Woensdag 5 November. N.° 89. vmm Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN s> R14- aande de te blank BLA- le 6e- KERS rcveer l j] begin lieuw rROV- uatsen nadere "Voor- neente EK DE i zijr 1856 Havei OUV PO! mtar: straal ÏN. ip 8 5zal n va tl Nq 1 fi berber^ gele- veicle ure ore van IEGEN, te 156, op de I ten 10 ure. i voorzegde van Rund- navolgende Mtuigschrift. [de Melkkoe mie van 4 .ƒ5 en een /aars, eene liuarij 1853 geworpen lift. nuarij 1854, ;cworpen na Jij" 1855 de orpen na 1 le. prijs vau de prijs van de prijs van "Rundvee L|,welke het het vee niet Edel Acht' eteit, na de gen aan de |ouder B. H. op de Bees- fengenoemd vooraf kennis lit ten vrien- gadering, op •eten huize lg in het hij- algemeen de hzienlijk, door lan algevneene dezer Socie- jwezclijken. pocietcit Secretaris, ^toonstelling tt Ien wordt ec> jniet te plaat Waarvan kenn-S bevinden':en n nummer, t* de vos# IRKZEESCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advertdaags te vorenvoor 11 ures morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f behalve het Zegelregl In de Goessche Courant van 30 October jl. vindt men onder de ingezondene stukken het volgende dat wij als zoo vereerend voor de zang- en toonkunst alhier en in het algemeen voor de ingezetenen van Zierikzee, niet kunnen nalaten in onze kolommen over te nemen Met de aangenaamste herinneringen vervuld ver zoeken wij ook in uwe courant openbare melding van de plaats gehad hebbende feestviering te Zierikzee op laalstleden zaturdag, den 25 dezer, ter gelegenheid van de inwijding der aldaar nieuw gebouwde concert zaal «de Eendragt.ï) Met voorbijgaan van de beschrijving van het feest zelve waartoe de ruimte van dit blad, wilden wij het naar waarde doen te kort zoude schieten en waarin bovendien andere bladen ons reeds zijn voorgegaan met voorbijgaan van alles wat naar beoordeeling der uitvoering gelijktwelke voorzeker aan onze pen niet zoude passen, - doen wij dit uit Goes, om U, ge meente Zierikzee hartelijk geluk te wenschen met den glansrijken afloop uwer grootsche onderneming. Hebt gijdie nog naauwelijks drie jaren u in het bezit eener zangvereeniging moogt verheugen met vele schijn baar onoverwinnelijke mocijelijkheden le strijden ge had - gij hebt getoond, door volharding en ijver u niet te laten afschrikkengij hebtzoo wij hopen voor u zelve in de laatste dagen eene zelfvoldoening ondervonden die uwe krachten in verdere moeijelijk- heden schragen u met nieuwen moed en ijver zal toerusten. Maar niet alleen om u geluk te wenschen zenden wij deze weinige regelen ter plaatsing in onze courant, ook de dankbaarheid verlangt een openbaar offer te brengen en aan de ingezetenen van Zierikzee hulde te bieden voor hel gastvrij cn hcusch onthaal van alle de vreemdelingen die aan uwe feestviering hebben deel genomen binnen uwe muren geschonken. Gij hebt geloond onze overkomst en medewerkingzoo die al iets tot de goede zaak mogt hebben bijgedragen op hoogen prijs le stellen gij hebt, met ter zijde stelling van rangen stand, ons vreemdelingen eene feestviering geschonken, die langen tijd onuitwischhaar de aange naamste herinneringen in ons zal achterlatenen ons steeds met dankbaarheid uwer zal doen gedenken - eene feestviering zoo ten volle waardig om ook uwe stad eene waardige plaats te doen bekleeden in den fcring der muzijkale steden van Zeeland eene feest viering waardoor uwe nieuw gebouwde zaal zoo veel te meer haren naam «de Eendragt,y> met roem zal dragen, eene feestviering eindelijk, die, zoo wij liopen, deze provincie en hare steden inzonderheid war mer aan elkander zal verbindentot gezamenlijke medewerking en beoefening der edele kunstdie wij liefhebbenen zoo oneindig veel kan toebrengen tot beschaving cn veredeling des harten. Goes, 30October 1856. BRAND SCHOUWING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op art. 39 der verordening tot voorkoming en Hussching van brand in deze gemeente afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door heeren Brand- raeesleren alhier, op Maandag den 10 November eerst komende eene algeineeue BSrassaêaeliouwi«»g- zal plaats hehbgn als maatregel van openbare veilig- beidwaarbij de ingezetenen worden uitgenoodigdj om aan Brandmeesteren den vrijen toegang in hunne woningen pakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Zierikzee, 31 October 1856. B. C. GAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. De bij koninklijk besluit van den 15 Julij 1856, benoemde commissie ter overweging der regeling van het landbouwonderwijs in Nederland heeft haar ver- ilag uitgebragt. Hare beraadslagingen hebben baar leid lot het besluitom aan den koning voor te stellen: Deoprigting van eene landbouwschool in Kederland gevestigd bij voorkeur in het midden des bnds op voldoenden afstand eener stad eene school Waaraan nevens al de hulpmiddelen van het wetenschap pelijk onderwijs eene boerderij verbonden is welke op eene uitgeslreklbeid van ten minste honderd bun ders grond van verschillenden aard den verbeterden landbouw toegepast vertoont eene school waarop hoewel in levenswijze gescheiden jongelieden van hoogeren maatschappelijken standen jeugdige land bouwers onderrigt ontvangen door lessen en door eigen aanschouwing of oefening. De minister van binnenlandsche zaken mede- deeling ontvangen-hebbende van het voornemen der Britsche regering om eene mededeeling te openen tns- scben de bouwkundigen van alle landen, voor bet leve ren van plannen ten behoeve van de binnen Londen op le rigten gouverncmenls-gebouwen en willende vol doen aan het deswege door de Britsche regering le ken nen gegeven verlangen heeft ter kennis van de bouw kundigen in Nederland gebragtdat ook voor hen die mededeeling openstaat; dat zij voor zooverre zij daar aan zullen wenschen deel te nemenhunne plannen tusschen den 1 en 20 Maart 1857, vrij van port, be- booren in le zenden aan den eersten commissaris te Weslminster-Hallen dat, tot het bekomen van de noodige inlichtingen zoo omtrent de voorwaarden waar aan de in le zenden plannen zullen moeten voldoen, de uitgeloofde prijzen als anderzins de door het Britsche gouvernement overgelegde stukken ter inzage liggen ten huize van den ingenieur van den waterstaatbelast met de dienst der landsgebouwen te 's Gravenhage bij wien zij zich des verkiezende in persoon zullen hebben te vervoegen. De heer C. M. Storm van s Gravesande is te Steen- wijk met 384 van de 712 uitgebragte stemmen, tot lid der tweede kamer verkozen. De heer van Diggelen bekwam 178 en de heer Meiman 117 stemmen, terwijl 9 stemmen op verschillende personen werden uitge bragt. Er waren 24 biljetten van onwaarde. Te Amsterdam is onder de veie feesten er dezer dagen ook een gevierd ter herinnering aan den eenigen Bilderdijk die voor 100 jaren daar geboren werd. De heer da Cos la heeft daarbij onder anderen de volgende feestrede uitgesproken O aller zangren schittrendst voorbeeld Door tijd aan tijdgenoot veroordeeld Hoe zal een billijk nageslacht Van Uw verheven dichtcrkracht Van Uw verheevner ziel gewagen En 's lands geschiedrol ondervragen Van 't geen dit Neerland voor U was Bij Uwer dagen leedhij Uwer heendren ascli 1 De naneef, ja hij zal het lezen Tot welkeen zwerversleed verwezen Met welke taalgesleept door slijk Der dichtren Koning, Bilderdijk, Een pest gelijk werd uitgesloten Een ban gelijk werd uitgestoten Van Neêrlands dnuTgekochten grond Omdat hij trouw aan God en d'ecd der Nassous stond Bz. De Nieuwe Roti. Cour. deeltonder verwijzing naar haar uitvoerig verslagdaarvan op de gewone wijze in een afzonderlijk blad te geven, een verkort overzigt der belangrijke discussiën mede in de zitting van den gemeenteraad dier stad gehouden en waaraan wij het volgende onlloenen Aan de orde was bet voorstel der speciale commissie tot wijziging der nieuwe directe belasting. Er hadden zich over deze kwestie drie verschillende meeningen doen kennen: I. eeno belasting uitsluitend naar den maatstaf der vertering ('voorstel der commissie) 2. eene belasting naar den maatstaf der huurwaarde hetzij volgens het personeelhetzij volgens het kadaster en 3. eene belasting naar de grondslagen van verteringen huurwaarde, naar de keus der belastingschuldigen gelijk die belasting reeds in 1856 binnen deze gemeente werd geheven doch thans dusdanig gewijzigd dat de opbrengst aan de raming van 200,000 zou beant woorden. De strijd over deze drie beginselen was zeer levendig en duurde onafgebroken nagenoeg drie uren voort. De voordeden en de nadeelen van de voor schreven verschillende directe belastingen werden daarbij in den breede uitgemeten. Als resultaat zij hier slechts gemelddat door hoofdelijke omvraag ten slotte hel voorstel der commissie met 20 tegen 12 stemmen in beginsel aangenomen werd zoodat de directe belasting in 1857 zal worden geheven uitsluitend naar den maat staf der vertering. Amst. Cour. Men meldt uit Leiden van 31 October. Het voorstel van den heer van der Boon Mescliom de nieuw ingevoerde directe belasting voor deze stad voor 1857, af le schaffen is in de gisteren gehouden avondzitting na langdurige beraadslagingen aangenomen. Men gaat van wege het gemeentebestuur der Haarlemmermeer ijverig voort met de regeling van het openbaar onderwijs in die gemeente. Te gelijk worden er door de beide kerkbesturen die der R. K. en der Herv. gemeente maatregelen genomen orn in de godsdienstige behoeften der inwoners te voor zien. Voor de ii. K. zullen drie kerken gebouwd worden op verschillende punten de noodige fondsen zoo verneemt men zijn reeds voorbanden. Voor de Hervormden heeft men het voornemen oin althans vier kerken te stichten, van wclkeeene in het dorp aan het kruiswaarmede men spoedig een aanvang zal maken. Men is druk bezig met het bijeenbrengen der noodige fondsen door collecten in de gemeenten des lands die zeer naar we.nsch slagen. De gemeenteraad van Oosterhout heeft beslo ten zich tot de concessionarissen van den Zeeuwscb Limburgschen spoorweg te wenden trn einde in het belang van den handel te verzoeken dat de iinle van dien weg zoo digt mogelijk nabij die gemeente "eiegd en tevens een station aldaar worde daargesteld. Men meldt uil Staphorst van 3i October, '.'czar dagen heeft in de stoomspinnerij van den heer II. Mase- land de twaalf-jarige zoon van J. A., hel ongeluk gehad met de regterhand tusscheneene der machines te gera ken met dat gevolg dat zij geheel is afgescheurd ter wijllater nog een gedeelte van den arm is geamputeerd. Men meldt uit Enkhuizen van I dezer. Ook de tweede vaart onzer haringbuizen levert zeer be vredigende uitkomsion op, aangezien vier vaartuigen thans binnengekomen de belangrijke kwantiteit aan voeren van plus minus 94 last haringterwijl de be- rigten van eene andere buis zeer gunstig zijn. Men meldt uit Batavia van 1ü September Het Ned. schip Bellona kapitein ten Hamarriveerde alhier den 12 Julij 11. op de builenreede bestemd naai de Havanna met circa 500 koelies (Chinezen). Na zeer vele wederwaardigheden op de reis herwaarts ondervon den te hebben beeft dit schip eerst den 2 dezer de reis naar de Havanna voortgezetterwijl de kapitein door ernstige ziekte verpligl is achter te blijven. Naar men van goederband verneemtis bet gouver nement alhier voornemens de aandacht der hooge re gering in het Moederland te vestigen op deze koelie vaart welke dikwijls met zeer vele gruwelen gepaard gaaten haar uit le noodigen om in navolging der tingelschen en Amerikanen ook onze vlag te beletten deze vaart uit te oefenen. Nopeus de Lampongsche expeditie zijn berigten ontvangen welke tot den 31sten der vorige maand loopen en vermelden dat onze troepen zonder zware verliezen of veel tegenkanting eenige verster kingen liebbea genomen terwijl de vijand landwaarts vlugtte. Het voornaamste wat in de ontvangen berigten wordt vermeld komt op het volgende neder De storm die nog den 22 Angustus woedde had voornamelijk on der de praauwen maijangdie voor de communicatie met de schepen dienden, veel schade aangerigt. Den 23slcn echter kouden de aan wal geblevene latidiugs-divisie en een deel der naar Kaliunda bestemde troepen-magt zich ins. hepen terwijl dc vijfde 'icompagnie den 24sten over land naar "Waij Orang vertrok. Men vond den 25sten deD ma joor Boon van üstade van Negri llatoe naar Kalan verplaatst terwijl de magt van den majoor Nauta grooteudeels te Peningaban gelegerd was. Door middel van patrouilles hadden deze hoofdoffi cieren eene geregelde gemeenschap tusschen hunne kolouncs onder honden. De gezondheids toestand dier troepen liet niets te wenschen over. Den 25 en 26steu nog tot noodige voorbereidingen, vooral tot terreinverkenningen besteed zijnde werden den 27sten alle be schikbare troepen in drie kolonnes verdeeld van Kalau Koenjaja en Peningahanmet het hoofdkwartier in beweging gesteld. Daags te voren was reeds een detachementonder den kapitein-adjudant Weitzel, naar Merambong vooruitgezouden met last om andere in de voorhoede staande detachementen aan zich te trekken cn vergezeld van deze en van den pangeran vau Tarabangie met 20 zijner hoela- balaugs vooruit te dringen, zoolang zulks zonder te zwareu tegenstand kon plaats hebben. De vrees der bevolking voor vadhen Intau maakte het hoogst mocijelijlc goede gidsen voor deze beweging te verkrijgen. In den ochtend van Meramhong vertrokken bereikte dc voorhoede van het detachement van den kapitein Weitzel na eenen marsch van l'/2 uur, eene verhakking, waaraan de vijand nog arbeidde en die, na eene verdediging verlaten werd. Op den verdercu marsch had na de voorhoede aanhoudend schoten te wisselen met een vijand die ner gens stand hield tot dat men weder 1b2 uur later, omstreeks 9V2 ure in den ochtend berigt ontving dat de spits der voorhoede eene vij andelijke benting had bereikt. Na den afloop vau het gevecht, dat nu volgde vernam men dat die sterkte Gala-Tauah heette. Door het verkeerd verstaan van een kommandodat alleen aan de scherpschut ters gerigt was t>n de groote geestdrift der troependie reeds zoo lang in hare hoop om den vijand te ontmoeten teleur gesteld waren geraakte bijkans de gehcele magt van den kapitein Weitzel gelijktijdig in gevecht. De lioofdmagtmet kolonel Waleson daar aankomende vond hen bezig om een tweeden aanval tegen de genoemde sterkte te rigten. "Weldra echter kwam er berigt dat zij door den vijand in overijling verlaten was. Bij deze ontmoetingen werd een Europeesch fuselier door 's vijands vuur gedood vijf Europeanen en vier inlanders cu eender haloebolangs ernstig, vijf Europeanen en een inlander ligt gekwetst. In de sterkte vond men eene belangrijke hoeveelheid munitiën doch geen geschut meer. Zonder oponthouddoch met onbeschrijfelijke inspanning, door het uiterst moeijelijkc terrein ver oorzaakt, werd nu de vijand door onze dappere doch reeds zeer af gematte troepen achtervolgd. Na een half uur mavcherens stiet men op eene tweede zware ver sterking Pamattang Sentok genaamd. Bij de eerste schoten sneu velde hier een onzer inlandsche fuseliers. Om de troepen zoodra mo gelijk uit hare weinig gedekte stelling te leiden werd onverwijld de bestorming der op eene steile hoogte gelegene benting bevolen, doph op dit gezigt vlugtte de vijand weder met de meeste overhaasting onop houdelijk door de onzen vervolgd wordende. Op die wijze bereikte de hoofdmagt Ketimbang, radhen Inthan's verblijfplaatsdie ten 12 ure bezet werd. De dappere voorhoede die den vijand door bijna ondoor-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1