Hf.° 72. Zaturdag 6 September. 1850. DE KERMIS. Woensdag en Zaturdag. BESTUURD ADMIMSTKATIBN S- 8''» am.) j. 1<W4 Z1ER1KZ££SGH COURANT. g31 8 76 9o 104»/4 104 951/8 78 Vs 79lI/,n Tuag8 en ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1 EN. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve liet ZegelregU De kermisdagen zijn er weêrde kermisdagen met hunne drukte en vrolijkheid. Wij noemen ze welkom geschikt als ze zijn voor algemeeue vreugde en voor die der kinderen wel het meest. Wij noemen ze tvelkom als eene aangename afwisseling gevende aan het eentoo- nige dagelijksehe leven. Wij noemen ze wolkomdaar ze aan nering doenden eene goede bate leveren. Maar dat welkom zou luider klin ken, indien de kermis zich meer onderscheidde door vertooningen en vermakelijkheden van allerlei aard door een lal van tenten en kra men door velerlei, wat het oog bekoort en het oor streelt. Neen, ze is thans niet sierlijk uitgedostzooals ze ivel eens plagt te zijn en als we haar aanzien dan is het, als zegt zij tot ons „Neem liet weinige voor liefDe schouwburg van den heer Rosenvetdt die haar zoo getrouw blijft, en daarom wel aanmoediging verdient, is thans het voornaamsteen dat deze zieli niet zal te beklagen hebben dat hij haar weder heeft bezochtdaaraan twijfelen wij niet. Op zaturdag den 6 dezer zal de eerste voorstelling gegeven worden de dan op te voeren stukken, de Matroos.de dochter van Dominique en Klaveren Vrouwzijn gelukkig gekozen de tent zal gewis eivol indien maar niet al te volzijn. Wij hopen dat hij in zijne nieuwe sujetten den heer en mej. Gijtenbeek, eene goede aanwinst zal ge daan hebben en dat zijn repertoire van smaak on ijver zal getuigen. De meerdere en mindere talenten van zijn gezelschap zijn overigens genoeg bekend. Dot hij zelf op zatnrdag weder eene rol vervult is ietsdot de tooneelliefhebbers ongetwijleld verheugten dat hij dit dikwijls doen zal hun welgemeende wensch. Moge ieder die de kermis bezoekt, hetzij, om van haar voordeel t.c trek ken of om te genieten, haar .wek tevreden verlaten. Mogen doker misdagen vrolijkde kermisavonden gezelligen de kermisnachten niet al te luidruchtig zijn. Dan zal deze kermis al is ze ook niet rijk getooid eene pleizierigc en goede kermis zijn, dan zal het. weder blijken hoe vrolijk en jolig hoe mild en vrij de eclite kermisgeest de lueusclien maakt. - BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dat de Begrooting dezer gemeente voorhei dienst jaar 1857, zooals die heden den Gemeente Baad is aangeboden, van heden af gedurende veertien dagen, ter lezing tuor een ieder op de Secretarie ten itaad- huize is nedergetogden tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, 30 Augustus IcSöti B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 10 dezer maand des middags, in het openbaar, ten Raadhui/.e, aan den minsten inschrijver, in drie yerceelen aante besteden Eenige FE RN IEÜ WINGS- en HERSTEL LINGSWERKEN aan de Kaaimuren langs de Oude- en Nieuwe Havens in deze gemeente waar van op Dingsdag den 9 dezer, des middags een urelocale aanwijzing geschieden xal door den Gemeente-Bouwmeester, hij wien inmiddels exemplaren van het bestek dier werken met de verlangde inlichtingen kunnen worden verkregen. Zierikzeeden 3 September 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 4 September, lieden werd do geboorte dag van Z.lv. H. den prins van Oranje op de gebrui kelijke wijze gevierd geboren in IS 10. Dezer dagen beeft Ie Londen plaats gehad de open bare aanbesteding van liet graven van het kanaal door Zuid-beveland en de daarbij behoorende werken welk een en ander is aangenomen voor 3 millioen gulden. Aangezien onmiddelijk met deze werken zal worden aangevangen mag men zich met grond vleijen dat zij zullen zijn daargcsleld op de tijdstippen voorge schreven bij deacle van concessie voor den Zceuws- Duilschen spoorweg. i oor Z. M. is aan rnr. D. Donker Cvrlius als voormalig minisler van justitie een pensioen toege kend van f 3738 's jaars. Under de vreemde commissarissen voor de land bouw-lenioonstelling te Parijs die door den keizer der I'ranschen tot ridders van hei 1 egioen van I.er zijn be noemd vinden wij ook den heer Gevers Dynool com missaris vbor .Nederland. Jfen meldt uit 's llagc bet volgende. Niet alleen hel sloffelijk overschot van Jakob Cats, maar ook dat van Conslantijn lluygcns, den aanlegger der Zeestraat en diens zoonden beroemden wis- en natuurkundige Christian» is in de Kloosterkerk alhier Ier aarde be steld. Thans is door een alhier gevestigd gezelschap van liefhebbers van oudheidkunde en geschiedenis bet plan geopperd om door een eenvoudiaen steen de plaats aan te wijzen, waar beide grooto mannen rusten, even als dat vroeger in dezelfde kerk voor Cats plaats vond. Men schrijft uit Vollenhove van 1 dezer Ben in het ambt Volienhove wonende landbouwer, ontwa rende dat de melk uit den varkenstrog door andere i'ierendande zwijnen voor een groot gedeelte werd verbruikt, ontdekte eindelijkdal de ongenoodigde gasten in slangen bestonden welke ten getale van maar veertig van verschillende grootte in den nabij ge legen mestvaalt hun verblijf hadden gekozen. Blijkens het verslag der rampenwelke het ei land Groot Sangir in Neêrlandsch lndie, door eene herhaalde uitbarsting van den vulkaan A woe en daar mede gepaard gaande, zeebeving enz. zoo vreeselijk hebben geteisterd, heeft de talrijke bevolking schier alle middelen van onderhoud verloren terwijl onge veer 3000 menschen daarbij zijn omgekomen. In vroegere beriglen van .lava is melding ge maakt van eene uitbarsting in het begin van Maart jl. van den vuurberg Awoe.opecn der Sangir-eilanden en van de daardoor aangerigle verwoestingen. Uit hut daaromtrent door den resident van Menado bij het gouvernement ingediende rapport blijkt onder anderen dal het getal der daarbij omgekomene menschen be draagt 2806 te welen in bet land Tarocna 7ü2 man nen vrouwenen kinderen, in Kandbar 45 en in To- bolkan 2039. Het grootste gedeelte der omgekomenen bevond zich in dc tuinen. Zij vlugtten in allerijl doch werden door den snellen vuurstroom ingehaald en verslonden. Anderen meenden zich in hoornen te redden maar werden met deze inedegesleept of slikten door de verschroeijende hitte. .Te Kolongan en Tariang waren de huizen gevuld met menschen wien het onlvlugten doorde van alle zijden afvloeijende lava en door den beeten watervloed belet werd en die alzoo onder degloeijende ascb en onder de instortende woningen bezweken. Velen die het strand bereikten en zich daar in veiligheid waanden werden eeneprooi der woedende golven verscheidene verloren het leven, door angst en vertwijfeling als versteend en bewus teloos Men schrijft uit Brussel van 1 dezer. Benige dagen geleden kwamen des avonds drie dames en een heer de stad in, de boventnaiige wijde kleeding der dames Irok de aandacht van een policie beambte te meer daar die kleeding weinig strookte met bun verder voorkomen en hunne spraak. Hij achtte het geraden dienaangaande nader onderzoek te doen en nu bleek dat de dames in bet veld 80 pond aardappelen gestolen en deze in hunne bovcnkleederen verborgen hadden wat de tegenwoordige modedragt, hoewel niet zeer na tuurlijk, moest nabootsen. BUITEN LAN D. r B A I ES UK. Parijs 2 September. Men zegt dat de Pruissische regering onderhandelingen heeft aangeknoopt om de medewerking van Bngeland en Frankrijk te erlangen voor eene expeditie legen de Biff-roovers. Frankrijk zou pogingen willen aanwenden om in der minne eene vergoeding voor Pruissen te verwerven doch zou niet genegen zijn om gelijktijdig met de expeditie tegen Grojt-Kabylië deel te ueinen aan cenc onderneming legen de Biff-roovers. Op liet spoorwegstation Ie Peslh heefteen ver schrikkelijke brand een grool aanlal met goederen be laden en ledige waggons alsmede een deel der goederen bureaux waar veel lag opgestapeld in de ascli gelegd. Naar men verzekert heeft dc Ie Berlijn teruggeko men 1 urkschegezant ran zijne regering in lasteen nieuw hamlclstraclaal met Pruissen te sluiten liet correctionele hof alhier beeft dezer dagen twaalf personen wegens het vervalschen van melk ver oordeeld tol gevangenis van 'c en 3 maanden en geld boeten van 50 fr ieder. Ben aanlal slagers werd tot geldboeten van 20 lot 200 fr. veroordeeld wegens pogingen tot bet verkoopen van ongezond vlecsch en wegens overtreding der bepalingen omtrenlde vleesch- zeltiug. Voor dc arbeidende klasse voor de kleine ren teniers en voor een aantal ondergeschikte beambten is de steeds, stijgende prijs der huren een voortdurend punt van bezorgdheid. hans is er sprake van eene onderneming welke verbetering in dezen stand der zaken zou te weeg brengen en welke naar men verze kert bereids de goedkeuring der regering heelt ver worven Oen zou langs de talus van een deel der vestingwerken op do terreinen binnen de muren en langs de slralegischen weg 25 II) huizen willen doen bouwen bij blokken van 5l) deze van elkander afge zonderde, blokken zouden 50 dorpen uitmaken en wor den aangelegd in den vorm der squares te. Bonden. Ieder huis zou bestemd zijn om zes huisgezinnen te be vatten terwijl ieder huisgezin twee groote kamers en een keuken tol zijne beschikking hebben zou voor een jaarlijkschen huurprijs van hoogstens 150 francs. Op ieder der vier hoeken van de squares zou zich een af zonderlijk huis bevinden in tien doelen gesplitst dat voor zes honderd fr. zou worden verhuurd. Al deze dorpen zouden genoemd worden naar eene behaalde overwinning, als Bonlenoy, Auslerlitz, Algiers, Alma, Malakofl'enz. leder dorp zou eene badinrigting heb ben terwijl ook iu ieder dorp eene slagerij en eene bakkerij gevestigd zouden worden welke met verlof des ministers van binnenlandsche. zaken hel vlecsch en hel brood beneden de zetting zoudeii verkoopen. Men schrijft uit Marseille van 2 September. Ge durende de maand Augustus zijn hier 1,100,(11)0 hec toliters graan aangebragl, alleen gisteren werden weder 150,000 hectoliters graan aangevoerd de prijzen zijn lager. Men is beducht voor veelvuldige regtsgedingeu ten gevolge van den ontzetlenden aanvoer. Q R O O T-B HITTAIHWIEI» Bonden' 2 September. Laatstleden zaturdag werd te Manchester het bronzen standbeeld des hertogs van Wellington pleglig ingewijd lot oprigting waarvan door den gemeenteraad en andere inschrijvers de som van ongeveer 700'' p. st. was bijeengebragt. De luitenant generaal sir II. Smith die zijne gebeele mili- (aire orrrnng den herlog van Wellington te danken beeftbehoorde onder de aanwezigen en werd „om- den bisschop van Manchester in diens aanspraak bij t deze gelegenheid op de meest vereerende wijze toe gesproken. Oen ter dood veroordeelde Andrew Bracken een der twee broeders wier dronkenschap een moord ten gevolge had, is kwijtschelding van de doodstraf ver leend en hij zal getransporteerd worden. Intusschcn heelt een man te New-castle Vvon Tire zijne vrouw gewurgd naar het schijnt nadat beide zich dronken ter ruste hadden gelegd zoo als meermalen het ge val was. De koningin van Oude en baar hof hebben gisteren nacht Southampton verlaten en zijn heden te Londen aangekomen in Holford House-regcntpark. Br was weder groote beweging aan hel bolel en slation te Southampton, en het kostte buitengewoon veel moeite oor de koningin te bewaren voor de blikken van nieuwsgierige mannen. De Morning Post deelt het totaal verongelukken van het schip Ben Avon van 800 tonnen mede welk schip, den 9 Mei van Bonden naar Shanghai vertrok ken na in de Chinesche zeeën door een hevigen storm bcloopen en door hel onweder zwaar beschadigd te zijn, op 40 mijlen afstands van Amoy, op eene rots uileen geslagen is. Van de 28 personen die aan boord waren hebben 23 door zich aan stukken van het wrak vast te klemmen den vasten wal kunnen hereiken, maar de 5 overigen, waaronder de vrouw van den gezagvoerder en de zoon des eigenaars van het vaartuig, zijn om gekomen. In het dagblad van bichmond in de Vereenigdc staten vindt men het volgend marklberigl«Nooit is de vraag naar slaven zoo grool geweest als in do maan den Mei, Junij en Juiij, daar anders de zomermaanden gewoonlijk flaauw voor dit artikel zijn. Slavinnen van de eersle soort met 10(10 lot I 100 dollars betaald mannen van de eerste soort met 121)0 tot 1500 dollars. Bene jonge, bijzonder knappe negerin gold I 7tll) dol lars. Vele negers werden op speculatie gekocht en er liggen gewis nog minstens 2 millioen dollars gereed om in dit artikei geplaatst te worden." JONGSTE TIJDINGEN. Bern, 4 September. De 1 ruissisclie partij heeftin den algeloopeti nacht eene beweging in Neufcbatel be proefd. De Uepublikeinsche bergbewoners rukken tegen hen op. De bondgenootschappelijke regering heeft commissarissen derwaarts gezonden, He. kasteel en te stad Neufcbaleau zijn heden och tend door de bergbewoners terug genomen zonder eenige vreemde hulp. Twaalf Pruissen zijn daarbij gesneuveld.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1