w.h Woensdag 24 September. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDING!! r m. a ZEEBKZEESCH COURANT. ABONNFMENTS-PRIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTBNTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van I -6 regels d ft, behalve liet Zegelregl. Bij deze Courant wordt aan de geabonneerden gratis toegezonden de Begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Zierikzee benevens de Memorie van toelichting, voorde dienst 1857. Openbare Itaadavergadering gehouden te Zierikzee, den 3% September 1856. Voorzitter Mr. B. C. Cau Secretaris Jhr. Mr. C.de Jonge. De notulen der vorige zitting worden goedgekeurd. Het voorstel van den heer Ochlman betrekkelijk remissie van schadevergoeding door den gezagvoerder der stoomboot Stad VlissingenC. Mommaas, waar omtrent in de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt weder in stemming gebragt en met 4 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de schadevergoeding te bepalen op f 66 wordt alsnu in stemming gebragt en roet 7 tegen 4 stemmen aangenomen waarvan den adressant zal worden kennis gegeven. Wordt medegedeeld en voor notificatie aangenomen do afloop der aanbesteding van stedelijke werken. Wordt gelezen eene missive van de commissie van geneeskundig toeverzigt alhier houdende bereidver klaring om de taak van gezondheidscommissie haar in de vorige raadsvergadering opgedragenaan te nemen. Wordt besloten ingevolge officieus verzoek, hiervan openbare kennisgeving te doen ten einde de ingezetenen de leden dier commissie zouden kennen. Conform voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten om aan P. Boslooper vermindering van pacht dijkwater ad ƒ21,50 te vcrleenen Wegens de vermindering van visch door de loozing dergaran- cine-fabriek ontstaan. Wordt (evens medegedeeld dat is opgemerktdat het garancine-water gunstig werkt op het verdrijven van den paalworm. Wordt medegedeeld en voornotificatie aangenomen a. eene koninklijke beslissingwaarbij de heffing van schut- en sasgelden wordt verdaagd. b. Idem der begrafenisregten. c. De goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de verhuring der waag. Komt in behandeling een request van M. Couvée, om f iGO als marktmeester en vrijdom van lasten, met opmerking, dat hij door het terrein der gaz-fabriek 40 a 50 jaarlijks heeft verloren. De Burgemeester herinnert den loop der zaak en zegt dat Burgemeester en Wethouders geene vrijheid hebben dit voor te dra gen, maar stellen voor, uit aanmerking van het verlies van den grond, eene schadeloosstelling van f 50 te verleenen. Na verdere discussie stelt de heer Ochlman voor om voor 1856 toe te leggen iOO welk voorstel wordt aangenomen de heer Mr. de Cranestemde tegen. Op een request van den lieer J. B. Haringnlan te Middelburg, verzoekende remissie van hoofdelijken omslag van 7 maanden zijner echtgenoot, mej. J. li. Ituijze, wordt gunstig beschikt. Wordt medegedeeld dat eene choleralijderes in het hospitaal is gebragt en heden daaruit hersteld is ont slagen. Wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl de kosten nader gevonden zullen worden. Komt in behandeling de ter visie gelegen hebbende stukken De voorwaarden der verpachting van gemeente- eigendommen worden conform het concept met en kele wijzigingen vastgesteld. Op de adressen van de heeren Jhr. de Jonge en C. Logeman betrekkelijk het in pacht of koop beko men van sehorgrond in het dijkwater wordt op voor stel van Burgemeester en Wethouders na eenige dis cussion besloten hierin niet te tredenom het groote belang dat er voor de gemeente in gelegen is de spui- boezem der haven wel grooter maar niet kleiner te maken. Wordt besloten tot af- en overschrijving van 50 cents voor abonnement Staats- en Provinciaalblad. De concept verordening voor de commissie van de gaz-fabriek en straatverlichting wordt dien conform aangenomen welke aan Gedeputeerde Staten zal wor den medegedeeld. Ideui de instructie voor den directeur der gaz-fa briek wiens borgtogt is vastgesteld op ƒ500. Mr. de Crane slelt voor die op 1000 te brengen welk 'oorslel echter wordt verworpen. Vóór waren de heeren Mr. de Crane en Egter. Idemdelnstructie voor den opzigler der gaz-fabriek. Worden benoemd lol leden der vaste commissie voor de gaz-fabriek de heeren Ochlman van der Grijp en Houwer, terwijl de voorzitter later zal worden aan gewezen. Hierna is de zitting gesloten. BINNENLAND. Zierikzee 22 September. Gisteren werd de nage noeg afgebouwde kerk van de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te dezer stedeaan hare bestemming toegewijd. Treffend was daarbij de rede van haren leeraar den wel-eerw. zeer geleerden heer I's. A. F. Kok, die lot grondslagdaarvoorhad gekozen 1 Kon. 8 vs. 29 en 62. Eene groote schare woonde deze plegligheid bij. Hen 15 dezer maand hield het vuurpeloton der dienstdoende schutterij alhier zijne laatste oefening in tegenwoordigheid dor officieren. De korporaal Guinee behaalde den prijs, welke bestond in een zilveren leeu wenkop met ruimaaald. lie 2de luitenant Broeksmit heeft de vijf door hem gedane schoten allen inden man gebragt. Zierikzee, 23 September. Jl. vrijdag nacht is op de Onrust het schip Marrjaritkapt. Tli. Williams gestrand. Hel volk is gered. Het schip bevatte eene lading steen kolen en slijpsleenen voor rekening van den heer A. P. Paulussen, alhier. Naar men verneemt was wel de lading doch niet hel schip verzekerd. Men verneemt dat de commissie voor het land bouwkundig onderwijs in de volgende maand weder zal bijeenkomen ten einde het rapport van de gekou- dene beraadslagingen in de vorige zittingen vast te stellen waarna hel gedrukt en verkrijgbaar zal gesteld worden. Verder verneemt men dat de commissie van oordeel isom eene landbouwkundige school op te rigten op eene groote schaal alwaar gelegenheid zal zijn om zoowel theoretisch als practisch onderwijs in den landbouw en aanverwante wetenschappen te ont vangen. Naar men verneemt beslaat erbij het ministerie van marine een plan tot oprigting van eene industrie- of lierhalingscbool op 's rijks werven en zou daartoe te llellevoetsluis reeds een locaal op de werf zijn ingerigt Het onderwijs zalzoo men zegtverpliglend zijn voor alle jonge werklieden op die werven geplaatst en na afloop der werkuren gegeven worden. Bij besluit van 19 dezer heeft M. tot schoolop ziener in het zevende schooldistrict van Gelderland benoemd den heer oir. J. G. 't Hoofd kantonregler te Zaltbommel. Bij besluit van heden beeft Z. M. tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal gedurende hare tegenwoordige zitting benoemd den beer mr. J. K. ba ron van Goldstein lid dier kamer. .11. vrijdag namiddag ten een ure is de van Botter dam kmnende trein van den Bhijnspoorweg in de na bijheid van het station te Utrechtdoor nalatigheid van een der wachters, op een verkeerd spoor gcloopen waardoor de locomotief, tender en drie rijtuigen van de rails zijn geraakt,- gelukkig heeft niemand hierbij eenig letsel bekomen en heeft dit ongeval geene de minste vertraging in de dienst der volgende treinen veroorzaakt, Als een bewijs van groote vruchtbaarheid wordt gemeld datvan l een te Delft van een hem loebe- ïioorend stuk land, groot 90 roeden (Bijnlandsche maat,) eene hoeveelheid van 17a halve mudden aardappelen beeft gerooid. Onder deze bevonden zich aan één struik 88 stuks die alle buitengewoon groot en zwaar waren on een van welke 8 oneen woog. Van wege eene Engelsche onderneming bestaat het plan omna bekomene goedkeuringonder de gemeente Delfsbaven eene fabriek met stoomwerktuig daar te stellen ter bereiding van hout (Voornamelijk voor spoorwegen met creosootdoor welk middel bel veel langer voor bederf wordt bewaard. Bij vonnis der arrondissetnenls-regtkank te Tic! van eergisteren is de heer F. IV. L. van-N. ontslagen rijks-ontvanger te Buurmalsen veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden enz., wegens het ver duisteren aan hunne bestemming onttrekken en ten zijnen bate aanwenden van gelden aan hem van rijks wege ter bewaring toevertrouwd. Meu meldt uit Edam van 19 dezer. Heden middag heeft de winkelier G. P. door zich op te hangen een einde aan zijn leven gemaakt. Men zegt dat huiselijke twist niet vreemd aan dit geval is. Men meldt uil 's Hertogenbosch van 18 dezer. Heden avond geraakte binnen deze stad voor het ge neeskundig gesticht van krankzinnigen, het kind van zekeren van P. een meisje van 4 jaren onder een voorbijrijdend rijtuig liet wiel ging over het midxjen- lijf en verpletterde liet arine wicht derwijze, dat bet bijna in tweeön werd verdeeld. Men meldt uit "s Gravenhage van don 20 dezer. Dezer dagen trad een bewoner der spiegelstraat, ten IJ ure des avonds een huis binnen hetwelk hij in zijne dronkenschap voor zijne woning aanzag, en, in de oi ertuiging dat bij ten zijnenl was, en hij gevolg in staat van wettige verdediging begon hij ter goeder trouw drie personen achtereenvolgens af te kloppen (twee mannen en eene vrouw* die hem belelteden vau zijn bed bezit te nemen. Ten laatste, dank zij de po gingen der drie personen werd de dronkaard op zijne beurt duchtig gekastijd over zijne lompheid en buiten de deur gesmeten doch dit kon niet zonder schandaal gebeuren. LI. zondag en maandag hebben te Dedemsvaart demonstratien onder de turfarbeiders plaats gehad. Ten getale van meer dan honderd trokken zij veldwaarts. om de nog arbeidende makkers te bewegen insgelijks liet werk te staken ten einde verhoogd loon Ie krijgen Daar het met bedreiging van doodslaan enz. vergezeld ging werd dit doel bereikt. Men ziet met belangstel ling den uilslag dezer gisting te gcmoel. II. Ballen te Peelo provincie Drenthe hecfl 11 maandag den eersten dag der jagt, geschoten 4 kor hoenders 2 hazen en i I patrijzen opmerkelijk hierbij is dat bij 10 pairijzen achler elkander heeft gescholen zonder eene enkele maal mis te schieten. De geza menlijke Enschedéscliejagers 21 man sterk, hebben dien dag 70 hazen geschoten. In den tuin van den heer J. M. Snoeken te de Wijk provincie Drenthe bevindt zich een appelboom die rijpe vruchtbloesem en reeds aangezette jonge vrucht draagtnog wordt medegedeeld datterwijl overal de boomvruchten zeer schaarseh zijn, genoeg zaam alle hoornen i\i dien tuin rijk beladen zijn. Af en meldt uit I oesborgh van 18 dezer Giste ren avond lusscheti 9 en 40 ure poogde een meisje bij zekeren R. alhier besteed door in het water te springen zich van het leven te berooven. Gelukkig dat de liuisgenoolen hare afwezigheid bemerkende nog tijdig genoeg een briefje vonden onder anderen de plaats vermeldende waar zij haar plan dacht volvoerd te hebben. Aan die plaats gekomen vond men haar dan ook reeds in den I 'ssel doch na eenigen moeite smaakte men de voldoening haar nog levend uil de diepte op te halen. De paclia van Egypte zou voornemens wezen de werkzaamheden voor de doorgraving der landengte van Suez den I Jauuarij aanstaande een aanvang te doen nemen Bij gelegenheid van liet krooningsfeest te Mos kou, heeft het Z. M. den keizer aller Bussen behaagd, aan de heeren van liet gevolg van Z. 1{. K. prins Fre- derilt der Nederlanden de volgende onderscheidingen toe te kennen het grootkruis der orde van St. Stanislas, aan den schout-bij-naclit 't Hoofd, de St. V\ ladimir- orde tide kb, aan den kolonel graaf van der Duyn van Maasdam, de Sl. Slanislas-ordo2dekl.aan den lieer Isten luit. jhr. von Gaedecke; de kroon der St Anna- orde, 2de kl., aan den hofraad van Otterlooen de St. Slanislas-orde, 2de kl., aan den lieer Visser. 8 UIT EN LAK D. 3DlTECHÏ,aejj> Keulen 20 September. Door het huis Öppenlieim is in Holland en Belgie eene associatie lot het aanleg gen van alle Russische spoorwegen gesloten. De Darmstadsche bank, de handelsocicleit te Berlijn en het huis Bitchofsheim hebben deel aan deze onderneming genomen. De boer Öppenlieim is naar Petersburg af gereisd. Dezer dagen had gelijk de Triester Z. meldt to Triest des voormiddags, hij zeer helder en rustig weder, eene tamelijk sterke aardschuddjng plaats welke onge veer 3 a 4 seconden duurde. in hel vorige jaar had den 9den Febr. ten J ure des ochtends een soortgelijk verschijnsel plaals. Men meldt uit Petersburg van 18 dezer. Pa keizer heeft de statuten van drie groote stoomboot maatschappijen bekrachtigd. Die voor de zwarte zee

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1