95. Woensdag 26 November. 1856- Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATION NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAND. Her ato ni tier'ilags en ten 8 '-J :le neersten ■er stoom. Rotter- 03 Ms 94i.„ «m8 10l=/s SS'/» 7SV# ZERIKZEESCHE /yJ GOORANT. vase ABONNEMENT S-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1 behalve hel Zeg dregt f' 7,00 8,00 9,00 0.00 7,75 0,00 15.50 13,50 0,00 OPROEPING. De CoMMissAitis des Ko.nings in de provincie Zeeland. Verwittigt hen die ter benoeming als Werkbaas bi.f «ie Calamiteuse polders in deze i provincie verlangen in aanmerking te komen dat zij zich daartoe schriftelijk binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bij hem bobooi en aan te melden, met overlegging van hun geboorte-extractten blijke dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dan 40 jaren zijn alsmede van het bewijs dat zij Nederlan der zijn. Aan hen die deze vereischlen bezitten zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen overschrijven en rekenen over de geschiktheid tot het zelf verrigten der verschillende soorten van dijkwerk, over de ken nis van dijksmalerialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg den 22 November 1856. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. BINNENLAND. Zierikzee, 24 November. Heden is aan den zee dijk te Borrendamme gevischt, cenig wrakhout, waar onder een reddingsboeigeclgeverwd met de woorden ZORG en VLIJT. Het hout en touwwerk blijkt van een nieuw gebouwd schip afkomstig te zijn. Den 16 dezer is Ie Dover aangekomenhet schip Zorg en Vlijt, kapitein Mulder, van Liverpool naar Dordrecht. Zierikzee 25 November. Bij koninklijk besluit is benoemd tot griflier bij hel kantongeregt alhier mr. J. de Clercg van Weeladvocaat te Ooltgensplaat. Bij beschikking van den 19 dezer is de vergun ning ingetrokken die den 2 Mei II. aan den heer II. A. van IJsselsteyn handelaar te Zierikzee tol wederopzegging werd verleend voor eene stoomboot- dienst van Zicrikzee op Botterdam heen enterug en tusschenplaatsen en veren tot vervoer van reizigers goederen en vee. Wij kunnen met genoegen vermelden dat de commissie voor de oprigling te Botterdam van een na tionaal gedenkteeken Ier eere van Tollens hestaai uit de heeren F. Hoffmanmr. Aart Veder A. van Bijckevorsel IIz., mr. A. Bogaers Edwd. L. Jacobson mr. W. Svan Reesemaen C. G. Schutze van Houten alhier, mr, C. H. B. Root, prof. J. Bosscha, mr. J. van Lcnnep en prof. M. des Amorie van der Hoevente Amsterdam dr. R. C. Bakhuizen van den Brink mr. b. H. Levyssohn Norman P. J. Landry en S. van den Berglite 'sGravenhage. Eerlang zal die commissie eene uitnoodiging tot de natie rigten en de gelegenheid tol inschrijving open stellen. Is er uit den aard der zaak reeds niet te twij felen aan eene algemeene deelneming, een gemeen schappelijk zamenwerken tot zulk een schoon doel van de hoofdstad en de residentie met de geboortestad van den ontslapen dichter is een der verblijdendste en gunstigste voorteekenen van eenen goeden uitslag. De Siuats-Courani deelt mede de volgende op gave der op den 15 dezer in de onderstaande enlrepóts aanwezige hoeveelheden ponden ruwe suiker: Amster dam 10,266,745 Botterdam 5,742,087 Schiedam 825,093, Dordrecht 404,633 en Middelburg 043,150, totaal 17,882,308 ponden. LI. dingsdag is een commissionair in effecten te Amsterdam die gepoogd heeft door lusschenkomst van een der beambten van de Nedcrlandsche Bank een valsch kassiersbriefje ten bedrage van f I 2,1100 te dis conteren bij genoemde Bankin handen der justitie overgeleverd. Bij onderzoek is gebleken dat be- doelde commissionair voorhanden had onderscheidene Ivalsche kassiersbriefjes voorzien van de handteeke- oingen van aanzienlijke kassiers aldaar ter stede en "vel ten bedrage van ruim f 50,000. Dit Winkel (Noord-Holland) wordt gemeld at de gewoonte om bij de dusgenaamde slagt ster- en drank te schenkenweder een zeer treurig ge- °lg heeft gehad. Een oppassend jongeling uitge nodigd om mede te drinken is spoedig beschonken geraakI. Gedrongen om vol te houden is de jonge ling bewusteloos geworden en onder vrolijk gejuich naar zijn meesters huis gedragen alwaar echter de dragers met schrik ontwaarden dat zij een lijk hadden overgehragt. Dadelijk aangewende genees kundige hulp heeft niet mogen baten. Men leest in de Ainsterdamselxe courant het volgende Wij ontvangen heden volledig afschrift van de akte van beschuldi ging tegen Antonie Augustus Pleiffer oud 36 jarengeboren te Rot terdam wonende te Bussumgenees- en verloskundige. Wegens den aard der aanleidende oorzaken tot- den moord door den beschul digde op zijne huisvrouw gepleegdmeenen wij ons van de algehecle mededceling dier akte te moeten onthouden. Wij gelooven dat de lcieschheid ten strengste de openbaarmaking verbiedt van bekente nissen cn getuigenissen a!s diewelke in den aanvaug der akte uit voerig zijn vermelden vertrouwen dat het beschaafd publiek onze handelwijze volkomen billijken zal. Wij latea hier dus alleen het slot volgen, waaruit blijkt: dat Pleiffer, in den morgen van vrijdag 5 Sept. 1856 tnsschen acht en negen ure in zijne woning te Bussummet het destijds en ook reeds vroeger uit zijne voormelde gezegden en handelingen on twijfelbaar gebleken voornemen om zich van zijne wettige huisvrouw Sara Thijssen, te ontdoen en haar het leven te benemen, zich heeft hegeven uit zijne kamer naar zijne apotheek, mede in die woning gelegen ten einde uit een aldaar voorhanden instrumeuten-kastje tot uitvoering van zijn opgevat voornemen een puntig tweesnijdend en scherp amputatie-mes te nemen -, dat hij met dit mes hetwelk hij achter zijn been verborgen heeft gehouden naar achteren in de keu ken zijner woning zich heeft begeven, waar gemelde zijne huisvrouw zoo als hij had gehoord, zich bevond, staande op een trapje tus- schen het fornuis en den ingang van haar slaapvertrekdat hij aldaar toen die vrouw heeft aangesproken en nog een antwoord van haar be komen dat hij de dienstbodedie hem onder den uitroep „Mijn heer heb je daar een nies het voormelde mes wilde ontnemen daariu verhinderd en haar afgekeerd heeften vervolgens aan zijne huisvrouw die hij wist ongeveer vijf maanden zwanger te zijnmet dat voorbedachtelijk invoege voormelddaartoe medegenomen ampu tatie-mes moedwillig en wrcedaardiglijk een aantal gestokene en ge snedene wonden heeft toegebragt, waaronder eene in de buikholte tusschen huid en spieren een in het aangezigt ter linkerzijde op de helft van de onderkaakeene aan den linkerschoudereene aan den linkervoorarmeene aan den duim der linkerhand en in de ruimte tusschen duim en voorsten vinger, allen getuigende van den weder stand van zijn slagtofferen eindelijk drie diepe doordringende won den aan de regterzijde van den halswaarvan een juist boven het regter-sleutelbeen en daarachter omgaande arteria subclavia heeft aan gesneden en de vena subclavia doorsneden, door alle welke verwon dingen van grootere en kleinere bloedvaten en voornamelijk door de laatstgemelde halswonden waarvan twee onvermijdelijk doodelijk en met zulk eene kracht aangebragt zijn, dat de punt van het mes in den hals is afgebroken, zoodanige aanmerkelijke verbloeding veroor zaakt is dat het slagtoffer tengevolge daarvau onmiddelijk gestorven is en alzoo van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade of moord. In deze zaak heeft de beschuldigde tot zijn raadsman gekozen advokaat van Heesterwijl het openbaar ministerie zal worden waar genomen door mr. P. F. Karseboomadvokaat-generaal. Deze zaak zal bij het provinciaal geregtshof in Noord-Holland worden behandeld op dingsdag 2 December aanstaande. Hel is bekend boevele kerksieraden van zilver goud of edelgesteenten in de laatste tijden uit verschil lende R. K. kerkgebouwen in onderscheidene provin ciën onzes lands ontvreemd zijn zonder dat het der justitie gelukte de daders daarvan te ontdekken. Thans verneemt men dat te Nijmegen een dier diéven is aangehouden en in hechtenis genomen; de schuldige is een Pruis van geboorte en vroeger door de arron- dissemenls-reglbank te Gorinchem tot vijf jaren ge vangenisstraf veroordeeld. In Pruissen moet hem nog eene straf wachten wijl de regering van dat land op het vernemen zijner aanhouding zijne uitlevering ge vraagd heeftnadat hij hier te lande aan de wet zal hebben voldaan. Aanvankelijk ontkende de boosdoe ner halslarrig doch zich overtuigd ziende zou hij zijne schuld, en bepaaldelijk aan den kerkroof te Wij eken en Balchooijen en den diefstal in eene kerk bij Eindhovenvolmondig hebben beleden. Het is te verwachten dat zijne bekendtenis meerdere medeplig- tigen aan den dag brengt. Men meldt uit Dwingelo van 20 November. Eergisteren had alhier een allerdroevigst voorval plaats. Eene vlijtige huismoeder gaat met hare koe naar het veld om die nog wat te laten zoeken. Onder het hoeden stoot de koe haar onverwachts zoodanig dat zij haar den huik openrijt. De vrouw wordt op l die plaats bijna dood gevonden schielijk naar huis gebragt en door den doctor alle mogelijke middelen aangewendom haar te behoudendoch vergeefs. Nog denzelfden avond is zij aan de gevolgen daarvan overleden. Zaturdag jl. had de landbouwer Jan Krol te Bergum zijne arbeiders last gegeven, 13 koeijen uit de weide naar den stal te brengen waartoe zij een vaarwater de l.angemeer genaamd moesten pas seren. In plaats evenwel van gelijk hun was be volen, de koeijen in twee partijen over te brengen deden zij ze allen te gelijk in eene praam. Bij het overvaren werden de beesten door een opgekomen hagelbui onrustig ten gevolge waarvan het reeds Ie zwaar beladen vaartuig omsloeg en 11 stuks verdron ken. De geleiders wisten zich gelukkiglijk te redden. LI. dingsdag werd te Koevorden iemandbe schuldigd van bigamie in verzekerde bewaring geno men en naar Assen opgezonden hij was in Indie ge huwd verliet vrouw en kinden huwde later te Am sterdam zijne geboorteplaatsmet een meisje uit Koevorden waar hij zich met der woon nederzette zijne eerste vrouw ontmoette hem daar als bedelaarster werd als dusdanig in hechtenis genomen en maakte den regler met de misdaad van haren man bekend. Den 15 dezer heeft in de nabijheid der stad Maastricht eene betreurenswaardige gebeurtenis plaats gehad. Twee schipperknechts hadden in eene her berg aldaar twist gekregen en werden diensvolgens door den herbergier aan de deur gezet. Zij begaven zich hierop naar hun vaartuig, hetwelk onder de ge meente St. Pieter in het kanaal lag. In de nabijheid gekomen ontbrandde hun twist op nieuw cn haalde een hunner een mes te voorschijn waarop een derde knecht, die zich op het schip bevond toeschoot om hen te scheiden met het ongelukkig gevolg, dat hij een steek in de buik ontving welke eenige uren latei- zijn dood ten gevolge heeft gehad. Do dader bevindt zich in handen der justitie terwijl zijn makker na voorloopig in hechtenis genomen te zijn weder ont slagen is. Men meldt uit Luxemburg van 21 dezer. Toen de kamer der afgevaardigden den 19 dezer hare zit tingen hervattedie den 28 October geschorst waren na de gedane verklaring dat de regering het vertrou wen der kamer niet meer bezat en de tegenverklaring van den president minister Simons dat het kabinet niet af zou treden, hebben de ministers zich dan ook wer kelijk op genoemden dag weder in de kamer vertoond, hetwelk van den kant der uiterste oppositie aanleiding tot het voorstellen van eene nieuwe verdaging gaf, waardoor alle betrekking met het tegenwoordig kabi net voor goed zou zijn afgebroken weshalve de meer derheid die echter slechts zeer gering was niet zoo ver gaan wildeen het voorstel met 25 legen 24 stemmen verworpen werd. Maar in de zitting van gisteren bleven de leden der oppositie afwezig het welk veroorzaakte dat geen voldoend aantal leden te genwoordig was om geldige besluiten te nemen. Toen heeft de minister Simons krachtens de volmagt waar mede hij voorzien was de zitting gesloten verklaard. Intusschen is geen budget aangenomen en is men zeer benieuwd naar wat nu verder gebeuren zal. Alle be- zadigden keuren liet eigenwillig gedrag der oppositie ten sterkste af, vooral dewijl ook vele leden der meer derheid voornemens bleven zich tegen de herziening der constitutie te blijven kanten. Het volgende is eene niet onbelangrijke opgaaf nopens den oorsprong van eenige planton. De meekrap is afkomstig uit het Oosten de seidery uit Duitschland de citroen uit Griekenland de kastanje uit Italië de uije uit Egyptedo tabak uit Virginie de raap en biet van de kust der Mirldelandsche Zoo, de tarwe is uit het midden van Thibet gekomen waar de oorspron kelijke plant nog bestaat, in den vorm van een kleinen halm met veel minder groote korrels dan bij ons de rijst heeft Midden-Afrika tot geboorteland van waar zij naar Indie werd overgehragt en vervolgensnaar Europa en Amerika, de haver groeide oorspronkeliik in NoordelijkAfrika de rogge is uit Siherie gekomen de peren- en appelboom de brandnetel zijn Euro- pesche planten en hebben in Europa hun oorsprong de spinaad werd het eerst in Arabic geteeld de groote zonnebloem is uit Peru de aardpeer uit Brazilië de moerbezie uit l'erzie afkomstig de hazelnoot cn persik komen waarschijnlijk uit l'erzie de komkommer is uitOost-lndie de kweepeer van Candia de radijs uit China en Japan gekomen; men gelooft dat de erwten uit Egypte de waterkers cn annijs uit den Griekschen archipel is gekomende rammenas behoort in het Zuiden van Europa te huis, maar wordt vooral goed gekweekt in Baden en in de omstreken van Slraats- burg, de coriander groeit in het wild nabij de Midde- landscheZce.dclicnnip isuitlndieen l'erzie atkomslig, de aardappel uit Peru en Mexico het koolzaad en de kool groeijen in het wild op Sicilië en omstreeks Napels de boekweit komt uit Siberie en Tartarije, de gierst was het eerst in Oost-lndie en Abijssinie hekend de garst wordt in wilden staat iu hel Hymalaya-gebergte gevonden, de hop en mostaard zijn afkomstig uit Duitschland, de kersen-, pruim-, olijf-en amandel boom zijn uit Klein-Azie gekomen men houdt het er algemeen voor dat de wortel of peën uit Azie is ge komenhoewel sommigen hem de boorden der Mid- delandsche zee tol geboortegrond geven. SDIllCHIiAKIl Keulen; 20 November. De Katholieke geestelijk.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1