tZElZEESCE 1856- Zatui'dag 25 October. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATE NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. BUITENLAND. N.° 86. ABONNEMENTS-PRIJS. Per Une maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels d f 1 behalve hel Zegelregt. Wij begroeien u mei innige blijdschap dagen van 24 en 25 October die we feestdagen voor onze stad mogen noemen feestdagen bij uitnemendheid voor hen, die de toonkunst vereeren en liefhebben. Niet zonder reden is hetdat zoo menige driekleur uit de woningen wappert en aan de stad een feestelijk aanzien geeft niet zonder reden dat zij met zooveel belangstelling werden verbeid en zoo menigmaal reeds het onderwerp des gespreks in de gezellige verkeering uitmaakten. Het is toch een muzijkfeest, hoedanig nog nimmer alhier gegeven werdeen eersteling derhalve maar die te gelijk eene schoone proeve zrl geven dat de muzijk in den laatsten tijd alhier belangrijke schreden voorwaarts is gegaan. Hayd'n'soratorium «de Schep ping," zoo geroemd en hooggeschat d -ieder, die eenig muzijkaal talent bezitzal ten gehoore gebragt worden. Kunslbroeders en kunstzusters zijn van elders gekomen om hunne gaven daaraan te leenen en geven daardoor te gelijk weder een aangenaam bewijs hunner liefde voor de toonkunst, en dat haar bloei, waar ze ook haar tempel heeft gesticht, hun na aan het hart ligt. Uit muzijkale feest is ter eere van de nieuwe con certzaal naar welker bezit men reeds zoo geruimen lijd verlangde. Hare deuren zullen zich nu voor het eerst voor het publiek openen, en die eerste keer moet niet alleen van de blijdschap over haar bezit ge tuigen, maar ook een schitterend bewijs geven dat de toonkunst alhier het waard is dat geen kosten worden ontzien en geene moeite gespaard om haar eene plaats te stichten waar men op eene waardige wijze zich lot hare dienst vereenigen kan. Dit eerste concert zal niet slechts een eerbewijs aan de zaalmaar ook de kunst zelf tol eer zijn. Nog eens dan - wij begroeten u met innige vreugde blijde feestdagen .Maar ook u begroeten wij met een warme groele van welkomst in naam der edele kunst! U die van elders zijt hier gekomen om mede uwe gaven hier te offeren en het kunstgenot alhier te vcr- hoogen. Wij huldigen uw kunsttalentwij roe men uwe kunstliefdewij danken uwe belangstelling die ge daardoor aan de zang- en toonkunsloefenaren dezer stad geeft. Zijt welkom - driewerf welkom hier en terwijl gij komt om genot te schenken moogt ge zelve veel genieten en mogen deze dagen ook voor u rijk aan vreugde en verrassing en als zij zijn voorbij gegaan, rijk aan de aangenaamste berinneringen en de weldadigste indrukken zijn. Ue toonkunst viert feest alhier Uit denkbeeld al leen moet genoeg zijn om aller belangstelling te wekken, ook van hen die oningewijden in haren tempel zijn ook van hen die huns ondanks aan haren drempel moeten blijven staan want men zal tocb wel aan de toonkunst dit feest niet misgunnen aan haar die zich immer bereid betoonde om de feesten van anderen op te luisteren, aan haar. die steeds gaarne hulde en eere bewees aan ieder, die hulde en eere toekwam aan haardie zoo menigmaal hare offers bragt, om den nood der armen te helpen lenigen. Wie zal zoo ondankbaar zijn? Te meer nu ze niet alleen zelve feest viertmaar ook feest geeft. Het is toch iets schoons en heerlijks, iets, dat niet alleen de zinnen streelt, maar ook het hart heiligt, Hayd'n's Schepping Het is ook iels, waartoe geduld vlijt, studie en talent behooren om het uit te voeren en we weten hetde conccrlgevers hebben noch het een noch het ander gespaard. De beste dankbaarheid van het publiek die ook tevens hunne grootste aanmocdi- I ging is, zal voorzeker nu wel heelen aigemeene [belangstelling. I Viert ze dan blijde deze dagen gij allendie de j [zang- en toonkunst beoefent of bemint. Verlustigt u met geheel uw hart in de wereld der toonen. Uit f eerste concert worde dan spoedig door andere ge volgd. Het moge nog lang weêrklinken in onze harten en de juichtoon waarmede we deze regelen eindigen willen vindt thans gewis ook weêrklank hij u HEIL DE NIEUWE ZAAL, LEVE DE T0ONKUNST! BEKENDMAKING. Bcer.emef.STEp, en Wethouders van Zierïkzee bren gen ter kennis van het publiekovereenkomstig art. 54 der gemeentewei, dat in de vergadering van den gemeenteraad van den 11 dezer maand uit deszelfs midden zijn benoemd tot leden der navolgende vaste commission in deze gemeentete weten voor de Fabricage de heer Mr. J. W. U. van DONGEN J. H. OCHT.YlAN Jouz. P. C. LANDSKNEGT en dat de heer Wethouder Jhr. J. L. de JONGE door Burgemeester en Wethouders tot Voorzitter dier com missie is aangewezen. voor de Strafverordeningen de heer Mr. A. J. F. EGTER Mr. C. J. FOKKER. Zierikzee, 15 October 1856. B. C. GAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Er wordt van wege de regering weder eene op gave verlangd van de inkomsten der openbare onder wijzers van de lagere scholen. Bij herhaling is zulks in vroegere jaren geschied. Nu heeft men deze opga ven verlangd over den jare 1855. Ingeval dit in ver band staat met het ontwerp van wet op het lager on derwijs en men daarnaar de inkomsten bij de nieuwe wet wenscht te regelen dan is dit jaar zeer ongelukkig gekozen omdat toen de mazelen vrij algemeen in het land heerschten waardoor de onderwijzers groot na deel hebben geleden. Wanneer men in dezen een zekeren en billijken maatstaf wenscht te nemen dan moest men de inkomsten van een vijftal jaren door elkander nemen. Door het departement van finanlicn is medege deeld de volgende opgave van de op 15 dezer in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheden ponden ruwe suiker Amsterdam 11,520,407, Botterdam 4,377,246, Dordrecht 612,244, Schiedam 383,841 en Middelburg 708,529 totaal 17,602,267. Ue Staats-Courant deelt mede dalZ. M. bewil liging heeft verleend tot oprigting der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam. Z. M. heeft bepaald dat hoogsldeszelfs ordon- nance-officieren voortaan, in plaats van dechakot. eene muts zullen dragen van fijn ottervel van licht bruine kleur ter hoogte van en ongeveer van den zelfden vorm als de chakot bij het leger algemeen in gebruik ook zonder klep. Het berigtin een der dagbladen opgenomen dal de minister van oorlog baron Forstner van Dam- benoy eerlang zou aftreden is naar men verzekert immers tot dusverre ongegrond. Gewooidijk wel on- derrigte personen verklaren dat de baron Forstner van Dambenoyhet bepaalde voornemen heeftde door hem voorgedragen begrooting voor 1857, bij de ver tegenwoordigers te verdedigen. Volgens de met de laatste mail uit Suriname bij het departement van koloniën ontvangen berigten was de gezondheidstoestand aldaar voldoende en heerschten rust en orde allerwege. Men verneemtdat in het begin der volgende maand een oorlogsvaartuig (waarschijnlijk Zr. Ms. fre gat Alexander) naar Madera zal worden gezonden ten einde daar aan boord te nemen en naar het vader land over te brengen de 22 Javanen die onlangs zoo als uit het berigt in de dagbladen gebleken iszulk een snooden aanslag gepleegd hebben op de Europe anen kapitein en schepelingen van het koopvaardij schip Tiventlie en die dat schip in brand hebben geslo ken waarbij de Europeanen zoo wonderdadig gered zijn. Men wil welen, dat die Javanen hier te lande, vermoedelijk voor het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland zullen teregt slaanals zijnde zij te Rotter dam aangemonsterd. Men verneemt dat de directie der Rijnspoorweg- Maatschappij het voornemen heeft om de stations lireukeleu en Harmelen door eenen regtslreeksen spoor weg te verbinden. De weg van Amsterdam naar Botterdam zoualsdan niet meer over Utrecht behoeven te loopen en alzoo nog aanmerkelijk verkort worden. In de fabriek van de heeren van Hissing en en Dudok van Heel is gisteren avond de persoon van P. C. Recke met zijne kleederen aan een rad van de ma chine blijven hangen zoodathijin de machine geraakt en bijna geheel verbrijzeld is. Nog eenig teeken van leven gevende wilde men hem naar het gasthuis bren gen doch onderweg is hij bezweken. Hij laat eene weduwe met een kind achter. Men meldt uit Üoslerhout van 21 dezer: De vrouw van J. Loonenwonende in de Braak alhier, verliet heden voormiddag hare woning, om veldarbeid te verriglen en liet twee kleine kinderen alleen in huis achter. Uoor het in brand geraken van masten- spelden welke op den vloer digt bij den haard lagen vatteden ook de kleederen van het oudste der kinderen een meisje van 6 jaren vuur en stond het binnen eenige oogenblikken in lichte laaijevlain. Op het hulp geschrei snelden de buren te hulp doch bet kind, was reeds over het gehecle ligcbaatn met brandwonden! overdekt en het is heden avond na vreeselijk lijdon overleden. Men meldt uit Groningen van 18 dezer. De uitslag van het gisteren en beden door de provinciale commissie van onderwijs gehouden examen voor de onderwijzers-rangen mag zeer ongunstig heelen. Van de 7 die zich voor den 4den rang hadden aangegeven, zijn 4 afgewezen; de 8 sollicitanten voor den 3den rang zijn allen, en van de 5 voor den 2den rang zijn 4 afgewezen. Voor het overige is er eene akte voor de wiskunde en voor de En- gelsche taal uitgereikt. Men verneemt dat onder Warfhuizen gemeente Ecenseefe vrouw en twee kinderen aan de cholera zijn overleden. Voor eenige dagen is te Gronau een moord ge pleegd op eene vrouw, die haar voornemen had te ken- nen gegeven in den echt te treden. Uit zou de ontevre denheid hebben opgewekt harer bloedverwanten daar zij niet geheel van geld ontbloot was, en het vermoeden bestaat dan ook dat er onder de bloedverwanten zijn, die de handhierin gehad hebben. Ue moordenaars schijnen de staldeur te hebben opengebroken en de ongelukkige door smoring te hebben verstiktdaar geene teeke nen van bloedstorting te vinden waren. Er bestaat geene stad van minderen rang in Belgie waar de nijverheid zich thans meer uitbreidt dan in het stadje Eecloo, prov. Oost-Vlaanderen. Ue labrijken van wollen en katoenen stoffen zijn er zoo talrijk en vermenigvuldigen zoodanig dat er steeds gebrek is aan wevers en hoezeer zij reeds in vollen gang zijn kunnen zij toch op verre na niet voldoen aan de veelvuldige bestellingen tegen het aanslaande winter-saizoen. 3uitschiai3]) Keulen 21 October. De Ost Deutsche post beweert dat Engeland de vereeniging der geallieerde eskaders gevraagd en verkregen beeft als minimum der voor- loopige legen den koning van Napels te nemen maat regelen met voorbehoud om, naar gelang van om standigheden tot latere maatregelen over te gaan van welke het nogtaus de Fransche regering vooraf zou moeten verwittigen. Een aan het Dagblatövan Dresden gcrigt schrijven uit Parijs vestigt weinig hoop op eene aanstaande hij- eenkomst van het l'arijzer congres en betwijfelt zelfs of die bijeenkomst wel voortgang hebben zal. Uit de badplaats Homburg meldt men dat het nu gesloten badzaizoen aldaar zeer schitterend geweest is en dat het getal der vreemde bezoekers van den aanvang af tot nu toe ruim elfduizend bedragen heeft alzoo duizend meer dan (envorigen jare. Men schrijft uit Benlheim (tlanovcr) dd. 19 Oct. Na herhaalde en vruchleloozo delvingen is hier einde lijk kortelings op ca. 40 voet diepte eene steenkolenmijn ontdekt, welke voor haren bezitter eene goudmijn be looft te worden aangezien de kwantiteit enorm en de kwaliteit beter is dan de Engelsche kolen en die van den Gluesberg. Daar de onderneming eene particu liere is de ondergrond echter den vorst toebehoort, vreest men dat deze rijke possessie aanleiding tot een proces zal geven. Al de onderdanen van den staal Modena die in het Engelsch vreemden legioen gediend hebben en vrijelijk in hun vaderland meenden te kunnen terug koeren, zijn lol een jaar gevangenis enna liet eindigen daarvan lol verbanning veroordeeld. Ue meeste officieren van het ontbonden Engelsche Zwitserslegioen zullen eerstdaags herwaarts lerugkec- ren. Met het proces ter zake van bedricgelijke voor spiegelingen waarvan de manschappen van het legioen de offers zijn geworden schijnt hel volle ernst te zijn cn de zaak zal ook in het Engelsche parlement ter sprake komen. De wervingen voor Napels worden thans in de binnenkantons met ijver gedreven. De premien zijn aanmerkelijk verhoogd. Ue vier Zwitser-regemenlen te Napels, welke vroeger 800 officieren en 6000 sol-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1