. De oproerlingen zijn naar de omliggende bosschen gevlugt. De zaak wordt voor afgedaan gehouden. De ge ruchten betrekkelijk eene beweging te Girgenti zijn zeer onbestemd; geenerlei officiële afkon diging is gedaan. Alhier is de treurige tijding ontvangen van de schipbreuk van het stoomschip der keizerlijke marine Duroc, dat den 13 Augustus 11. op de reis van Nieuw Caledonie naar Torrestraat op het Misllishrif is gebleven. De equipage is gered. De bevelhebber de Laoaissiére was met 30 man en levensmiddelen voor vier maanden op een zarideiland achtergebleven, hopende van de over blijfselen van het schip een vaartuig te kunnen bouwen. Twee officieren hadden met 34 andere manschappen in drie sloepen getracht land te bereiken; na 28 dagen allerlei ontberingen ge varen en vermoeijenissen te hebben doorgestaan, waren zij te Timor aangekomen. Zoodra de gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie zulks vernamheeft hij deze zeelieden met een stoomschip doen afhalen en naar Batavia over brengen waar zij alle hulp erlangden welke hun toestand vorderde. Voor een entréegeld van slechts 10 centi mes wordt het publiek eerlang het schouwspel van een inilioen in klinkende inunt beloofd, hetwelk door een onzer bankiers tot dat doel geleverd zal worden maar het geschikt lokaal tot plaatsing waarvan nog ontbreekt. Het is gewis een zonderling denkbeeld een milioen in specie even als een kalf met zes pooten of ander wanschepsel aan de schouwlustige menigte te vertoonen en nogtans twijfelt men er niet aan of de ondernemers zullen, als het plan doorgaat eene goede ontvangst maken naardien bet aan gapende Tanlalitssen niet ontbreken zal. Het berigt zou hier ontvangen zijn dat de beweging in Sicilië nog niet geheel geëindigd is. Wel zijn de Napelsche troepen te Cefalu binnengerukt, maar te Cacamo in de provin cie Palermo en in de stad van dien naam zelve zijn oproerige plakateri aangeplakt. Een brief uit Madrid zegt hoe den 30 No vember een zeer vreemdsoortige optogt door de straten dier hoofdstad trok. De geestelijke vi carissenin de kleederdragt der middeneeuwen gedoscht en door alguazils der municipaliteit tamboers en een te paard gezeten geestelijk no taris voorafgegaan lazen de pauselijke bulle der kruistogten aan de menigte voor, bij welke bulle aan alle Spanjaarden het regt verleend wordt om zich van de door de kerk voorgeschrevene vasten en van alle werken van boetvaardigheid ontsla gen te rekenen mits tegen betaling van twee, vier en zes realen per persoon. g r o o t-b bitiakihes. Lokden, 5 December. De Morning Advertiser zegt: »Op grond van berigten waarop wij staat kunnen maken hebben wij de zekerheid hoe zoo wel in een staatkundig als maatschappelijk op- zigt het misnoegen te Parijs zoo groot is dat de Regering zich daarover eindelijk zeer ernstig verontrust. Het is deze vrees voor de toekomst die Lodewijk Napoleon van zijne reis naar Fon- tainebleau tot het geven van jagtpartijen heeft doen afzien. Evenzeer kunnen wij op den besten grond verzekerendat de arrestatien dagelijks voortduren en dat zich op dit oogen- blik tusschen de drie- en vierhonderd perso nen om staatkundige redenen in de gevange nissen van Parijs bevinden." De bevalling van koningin Victoria wordt (naar men zegt) in de aanstaande lente te ge- moet gezien. De regtzaak van L. Redparlh en C. Comgs Kentvan verregaande bedriegerijen ten nadeele der groote noorder-spoorwegmaatschappij be schuldigd heeft eergisteren weder gediend. De heer Gi/f'ard ontwikkeldeals openbare aanklager, hoe de boeken der maatschappij gehouden welke schurkerijen daarbij gepleegd en hoe die, na lang verborgen gebleven te zijn, eindelijk ontdekt werden. Onder anderen toonde hij aan op welke wijze Redpath het bedrag van zekere ingekomen sommen op het

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1