MMS, UK WTKII KM ZIMJDM miiiGËLIJKIi STAM) TE «IK» 1 ADVBKimiBP 15WK 1\ LEENING. LEESBIBLIOTHEEK. eii gevaren van het moederkoorn ontwijken door middel van behoor lijke reiniging der met deze ziekte besmette granen. Het is niet moeijelijk en veelal ook niet zeer kostbaar het graan met de hand uit te zoeken door het op eeno tafel uit te spreiden gelijk zulks ge schiedt met het voor de zaaijing bestemde graan en het op deze wijze te bevrijden van al het daarin aanwezige moederkoorn. Men verkrijgt ook eene naauwkeurige zuivering door middel van eenc zeef, die het goede graan doorlaat en nagenoeg al het moederkoorn terughoudt, en zulks doordien dit laatste grooter van omvang is hetgeen met goede korrels mogt medegegaan zijn wordt gemakkelijk afgescheiden door de wan; aangezien het moederkoorn veel ligter is, wordt het door de wind medegenomen terwijl het gezonde graan blijft. Door het gemis eener zeef kan men door middel van eenvoudige wanning het moederkoorn naar de oppervlakte van het graan doen komen eu' het bij wijze van schniming wegnemen. In allen gevalle, voor 'dat het graan wordt gemalen doet eene krachtige zuivering van hetzelve door middel van den ventilerenden wanmolen het moederkoorn met dcszclf's overblijfselen vodwijnen doordien het ligter is. Deze ver schillende middelen van zuivering zijn weinig kostbaarzij kunnen dikwijls zells eene zekere winst opleveren want het moederkoorn wordt ten dienste der geneeskunst verkocht tot den prijs van I fr. 50 c. a 5 fr. per kilogramme naar inate het saizocn meer of min der gunstig voor deszelfs productie is geweest in alle gevalle gelijk men ziet tot een veel koogeren prijs dan dien der tarwe eu rogge. G- K. O O T-B BITTAKrarïBN. LoivniïN30 September. De Morning post noemt de bewuste circulaire van vorst Gorlschakoff een vermetel staatsstuk en de Russische staatkunde doodelijk voor de vrijheid. De vrede, zegt genoemd blad zal gecne waarheid worden zoo lang de worstelstrijd tusscben de vrijheid en bet despotismus niet geheel beeft opge houden. Bolgrand het Slangeaeiland Griekenland en Napels zijn inoeijelijkheden welke de Fngelscb- Fransc'ne alliantie zal weten te boven komen. Een artikel in den Times ademt denzelfden geest. Door tusscbenkomst des graven van Harrington zonden de voorstanders der afschaffing van de sterke dranken dezer dagen eene uilnoodiging aan mevrouw Bceclier-Stowe de schrijfster van ile Negerhut tot bij woning van eenc open bare vergadering in Derby, waarbij de graaf het verzoek voegde dat zij en baar echtgenoot ecnige dagen bij hem op bet kasteel van Elvington zouden komen doorbrengen. De beroemde vrouw wees deze uilnoodiging beleefdelijk af, naardien haar echtgenoot verpligt was, totbervattingvan zijne ambts bezigheden, Engeland Ie verlaten, en zij ongaarne builen zijne tegenwoordigheid het adres ontvangen zou maar in den brief, bij deze gelegenheid aan den graaf gerigt laat zij zich met veel warmte ten voordeele der afschaffingszaak uit. Hare bezoeken in Engeland en Schotland, zegt zij onder anderen, hebben baar tolde overtuiging gebragt dat nagenoeg al de daar nog be staande armoede en ellende uit den handel in sterke dranken voortvioeijen en dat er bijna geene andere, oorzaken van armoede en gebrek meer bestaanwelke door de afschaffing dier dranken niet zouden verdwijnen. Sedert de landverhuizing naar de koloniën, dusschrijfl zij de evenredigheid in uwe bevolking hersteld beeft schijnt bet mij toe dat er geld en arbeid genoeg zouden zijn om de geheele arbeidende bevolking te onderhouden bijaldien de ontzettende last door bet gebruik van sterke dranken veroorzaakt niet op baar drukte. Het gezigt van uwe groote sleden, die eiken avond de vlam mende opschriften rum brandewijn en jenever" dragen is in de oogen van een Amerikaan even af schuwelijk als de slavenmarkt in onze zuidelijke stalen in de oogen eens Engelscbmans. Maar laat ons hopen dat onze beide landen op het punt van nieuwe en be tere dingen staan. Wij voeden de hoop dal de zaak der ware vrijheid in Amerika weldra zal zegevieren dat de wijzen en braven, die te lang gesluimerd en go- slapen hebben in ernst ontwaken om de schande van vroegere verzuimen uit te wisscben, door op onzen hoogsten nationale» zetel een president te plaatsen die de beginselen der vrijheid standvastig zal hand haven." De storm van gisteren nacht beeft onder anderen bij Dover de zee zoo boog op het land gejaagd dat de spoorweg overstroomd en gedeeltelijk vernield werd ook werden eenige gebouwen beschadigd of omgewor pen tusscben Dymchurch en Ncw-Komney en bij Hyihe zijn een paar schepen gestrand. In de vorige week is een met graan geladen schip, in 48 dagen tijds uit Chicago te Liverpool aangekomen. Dit eerste voorbeeld van regtstreeksch verkeer tusscben het verre Westen van Noord-Ame- rikaen Engeland is naar het oordeel van den limes het begin eener omwenteling in den graanhandel die voor Groot-Brittannie maar niet voor de havens van de Zwarte zee voordeelig zal wezen. Men meldt uit Ncw-York dat het driemastschip Brillanlhetwelk den 10 dezer te Hallefax arriveerde., acht dagen vroeger op 43 graden breedte en 48 gra den lengte twee ontzettend groote ijsbergen ontmoet heeftde grootste van welke ongeveer 160 Engelsche voeten hoog en 600 voeten lang was. Indien men gelooven mag wat aan een dagblad van New-Orleans geschreven wordtdan is in Nieuw Mexico een waar El Dorado ontdekt. Eenige blanken die jaren lang bij de Indianen gevangen waren, en nu te Santa Fé aangekomen waren verzekeren na melijk dal op ongeveer 450 mijlen afstands van die stad goud in overvloed op de oppervlakte van den grond wordt aangetroffen. Te Santa Fe vormden zich maat schappijen om dal kostbaar melaal te gaan opzoeken. JONGSTE TIJDINGEN. Dresden 2 October. Het Dresdener Journal behelst eene correspondentie uit Parijs waarin gemeld wordt dat de zienswijze van bet Fransche kabinet ten opzigtc van Napels ten sterkste gewijzigd is en dat de naar dc wateren van Napels bestemde vloot waarschijnlijk on der zeil zal gaan. Madrid, 30 September. De Spaanscbe regering heeft beslolcn een eskader naar de Middellandsche Zee te zenden. De kroeghouders te bedwingen. Wanneer doctoren zeggen dat er sommige vruchten niet meer gegeten mogen worden zorgt de policie dat er scheepsladingen onteigend worden, aldus het bijzonder eigendom van een persoon vernielende ten nlgcmcene nutte. Maar hoe bandelen wij omtrent kwaad dat dc genever met stroomen over ons land uitgiet Hier betonnen wij zulk een gezond versland geenszins: wij bouwen werkhuizen armenhuizen, krankzinnigengestichten, gevangenissen en ook scha votten en aan don anderen kant beschermen en ondersteunen wij do oorzaak die zulke gevolgen heeft en maken wij wetten tot hare bescherming. Die man, wien gij daar ziet,is, nuchter, iemand die geen mensch kwaad doetdit weet gij allen; hij gaat in eene kroeg; komt er dronken uit, en is lot alles in slaat. Zijne hersenen slaan in vuur, zijn bloed stroomt brandend door zijne' aderen hij is erger dan een krank zinnige hij gaat naar huis en vermoordt zijne vrouw, door haar de hersens in te slaan. Hij wordt gevat, verhoord overtuigd veroordeeld en als hij geene gratie krijgt hangt men hem op! En wat doet gij met de kroeg waar hij den drank dronk, waar hem het glas misschien is opgedrongen Zij wordt geëerd even als eene fatsoenlijke broodwinning. Wal doet gij met den kroeghouder, die hemden drank gaf? Hij wordt geëerbiedigd als een eerlijk man velen zijn ouder lingenen diakenen en zelfs zeerfatsoenlijke menschen, mits zij hun patent maar betalen. Hij heeft imraerseene bescherming van het bestuur in zijne handen waar door zijne broodwinning eerlijk gemaakt wordt hij heeft een kleed dat de wet er om heen werptals het wareom hare afschuwelijke mismaaktheid te bedekken? Do kroeghouders worden door het volk onderhouden en watgeven zij er voorin plaats? Zie de gevangenissen, ziedeschavotten. Hoor van mannen die hunne vrou wen slaan van vaders die hunne kinderen laten ver hongeren. Verbergen wij het ons niethoe dikwijls zulke gruwelen plaats hebben Gij hebt medelijden en gij geeft het te kennen, voor een slaaf in West-lndie, die geslagen wordt.cn hebt gij dan geen medelijden voor de tallooze vrouwen en kinderen rondom u Gij zegt ja Maarwaardoor geeft gij dit le kennen Of gij met den mond al zegt dat gij medelijden hebt en niets doetdaar hebben die vrouwen en kinderen niets aan. Men zegtj hebt gij gehoord die of die is nu ook al aan den drank Ach wat beklaag ik die arme vrouw cn kinderen Neen die beklaagt gij niet gij zijt er onverschillig onder anders zoudtgij wel alle middelen aanwendenzoo niet om dezen te redden ten minsten om dit ongeluk voor het vervolg hij andoren te verhoeden. Volksvriend. (dienst tusscben vmssingen en rotterdam.) Van Vlissingen. Van Rotterdam Dei Maandags, »oensdagsen Des Dingsdag Donderda-a en Vrijdags, s morgens ten 8 ure Zaturdags, morgens ten 8'-, na aankomst der stoomboot van ure, na aankomst van dencersten Breskens. I trein uit 's Ilage. De diligence zal van Zierikze.- 1 uur na de afvaart der sloom- boot van Rotterdam naar Vlissingen van Vlissingen naar Rotter dam '<a uur na de afvaart der stoomboot rijden. 7a pet, PiaEJZKi» O KR 22 ?F2ÖTïiia XIS ASSSBTKHSja den 2 October 1856 Nederland Werkelijke schuld 2 dito dito 3 Amortis. syndic. 3 Werkelijke schuld 4 Rusland, bij Hope 1798,1810 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5. leen. 5 dito betaalb. Amsterdam 5 bij Hope 4 bij Stieglitz. 4 dito Cert, van ass. 6 Poolsehc scbatkistb. 4 Oostenrijk. Metallieken 5 Nationale g rente Amsterdam 5 Metalieken Spanje. Bnitenlandsch 3 Binnenlandsch 3 Buiteulandsch 11 Cert, van coupons Buitenlandsch l'/t 3 Portugal. MIDBEBIPHIJZSEr VAM VOS.GEKT©Si AHTIEElEai TE ZIESIKSEE van den 2 October 1856. De Ned. Mud de. 92 '/ia 747, 9378 WVs 102b 4 S4Ua 84 b, 74-Vg 76 385,g 38 </8 23 "/.6 437s Oude Tarwe 1853 Nieuwe Tarwe 1856 Afwijkende dito Z -Zotner dito Ordinaire dito Rogse Winter-Gerst Zomer-dito Haver Zierikzee 1 October. Uitgezeild dc Engelsche schooner RamblerD. Meurs, in ballast naar New-Cnstle. 3 dito. Binnengekomen de Engelsche schooner Engó kapt. J. Bedlington van New-Castel niet steen kolen voor deze stad. Brouwershaven 30 September. Binnengekomen Rotterdam kapt. P. Vis Vier Gezusters kapt. .1. van fireen wijlen A. F. Marmelsleyn heide van Batavia naar Rotterdam II. Liduine kapt. P. Lom- merse, van Batavia naar Schiedam Carolina. kapt. V. de Best, van Akvnb naar Rotterdam, Progres kapt. J. Minne, van Vlissingen naar Liverpool, 1 October Lord Tignmouth, kapt. .1. Fsson van Shields naar Dordrecht2 dito, Stad Dordrecht kapt. J. H. Stuit, van Londen naar Dordrecht, 2 dito Uitgezeild; Delftkapt. L. van Geelkerken Bezoekie kapt J. H. Lammerts van Bueren Marry en Hillegonda, kapt. E. F. Prater alle drie van Rotterdam naar Batavia Eva Johanna kapt. S. van Boebovevan Rotterdam naar Hong-Kong 3 dito Progres kapt. ,1. Minne van Vlissingen naar Liverpool, en 4 dito Stad Dordrecht, kapt. .1. li. Stuit van Dordrecht naar Londen. Swansea 27 September, Het Ned. schip Haamslede kapt. H. ii.de Boer, van hier naar de Kaap-Vcrdische Eilanden bestemd heeft ter reode van Mumbles een ketting verloren en schade bekomen is alhier terug gekeerd. a S" V A Zt X D S R ITOOMBOOT EzmniKza gedurende de maand OCTOBER. Van 7ierikzee Zondag 5, 's ra org. 5 Woensdag S. 7'- Vrijdag *10, 9 fan Rotterdam Zalurdag 4, 's morg. Dingsdag 7, 9'/2 Donderdag 9, 11 stoom boo t-3p ihkst TXJSaCHBH middelburg zierikzee beugen 01» zoom (tholer) bere vers van middelburg op antwerpen enz. Van Middelburg Maandag 6, 's morg 3,/2 u. Vrijdag 10, 7,,2 Vau Tholen Zaturdag 4,'s midd. 12 Dingsdag 7, 's morg,, 3 (DIENST tu8sgiibr MIDDELBURG EN ROTTERDAM.) Van Middelburg Zondag 5, 'smorg.- 6 Maandag C, 6 Dingsdag 7, G Woensdag 8, 6 Van Rotter dam. Zaturdag 4,'s morg. S'/.2 Maandag 6, 103,4 Dingsdag 7, lO-bq Woensdag 8. 103'4 17,00 - 14,25 - 0,00 - 13,00 - 12,50 - 9.00 - 7,50 - 6,50 - 3,25 De Ned. Mudde Paardeboonen 7 50 Witte dito - 11.00 Bruine dito - 11 00 Graauwe Erwten - O.OJ Groene dito - 9.00 Gele dito - 0,0u Koolzaad - 15,5o Zaai-Lijnzaad - 0,00 Slag-Lijnzaad - 0.0O MARKTPR, DIB MEEKRAP TE SSESeKZBE van den 2 October 1856, TEELT 1880. Twee en een, 1ste kw., blank Twee en een middelbare dito Tweeeneen, mindere dito Een en een '1ste kw.blank Een en een middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, iste kw., blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito .jarig racijn f 2S.OO 27.00 a 26,00 a' 28.00 a 27,00 a 26,00 a 28,00 a 27,00 a 26,00 a 4.00 a 3.00 a 23,50 a 28,50 n 27.50 26.50 28.50 27,50 26.50 28,50 27.50 26 50 5.00 3.50 24.00 LONDEN30 September. ICOFFIJ. Plantagion Ceylon 6 d. a 1/ lager. SUIKER. Van B. P. soorten zijn 1302vn. omgezet tot ferme prijzen. RIJST. Bengaal ferm, in veiling zijn 2440 bn. Ballam en Moonghy, verkocht^tot 9^6 a 10/ VAN 26 Slil'T. TOT EN BET 3 OCTOBER Geboren: Eene dochter van 11. Peule en F. van de Velde. Een zoon van W.'Meeling cn F. Bertrams. Eene dochter van .1. C. F. Trijselaar en L. Nestier. Gehuwd: P. van Et tenon J Braam. Overleden. N. van den Bout oud 32 jaar vrouw van J. dejSondt. P. Scliulling oud ruim 3 jaar dochter. P. Olrée, oud 11 maanden zoon. 230ste SIAATS-LOTERII. Vijfde klasse. alle Lijst. No1435 23000 no. 13923 t' 1000- no. 10797 f MO nc 17S4 2140 en 1148-1- icilcr f 20!) ru. 49 1863 "2340 54üi) 6603 7349 8407 S973, 10193 11903 en 18259 ieilerf 101) Ode Lijst. No. 3195 en 9332 ieder f 100!) no. 5089 f 400: no. 5460. 9578 cn 11626 ieiter f200; no. 6409 10734, 10923. 12979, 13213, 14367, 16979, 18198. 18838, 947 en 2827 ieder f 100. De diligence zal van Zierikzee l!/a uur na de afvaart der stoom' boot van Rotterdam naar Middelburg eu van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. VERKOOPING aan de BANK VAN LEE NING le Zierikzeeop Woensdag den 15 fpSsséJ'' October 1856 des namiddags ten 2 ure van de verstane ï*»oifl(»ai,ingebragttotult. Julij 1855. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. De Somden en Zilveren panden zullen moeten worden gelost of verlengd voor of uiterlijk op Dings dag den 7 October t K56 na dien tijd zal men verpligt zijn de kosten der keuring te voldoen. DE PUBLIEKE HQLLANDSCHE van dcri Boekhandelaar A. M. F,, van DISHOEK, te Zierikzee wederom aanzienlijk vermeerderd zijnde bestaat cr hij het thans naderende Lces-Saizoen gelegenheid om dc nieuwste cn smaall- voïste Boekwerken ter L E Z I N 6 te hekomen legen betaling van S cents in de tveeie BiueUdeel. Abonnementen worden lot zeer billijke prijzen dagelijks aangenomen. Brieven cn boeken franco TER STADS-DRUKKERU VAN DE ÏSVRN A- ÜR VOS. -1

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 2