RffiHESCHE GODR&NT. Zaturdag 8 November. W.° 90. \W- mnm AMimsTiüTP Woensdag en Zaturdag. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 me 'smorgens. Provinciate Staten Zitting 4- November. Na opening der Vergadering wordt de lieer Mr. Rissecuw "binnen geleid die de vereischte eeden aflegt en zitting neemt. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden Steenkampvan den Bosch en Pierssens worden gesteld in handen van de heeren SpvéngcrKakebeeke en Hammacher, tot onderzoek, welke worden goedgekeurd. De twee laatste treden daarop de vergadering binnen en leggen de vereischte eeden af, waarna zij zitting nemen. Wordt voor kennisgeving aangenomen de berigten van de leden Stecnkamp Schout Velthuijsvan Voorst Catshoek en Hoffman dat zij wegens ongesteldheid de najaarsvergadering niet kunnen bijwonen. Hierna wordt medegedeeld het overlijden van den heer Beumer Harden berg. "Worden gelezen eenige koninklijke besluiten en eene missive van den minister van binnenlaudsche zakenvoor kennisgeving aangenomen. Voorts is overgelegd ter griffie het algemeen verslag wegens het instituut van doofstommen te Groningenen zijn naar de te benoe men commissie van verzoekschriften verzonden het adres van den ge meenteraad van Hontcuisse om een subsidie uit de prov. fondsen tot daarstelling eener nieuw?, haven te Walsoorden mitsgaders van P. P. Buijze en andere stembevoegde ingelanden van onderscheidene pol ders strekkende dat d? vergadering hare goedkeuring aan het ont worpen reglement vav administratie voor de polders niet verleene, terwijl dat van E. J Levie en andere vleeschhouwers te Neuzenmet bezwaren ten aanzien van het keuren van slagtvee te gelijk zal be handeld worden met het voorstel van gedeputeerde staten betrekke lijk soortgelijk adres van de vleeschhouwers Ladenberg eu van de Kamer. De voorzitter doet mededeeling van het gegeven gevolg aan het be sluit der staten van den 9 Mei 1806 no. 3 strekkende tot het l.ooren van de waterschapsbesturen omtrent het ontwerp-reglement van administratie der polders, en dat gedeputeerde staten zich met de regering in betrekking zouden stellen tot regeling van datgene hetwelk tot de calamiteuse polders betrekking heeft, zijnde reeds van vele polders de beschouwingen ingekomen insgelijks van de hooge regering. Al deze stukken zullen, aan de staten worden mede gedeeld. Naar de afdeelingen zijn verzonden de voorstellen van gedeputeerde staten betrekkelijk een adres van Ladenberg en van de Kamer vleeschhouwers te Middelburg, met bezwaren ten aanzien van bet keurloon voor slagtvee zullende daarbij tevens behandeld worden adres van dezelfde strekking ingediend door E. J. Levie en andere vleeschhouwers te Neuzen betrekkelijk een adres van de in genieurs vau den waterstaat om yerhpoging huuner pcov. bezoldiging, betrekkelijk een adres van A. Magielse cu J. J. Brandt om toelage uit de prov. kas voor het vervaardigen van eene kaart der provincie Zee land tot wijziging van bet tarief, der tollen op de bij de provincie in onderhoud zijnde wegen omtrent de aanvragen 0111 rentclooze voor schotten tot verbetering van wegento.t wijziging eener voorgenomen wegsverbeteringen tot verhooging van het daarvoor toegestaan ren teloos voorschot, om de kosten van overbrenging der behoeftige krank zinnigen die zich in het geneeskundig gesticht voor die lijders te 1 Do'-orecht bevinden naar het gesticht te Delftvoor rekening der provincie te nemen. I Voor de, eerstvolgende bijeenkomst dezer najaarsvergadering is aan de jy/le gesteld missive vau het provinciaal geregtsbef met eene [aanbeveling van zes kandidaten tot Vervulling van eene opengevallene 'raadsheersplaats. Alsnu vraagt de voorzitter of de vergaderingdan of hij zelf de commissie van verzoekschriften benoemen zal. Bij gedane rondvraag blijkt dat al de leden dt? benoeming door den voorzitter verkiezen waarop door zijne evcellèntie worden benoemd de heeren van der Bilt Bonteyn en Sergeant. Eindelijk wordt getrokken voor de afdeelingen en zijn alzoo toege wezen aan de eerste afdee.ling, de heeren Vis, Risseeuw, Mafhpn van Eek, Hombach van den Bosch. Bute'ux en Erausen van de Putte; uit gedeput. staten de heeren Becius en vau der Bilt. Aan de tweede ofd.de heeren van der MaudereUyttcnuooven, Sprenger, Callenfels, 'SergeantVader Blanbcen en Mazure uit gedep; staten de heeren le Jonge.van Ellemeet en van Citters. Aan de derde de heeren hiijdér Kakebeeke, de SmidtHammachexPierssens, de Gasem- sroot, an Teylingen en Benteyq uit gedeput. staten de heeren lomme en Fokker. Hierop is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. BRAND SCHOUWING. BURGEMEESTER Pil WETHOUDERS VSIl Zierikzee. Gelei op arl. 39 «Ier verordening tot voorkoming en 'isscliing van brand in deze gemeente afgekondigd 11 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door heeren Brand- seslercn alhier, op Maandag den 10 November eersl- <mende,eenc 6Sram5si<>!ioaiwï«ii{' i plaats hebben als maatregel van openbare veilig— id, waarbij de ingezetenen worden uilgenoodigd a aan Brandmeesteren den vrijen toegang in hunne iningen pakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Zierikzee, 31 October 1856. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeever- tligen bij deze de Schippersdie de binnenhaven zer gemeente wiiien binnenvaren of uitvaren dal igens herstellingen van bet landhoofd van de eerste uten binnenbrug aldaar een kistdam of afdamming ge- alsl is welke met den vloed onder water komt. Geschiedende daarvan deze bekendmaking opdat n iegelijk zich voor schade zoude kunnen wachten. Zierikzee7 November 1856.. C. J. FOKKER, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. VERSCHIJNT. BINNENLAND. Zierikzee, 7 November. Op de gisteren alhier geboudene openbare tentoonstelling van hoornvee, zijn in bet geheel aa,r>ggv,oerd 64 stuks waarna door de sociëteit Tot Nut en Genoegen, aan de navolgende veehouders prijzenpremiën en getuigschriften zijn toegekend voor het schoonst gekeurde rundvee, te weten aan D,. van der Maas wed. GtoudeJ. Planting en J. Kooiman, te Zierikzee, I. van der Have en A. Giljam teOuwerkerk, Avan der Ilave te Oosterland, M. C. Bolle, te Kerkverve, C. van Nieuwenkuizete Noordgouwe en B. Boogaard te Nieuwerkerk terwijl het grootst getal vet vee is aangevoerd door de wed. Gloudete Zierikzee en het grootst getal rundvee, bui ten bel poortambachtaangevoerd door C. van Nieu wenkuize te Noordgouwe, waarvoor ook premiën waren uitgeloofd. Het Residentieblad behelst een artikel, waaruit sommigen afleiden dat de regering, bij de aanzienlijke wijziging in de patentwetdie zij verklaard heeft nog in deze zitting te zullen indienenvoornemens zijn zou ook den landbouwenden stand aan het patentregt on derworpen te maken. Thans ziet het licht het rapport aan den koning, onder dagteekening van den 8 Mei 1856 uitgebragt door de staatscommissiebenoemd bij Zr. Ms. besluit van September 1855 Staatsblad no. 118) om op te sporen en te overwegen de oorzaken den invloed en de middelen tot bedwang van de toenemende circulatie van vreemde muntspeciën bier te lande en daarom trent onder mededeeling van de uitkomsten van haar onderzoek, de maatregelen voor te stellen, welke zij in bet algemeen belang raadzaam zou oordeelen. Dit rapport is gesplitst in vier afdeelingen. De eerste afdeeling handelt over den omvang der circulatie van vreemde muntspeciën (Belgische kopermunt, Fransche en Belgische zilvermunt cn Duitsche muntspeciën) De tweede afdeeling heeft betrekking op den invloed der circulatie (algemeene beschouwingen Belgische kopermuntFfangche en Belgische zilvermunt Dnit- scbe muntspeciën en gevolgen der circulatie op de arbeidende klassen), De derde afdeeling geeft de oor- zeken der circulatie op. In de vierde afdeeling wor den de middelen tot herstel aangewezen. In de eerste plaals wordt cr een overzigt gegeven van voorgestelde of reeds aangewende middelen. Het voorstel der commissie strekt1. aankondiging aan het publiek welke niet slechts moet zijn eene herinnering aan het regt van weigering van vreemde muntspeciënmaar tevens eene waarschuwing en bedreiging datbij het voortduren van het misbruik, van regeringswege an dere middelen zullen moeten genomen worden welke hen, die alsdan houders der vreemde munten zouden zijn aan groote schade zullen onderwerpen. Tevens moet het eene uitnondiging zijn om zich niet te vergenoegen met het kwaad door eigen uitgifte niet te verergeren, maar om, door gestadige afwijzing zelfs van het minste koperstuk het kwaad te helpen stuiten zonder zich door de vrees voor schijn van kleingeestigheid van de vervulling van dien burger- pligt te laten weerhouden. Van dat verbod van aan neming van alle vreemde munt door rijks-comptabelen zou echter eene uitzondering dienen gemaakt te wor den ten opzigle der grensbewoners. 2. het tegengaan van de uitgifte van vreemde munt bij publieke werken, enz. 3. het verbod van invoer van alle vreemde munt, j ■4. uitbreiding van het verbod van invoertot de zilveren pasmunt van naburige rijken. Men schrijft uit Tilburg van 4 dezer. Men ver neemt dat op morgeu van wege de directie van de Zeeuwsch-l'ruissische spoorweg-maatschappij, tusschen Breda en Tilburg cn vervolgens op 's Bosch met de werkzaamheden zoo tot afbakening als waterpassing een aanvang zal worden gemaakt en die met kracht zullen worden voortgezet. Bij vonnis der arrondissements-reglbauk van Arnhem, is de emeritus-pastoor P. Baars, die II. zaturdag ter zake van opligting heeft teregt gestaan van die aanklagte vrijgesproken opgrond van gebrek aan bewijs. Men meldt uit Schiedam van 4 dezer. Acht leden van den gemeenteraad alhier, hebben geannon ceerd dat hij een zekeren bakker, het brood steeds volgens keur gebakken zal worden daarbij een vast gewigt zal hebben en onderworpen zal worden aan eene zetting. De gisteren voor het eerst door hen be- PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels d ft, behalve hel ZegelregU kend gemaakte zetting is bereids 3 cis. minder op de i'U Ned. pond brood dan do hakkers hier bereken den. Men belooft zich van dezen maatregel veel goeds te meer daar die voorkomt niet uit partijzucht maar integendeel de opgenoemde heerendie voor hunnen maatregel allen lof verdienengerekend kun nen worden, alle partijen te vertegenwoordigen. Men meldt uit Schoonhoven van 1 dezerDe gaz-fa'briek alhier opgerigt door de heeren J. B. Goeltsch en B Linn heeft op heden avond het eerste licht gegeven hetwelk met klokkenspel werd begroet. De stad was, behalve door de lantaarns ook op vijf diverse plaatsen smaakvol geillumineerd. Ten 8 ure des avonds werden de oprigters door den burgemees ter mr, F. de Klopper cn de leden van den raad op het stadhuis ontvangen en hartelijk toegesproken door den burgemeester die hun dank zeide voor de juiste en spoedige daarstelling. De ingezetenen der stad gaven door hunne vrolijkheid tot laat in den nacht te kennen dat zij er zich in verheugden met de grootste steden in het genot temogen deelen eene goedingerigte gaz-fabriek te bezitten. Uil Gorinchem schrijft men het volgende: lu een stadje niet ver van deze plaats heeft dezer dagen eene schandelijke opligterij plaats gehad mogelijk wel door denzelfden persoondie voor een paar dagen in de Amst. Cour. gesignaleerd werd als iemanddie den menschep geld wist af te persen. De bedoelde persoon gaf voor van Deventer te komen en te zijn W. Masséus, die bij den boekhandelaar de Lange, te Deventer, schrijfvoorbeelden uitgeeften algemeen bekend is. Deze persoon was op reis van 's Hage naar Nijmegen zoo als hij zeide en was gereisd over Leiden Utrecht en Yianen naar deze stad met vrouw en twee kinderen, Hij vroeg den onderwijzer van ons naburig stadje f 5 a f 6 te leen om de reis van hier naar Nijmegen le ver volgen voorgevende geheet zonder geld te zijn. Uit medelijdendaar men stellig' overtuigd was dat hij Masséus ie onderwijzer in de kalligrafie was werd hem f 4 geleend cn teekende hij zelf eene promessewaarna hij vertrok onder vele dankbetuigingen van hem uil den nood geholpen te hebben belovende hij zelf uit dank baarheid vier deelen van Hoofts werken te zenden. Noch deze, noch de 4 zijn gekomen en meer dan waarschijnlijk is onze naburige onderwijzer voor f 4 opgeligt De bedoelde persoon was lang van gestalte, had eene pet op was blond rond van gelaat met twee puisten op de regterwang had een overjas met bonten voering zwart vest lossen zwart zijden das geribd-zwarte broek en laarzen aaneene dikke six-pence in de hand en daarbij stijf van de rhumaliek waarvan de middelvinger kenteekens draagt. Niet om de groote som der opligterij maar om de vleijcnde schoon schijnende woorden en het kompromitteren van den geachten en algemeen beminden W. Masséus, zien wij ons verpligt het bovenstaande mede te deelen om een ieder voor schade te vrijwaren. Men meldt uit Enschede van 3 dezer. Twee voorname onderwerpen houden de bijzondere belang stelling der Twenthenaren in het algemeenen het fabriekwezen in het bijzonder thans bezighet eene is de reeds besproken spoorweg van hier naar Wester voort of /.evenaarwaarvoor de concessie is verleend de voorloopige storting is geschied en de opmelingen reeds gedaan worden het andere is de ontdekte steen kolenmijn of laag in de vlakte nabij Gildehaus graaf schap Bcnlheim. Beschouwden geologen van naam het vroeger bijna onmogelijk dat daar ter plaatse zoodanig produkt onder de aardkorst verscholen zat, het is thans een bewezen zaak want wij hebben de kolen gezien en hare deugdzaamheid kunnen nagaan en wat hare kwa liteit betreftovertreffen deze steenkolen die van den Pietersberg zijn beter dan die van de Roer en evena ren die uit de mijnen van Lonne, dezerzijds Osnabruck. Doch hoe onbetwistbaar het aanwezen van steenkool ook zij, de omvang van den gevonden schat is nog niet te overzien daar die eerst successievelijk bij ver dere opdelving blijken zal. Voldoet alles aan de verwachting die men met eeuigeri grond van den grooten rijkdom koestert dan zijn de gevolgen voor ons fabriekwezen onberekenbaar want de yerre af stand der steenkolen was tot dusverre een bezwaar dat in de konkurrentie zeer zwaar woog. Komt er pu later eene verkorte en bespoedigde koihmünikatie itj( vervoer van het gefabriceerde dan heeft Twenthe geen gevaar dat het in Europa een onbeteekende mededinger iu het fabriekwezen zal blijven.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1