sphliüitin. SOCIËTEIT: ZEETIJDINGEN YEHY0ER-1IDDELEN BW, MRkTMRIliTIi K ADYERTfiNTIEN Wordt verwacht FRANKFORTER dat hunne onlvlugting cerst is ontdekt loon?;; in .1.. nn. I aj. n.- Luchtverversching van gebouwen door gaz. Wanneer aan de eene zijde de wetenschap ons aantoont en de da- gelijksche ondervinding het bevestigtop hoe vele verschillende wijzen en in welken hoogen graad soms de lucht die ons ingesloten lokalen omgeeftverontreinigd wordt, en die wij ter voortduring van ons leven niet alleen maar tot instandhouding van onze gezondheid bo venal, altijd vrij van schadelijke zelfstandigheden behoorden in te ade men, en aan de audere zijde ervaren hoe weinig oplettendheid er op deze eerste voorwaarde tot ons levensgenot geschonken wordthoe weinig men zich bekreunt in het spoedig verwijderen dier bedorven luchten dien ten gevolge luttele, en dan nog zeer onvoldoende middelen ter hand neemt om dit doel te bereiken dan treft ons inderdaad deze scherpe tegenstelling. Wat toch mogeu wij vragen kuunen de oorzaken zijn dat zoo min in openbare gebouwen (enkele weinigen uitgezonderd) als in bijzondere, woningen, inrigtingen zijn tot stand gebragt die ten doel hebben de onreine luebtvormige vloeistoffen te doen verwijderen terwijl men alles in het werk stelt en gecne kosten spaart om dc minst mogelijke onaangename gewaarwordingen van de vaste en vloeibare uitwerpselen te ondervinden P Is men over bet algemeen nog niet genoeg overtuigd van dc noodzakelijkheid eener voldoende luehtver- verscbing Het ontbreekt toch niet aan stemmen die zich luide verheffen tegen de verderfelijke gevolgen van de inademing van lucht, die reeds eenmaal of door ons zeiven of door anderen is uitgewasemd geworden en van lucht die door vuur en licht met vergiftige oe- standdcelen worden bezwangerd en soms overladen het ontbreekt toch niet aan ondervinding van het gevoel van drukking hoofdpijn, slaperigheid enz. welke ons het ware levensgenot doet missen indien men zich in een gesloten vertrek met een aantal andere personen bevindtniemand betwist toch het aangenaam gevoel om zoodra dc gelegenheid zich daartoe aanbiedt eens een luchtje te gaan scheppen en overtuigd is men er van dat een massa reukwateren bij zulke gelegeuliedcu worden geconsumeerd. Zoodanige uitwerkingen worden alleen toegeschreven aan dc hitte die in het lokaal hccrschtdoch ten onregte, want wij kunnen eene nog veel grootere hitte zonder onpasselijk gevoel verdragen indien de lucht maar zuiver isen niet overladen met waterdamp. Of wordt men afgeschrikt van de middelen of inrigtingen, die men zoude behooren aan te wenden om het kwaad te herstellen of te ver mijden W anneer men boort gewagen van stoommachines al be hoeven zij nog zoo klein te wezenvan ventilatoirs die door kunst matige middelen moeten in beweging gebragt wordeu van verwar ming door stoom heette lucht en warm water, van lueht-kanalen lucht-schoorsteenen en dergelijke en men daarbij geen helder in- zigt heeft in het noodzakelijke eener luchtverversching dan is het ligtelijk te begrijpen, dat de kosten van dusdanige inrigtingen ge acht worden verre te overschrijden de (niet gekende) voordeelen en het nut dat men daaruit tot behoud van zijne gezondheid eu welge steldheid trekt; dat die opofferingen te zwaar zijn, voor liet wezen lijk genot om in talrijke vereenigingen zonder stoornis het onwaardeer bare genot dat de zamen'leving ons kan schenkenzich verschaffen en dat de uitspanningen te duur zouden uitkomen, wanneer nog de lucht even zoo friscli moest gehouden worden als zij bet is bij het binnentreden der zaal. Hoewel eene voldoende luchtverversching in alle voorkomende gevallen en naar elke behoefte het werkzaamst en doelmatigst kan daargesteld wordenwanneer men stoom als beweegmiddel bezigtis het tocli aan de andere zijde waar, dat deze wijze van lucht uit te drijveu alleen toepasselijk is op groote' gebouwenals in schouwburgen ziek- en gasthuizen fabrieken welker werktuigen door stoom ge dreven wordenen in het algemeen op plaatsenwaar staande de bijeenkomsten het aantal personen 'hoogst veranderlijk iswaar men over personeel genoeg beschikken kan om eene behoorlijke controle op de machiue, de schuiven der kanalen enz. te houden, doch er zijn nog vele gebouwenals sociëteiten concertzalenvergaderzalen voor wetenschappelijk doelkerkenwaar slechts enkele uren in de week godsdienst wordt gehouden scholen bijzondere woningen enz. alwaar om verschillende reden geen stoomwerktuig kan worden ge plaatst. Al deze gebouwen en "lokalen over te laten aan eene na tuurlijke ventilatie waaronder wij verstaan het open zetten van ra men deuren of het openen van gaten in het plafond en andere middelen die alleen dienen om tocht in vertrekken te brengen daardoor verkoudheden en rheumatismus te doen ontstaanis zeer ondoelmatig in den winter, en geheel onwerkzaam in den zomer wanneer er de meeste behoefte aan bestaat. Een middel schiet er evenwel nog over hetwelk indien het doel matig toegepast en geëvenredigd wordtaan de behoefte van ieder gebouw in het bijzonder niet alleen de verlangde uitwerking hebben zalmaar daarbij weinige zorg behoeftzindelijk is en gemakkelijk naar omstandigheden kan geregeld worden liet isbeweging in de lucht te brengen door het branden van gaz. De lucht door de ademhaling door het branden van licht- en brand stoffen enz. ontstaan heeft eene veel hoogere temperatuur dan de haar oumiddelijk omringende aangenomenen rijst daarom oogenblikkclijk naar de bovenlagen van liet vertrek liet is dus daar waar de ge schiktste plaatsen van afvoer moeten gezocht worden. De beste wijze nu om in alle saizocncn en in alle omstandigheden eene voldoende ventilatie te bewerkstelligenis het aanleggen van een luchtkoker die met de hoogste gedeelten der zaal gemeenschap heeftin welke de lucht op eene of andere wijze wordt verwarmd om daardoor eene aanhoudende luchtstroom te doen ontstaan. De verwarming van de lucht in dien luchtkoker nu kan niet beter geschie den dan door gebruik te maken van de groote hitte die een brandende gazvlam van zich afgeeft. Het is niet mogelijk, en wij willen ons ook daarvoor niet opwerpen, óm algemeene voorschriften te geven aangaande de wijze hoe dergelijke toestellen op de meest voordeeligc wijze ingerigt moeten wordenómdat daartoe de groottegesteldheid van het lokaal en de zoo zeer tfiteenloopendc behoeften van ieder af zonderlijk, strikt in acht moet wórden genomenen de geheele toestel daar naar moet worden geregeldwij willen alleen maar in het kort uit een zetten waarom de gazvlam zoo zeer geschikt is om door de ontwikkeling van eene groote hoeveelheid warmte ecnen snellen lucht stroom te doen ontstaandewijl wij overtuigd zijn dat het doelmatig aanwenclen zelfs van het opgenoemde gemakkelijke middel, het gazlicht eene meer dan gewone wetenschappelijke en practisch technische ken nis vordert. Zoo als men weet ontwikkelt eene enkele gazvlam eene zeer groote hitte ontstaande door de verbranding van de bestanddeelen der gaz. Dit bestaat namelijk uit koolstof en waterstof, en deze verbranden tot koolzuur en waterdamp, in meerdere of mindere hoeveelheid, naar ge lang van de zamenstelhng der gazsoort. Indien men dc percentsgewijze hoeveelheid (lier bestanddeelen kentis eene ligte stöchiometrische "be rekening voldoende om te berekenen de warmte die uit de vlam ont staat. Zoo wij ons echter houden aan liet middengetal van tallooze proefnemingen dienaangaande genomen dan ontwikkelt eene cub. el gaz, waarvan de lichtkracht gelijk staat aan dat van 16 waskaarsen, eene warmte, 'die 6'-2 kan water geheel kan doen verkoken, of 3630 kan water of ongeveer 10,000 cub. ellen luchtéén graad Celsius kan verhoogen. Om "deze warmte nu dienstbaar te maken 'tot het uitdrijven der luchtlate meu de gaz in een luchtschoorsteen branden waaruit een verwarming en opstijging der lucht geboren en' die lucht onmiddelijk gevolgd wordt door cle bedorven lucht in het vertrek. De snelheid van nitstrooming zal blijkbaar afhangen van de hoogte van den schoorsteen en van het verschil in temperatuur van de buitenlucht met die in denzel- ven. Nemen wij eene hitte van 100 graden in den schoorsteen aan en de buitentemperatuur op het vriespunt, dan is de snelheid van uit- strooming der lucht bij eene schoorsteenhoogte van 10 ellen, onge veer 5,85 elen hiertoe is wanneer de schoorsteen eene doorsuede van 1 vierlc. cl heeftslechts 170 cub. palm gaz noodig. Wil men zich tevreden stellen met enkel eenige openingen in het plafond te maken eene ventilatie evenwel die in den zomer van geene uitwerking zijn zal, en in den winter des te meer tocht zal veroorzaken hoe sneller de lucht afgevoerd wordt en daarom eene ondoelmatige luchtverversching daarstelt, dan kost dc ventilatie eigenlijk niets omdat men al het nut van degaz door de verlichting, heelt ge trokken. "Wij achten het voor ons oogmerk genoegzaam aangetoond dc krach tige luchtverversching die door een kub. el gaz kan worden te weeg gebragtterwijl de onkostbaarheid van dit middel cn de gemakkelijk heid en zekerheid om naar willekeurdoor het meer of min open zetten der gazkvanen dc afvoer te regelen, niet jinoeijelijk zal zijn daaruit af leiden. Het is ook door deze belangrijke eigenschap der gaz, dat zij bij zonder geschikt is om tot verwarming der vertrekken te dienenom water te kookenen alle mogelijke spijzen zelfs op zoo groote schaal als men verkiest, te bereiden toepassingen welker nut, gemak en voordeel meer en meer op hunne regte waarde zullen worden geschat naar mate het gebruik van gaz toeneemt. Niet zelden geeft dit warmtevermogen der glazvlam aanleiding tot de vrees dat de vertrekken waarin het brandt daardoor over verhit zullen worden dat zij veel meer schadelijke stoffen ontwikkelden dan iedere andere wijze van verlichting velen zeggen dit anderen zeg- a B T DER STOOMBOOT ■TAB ZIKBIEZO gedurende de maand OCTOBER. Van Zierikzee Woensdag 22, 's morg. 8 Vrijdag 24, 9 Zondag 26, 10 Van Rotterdam. Donderdag 23, 's morg. 11 Zaturdag 25, 5 Dingsdag 28, 6 a T O O W B OOT-D ISBST middelburg zierikzeb bergen op zoom (tholen) benevens van middelburg op antwerpen enz. V an Middelburg Vrijdag 24, 's morg. 8 Maandag 27 10l/.2 Van Tholen Zaturdag 25, 's morg. 6'/ Dingsdag (dienst tussghen middelburg en rotterdam.) Van Rotterdam. Van Middelburg, Woensdag 22, 'smorg. 6 Donderdag 23, 7 Vrijdag 24, 8 Zondag 26, 9% Woensdag 22, 's morg. 103/4 Donderdag 23, 11 L2 Vrijdag Zaturdag 24, 25, 11% 6 2 Va pet. 3 3% 4 5 n 5 61'Vio 74 95 102 '/2 101% 5 4 i il 6 i i 5 5 5 2'/* 3 3 1'4 W'Vio 74% S7Vs 4 1"/,R 373-8 28 7.8 3 44Vs gen het na en op het laatst houdt iedereen 'het voor waarheid. Maar de wetenschap zegtdat van alle in gebruik zijnde verlichting- stoffen het juist der gazvlam is welke de minste hoeveelheid schade lijke bestanddeelen afzondert liet minst verwarmend vermogen bezit de minste hoeveelheid zuurstof oplost. Men weet namelijk nieten die het weten, denken er niet om dat de luehtkraeht der gazvlam 1418 waskaarsen bedraagt, dat de warmte die de vlam uitstraalt, bijna in evenredigheid staat tot zijn liebtvermogenen dat dus om de vergelijking naar waarheid te maken alle lichten even veel licht moe- ten verspreiden. Het is hiermede gelegen als met de klagt over de j duurte van het vervoer langs spoorwegen. Men reist per diligence in het uur veel goedlcooper dan per spoortrein doch als men met boidou denzelfdcn weg afleggen moetzal het laatste middel wel bet voor- deeligst uitkomengezwegen nog van de tijdwinst. Zonder nu ter opheldering van deze zaak met veel cijfers voor den dag te komen halen wij enkele proefnemingen aan die het hier voren gezegde zullen bewijzen. Men heeft in eene afgeslotene ruimte licht en laten branden die allen hetzelfde licht gaven dit, liclit zal na eenigen tijd de lucht met koolzuur bezwangeren en eindelijk van zelf nitgebluscht worden. De tijd bedroeg nu voor eene olielamp 71 minuten een vetkaars 76, waskaars 79 en voor eene gazvlam 152 minuten; de gazvlam kan dus meer dau tweemaal zoo Jang blijven branden dan de olielamp en dan ieder der andere lichten. Bij eeue andere reeks van proefnemingen werd de lichtkracht van ieder der lichtsoorten gelijk die van eene waskaars gemaakten de proeven een uur voortgezetdeze leerden dat de volgende hoeveel heden water van 60 gr. tot 212 gr. F. werden verwarmd. Door de olie0,56 kan. vetkaars0,54 waskaars 0,52 gaz0,20 Dus de olievlam de heetste, en tweemaal zoo warm als de gazvlam. De volgende proeven doen zien het verschil en hoeveelheid koolzuur, welke ieder der lichten aau de lucht mededeelten te gelijk de daar mede bijna gelijkstaande hoeveelheid verbruikte zuurstof of levenslucht. Het licht was bij ieder gelijk 20 waskaarsen en duurde de branding 10 uren voort, in dien tijd werden er ontwikkeld door: De vetkaars 290 cub. palm. koolzuur. waskaars 232 olie 180 gaz96 De gaz deelt derhalve bij eene gelijke lichtsterkte slechts >/3 ge deelte onzuivere stolTen mede die de vetkaars verspreidt'. X. Midd. Cour. Den 16 dezer was bij Douvres zeilende het barkschip de Schelde kapt. II. W. van Reede, van Rotterdam naar Bucnos-;Vyres. Den 16 dezer is van Swansea vertrokken het bark schip Haamstede kapt. H. H. de Boer naar de Kaap- Yerdische eilanden. Brouwershaven, 16 October. Binnengekomen: Stad Dordrecht kapt. J. II. Stuitvan Londen naar Dordrecht17 dito, 2 Antony's kapt. J. F Klomp, van Batavia naar Rotterdam gesleept per stoomboot Brouwershaven, 18 dito, Soplüa Koninyin der Nederlanden, kapt. L. Klein van Rotterdam naar Batavia, gesleept per stoomboot binnendoor van Hellevoetsluis, Amboina, kapt. J. G. Tromp van Akjab naar Rotterdam ge sleept uit zee per stoomboot 19 dito, Radical, kapt. Jos. Amos van Stockton 20 dito Euprosine Goeletie, kapt. W. Delalandevan ViviedOrbit, kapt. H, Shapard van New-Castlcalle drie naar Dordrecht 18 dito. Uitgezeild Stad Dordrechtkapt. J. H. Stuit, van Dordrecht naar Londen 19 dito Soplüa Koninyin der Nederlanden kapt. L. Klein, van Rotterdam naar Batavia. De diligence zal van Zierikzee 1 '/a uur na de afvaart der atoom- boot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. piasjteeïs xbeht epfbotsm tb afflstemb hbs dei/ 20 October 1856 Nederland Werkelijke schuld dito dito Amortis. syndic. Werkelijke schuld Rusland. bij Hope 179S, 1S16 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 5. leen. dito betaalb. Amsterdam bij Hope bij Stieglitz. dito Cert, van ass. Poolsche schalkistb. Oostenrijk. Metallieken Nationale rente Amsterdam Metalinken Spanje. Buitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch Cert, van coupons Pwtugal. Buitenlandsch ROTTERDAM 20 October. TARWE. N. Zeeuws. Vlaams, en Overm. 25 c. lager met trage koopers goede en puike 13,25 a 14,50 mindere f 11, a 13. ROGGE. Zeeuws. Vlaams en Overm. 20 c. lager; ƒ8, a f9.20. GERST Zeeuws. Vlaams, en Overm winter 20 c. lager /76,40 a f 6,70 dito zomer f6, a 6,80 HAVER. Zeeuws, en Inl. korte 20 c. hooger f4t a f 5dito lange ƒ3, a 4,40. ERWTEN Z. groene 50 c. lager ;'f 8, i\ f 9. PAARDEBOONEN 20 c. hooger ƒ5,75 a 8. VLAS. Gedurende de vorige week was er op het land veel vraag voo' fijn werd tot 60 c. besteed. Ook de aanvoer ter markt van héden welke grooter was dan die der vorige week vond goede vraaf. MEEKRAP. Iets minder geveild dan vorige week tot onveranderde prijzen was de handel gering, daar het meeste boven de markt wordi gehoude n. 230ste STAATS-LOTSRIJ. Vijfde klasse 15de Lijst No 12699 f2500 ;p«. 7378 f 1000 no 11. 25-41. 2S39 en 6169 ieder f 400 no 9160 130,51 en 177G3 ieder f200 no. 942.1564 2365. 3089 3168,3509, 4826, 5t»70, 633-4, 715ö' 1172S en 1Ü741 ieder f 100. 16de Lijnt. No. 7711'1(10,0UÜ1 i.o. 0780# 1800 en pi-omie 30 000- no. 3261. 13009 en 13993 ieder 1' 1000 no. 2128 29SI 4539 14751, 18976 en 19143 ieder f400; no. 134, 1835, 14069, 10271 en 16224 ieder f200; no. 933 ,4370, 4635, 5437, 6239, 8091, 9419 12572 en 16204 ieder f 100. 17de Lijst. No. 4007 premie f 3000 no. 8262 f200; no. 2586 7036 en 18967 ieder f 100. Heden overleed mijne dierbare Kcbtgenoot, LENA BERMAN, in den ouderdom van ruim 69 jaren, diep betreurd door mij en mijne Kinderen. DitEiscaoR den 20 Oclober 1856. Al. GOEMANS. Algemeene kennisgeving. eene Lading JlAMElUOWT HAARD. en EAGCHEIjKOLiEX (3ste kwaliteit) voor rekening van M. F. C. DE KATER. TOT NUT EN GENOEGENTE ZIERIKZEE. De Leden van genoemde Sociëteit worden bij deze uitgenoodigd tot bet bif wonen der Ie houden Algemeene Vergadering, op Donderdag den 23 October a. s.des voormiddags ten 11 ure, in het Nieuwe Logement van Zeeland, ten Huize van Mejufvrouw de Weduwe J. Swarts ten einde het programma voor de algemeene Tentoon stelling van Rundvee te dezer Stede op Donderdag den 6 November aanstaandevast te stellen de Commissie van Keuring te benoemen en bet lokaal te bepalen waar do volgende Vergadering zal worden gehouden. Zierikzee, 20 October 1856. Namens de Directie van voorn. Sociëteit, De Secretaris, J. LANGOU.llOLS de DOES. DER TE ZIERIKZEE, op 'Jlaturdag den 35 October BS5G. Aanvang des avonds ten 6 ure. LAATSTE ALGEMEENE REPETITIE Vrijdag 24 October 1856ten 6 ure. PROGRAAIMA. 1.» FEESTOUVERTUHE van C. Eisner. 2.° DE SCHEPPING, Oratorium in 3 afdeelingen van Hayd'n. Directeur de Heer C. EISNER Stads Muziek- Directeur te Zierilczee. Het koor bestaat uit ruim 70 Zangers en Zangeressen; het orchest uit een 30lal instrnmentaal-krachten uit RotterdamUtrecht'sIlage Middelburg GoesZie rikzee enz. De uitvoering is toegankelijk legen betaling van f 1,49'/,en de laatste algemeene Repelilie voor In- teekenaren en vreemdelingen legen betaling van 50 cents per persoon. IOaalsen kunnen besproken worden op den dag der uitvoering, tegen 10 cents per plaats, ('s Morgens van 102 ure.) Commissarissen van orde zullen daartoe vaceren. De Leden der Maatschappij lol bevordering der Toonkunst hebben met ééne Dame op vertoon van iiun diploma vrijen toegang tot de taaiste algemeene repetitie. De toegang op den avond der repetitie (24 Ocloberis ten half zes ure en die op Zaturdug (25 October) ten vijf ure opengesteld voor hel publiek aan de hoofddeur der Con certzaal in de Paardenstraat. In het belang der goede orde gelieve men zich naar aanwijzing van bh. Commissarissen te gedragen. De Tekstboekjes met inliggende lijst van alle mede werkenden zijn te verkrijgen bij den Boekhandelaar Quanjer, te Zierikzee. Zierikzee, 21 Oclober 1856. Ontvangen bij P. D. J. QÖANJEU eene partij in WHISTOMBER en PIKETtot zeer billijke prijzen. ter stads-drdkk.er1j van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 2