II1IZEESCHB Ml COURANT. %aturdag 29 November. 1850- 7:) Woensdag en Zaturdag. BINNENLAND. BUITENLAND. ïandelingen (1. JIIJST .ETl. Rnwe LX» ö.r-3 62U,, 94 103* 1021,. W/B 83',, ,8£Vs .7.3% 75Viti' 38 4 0V, u ABONNEMENJS-PR1JS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. PRIIS DER ADVERTENT1EN Gewone 1.5 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks - en Doodberiglen van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelregt Wij achten het niet ondienstig voortdurend de op lettendheid der Leden van het muzijk gezel schap Oefening en Vermaaken van de ingezetenen in het algemeen te vestigen op de door dat gezelschap jaarlijksch gegeven wordende Dames-Concerten en zullen wij dus gaarne telken reize de programma's in onzo courant opnemen. Eerste Dames Concert 2 December 1856 in de Concertzaal. Ouverture Fideüo van Beethoven. Kecilatif en scene uit de opera raustvan L. Spohr. Variation voor clarinetW. Wijsman. De boodschap naar de Ijzersmelterij (melodrama) van B. AWeber. Ouverture Don Juan van Mozart. Aria voor bas uit de opera die /auberflöte van Mozart. Koor uit de opera die Zauberflüte, van Mozart. Op den 25 dezer is door den kerkeraad der Herv. gemeente van Axel ter voorziening in de aldaar nog steeds voortdurende vacature op nieuw het navol gende drietal predikanten geformeerd te weten Gerril Jan Zijnen P. Jz. predikant te Zwijndrechl Joannes Anionic Barbas te Hatlem en Jan Picter Hen drik Beijers te brouwershaven waaruit terstond met eenparige stemmen is beroepen de wel-eerw. beer G. J. Zijnen P. Jz. predikant te Zwijndrecht. Naar wij vernemen is dezer dagen eene com missie benoemd aan welke de vereerende taak is opgedragen een onderzoek in te stellen en de re geringen van Nederland en Belgie in te lichten om trent de mogelijkheid, het wenschelijke en het nut van de indijking der in het Zwin liggende schorren, en zijn tot leden dier commissie benoemd voor Ne derland de wel-ed. heeren Dames van Citterslid van de gedeputeerde stalen in Zeeland-, J. M. Hen- neguin ontvanger van polders te Sluis voor Belgie de wel-ed. heeren Framboul, lid van de permanente deputatie en Godin administrateur van polders beiden te Brugge met toevoeging der heeren hoofd ingenieurs der provinciën Zeelanden West-Vlaanderen. Mogen de bemocijingen der commissie bevorderlijk ïijn aan den bloei van den landbouw. Men meldt uit Vlissingen van "24 dezer. De ichipper van Tol had het ongeluk heden nacht bij het iverbrengen van den post van hier naar Breskens iver boord te slaan. Zijne kameraden hem bij dit lonkere en stormachtige weder niet kunnende red- leri dachten hem reeds verloren. Bij het aanko- aen Ie Breskens vonden zij hem aldaar weder ter- fijl hij zich aan het paalwerk der berm in die ha- en had weten vast te houden en te redden. Naar men verneemt heeft hare majesteit de oningin-moeder aan de vijf geredde personen an de Ocean Home doen jan f 50. Naar men verneemt zal aan het postwe- n met het nieuwe jaar meer uitbreiding wor- ;n gegevenen ook eene groote bevordering dat vak plaats hebben. Naar men verneemt zijn thans te voorschijn ge- men valschc kassiersbriefjes, uitgegeven door den mmissionair in effecten dezer dagen ter zake van Ischheid in geschriften van koophandel te Amsterdam arresteerd. Tusschcn II. zondag en maandag nacht is zekere teunis van Eelt beschuldigd van diefstal, en die reeds ie helft van zijnen 40jarigen leeftijd in tuchthuizen leeft doorgebragt uil de gevangenis te Amersfoort tnlvlugtdoor zich langs de aaneengeknoopte reepen 'van zijne bcdlakens neder te laten van uit een naar gis sing 50 voet hoog muurgat. Na er eene ijzeren staaf uitgewerkt te hebben, en vervolgens door het water van de stadsgracht heen te gaan met behulp van een langen stok welken hij den muur overgeklommen ïijndeuit een naastgelegen huis had opgenomen maar na gemaakt gebruik aan de overzijde der gracht weder nederlegde heeft hij verder zijne vlugt voort gezet. Men schrijft uit Kampen van 23 dezer: Een veldwachter uit eene der naburige ge meenten gisteren naar deze stad gaande ont moette een persoondie hem verdacht voor kwam. Hij spreekt den inan aan en verneemt toekomen eene gilt al spoedig dat het een weglooper uit de kolo nie Ommerschans was. Op verlangen des veld wachters gaat de man gewillig en bedaard mede naar de staddoch in dezelve gekomen ont loopt hij voor een oogenblik den veldwachter snelt eerien schoenenwinkel binnen, ontvreemdt een paar kinderschoenen die voor de hand liggen komt daarop bij den veldwachter die met verbazing zijne daad had gadegeslagen, erkent zijn diefstal, terwijl hij het corpus delecti hij zich heeften zegt, dat hij verlangt wegens dezen diefstal gevonnisd en gevangen gezette worden. De vrees, om weder naar de Ommerschans terug gebragt te worden deed hem deze misdaad begaan. Ilij wilde liever als misdadiger gevangen gezet worden dan kolo nist te zijn. Dezer dagen zijn te Loosduinen aangespoeld twee scheepsnaamhorden als: eenhlaauw geschilderd met rooden rand waarop de naam van Maria in ver gulde letters en een grijs geschilderd waarop de naam van Auguslein gele verw. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 24 dezer: Zekere Gode/ridus V..., smidsknecht oud 24 jaren geboren te G kwam gis teren avond bij zijnen meester op den Vueh- terdijk alhier te huis en dezen morgen vond men hem dood in eene voorover liggende hou ding te bed met de beenen daarbuitenver moedelijk is hij bedwelmd voorover gevallen zonder zich te kunnen oprigten is aan het overgeven geraakten alzoo gesmoord. Uit de verslagen van het aan het conservatoire te Brussel gehouden concours blijkt dat in de ver maarde vioolkiasse van Leonard twee onzer landge- noolen zijn bekroond en wel de heer Cli. lburg van Zutphen met den eerstenen de heer Henri Hartog van Dordrecht met den tweeden prijs. Het verdient opmerking, dat heiden bij het concours van het vorige jaar reeds de tweede en derde prijzen behaalden. Men schrijft ons uit Antwerpen, dat de zich aldaar bevindende Nederlandsche élèves hij de koninklijke academie van schoone kun sten eene kommissie uit hun midden hebhen benoemd belast met de inzameling van gel den ten behoeve van het op te rigten monu ment voor onzen volksdichter Tollens, en dat zij in deze hunne loffelijke pogingen krach tig worden ondersteund door den predikant der Hervormde gemeente aldaar. Eene groole Belgische maatschappij heeft naar verzekerd wordtzich lot de senaten der vrijsteden Hamburg Bremen en Lubeck gewend om concessie te vragen tot het aanleggen van een spoorweg tusschcn Antwerpen en die drie Duilsche zeehavens. Het zou een werk van reusachtigen omvang zijn en ontzettend groote kosten vercischen. Onder anderen zou het leggen van groole bruggen over de Eems de Wezer 1 en de Elbe in het plan zijn begrepen. Ten gevolge van den geweldigen noord-oosten windde hooge tijen en een onstuimige zee is op den 15 dezer de stoomboot van Oslende naar Londen niet kunnen vertrekken waardoor de Belgische kooplie den van gevogelte enz. een aanzienlijk verlies geleden hebben. Een hunner toch had 15,ÜOÜ konijnen inge scheept, a 2 francs per stuk welke nu niet ter markt van Londen konden aangebragt worden en die, dood zijnde mcerendeels tot bederf en rotting zijn over gegaan. Uiteen brief, dd. M ooirivier 8 Julij 1855, van een onzer iandgeuooten een jaar geleden naar Zuid- Afrika vertrokken onlleenen wij de volgende bijzon derheden na een verblijf van drie a vier weken te Pielermarilzburg gedurende welken tijd ik met eenige bekenden de schoone omstreken in velerlei rig- tingen te paard bezocht, vertrok ik in gezelschap van eenige flinke opgeruimde en onverschrokken hoeren naar de Trans-Vaal. De wagens die mij verzelden waren gedeeltelijk voor rekening van het gouverne ment met buskruid enz. beladen. Langzaam ging de reis voorwaarts. Over dag ging het dikwijls door de rivieren die op onzen weg lagen, en des nachts hielden wij hall onverschillig waar mits er wat voor onze ossen die dan geheel vrij waren te eten was en sliepen zeiven na behoorlijk voor ons zeiven ge zorgd te hebhen. Wij hadden proviand genoeg deels in, deels onder de wagens. De grootschc en prachtige watervallen inet de duizelende diepte I waarin zij zich soms nederslorten en andere na- luurtafereelen zal ik niet wagen u te beschrijven. Onze weg ging al hooger en hooger zoodat wij vaak in het oosten de verschrikkelijkste gezigten hadden over een ongelijk landschap, waardoor de rivieren heenkronkelden terwijl in eene schemerachtige verte de Indische oceaan zich uitspreidde. Wij passeerden het dorp Lady-Smith waar zich verscheidene wagens bij ons gezelschap aansloten om te beter bestand te wezen tegen mogelijke aanvallen van de Kaffers de wijl men zeide dat in den Vrijstaat aan de grenzen van het Drakengebergte eenige ourust heerschl. Twee dagen later bereikten wij den top van het ge bergte. Aan heide zijden lagen bergen als mols- lioopen aan onze voeten. Welke heerlijke gezigten Des nachts was het koud want hel vroor iederen nacht wel een gulden dik. Doch weldra bereikten wij een meer vlak land. Van toen kregen wij vele springbokken en andere antilopensoorten te zien en schoten er dagelijks zoodat wij aan smakelijk en versch gebraad geen gebrek hadden. Wij lieten liarri- Smit in het westen van ons kwamen de Vaalrivier over en waren in de ïepubliek. Nu bereikten wij weldra het doel der reize Mooirivier. Dit fraaije vlek of stad bevalt mij bij uitstek. Hier is de woon plaats van den predikant van der Hoff. Onderweg hadden wij reeds veel goeds van z.wel-eerw. en van generaal Pretorius vernomen. Nu hoorde ik dat het niet lang duren zou of die generaal zou algemeen als president en opperhoofd van de republiek wor den erkend. Ik hoop binnen kort de nieuw aange legde hoofdstad Pretoria ter eere van des generaals vader zoo genoemd te bezoeken en ver volgens de watervallen van Buffels-rivier alwaar ik voornemens ben mij te vestigen in de stad welke er op een zeer gunstig terrein wordt aangelegd. Naar ik verneem zal de stad Dordrecht worden genoemd, ter eere van den predikant van der Hoffdie in de oude hoofdstad van Holland is geboren. DU1TSCHLAISD Keulen, 24 November. In het onlangs nieuw aan gebouwd gedeelte der Boomsch Katholijke kerk te Suchteln ontstond gisteren gedurende de miseene ontzetlende verwarring op het gerucht eener instor ting die noglans slechts in het afvallen van eenigen zandsteen bestond. De kerk was overvol en in het gedrang zijn zeer vele menschen en kinderen gekwelst of gekneusd geworden maar gelukkig is niemand daarbij omgekomen. In den nacht van den 17 dezer woedde te Ko ningsbergen en Pillau een hevige orkaan waardoor verscheiden schepen verongelukt zijn onder anderen de tussschen eerstgenoemde stad en Huil varende En- gelsche schroefstoomboot William lot wier lading een prachtig verjaargeschenk behoorde door prins Frederik Willem van Pruissen voor prinses Eicioria van Engeland bestemd. Een zesjarig doofstom knaapje te Lützen heeft door de eiectromagneiische behandeling van dr. Bam- bergen te Berlijn gedurende den tijd van driemaanden, het gebruik van het zintuig des gehuors verkregen en begint reeds te spreken. Gedurende een zwaren mist zijn naar het uit i Hannover gemeld wordt den 19 dezer twee spoor- I treinen nabij het station te Eschede zoo hevig op el kander geslooten dat niet minder dan negentien rij tuigen verbrijzeld of zwaar beschadigd zijn. Gelukkig is niemand daarbij omgekomen. In goed onderrigte kringen wil men weten dat het reeds lang gedane verzoek van den veldmaar schalk Radetzky om uit zijne hooge betrekking ont slagen te worden gedurende de aanwezigheid des keizers in Italië zal verleend en de aartshertog Fer dinand Max tot onder-koning van Italië met behoud van zijn opperkommando over de marine zal be noemd worden de militaire chef in de Italiaansche provinciën zal graaf Giulay zijn. De tegenwoordige sledehouder van Lombardije, de heerr. Barger, wordt als minister van justitie genoemd terwijl de baron Krans president van het opperste geregtshof zal worden. Om de groole toeneming van becren in Zeven bergen te keer te gaan is dezer dagen te Dees eene groote drijfjagt gedurende verscheidene dagen gehou den, waaraan de gouverneur prins K. v. Schwarzenberg

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1