97. Woensdag 3 December. 1856- BEST! M ADMTRATOf AFKÖSyölGliG. MEUWSTIJDMGKN Woensdag en Zaturdag. ZIERIEZEESCHE GODRANT. ABONNEMENIS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 11 ure 's morgens. VERSCHIJNT PlUJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regelGeboorte-, Huwelijks- en Dooclbengten van 1-6 regels a, f 1 behalve liet Zegelregtm De Burgemeester on Wethouders van Zierilxee doen le welen: drI door de-> Elan! dezer Gemeente in zijne vergadering van de» J Sep.omber jongstleden is vastgesteld de vo'ge- de V E BS O ES Bï E S regelende den werkkring eer comini-s'e tui beheerder Gaz-Fabriek en de Straatt'.G'-chiiug <e Zkrkzee. AmiKia i Kr zal eene vaste commissie zijn ten einde Bur gemeester en Wethouders in het beheer der voor rekening der gemeente opgerigle Gaz-Fabriek en Straatverlichting bij te staan. Die commissie bestaat buiten den Voorzitter uit drie Raadsleden. Zij zal den naam voeren van Commissie voor de Gaz- Fabriek en de Straatverlichting. Art. 2. De commissie staat Burgemeester en Wethouders voortdurend bij in het toezigt over al het materieel dal tot de Gaz-Fahriek en de Straatverlichting behoort. Alle ambtenaren en bedienden daarin werkzaam staan onder hare bevelen. Bij verschil dier personen on derling beslist zij. Act. 3. De directeur op eene aanbeveling der Commissie door den Baad benoemd wordende kan echter door haar wegens wangedrag of pligtverzuim in zijne be trekking worden geschorst en zal zij alsdan lijdelijk ten zijnen koste in zijne betrekking voorzien. Hij zal op hare voordragt door den Baad kunnen worden ontslagen. Art. 4. De opzigter mede op eene. aanbeveling der com missie door den raad benoemd wordende, zal door haar hetzij op voorstel van den directeur, hetzij op eigen gezag, wegens wangedrag of pligtverzuim in zijne betrekking kunnen worden geschorst, die alsdan tijdelijk ten zijnen koslein zijne betrekking zal voorzien. Hij zal op hare voordragt door den Baad kunnen worden ontslagen. Art. .5. Het overige personeel benoemt of ontslaat de Com missie op aanbeveling of voorstel van den directeur en bepaalt hun loon. Anr. (i. De commissie staat Burgemeester en Wethouders bij in bet toezigt op het behoorlijk onderhouden van de Fabriek de verlichtingtoestellen en de geleide- buizen met den aankleve van dien. Zij laat zoo veel proeven nemen om verbeteringen te brengen in het mechanische van de Fabriek op de Gazbereiding als zij nuttig oordeelt. Art. 7. De commissie zendt voor den 1 Julij eene raming van inkomsten en uitgaven van de Gaz-Fabriek en verdere Straatverlichting voor het volgende jaar aan Burgemeester en Wethouders in. Zij levert de rekening en verantwoording van den directeur benevens de door hem opgemaakte balans van winst of verlies over het met ultimo December te voren gesloten jaar, voor 1 Maart aan hetzelfde eol- legie en met hare bedenkingen zoo zij die heeft. Die raming, rekening en balans worden ingerigt naar het model door Burgemeester en Wethouders vast te stellen. Art. 8. De commissie kan aan Burgemeester en Wethouders zoodanige mededeelingen en voordraglen doen als zij nuttig zal achten. Zij zal hun ter zake der Gaz-Fabriek en de Straat verlichting op hun verzoek dienen van raad en berigt. Art. 9. De Commissie vergadert niet minder dan eenmaal in de maand. Voorts zoo dikwijls de voorzitter meent baar te moe ten bijeen roepen of wanneer dit door twee harer leden wordt Verlangd. Zij m")g geen besluit nemen met minder dan drie leden. Ingeval van even getal leden heeft de voor zitter of die hem vervangt eene beslissende stem. Art. 10. De commissie houdt notulen van hare vergaderin gen. Zij kan den directeur belasten met alle schrijf werk ook in hare vergaderingen. Art. 11 De voorwaarden waarop het gaz aan particulieren zal worden geleverd en de prijs waarvoor, worden door den Baad vastgesteld, op voordragt van Burgemeester en Wethouders, aan wie daartoe door de commissie een voorstel kan worden gedaan. Het verblijft echter aan hel oordcel der commissie aan welke particulieren het gaz zal worden geleverd. Ant. 12. De Commissie zendt jaarlijks uiterlijk voor l Maart, aan Burgemeester en Wethouders, een verslag van den slaat en de exploitatie der Gaz-Fabriek over het vorige Jaar- Kn is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 29 November 1S5G. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de. ingezetenen dat door den Ge meente-Baad bij besluit van den 30 Augustus laatst leden no. 4 is bepaald dat tot aanvulling van het Reglement op het burgerlijk Armbestuur dezer ge meente vastgesteld den 9 Junij en afgekondigd den 2 Julij dezes jaarsaan het slot van art. 3 wordt toe gevoegd Door den boekhouder zal worden gesteld een zakelijke of personele borglogl lot een bedrag van f 200 ter bcoor- deeling van liet in art. 2 genoemd Collegia. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 29 November 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. De Haarlemsche Courant zegt hoe het dezer dagen verspreid gerucht dat met den 1 Januarij aanstaande eene belangrijke uitbreiding aan het bestuur der pos terijen zou worden gegeven met eene daarmede in verband staande bevordering van ambtenaren geble ken is ten eene male van grond ontbloot te zijn. De Dclflsche Courant wil met zekerheid dat de oprigting van eene kweekschool voor Onderwijzers le Delft geen plaats zal hebben, Binnen weinige dagen zal te Amsterdam zeil klaar zijn het fregatschip Prins Frederilc der Nederlanden kapit. C. C. de Wit. De bestemming van dezen bo dem is de Kaap de Goede Hoop en Port Natal. Naar men verneemt is dit het eerste groote schip dat naar die dubbele bestemmingzal uitklaren. Onderscheidene niet onbemiddelde landverhuizerslandbouwers en anderen gaan met deze gelegenheid naar Natal en na burige streken om hunne vrienden te volgen die ten vorigen jare en voor weinige maanden derwaarts zijn vertrokken. Dewijl de Prins Freclerik der Nederlanden regtslreeks naar Port Natal gaat zullen de kosten en bezwaren der reis minder zijn dan tot hiertoe het geval was. Wanneer deze reis gunstig uitvaltzal denke lijk eene regtstreeksche vaart van Nederland op Port Natal daargestehl worden. De laatste tijdingen uit de Kaapstad be helzen onder anderen het volgende: De tijdin gen van de grenzen blijven steeds oorlogzuchtig. Op de grenzen van Britsch-Kaffraria schijnt men zich in het hoofd te hebben gezetdat het Britsche vreemden legioen ten bedrage van 9000 man, allen metvrouwen en kinderen, herwaarts zal worden overgevoerd, om in die streken, van dezee oever tot de Oranjerivier, te worden gekoloniseerd en een militaire kordon te vormen tegen deGaika en Slambiekaffersdie men steeds als zeer on rustig voorstelt. - In den Vrijstaat spreekt men er nog altijd van om een der Basjoetos-opper- hoofden tot in het Drakengebergte of tot in Natal terug te drijven, en uit de republiek zijn er tij dingen. dat koning Secheli, die in lang niets van zich had laten hooren, thans in het bezit is van geweren en buskruidzoodat men tegen hem op zijne hoede moest wezen. Een kom- mando was opgeroepen om hein op nieuw eene ernstige les te geven. Wat er van al die oorlog zuchtige geruchten worden zal, kunnen wij hier op zulk grooten afstand niet bepalen. Het schijnt intusschendat de gouverneur verlangt naar de aankomst der troepen, welke van de Mauritius zijn gevraagd en die welke men re den heeft eerlang uit Engeland te gemoet te zien. Dezer dagen heeft een aantal Noordhollandsche botboeren le Keulen niet weinig opzien gebaard. Zij hadden zich met hunne valgcladene kruiwagens langs den Bkijnspoorweg derwaarts begeven en hebben daar hunne waar hoe aanzienlijk in hoeveelheid ook zeer spoedig uitverkocht en wel naar men veron derstelt, lot zulke prijzén dat de hoeren hunne reis kosten wel op de Keulenaars zullen verhaald hebben. Wij lezen in de AmsterdamseJie Courant van zondag 30 Nov. en maandag 4 December het. navolgen de Ik heb aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het navolgende adres ingezonden Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Geeft met den meesten eerbied te kennen: Jonkheer Willem Marinus Hendrik de Jongerentmeester van het Kroondomein en lid der Provinciale Staten van Zeeland, wonende te Zierikzee. Dat hij inzage heeft genomen van het voorstel van den heer baron Sloet tot Oldhuis lid uwer vergadering tot verandering der tienden in grondrenten ingediend aan uwe vergadering in de zitting van 1835 op 1856, met daartoe betrekkelijke memorie van toelichting. l)at hij zich in geenen doclein alle opzigten met dat voorstel kan vereenigen, ja zelfs zoude durven beweren dat zoo het ontwerp tot wet werd verheven de executie in de provincie Zeeland falen zoude en bijna onuitvoerlijk te achten is. Dat hij echter in dit adres uwe vergadering niet lastig wenscht te vallen met zijne gronden daarvoor op te geven doch zich de vrij heid veroorlooft te bewijzen naar nevensgaande nota houdende be denkingen op eenige artikelen van dat ontwerpe:i wel meer bepaald op de artt. 4, 6, 8, 9, 10, 13 en 14. Dat hij ter meerdere verduidelijking ten deze is overleggende eeue „leaartteekening van céuen tiendblok in ééne gemeente gelegen in het eiland Schouwenmet daartoe betrekkelijke bescheiden waar uit des adressants meening en bedoeling duidelijker zal kunnen blijken. Dat hij, belang hebbende zoo voor zich zeiven, als ook voor an- f deren, hij de onderwerpelijke zaak het van zijnen pligt acht uwe ver gadering op de bezwaren en moeijelijkheden eener konversie of van eenen afkoop der tienden te wijzen, en derhalve van uwe vergadering beleefdelijk is verzoekendehare aandacht ook aan nevensgaande nota van bedenkingen en toelichtende bescheiden wel te willen wijden opdat zij beslisse na het voor en het tegenin alle opzigten en voor alle deelen des Rijks te hebben overwogen. Zierikzee 't Welle doende enz. 22 Nov. I856. (get.) W. M. H. de Jonge. Van de bovenbedoelde nota van bedenkingen zijn exemplaren aan de heeren ministers van justitie en van binnenlandsehe zaken en aau de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezonden. Ik heb daarin niet uitgewijd over de verkorting der regten van den tiend-eigenaar zoo duidelijk kenbaar in het voorstel van den heer Sloetevenmin over het ongrondwettige dat daarin te viuden is. Ik heb, om dat aan te tooien mij vereenigd met andere eigenaren van tienden in Zeeland in navolging van den heer mr. A. G. van Beijlert c. s., die dat zoo juist hebben aangetoond in een adres gedagteelcend „Charlois13 October 1S56," en hebben wij daarin aange toond dat mgevolge art. 147 der grondwet niemand van zijn eigendom van zijn regt kan worden ontzet, dan ten alge:."eenen natte en tegen voorafgaande schadeloosstelling, zullende eene wet vooraf moeten verkla ren dat het algemeen nut de onteigening vordert dat hier verkor ting en aanranding van het eigendomsregt voor de hand ligt en art. 625 jvan het Burg. "Wetboek bepaalt dat eigendom het regt is om van eene zaak het vrije genot tc hebben om daarover op de vol- strektste wijze te beschikken mits men aan de regten van derden geen hinder tocbrengedat door de bestaande tiendheffing aan de- zelven geen hinder wordt toegebragtmaar het ontwerp aanleiding geeft, dat juist aan de regten der tiendiigenaren schromelijke hinder wordt gepleegd dat het tiendregt het gevolg is niet van eenen onnatuurlijkeu toestand (waaronder het leenregt gerangschikt wordt) maar hetzelve berust op wedcrzijdsche verbindende contracten (zie onderanderen de dissertatie van Jhr. J. van der Graft te Middel burg) en is en blijft een jus reservati dominiidat de verandering der tienden in grondrenten met gedwongen afkoop volgens het ont werp is eene vernietiging van het tiendregt. Dat even als iedereen ook tiendeigenaren zich beroepen op art. 3 der grondweten ook art 4 van de algemeene bepalingen onzer wetgeving bepaalt„dat de wet alleen voor het toekomende verbindt en geene terugwerkende kracht heeft," terwijl teil slotte nog op de onuitvoerbaarheid wordt gewezen. Zierikzee22 November 1856. Jhr. W. M. H. de JONGE. BUITENLAN D. DDITSCHLAKB Keulen', 28 November. Het dagblad Zeit zegt dat Pruissen van zijne regten op het prinsdom Ncufchatel zou hunnen en mogelijk ook wel willen afzien maar er niet in zal toestemmen zulks anders te doen dan op eene eervolle wijze en niet alvorens zijne regten door het op vrije voeten stellen der «evangeuen erkend zijn. Wierden deze eischen niet ingewilligd dan zal voegt dat blad hierbij Pruissenaanvallenderwrjze handelen. Volgens berigten uit Triest van 24 Nov. heeft de keizer gedurende zijn verblijf aldaar, aan verscheidene gevangenen genade geschon ken. Te Venetie is gelijktijdig met den keizer ook de prins Karei van Beijeren aldaar aange komen. Den 12 Nov. had op den spoorweg bij Venetie het volgende voorval plaats. Eene

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1