Zaturdag 22 November. N.°94. 1856- nv, schuit IIJ. MA1 BESTIM ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. 7 TERDAM.) Iter dam. *8 morg. 103/4 it 7 paart der stoom' liddelbu rg naar lijden. jihrdam.) terdam Donderdags enP* jrgens ten 8'/ it van den eersten aai t der stoom, en naar Rotter. i tt 52 hl® abi Vt pet. 62-V4 741%, 9 313/, 1025/| 1013,. 93' h 83'l, 83 Z3% 743/4 38 V, AOi?., 3o"|: 82 V8 433,'a ge prijzen aan 50 n f 12,25, O verin. 10 c. Ovcrm. winter "VER. Zeeuws, e 3,9'. EIHV 20 c. lager '0 b. Padang tot ïfi week redelijk. NS zal ten AKEBEEKIi •roepelijk ge- op Vrijdag 1 2 ure in le Zierikzee 38 tounen W;a sul en verder Haven derf oorbanden le mPETTEN, Sen. ST WERK et ik van Modes Winter. IS TUKKEN, vieisle pvij- emaakte LA ger. so belooft eens RAAF.Cz. W9 e. k. >tzaal nts. Boekverkoop'! A. 1>R VOS. IER1EZEESCH COURANT. ABONNEMENT S-PRUS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 «re 'smorgens. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de belanghebbenden dal het eerste aanvullingskohier van de belasting op de hondendoor den Raad in zijne vergadering van den 17 dezer is vastgesteld en dat hetzelve op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelcgd in gevolge de wetvan af den 22 tot den 29 dezer maand. Zierikzee, 19 November 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 19 November. Heden avond is op de w esterstaart van den Banjaart gestrand betAmerikaansch fregatschip Medomak kapitein M. Levingston met rijst van Rangoon bestemd voor Antwerpen. Door de ijverige pogingen en de spoedig aangebragte hulp van de vaartuigen der Zuid-ilollandsche Beddings-Maat- schappij zijn de kapitein, zijne zuster en beide kinde ren, met don aan boord zijnde Engelschen loods en al het scheepsvolk gelukkig gered. He eerste zijn alhier aangekomen terw ijl het scheepsvolk aan boord van den Reddingskotter Willem van Houten is gebleven, ten einde nog zooveel te redden als mogelijk is, ofschoon men vreest dat schip en lading verloren zullen zijn. Aan den zeedijk alhier is gevischt een stuk van een naambord met den naam; AUGUST i& MA hierbij was het afgebroken. Sedert de vroeger vermelde giften tot leniging van den nood der overgebleven slagtoffers bij de rampen die het eiland Groot Sangir in Nedcrl. Indie hebben getroffen zijn ter provinciale grillie nog de volgende giften ontvangen als: van Yeere ƒ6,861/,, Gapinge 5,31'/2, Yrouwepolder f 11 Rruinisse ƒ2,50, Dreischor 1,98 Duivendijke 2,85 Eiker zee 2,25, lillcmeet 6,10, Driewegen 6,38'/, Ellewoutsdijk 2,75, 's Heer Arendskerke ƒ1,12 'sHeer Hendrikskinderen ƒ0,80, Heinkenszand ƒ29,72, Kloetinge f 13,81'/, Eede 4,13 en Schoondijke 15,82. In het geheel is alsnu voor de bedoelde slagtoffers 649,65 uit deze provincie ter griffie ont vangen. He synodale commissie heeft zich bezig gehou den niet het afwerken der taak haar opgedragen. Vele zaken kwamen ter tafelzooals'onder anderenwijzi ging van de bepalingen betrekkelijk het fonds voor de schraalste predikants-tractamenten de medestem ming van ambachtsheeren bij de benoeming van ou derlingen en diakenen de verdaging en latere uitvoe ring van hetgeen besloten is omtrent het hulpfonds, het voorstel van de vertalers des O. Testaments om eene zamenkomst te houden. He commissie heeft tevens besloten dat in Januarij 1857 de reeds twee jaren verzuimde tienjarige telling der lidmaten zal plaats hebben. Z. Mheeft bij besluit van 11 dezerop voor- dragt van den minister van justitie, bepalingen vastgesteld omtrent de dienst der rijks-veldwachters. Bit besluit wordt in de Staats-Courant van heden mede gedeeld. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de statuten der maatschappij tot onderlinge waarborg te gen faillieten. Het doel der maatschappij is om door een onderlinge verzekering, uitsluitend toe te passen op den handel lusschen fabriekanten, grossiers en kiein handelaars in Nederlandhare leden legen be taling cener vaste premie tegen verliezen le waarbor gen door wanbetaling hunner handelsdebiteuren ver oorzaakt. De hoofdzetel der maatschappij, getiteld: De handels-waarborg is gevestigd te Amsterdam. Di recteuren zijn de heeren F. en W. Compertz. De Oostenrijksche oorlogskorvet Radetzky is dezer dagen van Viissingen in het Nieuwe Hiep gear riveerd. Hc gemeenteraad van Haarlem heeft in zijne zitting van 14 dezer naar aanleiding van een nader voorstel van de financiële commissie besloten dat de raad zich bij adres tot 1. M. den toning zal wenden, Met het verzoek om de gemeenten vrij te stellen van de betaling van zegelgelden voor den burgelijken stand of omdes gevorderd de daartoe vereischle voordragt aan de staten-gcneraal te doen indienen VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1behalve liet Zegelregl en aan burgemeester en wethouders op te dragen om daaraan de vereischle openbaarheid le geven, door me- dedeeling van afschriften van het adres aan de redactiën van de bladen de Gemeentestem en hel Weekblad voor de burgerlijke administratie opdat ook andere gemeentebe sturen daar kennis van zouden kunnen nemen. Ook is, op voorstel van den heer van der Breggen besloten om aan burgemeester en wethouders op te dragen liet onderzoekof ten kantore van den ontvanger der belastingen gezegelde registers worden gebezigd welke niet aan de belasting van het zegel zijn onder worpen. Men meldt uit Scheveningen van 16 November. Heden heeft de wel-eerw. heer ds. Molenaar zijne af scheidsrede gehouden als predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente alhier. Het ruime kerkgebouw kon ler naauwernood de menigte omvatten, die zoo uit Schc- veningen als uit de residentie en elders was te zamen- gevloeid, om den geliefden leeraar voor het laatst op deze standplaats te hooren waar hij zoo lang en met zooveel vrucht is werkzaam geweest. Zijne wel eerw. had tol tekst zijner rede gekozen Joh. XNI vers 7, het middelste gedeelte Het is de Heer. Burgemeester en wethouders van de gemeente Beide Katwijken c. s. hebben belanghebbende doc toren opmerkzaam gemaakt, dat de gemeente Katwijk aan zee die ongeveer 3600 zielen telt thans zonder ter plaatse inwonenden geneesheer verkeert. 1,1. zaturdag is te Katwijk aan Zee gestrand het kofschip de Eendragt.gevoerd door kapitein G. van Dalenden 7 dezer van New-Castle vertrokken en be stemd naar Groningen met kolengruis geladen. Toen het schip in de hevige branding kwam, is de red dingsboot dadelijk onder het beleid van den koopvaar- dijkayilein W. van der Plas in zee gebragt, en bet mogl de wakkere visscherslieden van Katwijk gelukken de equipage die in doodsgevaar verkeerde, behouden aan wal te brengen. Kort na de redding werd het kofschip verbrijzeld van den inventaris heeft men het een en ander kunnen redden doch de lading is ge heel lerloren. Men meldt uit Schiedam van 15 dezer. Sedert 1 3 dezer verkoopt men het zuivere tarwebrood, weder drie cents lagerdaar de prijs tot 19 dezer is bepaald op 34 cents de 15 ons. In veertien dagen aldus zes cents, de 15 ons minder. Verscheidene hakkers ver klaren (niettegenstaande deze belangrijke verminde ring der prijzen) op de bepaalde voorwaarden der acht jheeren, le willen hakken en te verkoopen. Men bemerkt daaruitdat de voordeelen der bakkers te overdreven waren. Men meldt uit Gorinchem van 17 dezer: Op de heden alhier plaats gehad hebbende paardenmarkt waren ongeveer 2500 paarden ter markt gebragt die voor het grootste gedeelte tegen goede prijzen werden van do hand gedaan vooral voor Fransche rekening werden vele aangekocht. Ook aan üuilsche en Belgische kooplieden werd veel afgezetdeze laatste handel bestond echter meest in fokpaarden. Men meldt uit Steenwijk van 17 dezer. Reeds sinds een geruimen lijd zijn hier en in de omstreken de mazelen keerschende zoodat er sinds den loop van deze maand in de gemeente Steenwijk en Steen- wijkerwold meer dan 20 kinderen overleden, zelfs van een huisgezin zijn al de kinderen daaraan ge storven terw'ijl die ziekte zich thans ook bij meer gevorderden van jaren openbaart. Men schrijft uit Groningen Bij den heer dr. P. Hu.izi.nga le Wildervank is een brandbrief ontvangen van drie bedelaarslers uit de kolonie Veen- huizen waarvan bereids proces-verbaal is opgemaakt Zij vragen in dien brief f 200 en zoo staat er letterlijk indien u ed. in den lijd van 8 dagen niet aan ons verzoek zult voldoen dan zulle wij genood zaakt zijn om hiervan daan te desertere en naar Gro- ningete korné en dan zulle wij bij U de boel in de brand steke het kan ons niet scheele hoe het met ons gaal want wij zilte nog liever in de gevangenis als hier dus wij hoopedal UEdele aan ons verzoek zult voldoen want anders zulle wij niet alleen brand stigte maar dan is het ons onverschillig al beneme wij ook iemands leven en spaare en ontzien niets.» Het is inderdaad verontrustend dat er in de maat schappij van weldadigheid (van «baldadigheid lazen wij onlangs ergens) een aantal menschen wor den gevonden die niet meer door vrees voor straf van misdaden worden teruggehouden. Inderdaad maatregelen van voorziening zijn ten dezen dringend noodig. De jonge Belgische prinses Charlotte, 16 jaren oud zal in het huwelijk treden inet den broeder des j keizers van Oostenrijk oud 24 jaren. Deze ver- hindtenis is een bewijs le meer van de achting, welke het jeugdig stamhuis van LeopoldI hij de doorluebtigste vorstelijke huizen van Europa geniet. In den nacht van zondag op maandag heeft le St.-Jans-Molenbeek IE. Coppens oud 62 jaren lo gementhouder, in driftige woede zijne vrouw Barbara Rousseaumet eene ijzeren pook op het hoofd geslagen ten gevolge waarvan zij bijna terstond den geest ge geven heeft. Dezer dagen heeft men op den weg van Aelst naar Eiedekerke een gansch zwart en tot kolen verbrand lijk gevonden. Het was dat van eenen dorpeling die doorgaans een overdadig gebruik van sterken drank maakte en die ditmaal tamelijk Iaat in eenen beschon ken toestand de stad had verlalen om zich naar zijn dorp te begeven. Men vermoedt, dal hij zijne pijp hebbende willen aansteken vuur gevat en alzoo ver brand zal zijn. BUITENLAN D. aVITIOHLA B3 H> Keulen 17 November. H. M. de koningin der Nederlanden bevindl zich sedert eergisteren in Berlijn, om naar men verneemter acht dagen te vertoeven. De zijne voltooijing naderende nieuwe Israëli tische tempel in de Leopoldstadtbehoort tot de fraaiste gebouwen dezer stad. Hij is gebouwd in Moorschen stijl en is bestemd om 25U0 a 3000 perso nen te kunnen bevatten. De grondsteen van dezen tempel werd te Jeruzalem op den berg Sion gegraven en heeft den vorm van een kunstig gevormd kistje, welks deksel versierd is met de wapens van koning David, terwijl in de zijvakken verzen uit de psalmen ge schreven zijn. In den zomer van 1857 zal dit smaak volle gebouw plegtig ingewijd worden. F E A S H IJ R. Parijs 15 November. Eergisteren werd zekere heer Pierre B. 56 jaar oud woonachtig in een dorp nabij Parijs dood gevonden. Hij had zich zeiven met een scheermes de keel afgesneden en hij zijn lijk lag een brief aan een zijner vrienden waarin de beweeg reden tot dien zelfmoord in dc volgende bewoordingen was medegedeeld>lk heb van mijne familie een noodlottige monomania geërfd. Mijn vader twee mijner broeders mijne zuster en voor hen tien mij ner voorouders hebben zich van het leven berooid. Gij weet dat ik door mijnen arbeid en mijne kunde het mij duor mijne ouders nagelaten vermogen verdubbeld heb, maar een noodlottige gedachte beheerschte mij on ophoudelijk de dood die mij in een onbekende we reld eene gelukzaligheid deed te gcuioet zien op deze aarde ten eenenmale onbekend. Tot op 56jarigen ouderdom heb ik onophoudelijk tegen dat ijssclijke denkbeeld geworsteld en vooral in de laatstverloopen twee jaren sedert ik mij aan de beslommeringen der handelszaken heb onttrokken vervolgt en kwelt die verschrikkelijke gedachten mij zoo zeer dat op dezen oogenblik nu ik deze regelen schrijf ik mij voorbe reid om mij er niet langer tegen te verzetten. Het ge makkelijkste en spoedigste middel om mij van het le ven te ontdoen is mij de hoofdslagader door te snij den dit ga ik doen. Vaarwel In het nijvcrheidspaleis alhier worden reeds toe bereidselen gemaakt voor de groote photografischelen- toonstellingwelke aldaar den 15 December den verjaardag van de aankomst der asch van keizer Na poleon Igeopend zal worden. Een dagblad wil dat de keizer zich ten hove streng heeft verklaard legen de al te groote weelde der dames kleeding. He maire van Colmar heeft aan den maarschalk Pelissier namens de stad eenen eeredegen aangeboden. He inspecteur-generaal van landbouw bezoekt thans het zuiden 0111 de oorzaken op te sporen van het verschil in de graanprijzen op de onderscheidene markten van het zuid-westen van Frankrijk. Men heeft proeven genomen met een nieuw uitgevonden geweerwaarmede menofschoon het slechts een loop heefttweemaal kan vuren het draagt even ver als de miniégeweren. He uitvinder is een in Belgische dienst slaande Fransche officier Ben genaamd. Te Lyon en omstreken zijn vele valsche gouden muntstukken in omloop. Drie honderd schepen geladen met granen (raais rogge gast)voornamelijk -van den Donau

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1