Zaturdag 13 September. DE KERMIS. BEST l AIWIMSTIIATIB METOT1JDM 3S.° 14. 1856. Woensdag en Zaturdag. Z1ERIEZEESCH CODRAHT ABONNEM.E NTS-PR IJS. Per clrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 11 ures morgens VERS cm JET. I PRIJS DER ADVERTENTIES. j Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en j Doodberigten van 1 -6 regels a. ƒ1, behalve bet Zegelregt. Een talrijk publiek was dingsdag avond vercenigd in den schouwburg van den heer Rosenveldt. De keus der stukken beviel ons echter niet, want het nastukje: hel Kind van den Huizeis reeds bij herhaling in vorige jaren vertoond en de Verwarde Schakingis een stuk waarvan al de rollen meesterlijk behooren vervuld te worden indien het bevallen zal. Wel werden de rol len van Hans MulleldsBaron van PiffelenbergNancy en Lizette, goed vervuld maar daarentegen lieten die van baron van WeUinghorst en mevrouw Brombacli veel te wenschen over. Wij dachten indien de heer Peters die zich onder het publiek bevond de rol van baron van WeUinghorst eens vervulde het stuk zou veel meer effect gemaakt hebben. De Negerhut van Oom Tom die woensdag avond ten tooneele werd gevoerdbleek algemeene belang stelling in te boezemenwant de tent was letterlijk eivol. En heeft dit aan de verwachting beantwoord Het oordeel is verschillend. Een gedeelte van het pu bliek was hoogst tevreden een ander en wij geloo- ven het grootste gedeelte was niet voldaanmaar hierin kwamen toch alle overeen dal de rol van George slecht werd \ervu!d. De twee eers'e akten en de slavenmarkt werden bet Lr» voorgesteld. e negers speelden gjed. Ook het spei v rr j, .'..avwmeetier en de heer Bosemeldt vras verdiëoetJÜik lie drie Minnaars in angstdat ;'o .ev" eg avond werd ten tooneele gevoerdis een zeer aardig stukje. Het werd goed uitgevoerdhetzelfde geldt bot nastak Margo Het Landhuis aan den heerenwegmcgl wel afge broken worde" want dal is zoo oud ais - je weet wel. Van de voorstelling op heden avond beloven vj ons veel genoegen want het stuk Theresia of het Wees kind van Geneve is met lof bekend en het nastukje vond bij de eer .te opvoering algemeenen bijval. Wij twijfelen niet of het zal dien ook thans niet minder verwerven. liet buitengewoon .alrijk bezoek, dat neer Rcse:i- veldt ontvangtmoge hem aanmoedigen om zijn gezel schap uit te breiden. Moge een volgend jaar het bewijs leveren, dat dit geen vrome wensch was en dat zijn personeel niet alleen in getalmaar ook in talenten is vermeerderd. ministerie van Koloniën. blijkens het in de Nederlandsclie Staats-Courant van den 1 dezer uit de Javasche Couranten overgenomen verslag der rampen, welke het eiland Groot Sangirin Nedcrlanclsch Indiedoor cene herhaalde uitbarsting van den vulkaan Awoe en daarmede gepaard gaande zeebeving enz. zoo vrecselijk hebben geteisterd 'beeft de talrijke bevolking schier alle middelen van onderhoud verloren, terwijl ongeveer 3000 menschen daarbij zijn omgekomen. Werd reeds dadelijk door den gouverneur-generaal bepaalddat tot leniging van den deerniswaardigen stand waarin de overgeblevene bevolking van dat ei land verkeerde door geheel Nederlandse!i Indie in schrijvingen zouden worden geopend het vertrouwen in den zoo vaak betoonden weldadigen zin der bevol king van Nederland deed hem ook herwaarts bet oog rigteu ter bekoming van hulp en hem minister in overweging geven, om ten behoeve der slagtoffers van deze ramp de algemeene liefdadigheid alhier in te roepen. lie ondergeteekende gaarne daartoe willende me dewerken heeft de eer bij deze Ier kennis te bren gen van de ingezetenen van Nederland dal bij het de partement van koloniën e.n het agentschap van dat de partement te Amsterdam gelegenheid is lot inzending of storting hunner giften terwijl ook de commissaris sen des konings in de provinciën met uitzondering van lZuid-Holland) zijn verzocht, de gaven te willen in ontvang nemenwelke hun ten voorschreven einde moglen worden aangeboden. s Gravenliageden 31 Augustus 1856. De Minister van Koloniën (get.) P. MIJER. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, wil lende de ingezetenen in de gelegenheid stellen om door hunne liefdegiften bij te dragen tot leniging van de ramp in bovenstaande aankondiging vermeld bren gen ter algemeene kennis, dat er op maandag den 22 dezer maand, eene collecte aan de huizen der ingeze tenen in deze gemeente zal worden gedaan terwijl inmiddels eone gesloten bus ter Secretarie op hel Raad huis is geplaatst tot onivangst der gelden welke men tot dat doel zal gelieven te. bestemmen. Zierikzee, den 10 September 185(5. B. C. CAU Voorzitter. c. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de belanghebbenden dat het kohier voor de be lasting op het personeel, no. 3 schattingen van deze gemeente en over het loopende dienstjaar op den 4 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard cn op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen enz.in deze gemeente (en fine van invordering wordende de belastingschuldigen aangemaand om hunne aanslagen ingevolge de wet, te voldoen. Zierikzee, den II September 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. De heer A. JBerman hulpprediker te Nijmegen, is lot predikantberoepen te Watergang, Noord-Holland. De Staats-Courant deelt het programma mede voor de opening van de vergadering der staten-gene- raal, te 's Gravenhage op maandag den 15 Septem ber 1856. Het was zondag (7 dezer) eene eeuw geleden dat te Amsterdam, op de Westermarkt, geboren werd een kind, waarin het grootste vernuft lag opgesloten dat voor Nederland ooit bestaan heeft, en waaraan geen enkele taak van menschelijke wetenschap vreemd 'leef, zoodat er eene geheele bibliotheek noodig was om den schat te kunnen bergen die in één enkel hoofd lag verzameld maar, gedurende een leeftijd van meer dan zeventig jaren steeds, met onbekrompen hand, ten beste werd gegeven van het vaderland dat altijd den onsterfelijken naam herdenkt van mr. Willem Bil- derdijk. Te Amsterdam wordt een plegtig gedachte- nisfeest bereid dat echter in de volgende maand zal kannen plaats hebben maar waarbij dan ook tevens krachtige pogingen zullen worden te werk ge steld om in 's rijks hoofdstad een waardig monument op te rigten voor den man wiens gedenkpenning met drie woorden kernachtig uitdrukt wat hij was en blij ven zal,- Seculi suidecus »het sieraad zijner eeuw." In de residentie bevinden zich de heer de Wille bais, procureur-generaal hij het provinciaal geregtshof in Noord-Braband cn de heer Èeerenbroeklid van de eerste kamer der slaten-geueraal. l)c beide heeren hebben conferenlien gehouden met sommige ministers, waaruit men afleidtdal hunne komst in verband staat met de vervulling van de openstaande betiekkingen van 's konings commissarissen in de provinciën Noord- Braband en Limburg. LI. vrijdag is in het huis van arrest te Amsterdam binnengebragt een inwoner dier stad een gewezen geemploijeerde bij de administratie van de Hollandsche spoorweg-maatschappij beschuldigd van te hebben vervaardigd en uitgegeven een aantal coupons ten laste dier maatschappij. Men meldt uit Haarlem van 8 dezer. De heden alhier gehouden tentoonstelling van vee en voortbreng selen van land- en tuinbouw der afdeeling Haarlem cn omstreken van de Hollandsche maatschappij van land bouw was zeer voldoende. De zaal dersladsdoelen was sierlijk gedekoreerd en bevaile veel schoons. Een zestigtal runderen hebben naar de uitgeschrevcne prij zen gedongen waarvan de uitslag nader zal worden medegedeeld. Op verzoek van eet: al leden zal de zaal tot en met woensdag vao 3 voormiddags elf lot des namiddags vier ure geopend blijven. A Is een belangrijk bewijs van de moeile die door sommigen wordt aangewend tol bevordering der cultuur van vreemde landbouw-produclen kan het voorbeeld strekken van den lieer van Ingen, rentmees ter op den huize Sonsheek bij Arnhem welke be zit en verbouwt 60 verschillende soorten van tarwe en rogge 1"2 verschillende soorten van gerst, 13 verschil lende soorten van haver, 5 verschillende soorten van boekweit 1verschillende soorten van mangelworte- lon 11 verschillende soorten van koolrapen en 18 ver schillende soorten van zomerknollen, Dat ook in eene academie-stad nog het geloof aan spokerijen en verschijningen beslaatblijkt uit bet volgende: Alle nachten legen twaalf uren, verza melt zich eene massa menschen op het, l'ieters-kerk- plcin voor liet gevangenhuis te Leiden (de plaats waar Adriaan Blom geschavottorrd werd) en maakt liet den aldaar geplaatsten schildwacht vrij lastig. He reden van dien oploop is, dal de Ier dood veroordeelde volgens algemeen geloof onder die nachtwandelaars, Ie middernacht een uur met den schildwacht mede- wandelt. Zelfs de zware regens die in de laatste nachten vielen, konden de nieuwsgierigen niet terug houden. En wat is er nu van deze geheele zaak... Op zekeren nacht in de laatste dagen wandelde een jong soldaat (jager) rustig op zijn post heen en weder, toen hij zich omkeerde, eensklaps een man ziet ge heel in 'twit zonder slaapmuts, lievig verschrokken, roept hij >Werda doch bekomt geen antwoord en zet het hierdoor in doodsangstop een loopcn naar de hoofdwacht waar hij bewusteloos noderzeeg en nu in zeer bedenkelijken toestand in het hospitaal ligt. Later bleek de oorzaak dier werkelijke verschij ning. Op het Bapetiburg is een huis waarin een krankzinnige met zijne ouders woont, welke indien nacht in zijn wit ondergoed zijne bewakers wist te ont snappen door den tuin en de achterpoort op liet kerkplein gekomen bleef bij iemand ziende wande len staan en bragt hierdoor de moedige schildwacht thans in levensgevaar. Niettegenstaande dit nu bekend is blijft de toeloop van spookjagers voortduren. Bij de weduwe Wessel Sjoers Nieuwenlniisonder Oenkerk heeft in den nacht van 3 op 4 dezer diefstal met inbraak plaats gehad bij welke gelegenheid zij twee hoezeer niet gevaarlijke wonden aan 't hoofd heeft bekomen. De boosdoeners bestaande uit drie perso nen bedreigden haar even als bet dienstmeisjedie tezamen de eenige bewoonsters van het huis uitmaken met moord en brandstichting; zij trachtte zich wel met eenen sabel die op de beddeplank lag, te verdedigen, doch een der aanranders ontwrong haar dien spoedig. LI, vrijdag heeft de justitie zich vau Leeuwarden der waarts begeven, en ten gevolge van hekmnene infor- matien zekeren arbeider aldaar doen in hechtenis ne men, die door de bestolene ten stelligste als een der dieven was aangeduid. Als iets bijzonders wordt vermeld dat de koop- vaardij-kapitein Tamnio P. Ligger vau Appingedam thans in het twaalfde jaarmet zijn kofschip twee reizen naar Engeland en 99 reizen naar Noorwegen heeft ge daan zonder ooit avarij te hebben gehad terwij! hij thans met de tOüste reis uaarNoorwegen bezig is; al dien tijd en ook nu nog heeft genoemde kapitein don- zelfden stuurman gehad. Men meldt uit Harlingen het volgende De equi page eener Engelsche brik bestaande uit 9 mannen en 3 vrouwen zwierf in de vorige week in eene sloep rond nadat genoemd vaartuig lusschen de Eider en de Elbe verongelukt was. !n dien slaat zijn zij d«or de kapitein Z wie lingvoerende bet hier te huis behoorende schip Petrus Horreusontmoet cn opge nomen. Zij bevinden zich thans op dien bodem, welke op de terugreis was van Petersburg naar Groningen. Men meldt uit Coevorden het volgende: Giste ren speelde te Echteler een kindje van omstreeks 1'/, jaarin de keuken cene dienstmeid nam een wasch- ketel met kokend water van het vuur en het kind stortte er in. Ofschoon men het er oogenblikkelijk weder uithaalde was het zoodanig gebrand, dal het heden overleed. Te Meppel is met ontsteltenis de lijding ontvan gen van het bij Kaap Lezard verongelukken van bet Amerikaansch fregatschip Ocean Home. Opdat schip bevonden zich namelijk landverhuizers uit die stad Hoogeveen en zoo men zegtook een 40la! uit Stap horst welke personen op een enkele 11a dus het leven hebben verloren. Van Penzance wordt den 6dezer geschreven dat de tweede stuurman, twee matrozen cn een passagier van hel overzeilde schip Ocean Homele Muilion aange- bragt zijn. Gelijk inen weet hadden deze zich met de boot gered zij zijn na vele uren rondzwervensopge merkt door een Engelschen schoener die noodseinen deed waarop twee booten van Mullion afstaken en de manschappen opnamen. Door de administratie van policie te Frankfort a/M. is aan de policie hier te lande mcdedeeling ge daan van een belangrijken diefstal van edelgesteenten ten nadeele an mevr. de barronnes Anselmvon Rothschild gepleegd. Er zijn namenlijk uit hel zomerverblijf van genoemde barronnes in de nabijheid van Frankfort ontvreemd een Chinecscb gewerkt kistje en een bruin

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1