Zaturdag 11 October Woensdag en Zaturdag PRIJS DER ADVERT UNTIE a* Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -G regels a f behalve hei Zegelregt. VERSCHIJNT. A B ONNJEM.E NTS-PR IJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'stuorgens, het openhaar aan den minsten inschrijver aan te be steden de levering van 22 vntcn beste A'/i' TSH%'V-1HjMK ten dienste der Straatverlichting op de voorwaarden ter Secretarie te vernemen. Zierikzee den 8 October 1856. li. C. CAU Voorzitter. c. de JONGE Secretaris. Jereiniohrug is het gisteren gelukt ook de locomotief no. 4 uit het water te krijgen en op een boomvaartuig te brengen. Bil gevaarlijke werk is zonder cenig on geluk volbragt in het hijzijn van cene onafzienbare massa van nieuwsgierigen. De belangstelling in dezen zoo zeldzamen arbeid was zoo groot dat zelfs vele rijtuigen op de afbellende zijde van den overkant dei- vaart zich hadden geplaatst en dat over het algemeen nietdan met moeite voor laatkomenden eene plaats te bekomen was om iets te zien. Nadat men bijna den ganscben dag met alle preparatieven en voorzorgen zicli had bezig gebonden werd het kolossale ligchaam eindelijk ten half 6 ure uit zijne rustige dompeling van 8 dagen naar boven gehaald, De officier van justitie van Haarlem hoeft in het policic-hlad berigt, dat in den laalstcn tijd aldaar ver schillende valschc guldens zijn in omloop gebragldie, na aan 's rijks munt te Utrecht onderzocht te zijn bleken tc zijn gegoten in een stempel naar oenen echten gulden vervaardigd dragende het jaartal (848 en bestaande uil lood koper, tin en spiesglas, kenbaar aan den doffen klanken blaauwe kleur. Wederom is er een schip aangelegd (de Johanna Louisa) om den steven naar de Kaap de Goede Hoop te wenden gereed om passagiers daarheen over te voeren. Evenzeer als uit verschillende gedeelten van Nederland, mcnschen tot onderscheidene standen be boerende in de laalste jaren van de voorkomende scheepsgelegenheden hebben gebruik gemaakt om zich in Zuid-Afrika onder stamgenooten te vestigen, evenzeer is het te veronderstellen dat ook van deze ge legenheid zal worden gebruik gemaakt. LI. zaturdag namiddag is te Bladel een kind van mevrouw de wed. J. door den slag van eene molen wiek, welke het kind al spelende wilde grijpen, gedood. Uit Petersburg wordt geschreven dat de Grego- riaanschekalender eerstdaags in Rusland zal ingevoerd worden De heer Ramelgrondeigenaar en burgemeester der gemeente St.-Jansgeest (kanton van Jodoigne in de Belgische prov. Brabant), had in de vorige week op de jagt zijnde hij het schieten op oenen haas in de nabijheid eener hoeve, het ongeluk eenen grijsaard doodelijk te treffen die achter eene haag voor den jager onzigtbaar was. Door ontsteltenis als tot wan hoop vervoerd verbrijzelde hij in woede zijn wapen enna van zijne weenende gade afscheid genomen to hebben stelde hij zich aanstonds ter beschikking van den procureur des konings. Men meldt uit Batavia van 10 Augustus. Den 10 Julij II. had alhier ter reede een vrecsclüjlc ongeluk plaats. Aan boord van liet .Nederlandseh koopvaardijschip Resident van Sonkapt. Kramers werden naar Japan bestemde goederen overgenomen, waarbij zich ook twee 80ponders bevonden. Gedurende het overeisclien van ecu dier stukken braken de takels en blokken, en de SOpondevs, een gewigt hebbende van 20,000 pond viel in het water. De 2de stuurman J. Withuys verloor hierbij het leven in de takels verward rakende werden hem dc beide beenen letterlijk afgesneden en was hij dadelijk een lijk. Ten einde de geschillen en vijandelijkheden tnsschen de bevol kingen van Timori en Timboekoe te doen ophouden is de gouver neur der Mol ukkenmet 150 man troepenonder den majoor Ilappéen de stoomschepen Vesuvius cn Gelebesbenevens 600 man hulptroepen, derwaarts gevareu. Zoo gemeld wordt is de expeditie nog al vertraagd grootendecls door het verongelukken van een schip met leeftogt geladen. Nadat daarin was voorzien is dc krijgsmagt den 18 Junij voor Tampira aangekomeneti heeft men de Timor'iers, die weigerden zich te onderwerpen op eene onbeklimbare rots verschanst gevonden. Daar een registreekscbe aanval ongeraden was, is de verschan sing den 22 Junij met werpgeschut bestookt en daarop is de vijand spoedig in onderwerping gekomen. Vermits dc vijandelijke negorijen verlaten werden bevonden, en er na deze tuchtiging waarbij de troepen den meesten ijver en moed hadden aan den dag gelegd weinig vrees be stond voor nieuwe invallen van de Timoriers zijn de troepen den 29 Junij naar het Vesuvius-eiland teruggekeerd, onder de bij deze gelegenheid gebezigde troepen worden genoemd 271 Alfoeren. Men schrijft uit Ben koel en van 10 Augustus. In dc districten Napal Malientang (Oeloe Tallo) werden door zekeren Rebasicn die aan tusschenpoozende vlagen van waanzinnigheid lijdende was 12 personen vermoord en 7 min of meer ernstig gewond. Op liet ont vangen van dit berigtden 11 Junijnam de policie dadelijk de noodige maatregelen om dezen persoon in handen te krijgen cn ge lukte het haar den dader na eene hevige worsteling af te maken waarbij een policiedienaar drie niet gevaarlijke wonden ontving. In den nacht van den 24 op 25 Junij werd, door eenen brand ont staan door onvoorzigtiglieidde geheel c doessocn Pagardien (regent schap Soengij Itam in dc asch gelegd 78 huizen, 45 schuren waarin 80 koijang padie eu 100 klapperboomen zijn door den brand vernield. De schade wordt begroot op ƒ20,000. BEKENDMAKING. Inspectie Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien ccn besluit van den Commissaris desKonings in doze provincie van den 6 Sept. jl. A no. 3754/1 3de afd. Provinciaalblad no. 76 cn de Circulaire van 17 Sept. jl. A no. 39071 3afd. Provinciaalblad no81) Hoepen op al dein deze gemeente zich bevindende Verlofgangers der Nationale Militie, behoorende 1. tot de ligting van 1852 cn 1853 met uitzonde ring van de zoodanigen die krachtens het Koninklijk besluit van den 11 Junij jl. no. 62 zijn opgeroepen om aan de wapenoefeningen in de loopènde maand September deel te nemen en 2. tot de ligting van 1854 met uitzondering alleen der zoodanigen die in 1855 zijnde opgeroepen lot aan vulling van bet blijvend gedeelte hebben gestrekt en alzoo langer dan één jaar in werkelijke dienst zijn ge weest, zoodat de milliciens van die ligting, die één jaar onder de wapenen zijn geweest en zich sedert 1 April jongstleden met verlof bevinden insgelijks aan do in spectie zullen moeten deelnemen. om op maandag den 13 October 1856, des morgens ten 9 ure, zich te bevinden vóór bet Stadhuis te Zie rikzee ten ernde te worden geïnspecteerd. De Verlofgangers worden herinnerd aan de volgende bij de wetten van den 8 Januarij 1817 en 27 April 1829 vastgestelde bepalingen a. Dat zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor dc Verlofgangers te verschijnen en wanneer zij dit nalaten, zonder voor hun achterblijven ten genoege van den Militie-Commissaris voldoende redenen te kunnen aanvoeren zullen gelast wordennader voor hein voorzien van hunne kieeding- en equipement- stukken te verschijnen en vervolgens overeenkomstig bet bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 Januarij 1817 zullen worden gestraft. b. Dat zij op de gemelde inspeclie zullen belmoren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van dc verdere kieeding- cn equipementstukken die bij het vertrek van het corps aan hen zijn gelaten van het zakboekje, benevens van het attest lilt. IIIIhun door het bestuur hunner gemeente uitgereikt. Dat zij die daarin nalatig zijn tot eene nadere in spectie zullen moeten opkomen en dat dc zoodanigen die hunne kleedïngslukken hebben verwaarloosdbij hunkorps zullen worden opgeroepen. e. Dat zij gedurende de gemelde inspeclie zich or delijk behooren te gedragen cn onderworpen zijn aan de militaire tucht cn dat op hunne gedragingen na den afloop der inspectie, doordepolicie zal worden gelet. d. Dat zijhoezeer met hun korps hebbende afgere kend hunne kleeding- en equipementstukken steeds in waarde zullen moeten houden en zich daarvan, zoo lang zij niet zijn gepasporteerdom geenerlei reden mogen ontdoen. e. Dat zij wanneer zij hun verblijf buiten de pro vincie willen vestigen hunne verlofpas aan het bestuur hunner gemeente moeten terug vragen en dat zij zich binnen vier welien moeten aanmelden bij het bestuur der gemeente in welke zij voornemens zijn te verblij ven, op straf van als deserteur te worden behandeld. f. Dat zij wanneer zij zich langer dan tweemaal vier cn twintig uren uit hunne gemeente willen verwijderen daarvan in persoon moeten kennis geven aan het ge meentebestuur met opgave der gemeente werwaarts zij zich begeven op straf van een arrest van 2 lot G dagen door het gemeentebestuur op te leggen. g. Dat zij zich op gelijke straf, ingeval zij langer dan tweemaal vier en twintig uren buiten hunne gemeente ver blijven bij het bestuur der gemeente alwaar zij zich bevinden moeten aanmelden. En opdat geen Verlofganger hiervan onwetendheid zou kunnen voorwenden zal deze behalve de schrif telijke oproepingdie een ieder aan zijn woonhuis ontvangen zal, worden afgekondigd cn in de courant geplaatst. Zierikzee den 24 September 1856. B.C. CAUVoorzitter. C. de JONGE, Secretaris. 6. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris BEKENDMAKING. Burgemeester eu Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van belanghebbenden dat het eerste aamullingskohier der belasting op de honden in deze gemeenteover het loopende dienstjaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van maandag den 13 dezer, gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Gemeente-Secretarie waarvan deze openbare kennisgeving geschiedt, krach tens art. 264 der Gemeente-Wet. Zierikzeeden 8 October 1856. B. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. B INNENL AND. Wij meenen velen onzer lezers geene ondienst Ie doen door hen opmerkzaam te maken op de Maans verduistering, die alleen van de vier eclipsen als twee Zons- en twee Maansverduisteringen welke in dit jaar op den aardbol kunnen gezien worden hij ons zigtbaar is. Maandag-avond, den 13den dezer, zal zij plaats hebben en over haren geheelen duur gezien kunnen worden in Europa en Afrika het begin ook ia eenige doelen van Azië en Nicuw-Holland het einde in ecnigeoorden van Amerika. Het begin zal zigt baar wezen des avondsom9 uur i'i min. hef. midden om I uur 17 min. en het einde in den nacht van maandag op dingsdag ten 12 uur en 51 min. De grootte is zeer nabij 12 duim over de zuidzijde; in haar midden is zij derhalve zoo goed als totaal. Men schrijft uit Goes van 5 dezer Door het snuffelen van den hond van den veldwachter te ilocde- kenskerke ontdekte hij gisteren morgen een kinder lijkje in het secreet verstopt. Zekere dienstbode op wie al dadelijk bet vermoeden rusttelieeft hare eu veldaad reeds hekend en is gisteren avond naar het huis van arrest overgebragt. Of hot kind geleefd hoeftis nog niet uitgemaakt. Men meldt uit Ylissingen van 4 dezer: Heden viel hier eene zielroerende gebeurtenis voor. De vrouw van den herbergier Monjé gingmel haar zoontje een aanvallig knaapje van bijna zes jaren over de Bierkade. Hetknaapje verwijdert zich van zijne moe der en valt in hol water. De moeder haar kind in doodsgevaar ziendestort zich in hare wanhoop in den stroom maar blijft aan de kettingen van eene op die hoogte liggende oude loodsboot hangen. Op haar vrecselijk angstgeschrei schoten velen met booten toe om hulp aan tc brengen. De zoon van den consul van Zweden cn Noorwegende jonge heer P. Smitniets dan de inspraak van zijn menschlievend hart raadple gende springt in het water duikt driemaal naar he lleden maar de edele jongeling zag zijne zelfopoffe rende liefde helaas! met geengelukkig gevolg bekroond. Na langdurig zoeken werd eindelijk het lieve kind met een dreg dood opgehaald. Rij het binnenvaren van een schip in de sluis tc Vreeswijk sloeg de vrouw met een kind van het roer over boord beide zijn verdronken zonder dat de man en vader die nu geheel alleen aan boord was ecnige hulp kou toebrengen. Men schrijd uit Utracht van 5 dezer: Aan dc BUITENLAK D. SUITSCHDABD Keulen 7 October. To Moskou heerscht de lijphus ecnige hooggeplaatste personen waren erdoor aangetast en verkeerden in hopeioozen toestand. De meeste vreemdelingendie naar Moskou waren gelokt door de krooningsfceslen vertrekken weder nu deze zijn afgeloopen. In de Oest. Zt. wordt uit Konslantinopcl gc- AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op maandag den 13 dezer maand des mid dags twaalf ureop het Raadhuis der gemeente in

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1