r n.°88. Zaturdag 1 November. éf 1856. NZ I Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATE NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. J ei'N I 73"M|1 98»',til HW COURANT. 1^1,r. *1% 24>,a 13'.', 0 c. lager f 10,50 a 7,75 a ager ƒ6,20 l Lnl. korte ERWTEN EN 10 c. •ootendeels adel gedu- ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f\, behalve liet Zegelregt evallin^ t ik een Mijn Ci. hls vier derdom Echlge- Vader. zwaren en Cz. al door t ter- igezin ten ge- eid van diefden >m van UMANS. ormid- lej. de irlbont slaarl sende rosten, ïk de R1NUS 16des nthonv oopen inenten der de Duiven- Iers 36 ens om LEGE - irmeld. De Commissaris des Konings in deprovincie Zeeland, maakt bekend dat de najaarsvergadering der Stalen van dit gewestzai geopend worden op Dingsdag den 4 November aanslaande des avonds ten half acht uur in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middel burg en dat de toegang tot die zaal voor het publiek, zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der con certzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg den 28 October 1856. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TIïTS. Zierikzee 28 October. De afdeeling der Maat schappijTot Nut van't Algemeen alhierhield heden hare eerste vergadering in de Nieuwe Zaal. Een buitengewoon talrijk gehoor was in de zaal aanwezig. De voorzitter de heer A. van Eekbetrad het eerst het nieuw en smaakvol spreekgestoelteen sprak eenige woorden ter inwijding der zaalwaarna de heer G. Verdooren optrad en eene bijdrage leverde over de waarde der vrouwen ia vroegeren tijd en bij sommige volken. Na de pauze leverde de heer van Eek nog eene verhandeling over «uithangborden". De verga dering werd geopend afgewisseld en besloten met het zingen van toepasselijke gezangen, door een 50tal leer lingen der Tusschenschool, onder de leiding van hunnen verdienstelijken onderwijzer L. Karreman, naar opge- l geven zangwijzenvervaardigd door den heer J. G.Bethe. 1 Bij koninklijk besluit van 25 dezer zijn benoemd V* bij bet vak der posterijen tot commies van de derde klasse, de heer G. van der Vlietthans surnumerair, en tot surnumerair de heer J. P. van Nieuwkuyk. Men schrijft uil Middelburg van "29 dezer Eene negen en zestigjarige vrouw Alida Mandemaker genaamd en wonende in de Korte Schuitvlotstraat wijk O, no. 297, alhierverloor gisteren op treurige wijze het leven. De bewoners van het benedenste gedeelte van het huis hoorden omstreeks 9 ure des avonds eenige onge wone beweging op de door die vrouw alleen bewoonde bovenvoorkamer en besloten zich te overtuigen of haar ook welligt iets overkomen was. Zoodra zij de deur van het vertrek openden drong hun eene ver stikkende damp te gemoel. Naderbij gekomen vond men de oude vrouw in zittende houding doch voor- I over gevallen op baar bed, in deerlijk verbranden toe- -stand terwijl zij reeds opgehouden had te leven. De ongelukkige schijnt eene stoof met vuur bij zich op het bed genomen te hebben waardoor dit met de gordijnen aan het smeulen is geraakt. De brand, die op zich zelve onbeduidend was doch bij latere ont dekking op een meer gevorderd uur van bedenkelij- ken aard had kunnen worden, is spoedig gebluschl. Naar men verneemt is de tweede kamer der staten-generaal tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen 10 November aanstaande. - Ingpvolge art. 64 der provinciale wet zullen de vergaderingen der provinciale staten op aanstaanden dingsdag 4 November, in de hoofdplaatsen der ver schillende provinciën worden geopend. - Dezer dagen heeft z. exc, de minister van ju stitie de instrnctien vastgesteld voor de dienaren der policie als rijks-veldwachters, en tevens instructien voorde gemeentelijke veldwachtersboschwachters fortificalie-opziglers brievengaardersconducteurs op stoonibooten en dergelijke beambten als welke buiten de geregtsdienaren jagtopzieners en dienaren van policie commissien als veldwachters erlangen. De in onderscheiden provinciën gedane collec ten en de regtstreeks op verschillende wijze bij het de- lartement van binnenlandsche zaken ontvangen giften len behoeve der noodlijdenden van den watersnood in '855hebben tot hiertoe te zamen bedragen eene som 'an f 675,942,44 hiervan moeten worden afgetrok ken koslctf, voortgevloeid uit de verwisseling van reemde in Nederlandsche munt-specien en het te elde maken van wissels f 116,54, zoodat zuiver is ntvaiigcn f 675,825,90. Daarvan is bij resolutien (n den minister van binnenlandsche zaken als aan- le'el der betrokken provinciën ter beschikking gesteld an gedep. staten van Noordbrabant 118,142,76'/,, ielderland/'43l,66ö,21,/t Zuidholland a6,787. 58'/, a Utrecht f 79,229,33'/,te zamen f 675,825,90. tos. De algemeene openbare rekenschap te dier zake te doen overeenkomstig het 6de lid van het konink lijk besluit van den 12 Maart 1855, no. 43, zal nader worden gedaan, zoodra de daartoe vercischte berigten van gedeputeerde staten van ai de voormelde provinciën zullen zijnontvangen wegens de verdeeling van de aan elke dier provinciën toegekende aandeelen. Naar men verneemt zullen er in den Haarlem mermeer-polder achtereenvolgens 4 scholen geslicht worden van welke de eerste spoedig zal worden ge opend. Er is reeds vergunning verleend tot benoe ming van een onderwijzer die voorloopig in de hulp kerk school zal houden. Men schrijft uit 's Hage van 27 dezer: tik verneem dat weinige dagen geleden naar Engeland vertrokken zijn de hoofd ingenieur van marine Tromp en de ingenieur van den waterstaat Stroolman, ten einde aldaar voor rekening van het ned. gouverne ment de voornaaiRSie dokken in oogenscliouw te ne men en te onderzoeken, tien ik wel onderrigt dan hebben zij in last om zich van Engeland naar eenige havens in Frankrijk te begeven. Zij moeten daarna een projekt opmaken voor een nieuw droog dok te Nieuwediephetwelk men zooals ik verder verneem in drie jaren denk te voltooijen." Men deelt ons mede dat alhier een fraai schip is aangelegd voor de Kaap de Goede Hoopzutlende gevoerd worden door kapt. de Wit. Het moet voor het einde der volgende maand zee kiezen om in het fraaiste saizoen in de Tafelbaai binnen te vallen. Men denkt dat onderscheidene reizigers van de 1ste 2de en 3de klassevan die gelegenheid zullen gebruik maken daar bereids twee of meer huisgezinnen van deftige landverhuizersvan onderscheidene landbouwers als arbeiders verzeld voornemens zijn met dat schip de reis te doen. Is onze beriglgever goed onderrigt dan maken ook eenige onderwijzers alsmede industriëlen met vrouw en kinderen zich tot die reis gereed. Amst. Cour. Men schrijft uit Doetinchem. «Reeds sedert eenige dagen is een Belgisch ingenieur, met eenige andere deskundigen druk aan het werk met meten en waterpassen voor den geprojekteerden spoorweg van '/evenaar over Enschede naar de Duitsche grenzen j Naar men mij zegt zal de lijn aigt langs Doetinchem loopen." Men schrijft uit Wassenaar van 28 dezer. He den had in de nabijheid van de kom dezer gemeente een ongeluk plaatsdat treurige gevolgen had kunnen hebben. Het rijtuig waarin H. K. 11. prinses Marie der Nederlanden zich bevond werd door het verkeerd wenden der paarden, tegen een boom geslingerd, waardoor de koetsier van den bok vielen de boom van het rijtuig brak doch gelukkig werden door het toesnellen van tweeheeren, waaronder de burgemeester de paarden in hunnen loop gestuitde prinses kwam er met den schrik af. Uit Ylaardingen wordt gemeld dat stuurman II. Bijlvoerende het schip Op Hoop van Zegen (hans van zijne derde haringreis binnen is met 25 lasten ha ring. Daar het schip ook in het voorjaar zeer geluk kig in de Uabeljaauw-visscherij is geweestberekent men dat het in dit jaar voor ongeveer f 23,000 aan zouteviscb en haring heeft aangehragt. Even als in vele andere sleden heeft de gepro jecteerde belasting ter vervanging van die op het gemaal, te's Herlogenbosch weinig bijval gevonden. Ll. vrijdag is een met lOOU handteekeningeu voorzien adres te dier zake aan den raad dier gemeente gezon den met verzoek terug te komen op het besluit, waarbij de belasting op het gemaal als eigen middel is opgeheven en lot herstel dier belasting de noodige maatregelen te nemen met wijziging en zoo moge lijk afschaffing van den tbans bepaalden hoofdelijken omslag. Te Hertogenbosch bad dezer dagen een hoogst zeldzaam feest plaats namelijk de zestigste verjaardag van bet huwelijk lusschen de echtgenooten de heer Thomas Rugs en raejufvrouw Maria van Altena de jubi larissen telden de eerste 82 de tweede 8l jaren en waren omringd bij den feesldiscb van twee en zestig kinderen en achter-kleinkinderen. Men meldt uit Raarle-Nassau van 26 dezer.- Gisteren avond was alhier bij den logementhouder van de Kerkhof) een paardenkoopman met acht paarden aangekomenom te vernachten met het plan om deu volgenden dag zijne reis te vervolgen naar Parijs al waar hij bedoelde paarden moest afleveren, lieden morgen vroegtijdig ontdekte men, dat die persoon zich aan de ruif iu den stal door ophanging van het leven had beroofd. Bij de lijkschouwing is bij hem gevon- deneen bnitenlandsch-paspoort afgegeven te Hano ver en bleek daaruit, dat hij genaamd was Jurgen Onnen oud 47 jaren wonende te Witinund in Han over alsmede ruim 400 aan gouden en zilveren spe cie, een loterijbriefje en eenige particuliere kwitanlien de redenen van dezen zelfmoord zijn onbekend. Vrijdag avond is de heer a. N.een bemiddeld ouderloos jongeling van slechts 25 jaren terwijl hij van Stroobos naar Ookkura terugkeerde met paard en rijtuig in het water gestort met dat gevolg dat hij, ondanks later van Dokkum aangebragtegeneeskundige hulp kort daarna is overleden. t)e ongelukkige gaf zich zeer aan het misbruik van sterken drank over en was ook dezen avond door het heitlooze vocht bevan gen geweest. BUITENLAND, düitsch rzmi Keulen, 27 October. Men spreekt van eene nieuwe Deeuscbe nota tot regeling der Sondtol-kwestie. Voor zoo veel bekend is geworden zou hot kabinet voor Kopenhagen zich bereid verklaren alle bestaande mocijelijlrheden uit den weg te ruimen en alleen ver langen dat de staten die liet voorstel slechts voorwaar delijk hebben aangenomen onder voorbehoud van de toetreding der andere landen zich thans bepaald ver klaarden. Naar men verzekert is een der punten wier oplossing de meeste bezwaren oplevertde vraag of het afkoop-kapitaal door de verschillende regeringen konlant zal worden betaald, of wel dat zij zich meteen deel der Deensche schuld moeten belasten. In het naburige Offenbach is gisteren eene vree- selijke misdaad gepleegd. Zekere Scliuhmachervan beroep graveur was onlangs wegens gewelddadighe den bij het spel gepleegd'.oor het Jandgeregt tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren begaf hij zich naar het landgeregtdoodde in zijn kabi net den landregter een achtingswaardig man met een pistoolschotwondde met dolksteken den griffier en den bediende en vluglle in het nabijgelegen woud, waar men hem heden dood terugvond. Hij had door verscheiden dolksteken een einde aan zijn leven ge maakt. Men schrijft nit Tyrol datnadat reeds alle met verlof afwezige keizerlijke jagers teruggeroepen waren om in groote of kleine colonnes naar Italië op te rukken, den 18 October uit Weenen te In spruck bevelen ontvangen waren dat ook de re serve zich gereed moest houden om op te rukken. Uil berigt is uit eene zeer geloofwaardige bron ont leend. De keizerin-weduwe van F.usland moet op de Via Mala bijna zijn verongeluktdoordien het rijtuig door het onhandig besturen der voorpaarden tot op den rand des afgronds geraakte. De schokken van aardbeving, die den 12 dezer op Malta waargenomen zijn dienzelfden dag in ge heel Egypte gevoeld. Te Cairo zijn 200 huizen om vergeworpen en zeer vele andere beschadigd. Men telt slechts weinige gekwetste personen 300,000 inwoners waren buiten de stad gelegerd. Te Smirna en inden Griekschen Archipel is dezelfde schok gevoeld. Het eiland Rhodes is verwoest en de groote toren van een gespleten. Te Rome is eene crisis geenc geld- maar eene zangcrisis, uitgebarsten. De zangeressen van de Accademia Filormonica hebben plegtig een verbond aangegaan om niet meer te zingen. Dien ten gevolge moest de Accademia gesloten worden. r B A S B rj H, Parijs 27 October. Naar men zegt zullen de grootvorst Konstantijn en zijne gemalin in den loop van den winter herwaarts reizen ongeveer eene maand alhier vertoeven en zich dan naar Nizza tot dc keizerin moeder begeven. Dezer dagen werden in de Champs Elysées nieuwe proeven van verlichting met electriek licht ge nomen. De lampen tot dit doel op den top van den triomfboog de 1' titoile geplaatst verspreiden een zoo helder licht, dat het licht der gewone gazvlammen daarbij zoo flaauw afstak als op zulke avonden wanneer alles in een zwaren mist gehuld is. De gravin Ftizjames is alhier overleden na een lij den van 31 dagen ten gevolge van bekomen brand wonden bij gelegenheid dat zij op een lucifer (rapte welke ontvlamde en bare kleederen vlam deed vatten. Te Lyon beeft zich volgens een dagblad dict

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1