Woenscmg H for. 1850. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. BUITENLAN D. O Z1ERMZEESGHE COURANT. ARONNEMENTS-PRIJS. Per drie. maanden 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de mu- zijkalc opvoering welke zaturdag c. k. binnen onze stad zal plaats hebben zal zij voor velen een ge noegen zijn voor verscheidene anderen zal zij voor- declig mogen genoemd worden het kan toch niet anders of de aanwezigheid van zoo vele vreemde- A, lingen moet gunstig werken op het vertier. Wij v vertrouwen dat zulks zal begrepen worden en dat 'op vrijdag, den dag van aankomst der gasten en zaturdag die der uitvoering vele ingezetenen ais bewijs van adhacsie het voorbeeld van enkelen zullen volgen en door het doen waaijen der vaderlandsche driekleur onze stad feestelijk tooijen zullen. 'C.1I Burg. gem midi com Zierikzee21 October. Naar men verneemt zullen erbinnen weinige dagen wederom eenige huisgezinnen, behoorende lot den arbeidersstanduit het eiland Dui- velandvan daar over Antwerpen naar Noord-Amerika vertrekken. Middelburg 20 October. Het provinciaal geregls- hof in Zeeland alhier heeft bij arrest van heden uitspraak gedaan in de zaak van J. Slierendregt commissionair te Zierikzee. Zoowel de veroordeelde als de officier van justitie bij de arrondissements-reglbauk te Zierikzee zijn in ap pel gekomen van een vonnis dier reglbank waarbij de beklaagde was veroordeeld tot eenzame opsluiting voor den tijd van zes maanden en in eene geldboete van 100ter zake van opligting. Het hof heeft de beide beroepen te niet doende als wetlig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beklaagde den thans onder curatele gesteldcn persoon van Frans van de Slolpe Cz. te Zierikzee door het voorspiegelen van eigendomsverkrijging, een onbe zorgd levenbedwelming door sterken drank enz. be- dricgelijk heeft beroofd van hem aankomende gelden enz. dat daartegen niets afdoet de lot verdediging aangevoerde bewering als of de beklaagde van dien persoon eene belangrijke tegenvordering zou hebben, en dien ten gevolge den beklaagde overeenkomstig art. 405 van hetwelb.v strafregt, in verband metart 8 der wet van 29 Junij 1854 (Stbl. no. 102) veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den lijd van een jaar eene geldboete van f100 met ontzegging voor den tijd van 5 jaren van de regten omschreven bij art. 8 van laatstgenoemde wet en al de kosten van dit geding. Ten vervolge op hel door ons reeds medege deelde laten wij hier nog eene opgave volgen van de ter provinciale griffie van 1 16 dezer ontvangen giften tol leniging van den nood der overgebleven slagtoffers bij de rampen die het eiland Groot Sangir in Nederlands Indic hebben getroffen als in de gemeente Ylissingen ->7,50 Arnemuiden f 4 Dom burg 6,48, brouwershaven 6,50 Oosterland f 23,51 Ouwerkerk 7,70, Scherpenisse 5,55 itorsele ƒ4,85 Krabbendijke 6,50 Waarde 26, Wolphaartsdijk 11,40, Colijnsplaat 14,90 Cats f 6,35, Korlgene 10,10, Wissenkerke 14,93, Aardenburg ƒ27,73 Biervliet 22,38, Hoofdplaat 2,42, Sl.-Kruis ƒ2,50. Bij de jl. dingsdag plaats gehad hebbende her stemming voor een lid der prov. staten tusscbec de boeren C. Picrssens te Hulst en E. Apers te St. Jan- steen is de heer C. Picrssens te Huist, verkozen. Door de Nederlandschc Handel-Maalschappij zijn bevracht de navolgende drie schepen als Voor Amsterdam Amerika, kapt. P. L. Zeeman. Voor Rotterdam H'liampoa, kapt. B. Bakker IJssel kapt. A. Visser. Z. K. H. prins Frederik benevens 110. gevolg zijn gisteren in den laten avond na eene afwezigheid van twee maanden van Petersburg in de residentie aangekomen. ,f)e bedienden behoorende tot het ge volg van Z. K. H. zijn door den keizer met aanzien lijke geschenken begiftigd- Z. H. de prins van Oranje is eergisteren door den itector-Magnificus der Leidscbe hoogcschool als Civis Academicus ingeschreven waarvan het be wijs Z. K. H. overhandigd is. De Leidsclie Courant laat op de mededeeling hiervan dit volgen Merkwaardige dag voor de boogeschool die de sedert hare stichting menigwerf herhaalde eere geniet van een vorst uit bet geliefde huis van Oranje onder hare leerlingen te tellen. Moge ook bij der hooge- school tol eere zijn gelijk dit van zijne wel volbragte studiën te wacht en is. Daartoe ruste op bom de zegen des (toeren wiens vrceze het beginsel van alle wijs- beid is." Zekere handelsbediende Joseph Cuno, Bcijersch onderdaan, is op 30 Augustus jl. plotseling vertrok ken uit, het hotel du I.ouvre, Parijs alwaar hij lo geerde in handen van den juwelier Dobbe edelge steenten van eene aanzienlijke waarde achterlatende welke bij voor een geringen prijs te koop had aange boden en omtrent welker regtmatig bezit hij geene aannemelijke opgaven kon doen. De bedoelde edel gesteenten beslaan in een gouden geëmailleerd bra celet waarop een vrouwenportret met brillonten omringd en twee bloemen van brillanten robijnen en smaragden geschikt voor een diadeem. Van wege de Fransche regering is biervan mededeeling gedaan inet verzoek om een onderzoek in te stellen of ook deze edelgesteenten die niet van Fransch fabrikaat schijnen te zijn bier te lande zijn bewerkt. De amb tenaren van policie worden verzocht dit te onderzoe ken en de eventuele inlichtingen mede te doelen aan den minister van justitie. Men schrijft uit Hardenbcrg van 17 dezer De worm die bieren in het benedengraafschap Benllieim sedert cenigcn tijd aan het anders reeds zoo schoon staande koren en het oliezaad knaagt, rigt enorme schadcjaan. Verscheidene landbouwers hebben hunne bezaaide velden weder omgezaaid doch te vergeefs de vernielende worm is niet te verjagen. Dit insect is zeer vreemdsoortig en hier geheet en al onbekend bel is ca. 4 duim lang heeft eene kleur overeenkom stig de aardsoort waarin bel wordt gevonden en is van binnen met zand opgevuld. Hel knaagt alleen aan de zaadkorrel ten gevolge waarvan de plant spoedig sterft. Te Dalfsen wordt door velen opgemerkt dat de lijsters dezen herfst zoo vroegen in zoo groote menigte doortrekken, onder welke men reeds van de laatste soorten aantreft. Hieruit wil men een vroeglijdigcn winter voorspellen. Men schrijft uit Maastricht van 13 dezer: Zaturdag jl. werd onder het gehucht Bommcrich gemeente Willem 3 uren van hier, ter diepte van iSüvoct, eene loodmijn ontdekt en zulks in eene kwartsaebtige laag welke eene dikte van 2'/, voet beeftmen vermoedt dat deze laag een vervolg is van die welke te Bleiberg bestaat. Deze belangrijke ont dekking heeft men aan de nasporingen der Nederl. bergwerkvereeniging te danken welke roods onder Fpen en Simpelveld, boringen ter opsporing van aders van steenkolen heeft ondernomen en van voornemen isdeze nasporingen weldra onder de gemeenten Fijsden en Mesch voor te zetten. dcltschlazsn Keulen, 17 October. Een der rijkste kooplieden te Posen de beer M. Kraynis door de reglbank al daar tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld om dat hij een slagersjongen had omgekocht tot het afleg gen van valsche getuigenis in eene zaak die ter naau- wernood de waarde van tien daalders betrof. Te Lublin heeft een verschrikkelijk voorval plaats gegrepen. De Israëlitsche gemeente was op den Nieuwejaardag (8 October) zeer talrijk ter synagoge ecu oud gebouw opgekomen. Gedurende de gods dienstoefening viel een licht van de wand. Ecu der met de verlichting belaste Christen bedienden riep pali sie (bet brandt) men verstond, dat hij zeide wali sie (hel valt in). Allen drongen naar de deur en trap daar de vergadering uit verscheiden duizenden be stond, kan men beselfen wat er plaats greep, it cl gelukkigst waren zij die van de eerste verdieping uit liet venster waren gesprongen. In het gedrang zijn niet minder dan 50 personen doodgedruktterwijl eene groote menigte gevaarlijke kwetsingen bekwamen. De autoriteiten snelden naar de plaats des ongevalsen zorgden voor het verlcenen van hulp militaire wach ten zorgden voor de orde. In een krijgskundig blad van Turijn geeft F. Ltiigo Mezzakapo eenige strategische beschouwingen over de sterkte van Napels die in de tegenwoordige omstandigheden niet onbelangrijk zijn. Daaruit blijkt, dal de stad Napels bezwaarlijk te verdedigen is zonder buitengewone maatregelen. Eene vloot voor Napels is voldoende om haar te vernielen of de regering tot toegeven te noodzaken. Zoo als de Napclsche vloot in den laatslen tijd vergroot isbiedt de havendoor bare geringe uitgebreidheid weinig beschutting aan en PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a. ƒ1, behalve het Zegelregt, buitendien zijn de inrigtingen voor marine bij Napels en Castellamare aan het vijandelijke vuur blootgesteld. De kustverdediging is gering de stad en ook de sche pen in brand te schieten is zeer gemakkelijk. De omstandigheid dat al het krijgs- en marine materi eel in en om Napels opgehoopt is moet voor de ver dediging des lands zeer nadcelig' zijn omdat de val van die eene plaats eiken verderen tegenstand onmoge lijk maakt. Ook wat de andere punten betreft komt de genoemde schrijver tol het resultaatdat verdedi ging geene kansen op welgelukken aanbiedt. r e i v k a u x, Parijs, 16 October. Bcrigtcn uit Konslantinopel van den 9 dezer zeggen dat Sefer-pacha de Bussen in Circassie verslagen on bun 80J krijgsgevangenen en 2! kanonnen ontnomen heeft. Do zamenstelling van een kabinetwaarin Rescldd-pacha. als groot-vizier op getreden zou zijn is mislukt. Een Sardiniscb instrumentmaker dehr. Porro die zijn magazijn op de boulevard d'Enfer niet verre van de sterrewaebt heeft opgeslagen heeft eene reus achtige teleskoop vervaardigd welke naar men zegt 15 a 1800 maal vergroot, eene vergrooting, welke noch die van Herschel noch die van lord Rosse bereikt. Dit instrument moet ook door naauwkeurigbeid dér me tingen alle anderen overtreffen terwijl de prijs buiten gewoon laag is daar zulk een teleskoop slechts 160,000 fr. kost. Men meldt uit Triest datnaar het verbaal van een ooggetuige de slad Sebastopol nog een toonbeeld oplevert van eene onbeschrijfelijke verwoesting dat slechts zeer weinige gebouwen bewoonbaar zijn en er geene bevolking aanwezig is dat in de noordelijke forten uog bezetting ligtdoch grootendeels bestaande uit manschap van de vernielde zeemagl. De stralen zijn bedekt met bommen en granaten of de stukken daarvan, en met kogels en de weinige troepen die er zich bevinden, beijveren zich om de bommen op te zoeken en op te zamelen die niet gesprongen zijn. In Balaklava alleen is hier en daar nog een glasven ster te bespeuren. g b o o x-b e i x t a s bi z Lovden, 17 October. Te Worcester heeft de ont dekking eener poging tot vergiftiging van vier getuigen in eene reglszaak groote ontsteltenis verwekt. De zaak heeft zich onder de volgende omstandigheden toe gedragen De sergeant Mariou en de soldaat Rarrn beide van het 32ste regement, en een koetsier, II. Tripper genaamd zijn, benevens anderen, aange klaagd van een oud gepensioneerde, in bet dorp Ilempsey woonachtig, 14 p. st. ontstolen te Lebben, en moesten daarvoor eerlang voor de assises te Wor cester teregt staan. De vier getuigen kwamen dings dag aan en ontvingen in eene herberg het bezoek van Tripper die voorloopig onder borgtogt ontslagen was. Heimelijk liet deze bij een droogist 45 greinen opium koopen om daarmede naar hij voorgaf, een paard te vergiftigen. Zoodra bij in bet bezit van dit be dwelmend middel was schijnt hij bet in eene kruik met ale uitgestort te hebben die de getuigen besteld had den. Drie hunner dronken zonder den minsten arg waan maar zoodra de vierde hol glas aan den mond gezet bad trof hem de bittere smaak en riep hij uit dat er zeker iets in de ale geworpen moest zijn. Nu kregen ook de overigen achterdocht, bet koopen van den opium kwam aan den dag en de aanklagt volgde, lntusschen liggen de drie getuigen ernstig ziek. Het springtij vergezeld met vrij sterken wind heeft op de rivier eenige schepen van hunne ankers ge rukt en andere schade veroorzaakt, ook verloor een zeeman hierbij bel leven. Langs de kust is mede door overslrooming als anderzins eenig verlies ver oorzaakt. Te Northam werd een op stapel staand schip van de helling gerukt, l'ortsmoutb werd ge deeltelijk onder water gezet, enz, In eene fabriek te Middlebro heeft den 17 dezer het springen van een stoomketel don dood van vii arbeiders veroorzaakt. JONGSTE TIJDINGEN. I'arijs, 20 October. De Moniteur meldt, dat Frank" rijk en Engeland hunne diplomatieke betrekkingen met Napels hebben afgebroken dat zij hunne vloten hebben afgezonden om de in het koningrijk Napeb gevestigde Fransche en Engelschc onderdanen te be schermen doch dat die vloten ter vermijding va alle misverstand nog niet naar de golf van Napels zi gestevend.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1