pr.° 9i. Woensdag 12 November. 1856. I KOLEN. J r IN Woensdag en Zaturdag. RIKZEE BESTUREN ADIIMSTRATJEN NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAND. [STSKüAm 2 Ut pet. 3 3 Va S l«/4 733/4 1023.. 2MIEZBESGHE 72'3/IS 74.1ft zï'n 4 IV. 373, »8V,, /Verf. 43 V, M lulde I 7 25 - 8,00 - 9 00 - o.oo - 8,00 - 0,00 - 15,50 - O.OO 0,00 COURANT. ABONNEMENT S-PR1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. 28,;>0 27,50 26 50 28,50 O 27,50 26,50 28,50 27,50 26 50 SO 7 00 1 5,00 EMBER 'eo en C. C. Hop es- .VI. E. leelhouders in appij van ember 1856 en Kastelein rstel door de Provinciale (Staten. Zitting 7 November. ])e najaarsvergadering der staten van dit gewest is heden gesloten nu dut waren aangenomen de voorstellen van gedeputeerde staten: a. om het verzoek van ingenieurs verhooging verlangende hunner provinciale bezoldiging van de hand te wijzen b. twee betrekkelijk het verleenen van reuteloos voorschot voor wegsverbetering c. tot wijziging van het toltarief op wegen bij de provincie in onderhoud d. tot, het voor rekening der provincie overbrengen van behoeftige krankzinnigen van Dordrecht naar Delft; e. tot het. wijzen van de hand van adressen van vleeschhouwers die het keurloon van slagtvee door de provincie wenschen bekostigd te zien terwijl het voorstel om een subsidie te verleenen aan A. Magieïse en J. J. Brandtvoor de uitgave eener kaart van Zeelandvoor- loopig door gedeputeerde staten is ingetrokken aangezien in de afdceliugen op eenige onnaauwkeurigheden is gewezen. De commissie voor de verzoekschriften heeft rapport uitgebragt omtrent twee adressen. Naar aanleiding van een voorstel^ van den heer mr Fokker heeft de vergadering verklaard met 25 tegen 9 stemmen zich niet bevoegd te achten om een nominatie voor de vacature van raadsheer in het provinciaal geregtshof bij de thans vigerende grondwet aan den koning in te zenden zoodat de ingekomene aanbevejngslijst van het hof eenvoudig voor kennisgeving is aangenomenen de minister van ju stitie met deze beslissing in kennis zal worden gesteld. PUBLICATIE. lirnGKMekster en Wethouders van Zierikzeever wittigen bij deze de Schippers, die de binnenhaven dezer gemeente willen binnenvaren of uitvaren dat wegens herstellingen van het landhoofd van de eerste houten bhmenbrug aldaar een kistdam of afdamming ge plaatst is welke met den vloed onder water komt. Geschiedende daarvan deze bekendmaking opdat een iegelijk zich voor schade zoude kunnen wachten. Zierikzee7 November 1856. C. J. FOKKER, Voorzit ler, C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee, 10 November. Wij vernemen dat he den aangevangen is met de uitbakening van het ge deelte van den spoorweglijn tusschen Middelburg en bel Sloe en dat daarmede verder geregeld zal worden voortgegaan. Ook kunnen wij mededeelen dat de werken van het kanaal door Zuid-Beveland eerstdaags met kracht aangevangen zullen worden terwijl men verzekert dal gedurende den winter een aanzienlijk ge tal arbeiders aldaar werk zal vinden. Ouwerkerk 9 November. De dag van heden was voor deze gemeente een dag van godsdienstige feest vreugde. Zij zag toch nu de vacature ontstaan door het emeritaat van baren vorigen leeraar Ds. II. J. van Ingen weder vervuld, daar de wcl-eerw. zeer gel. heer J. van Wilzenburijkandidaat tot de Heilige dien6t, bij haar werd ingeleiddoor zijnen vader den wel- Jeerw, zeer gel. heer A. van Wilzenburgrustend pre- Idikanl der gemeente Boskoop wonende te Leiden die het werk der bevestiging en inzegening bij wei willenden afstand van den consulent dezer gemeente ds. C. van Roggen, predikant te Nieuwerkerk vcr- riglte. Z, eerw. had lot grondslag zijner leerrede gelegd Philipp. 2 29» Ontvangt hem dan in den Heer met alle blijdschap. Was die leerrede rijk van inhoud, zij kenschetste niet minder het gevoelvol, liefhebbend vaderhart cn zigtbaar waren de indrukken die zij op den bevestigde cn de gemeente maakte. De opleg ging der handen geschiedde behalve door den bevestiger en den consulentdoor den ruslenden leeraar II. Jvan Ingenen door de wel-eervv. z. gel. heeren Droogleever Forluijn Barenbrugh, BlaauwIiroll en W. C. van Ingen, predikanten te Zierikzee Zonnemaire, Seroos- kerke en Borsele. In het namiddaguur aanvaardde de nieuwe leeraar zijn dienstwerk. De tekst zijner voortreffelijke leerrede was 2 Cor. 12 10b- Wij spre- en in de tegenwoordigheid van God in Christus en dit alles idiefden lol uwe stickling. Zoo van hier als elders woonde eene zeer talrijke schare deze plegtigheden hij. HAAIj- ci Het was gewis veler stille bede dat de leeraar dien ert zich tot LR deze gemeente met ware blijdschap had ontvangen Stad- en Lam [lange tot haar zou spxeken toi aller stichting. Door gedeputeerde staten der provincie Noord- KATEU. Holland is aan de gemeentebesturen eene circulaire dd, 30 Oct. gerigt houdende aanbeveling om in a. dg vos. het doen verleenen van onderstand aan armen elders ze aan hare den de OTO«j OA1SUE1 van Modes f Phaff. t. it PKLTE' l_1 hare gecerd heden af ziji van DAMES lTELSeenig elen voor di NK C no. 331 Adtriam voor rekenin tevens een J dan ter plaatse van hun domicilie van onderstand niet liglvaardig of in te ruime mate te werk te gaan. Die circulaire luidt als volgt Meermalen en van onderscheidene kanten zijn sedert het in werking treden van de wel op het arm bestuur klagten aangeheven over de ligtvaardige wijze waarop sommige gemeentebesturen zouden te werk gaan in het doen verstrekken van onderstand aan armen die eldÊfs dan in liunne woonplaats domicilie van onderstand hebben voor rekening van dat domicilie alsmede over het te hoog bedrag van dien onderstand. Daar die klagten gebleken zijn niet zonder grond te zijn, zoo heeft Z. Exe. den minister van binnen- landsche zaken daarop dezer dagen onze aandacht gevestigd ten gevolge waarvan wij de eer hebben EED. door deze te doen opmerken dat het verleenen van onderstand aan armen elders dan ter plaatse van het domicilie van onderstand voor rekening van dat domicilie ingevolge art. i 1 der opgemelde wet niet anders behoort te geschieden dan wanneer daartoe die volstrekte onvermijdelijkheid bestaat, welke in art, 21 wordt vereischt met andere woorden dat de armen die elders domicilie van onderstand hebben en in hunne verblijfplaats geene ondersteuning van de kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid mogten kunnen erlangen niet daarom alleen onver wijld uit de fondsen der burgerlijke of algemeene armbesturen of uil die der burgerlijke gemeente van de verblijfplaats voor rekening van derden worden ondersteundmaar dat daartoe niet eerder worde overgegaan dan wanneer de omstandigheden voldingend gebleken zijn met der daadzoo dringend te wezen dat men daartoe uit het oogpunt van po- licie ook dan zou moeten besluiten wanneer die ondersleuning niet ten laste van andere gemeenten maar voor eigene rekening moest plaats hebben en dat zelfs in dit geval de onderstands-verleening tot het volstrekt noodzakelijke beperkt worde. De inachtneming van dit een en ander is dan ook in het welbegrepen belang van het bestuur dat onder stand verleent omdat volgens art.. 41 der wet door het domicilie van onderstand slechts datgenemoet worden teruggegeven wat tot een billijk bedragen in verband met het art. 21, hij volstrekte onvermij delijkheid is voorgeschoten. i Onder vermelding van dit vorenstaande, ver zoeken wij UED.den burgemeester of den door u met dit onderwerp belasten wethouder uwer gemeente te willen aanbevelen bij de toepassing van art. 41 der meergemelde wetmet de meeste na-ausvgezelheid in dien geest te willen handelen. .11. zondag viel in het provinciaal krankzinnigen gesticht voor Noord-Holland Meerenbergeene aan doenlijke plegtigheid voor. Buiten het gesticht is eene allezins doeltreffend en zoowel uitwendig als inwen dig, fraai kerkgebouw opgerigten op dien dag werd aldaar de eerste godsdienstoefening gehouden ten be hoeve der ongelukkige verpleegden. Ruim 150 woonden de godsdienstoefening in stilte en met aan dacht bij. Wie die ongelukkigen in rust en vrede naar het godsgebouw zag opgaan of hun godsdienstig gezang aanhoorde, kon zich naauwelijks voorstellen dat de hoorders krankzinnigen war,en idie men zich over het algemeen als voor elke edele aandoening onvatbaar voorstelt. De prediker sprak eene toepas selijke rede uit naar aanleiding der woorden: Deze is de poorie des Hemels, voorkomende in Gen. XXVI11 17. De oprigting van dit kerkgebouw en de wijze waarop voor het godsdienstig weLijn der verpleegden in Meerenberg gezorgd wordtverdient allen lof. Jl. donderdag namiddag circa ten één ure had te Nijmegen een ongeluk plaatshetwelk in de gevolgen onberekenbaar zou kunnen zijn, In het laboratorium der artillerie zich bevindende achter de sedert vele jaren geslotene Ziekerpoort, in de nabijheid van twee kruidmagazijnen was men bezig met granaten die daar:rceds lang hadden gelegen te ontladen. Op de eene of andere wijze schijnt een granaat vuur ge vat en dit zich medegedeeld te hebben aan een daarbij staand vaatje kruid en andere granaten hierdoor ontstonden ontploffingen zoo hevig dat een ge deelte van het dak werd weggenomen aan verschei den daarbij gelegen huizen in de Ziekerstraat cn achter den wal de vensterruiten zijn gesprongen en de schok lol in een groot gedeelte der stad werd waargenomen. Van de in het laboratorium aanwezige personen is een zijnde een onder-officier doodelijk en twee an deren zoo deerlijk verwond dat een hunner ook reeds daaraan bezweken en de toestand van den andere niet zonder gevaar is terwijl de overigen, waaronder twee officieren allen min of meer belangrijke kwet suren hebben hekomen. Een verdere voortgang van het vuur werd door het spoedig aanbrengen van de brandspuit der artillerie gelukkig dadelijk gestuit. Dezer dagen is door het provinciaal geregtshof van Gelderland Johannes Putting zich ook genoemd hebbende Willem flomar instrumentmaker geboren te Amsterdam laatstelijk gewoond hebbende te Arn hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 20 jaren en veertien geldboeten elk van f 50 ter zake van het vervalschen van een zevental coupons nati onale werkelijke schuld, en de lOjarige Johan Schollen arbeider wonende te Voorst, wegens hel opzettelijk in brandsteken van te veldstaand geoogst koren ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Het met primo Julij ingevoerde schoolregle ment te Dalfsen waarbij het schoolgeld aanmerkelijk is verhoogd maar alleen van de schoolgaande kin deren wordt betaald werkt zoo ongunstig dat een groot getal ouders hunne kinderen niet meer ter school zenden. In den staat Michigan worden tweemaal'sjaars gelden ingezameld om daardoor aan geringe per sonen uit Nederland die gaarne naar Amerika willen vertrekken vrije overvaart te verschaffen. DUIÏBGHEAZSD Keueen, 7 November. Uit Wcenen schrijft men dat in den diplomatieken omgang tusschen den mi nister graaf Buol en den Franschen ambassadeur baron de Burqueney niet de geringste verkoeling heerscht welke laatste nog altijd de denkbeelden des voormali- gen minister Droomde Lhut/sden ontwerper van het Decemberverdrag tusschen Frankrijk Engeland en Oostenrijk blijft vertegenwoordigen. De koning van Beijeren is een groot gevaar ont komen. Terwijl Z. M, zich 11. vrijdag naar Toelz begaf zonk de grond plotseling voor het rijtuig weg zoodat een der voorste paarden en een postiljon in de diepte stortten. Gelukkig stonden de twee achterste paarden onverwijld ,stil hetwelk den koning gele genheid gaf het rijtuig ongedeerd te verlaten, --De beriglen uit Lapland luiden zeer droevig. Ten gevolge van de buitengewone koude, welke gedu rende de maand Augustus aldaar geheersaht heeftis alle uilzigt opeen eenigzins voldoenden oogst verloren; een onherstelbaar ongeluk voor een land als Lapland, waar geene gemeenschapswegenhestaan. De Laplan ders zijn wanhopend, daar zij een totalen hongersnood tegen den aanstaanden w inter verw achten. Op alle we gen ziet men mannen en vrouwen op den rug kleine hoeveelheden graan naar huis dragen welke zij zich met moeite verschaffen na vreeselijke voetreizen. In Lapland heeft dit jaar zonderling weder geheerscht. In Julij maar vooral in Augustus, heeft het er sterk gevroren, terwijl in September cn de eerste helft van October zacht en warme weersgesteldheid te laat, thans na de verwoestende uitwerkselen der strenge vorst. r 1 i 3 E El I! E. 1'arijs 7 November. Volgens het Journal du Havre heeft de Russische regering bij de Compagnie Maritime 60 stoomschepen besteld welke voor de dienst op de Zwarte Zee bestemd zijn. In het Journal du Loiret leest men de volgende buitensporigheden van eon olifant die men te Briare op de kermis vertoonde. De gebroeders Bourgeois eigenaars van een beestenspelwaren gelogeerd in de herberg van Trevvain cn de olifant tot de menagerie behoorende werd in den stal gehuisvest. Het is ver moedelijk dat de kornak vergeten had het dier zijn avondeten toe te dienen, want te midden van den nacht opent hetdoor den honger geprikkeld de deur die slechts op de klink stond wandelt eenige keerenover de binnenplaats en vergast zich aan dedruivendie tegen de muren hingen maar eenige trossen druiven bcleè- kenen niet veel meer dan een aardbei in den muil eens wolfs en waren veeleer geschikt om zijnen eetlust meer aan te wakkeren. De viervoetige reus steekt zijn snuit over,den muur en ruikt naar wat er in den tuin van zijne gading was. De tuin is gesloten en de deur er van op het nachtslot. Doch dit is eene kleinigheid voor een olifantdie de kermisgasten door zijne kunststukken verbaasd doet staan. Ook in een oogwenk is de deur door zijn snuit geopend en onze olifant staat te midden van de heer lijkste vruchten groenten en druiven. Men kan zich voorstellen in welken staat de tuin van de herbergier

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1