ZMKZEESCHE COURANT. 80. aturdag 4 October, NIEUWSTIJDINGEN 185(5- ARONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco "per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 uresmorgens VERSCHIJNT Woensdag en Zaturdag. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dooclberigten van 1-6 regels af 1 behalve het ZegelregU BINNENLAND. Zierikzee 2 October. Gelijk bekend is bevond zich in den tuin van VI'. Cashoek eene aardappelplant van verbazende grootte. Deze is gisteren gerooid en bevatte 125 aardappelen, van verschillende grootte. Zierikzee, 3 October. Aanstaande zondagnamid dag zal Ds. H. de Graaff, te Kerkwerve zijne af scheidsrede houden. Jl. woensdag is van hier, komende van Brou wershaven per stoomboot Slad Zierikzee vertrokken de oud-gouverneur generaal van Neerlandsch Oost- Indic de beer mr. A. J. Duyinaervan Twist. t Middelburg29 September. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland is eergisteren behandeld de zaak van Cornells de Jonge oud 43 jaren arbeider, geboren en wonende te Klkerzce, beklaagd van moedwillige brandstichting in een bewoond gebouw, waarbij het te voorzien was dat eenig mcnschenleven in gevaar kon worden gebragt. De verdediging van den beklaagde was ambtshalve opgedragen aan den heer mr. A. J. van Eehelen advokaat alhier. Uit de instructie dezer zaak is gebleken dat de be klaagde volgens zijn voorgeven na toezegging eener belooning van 200 waarvan hij bij gedeelten reeds ƒ50 zou genoten hebben, is overgehaald en aangezet om brand te veroorzaken in de meestoof de Zeete Eikerzee in den nacht van 25 op 26 December 1855. De stoof is dan ook met de daarin aanwezige 58 vaten gereede mee en nog ongereede groene wortelen geheel afgebrand lot aan den zoogenaamden toren, welk ge deelte werd bewoond door den drooger zijne vrouw en kinderen benevens twee knechts en een vreemde- ling die er tijdelijk nachtverblijf hield alle welke personen alzoo gevaar liepen daarbij hun leven te ver- 1 ezen en zich dan ookle naauwernood gered hebben. Bij arrest van bet hof in raadkamer vergaderd van 11 Augustus dezes jaars is de teregtstelling van dezen beklaagde bevolen doch tevens verklaard dat er geene termen zijn om de teregtstelling te bevelen van den persoon die voorloopig gedetineerd was op des beklaagdens aanwijzing als medepügtig ter zake dier oveihaling door beloften en geld waarop deze dan ook is in vrijheid gesteld. Na bet hooren van 16 getuigen heeft de procureur- generaal geöischt de schuldig verklaring van den be klaagde aan het hem te laste gelegde misdrijf, voor zien bij art. 434 wetboek van strafregten veroor- deelingdien ten gevolge tot de straffe'des doods door ophanging uit te voeren binnen de gemeente Mid delburg met aanplakking van het arrest enz., bene vens in de kosten van bet geding. Het provinciaal geregtshof van Zeeland heeft bij arrest van 30 September 11., den persoon van Cornells de Jonge beschuldigd van moedwillige brandstichting, bij gebrek aan bewijs'vrijgesproken en voornamelijk opgrond dat eene bloote bekentenis van schuld door geenerlei in bet geding bekende omstandigheden be vestigd niet genoegzaam is om wettelijk bewijs daar te stellen. Daarna is die persoon weder overgebragt naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier als zijnde door de arrondissements-reglbank te Zierik zee reeds veroordeeld tot eene correctionele gevange nisstraf van zes maanden wegens poging tot ontvlug- ting door middel van uitbreken uit het huis van arrest aldaar. Bij de provinciale griffie van Zeeland is tot en met 30 September jl. ontvangen ten behoeve der bewoners van bet zwaar geteisterde eiland Groot Sangir, van de gemeentebesturen van: Aagtekcrkeƒ3, Oost- kapello, 7,82, Serooskerke 16,92 Sint L aurens, ƒ10,31 Zierikzee, ƒ37,5572 Bommenede, f 7, Burgh, ƒ2,50, Haamstede, 4, Nieuwerkerk, 11,57, Poortvliet15, Sint Annaland ƒ10, Sint-Maar- lensdijk 12,97 Sint-Pbilipsiand ƒ8, Zonnemaire, 15 Fort Bath ƒ3,45, Kruiningen 10,80, Ril land ƒ7,53 Schore 4,14 Wcmeldinge 1 Yerseke 6,85, Sluis, ƒ8,61 Heille 2,67, Sint Anne ter Muiden ƒ58/2 Waterlandkerkje ƒ5,63, Yzendijke, 14 Hulst 8,76 Koewacht Het Staatsblad no. 90 bevat een koninklijk be sluit van den 27 Sept.houdende beperking in bet verhuren van loten in de [staatsloterij waarbij het vol gende wordt bepaald: Het verhuren van hecle of gedeelten van loten in de staats-loterijvoor zooveel de nommers betreft welke na de (rekking van de eerste week dor vijfde klasse nog moeten worden uitgetrok ken is verboden. In geval van overtreding wordt de benoeming of toelating van den collecteur of splitter, die de overtreding heeft begaan ingetrokken. Dit besluit komt in werking met de 231ste loterij. Bij de regering bestaat het voornemen eene herziening der kiesdistricten in te dienen waarbij het getal leden der tweede kamerop7l wordt gebragt. Jl. zondag heeft Z. M. den Spaanschcn gezant in een bijzonder gehoor ontvangen die aan hoogstde- zelvc een eigenbandigen brief van zijne souvereine beeft overhandigd, lor kennisgeving van het huwelijk van eene der infante 's van Spanje met een prins van Regeren. Bij de memorie van z. exc. den minister van (man- tien, gevoegd bij de voordrag!betreffende de ver- 1 jaarde muntbiljetten wordt medegedeelddat builen verwisseling zijn gebleven ruim 40 10 biljettenver tegenwoordigende een bedrag van 102,015 - dal voor een bedrag van 1 a 16 duizend gulden nog ver wisseling wordt verlangd - dat het verschil van deze som met de ƒ67,650 welke daardoor zouden kunnen worden aangewend zoo groot is dat men kan aan nemen dat al de nog opkomende muntbiljetten van welke som dan ook tegen munlpapier van 1852 zul len kunnen worden ingetrokken en het maximum op verre na niet zal worden verbruikt- dat verre weg de meeste biljetten, waarvoor nog verwisseling wordt verlangd in banden zijn gebleven van lieden die niet zeer bekend kunnen worden geacht met admini stratieve verordeningen. De minister doet daarbij op merken, dat de staat voorzeker bet regt van verjaring kan handhaven, maar levens de bevoegdheid beeft behouden om in aangelegenheden als de onderwerpe- lijke vrijgevigheid te betoonen. Aan mejufvrouwen Maria on Eugenie de Roode van Rotterdam is de onderscheiding te beurt gevallen van zich in tegenwoordigheid van H. K. 11. prinses Freclerik der Nederlanden te mogen doen hooren, de eerste als zangeres de tweedeals pianiste. N'iet al- I leen hebben zij bij die gelegenheid groolen bijval ver worven maar beide een vleijend schrijven, ten ge leidde van tweefraaije geschenken namens H. K. H. ontvangen. Uit Delft wordt gemeld dat II. zalurdag na de aldaar gehoudene volksvermaken ten 5 ure ongeveer 150 leden der iiollandsehe Maatschappij van land bouw aaneen gemcenscbappelijken maaltijd op stads doelen deel namen, alwaar het niet ontbrak aan toasten op den landbouw de stad Delfthet vaderland en den koning, en waarbij eene vrolijke geestdrift getuigde van het genot door hen in Delft gesmaakt terwijl de avond door de meesten vriendschappelijk en vrolijk werd ten einde gebragt in de ruime lokalen der socië teit Eensgezindheid. Hiermede zijn de September feesten te Delft geëindigddie bij velen eene genoege- lijke herinnering zullen achterlaten. Men schrijft uit Utrecht van 30 September: Voor eenige dagen geraakte de heer S geattacheerd aan de beenzwart-en vilrioolfabriek buiten de Waard- barrièrealhier tusschen de breekinachine met dat on gelukkig gevolg, dat hem een been en een arm is moe ten worden afgezet. Men hoopt dat zijn leven zal worden behouden. Het aantal der alhier aangekomen of nieuw inge schreven studenten bedraagt meer dan 100. Men ineldt uit Baardwijk van 29 September. Gisteren namiddag omstreeks 5 ure sloeg de zoon van G. van Rijnenoud 21 jaren alhier, uil baldadig heid een paard met een houtje van achteren op den rug waarop het paard hem eenen slag tegen den buik toebragtzoodanig dat bij eenige uren daarna is over leden. De Veendammer Cl. deelt in allen ernst mede, dat te Wildervank eene kat twee jongen beeft gewor pen, zijnde ceno hond en eene kat 1 Men meldt uit Groningen, dal het aldaar reeds eenige dagen loopend gerucht zich bevestigtdat de lieer M. officier van justitie bij de arrondissements- reglbank te Appingadam zijne woonplaats heimelijk verlaten heeft met achterlating van vrouwen 6 kinderen, in gezelschap van mevr. de douariére L. v. A. ach terlatende twee kinderen zij zouden zich te zamen naar Noord-Amerika begeven hebben. (IJsselb.) Bij de herfst-nachtevening op maandag 22 Sept. jl. bevond zich de zon zeer digt bij den evenaar en de maan tevens niet slechts in haar naaste punt bij de aarde maar daarenboven ook zeer digt bij de zon. Aan deze zamenloopende omstandigheden meent men bet zeer buijige weder, nu gedurende 14 dagen te moeten toeschrijven zoo als dit ook, juist overeen komstig de ervaring in de Weêrvoorspellende tafel voor dit jaar was aangekondigd. Men meldt uit Nieuwediep van 30 September. De Bremer stoomboot Aurorakapt. Taylorzondag middag met ontredderde machine bier binnengekomen, als bijlegger van Bremen naar Londen bestemd, heeft een geweldigen storm doorgestaan bare lading be stond uil vee bevatte naar wij vernemen 400 scha pen en 365 runderen. Voor een groot gedeelte is dit vee over boord geworpen en zijn er slechts omtrent honderd runderen in eenigzins goeden staat ontladen. Het overige vee dat geducht beschadigd is is hier ver kocht en brengt hooge prijzen op. Het vee behoorde aan de firma Robertson te Londen en is geassureerd. Uit den Oranje-Vrijstaat wordt borigtuat de heer Groenendaal zijn ontslag heeft genomen ais secreta ris van den Vrijstaat om misschien naar het moeder land terug te keeren. De heer Koopman voor eenigen tijd uit Nederland gekomen en in gezegden staat in eene openbare betrekking geplaatstwelke een aan zienlijk jaarlijksch inkomen gaf, heeft die betrekking op nog gunstiger conditiën verwisseld tegen die van gouverneur bij een der raadsleden. Zekere Spruit vroeger ondermeester bij den onderwijzer de Jongte Soestwas bij zijne aankomst als klerk ter secretarie geplaatst en nu met de provisionele waarneming der betrekking van den heer Groenendaal belast met veel kans op eene definitieve benoeming. De heer mr. II. A. L. Hamelberg werd eiken dag in de Oranje- Vrijstaat verwacht. De heer mr. C. Hulding regter te Assen, door den koning der Nederlanden derwaarts gezonden heeft een bezoek aan den president gebragt hetwelk echter niet tot bet gewenschte resnitaat heeft geleid. U. C. BUITENLAND. DtJITSCHIiAKSD Keulen 30 September. Eene depêche uit Kon- stantinopel van 24 dezer zegt dat bet geschil met Mon tenegro nog niet vereffend is, en dat bevel tot nieuwe troepenzendingen naar dat punt was uitgevaardigd. De commissie voor ds staats regeling der vorstendom men had haren arbeid nog niet aangevangen. Er hebben zich gevallen van sporadische cholera opgedaan. r h t i x E II s, Parijs 30 September. Naar de Courier de Bayonne meldt, hebbende kampvechters inde stierengevechten dc eer genoten door HH. MM. op de villa Eugenia to worden ontvangen bij welke gelegenheid zij rijke geschenken van de vorstelijke personen ontvingen. In den Moniteur leest men ten aanzien van het dit jaar veel vuldig zich vertoonend moederkooru als volgt Naar aanleiding van eene ministeriele circulaire van 13 Augustus 11.vermeent de prefect van policie de onderstaande instructie te moeten bekend maken welke hij door den raad van openbare ge zondheid en reinheid van het departement der Seine heeft doen op stellen. Instructie betrekkelijk het moederkooru. De ziekte der granen welke men aanduidt onder de benaming van moederkoorn is blijk baar het gevolg van een cryptogamische productie. Zij tast gemeen lijk de rogge en de mais aan in zekere localitciten en onder den in vloed van een warm en vochtig saizoen somwijlen gelijk dit jaar ontdekt men haar ook in de tarwe. Het gebruik van zoodanig ziek graan kan gevaarlijke ongesteldheden aan meuschen en beesten ver oorzaken. Evenwel zoude hot te bejammeren wezen dat goede kor rels die in groote hoeveelheid aanwezig ziju in de met moederkoorn besmette rogge, de mais en de tarwe, verloren zouden gaan als voe dingstoffen. Zie hier de kenmerken waaraan men de aanwezigheid van het moederkoorn ontdektde ongesteldheden welke het kan veroorzaken en de middelen om het graan daarvan te bevrijden. Kenmerken van het moederkoorn Het is zeer gemakkelijk de met moederkoorn besmette koornaren te ontdekken in de plaats van ver scheiden graankorrels ziet men daar eene donker violetkleurige bijna zwarte zelfstandigheid van veel grooteren omvang hebbende eene verlengde, dikwijls gebogen gedaante ligt breekbaar en vertoonende inwendig een grijsachtige massa. Men bemerkt het moederkoorn ook op, zelf wanneer het geen grooteren omvang heeft dan de graankor rel of wanneer het in de verscheiden deelen ié gebroken, niet slechts aan zijne uitwendige donkerbruine kleur maar ook aan zijne meer dere ligtheidhet drijft op het water terwijl het gezonde graan naar dcu grond zinkt. Uitwerking van het moederkoorn bij de voeding. De schadelijke ja zelfs verderfelijke werking van het moederkoorn is des te gevaar lijker naar gelang zijne evenredigheden sterker zijn; 1/8 a 1/10 in het brood heeft somwijlen zeer gevaarlijke toevallen koudvuur en het verlies van ledematen ten gevolge gehad. De vergiftigende uitwerking van met moederkoorn besmet graan is dikwijls sterker nog bij dieren dan bij meuschen. Ernstige toevallen en plotselinge dood hebben ziek vertoond wanneer men aan de dieren graan met moederkoorn vermengd, afkomstig van het zuiveren der granen te eten had gegeven. Er ontstaat koudvuur even als bij de meuschen maar veel spoediger en gepaard van zonderlinge omstandigheden. J3ij hoenders vielen de geledingen der poolen achtereenvolgend afliet zelf de snavel los bij varkens vielen de hoeven af en verkwijnde het dier. Men kan derhalve niet te veel voorzorgen nemen om het gebruik van met moederkoorn besmet graan of hetgeen daarvan vervaardigd wordt (meel, brood, zemel, enz.) in het voedsel van menschcn en dieren te voorkomen. Voorzorgen ter voorkoming van de gevaren die in het gébruik van niet moederkoorn besmet graan zijn. gelegenMen kan de toevallen

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1