2IERIKZEESCHE COURANT. WoenMag Sepl(MiiïTer. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATE NIEUWSTIJDINGEN "o. 772«, 3'. 17825 en 1N5S5 er f 100. 8, 10012 e 'er 1400 IS, 14090, i de ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sntorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTI 2?A. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbcrigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt, Bij een volgend nummer dezer Courant zal de Begrooling j en Memoriegratis aan de geabonneerden worden uit ge- geven. Openbare Kaadsvergadering gefiouden te Kierikzee, den 30 Augustus 1856. Voorzitter Mr. B. C. Cau, Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de Leden Mr. Egter en D. van der Vlieten bij de opening Dr. Keller en Dr. Goemans die later zijn verschenen. De notulen van 23 Julij worden goedgekeurd. De rekening der Teekenschool in handen der Leden Landsknegt van der Grijp en Mulock Houwer. Besloten de waag bij continuatie voor 5 jaren ad 100 's jaars aan het rijk te verhuren, voor de weging van het slagtvee. Het verslag der vereeniging tot wering van armoede ter visiegelegd. Ingevolge bedenkingen van Gedeputeerde Staten op het reglement van het Burgerlijk Armbestuurwordt de borgtogt van den Boek houder van dat bestuur bepaald op f 200hetzij effectifhetzij per soneel te stellen. Voor kennisgeving aangenomen drie missives houdende goedkeuring door Gedeputeerde Staten van raadsbesluiten. Vastgesteld het suppletoir kohier van den Hoofdelijkeu Omslag op f 83,15. Gelezen cene missive van den Commissaris des Koningsnopens liet instellen van gezondheids-commissiënen na discussie besloten dezen brief mede te declen aan de Plaatselijke Geneeskundige Commissie met verzoekomtrent het een eii ander te willen rapportereu. Tot Veeschutter benoemd P. Manui, met 8 stemmen; G. Vollebregt had 1 stem. l)e voorwaarden van de 7jarigc verpachting der landerijen der ge meente worden ter secretarie voor de Leden ter visie gelegd om in den volgenden raad te behandelen. Idem de door de commissie ontworpene verordeningen voor het beheer der Gaz-fabrijk. Medegedeeld dat de Tiende-verhuring heeft opgebragt circa f 4200, of 1(500 boven de raming, waarom op de onkosten moet worden overgeschreven 31,42. De rekening der gemeente over 1855 wordt door den Raad goed gekeurd ontvang 77087,39',2uitgaaf 69151,22. De begrooting voor 1857 wordt aan den Raad aangeboden en ten fine van onderzoek gesteld in handen der Leden van der Grijp Mulock Houwer en Mr. van Dongen. Burgemeester en Wethouders worden geautoriseerd tot het laten repareren der Kaaimuren op verschillende plaatsen tot een bedrag van f 1200, en aanbesteding van eene vernieuwing aan dezelve ge raamd op de begrooting van 1857. Medegedeeld dat aan het Sas schade aan een der rottegaten is ge komen en de schade door de stad te dragen f 90 beloopt. Gelezen een request van C. J. Mommaas, kapitein op de stoom-' boot Stad Vlissingen no. 1om remissie van schadevergoeding voor oen door hem afgevaren due d'alve paaluit hoofde de gevorderde som van 136,voor zijne finantiële krachten te zwaar is. Burge meester en Wethouders stellen voor hem een derde in de schade te doen dragen of f 60 de heer Ochtman stelt na langdurige discussie voor de helft of 100 over dit voorstel staken de stemmen zoodat het wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Burgemeester en Wethouders worden geautoriseerd aan P. de Weerd alsnog uit te betalen een mandaat over 1855 thans eerst gereclameerd Waarna de vergadering is gescheiden. KENNISGEVING. Opening groote Jagt. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend dat de opening der groote jagt in deze provinciedoor Gedeputeerde Stalen is bepaald op Maandag den 8 September aanstaande. Deze kennisgeving zal in het Provinciaalblad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 29 Augustus 1856. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op heden door den Baad is vastgesteld het eerste aanvullings-kobier van den lloofdelijken Omslag binnen deze gemeente voor het dienstjaar 1856 en dat hetzelve van den 3 September aanstaande, gedurende acbl dagen voor een ieder Ier inzage is nedergeiegd op de Secretarie ten einde de aangeslagenen met hunne bezwaren daar tegen binnen dien tijd in beroep kunnen komen bij hoeren Gedeputeerde Staten dezer provincie ingevolge de wet. Zierikzee, den 30 Augustus 1856. B.C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAK ING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dat de Begrooting dezer gemeente voorliet dienst jaar 1857, zooals die heden den Gemeente Baad is aangeboden, van heden af gedurende veertien dagen, ter lezing voor een ieder op de Secretarie ten Baad- liuize is nedergeiegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, 30 Augustus 1856. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. B INNENLAND. Wij vernemen van geachte deskundigen dat in de laatste dagen herhaaldelijk gevallen zijn voorgeko men van vergiftiging door het gebruik van garnalen. Te Arnhem zijn dan ook reeds van stadswege onlangs maatregelen van behoeding en voorzorg genomen een voorbeeld dal gewis ook in de hoofdstad niet onopge merkt blijven mag. A. C. Men schrijft uit 's Gravenhage van 29 Augustus Heden is bet oud archief van de wees-en motnboirka- mers uit de provincie Zeeland in de residentie aange komen het zal geplaatst worden op het Binnenhof, waar vroeger liet oud archief van deu hove van Hol land was geplaalst. De koningin der Nederlanden is den 27 Augustus te Mentz aangekomen. LI. woensdag heeft te Amsterdam de plegtige ont hulling plaats gehad van het monument opgerigt door de vereeniging Het metalen kruis ter herinnering aan den volksgeest van 1830 en 1831 Ie midden eener ontzaggelijke menschenmassa en vereerd met de tegenwoordigheid van Z. M. koning Willem III en Z. K. 11. prins IIcndrik die van de ministers en een schitterend gevolg omgeven hadden plaats genomen op de voor het paleis tegenover het munument opge- rigle tribune. Dezer dagen is in de residentie aangekomen een Bussisch officier als veldjager die na zijne depêche te hebben overgebragt naar Soesldijk verlrukken om zich ook bij H. M. de koning-weduwe van zijnen last te kwijlen. Hij arrest van den hoogen raad der Nederlanden is verworpen de voorziening in cassatie ingesteld door G. Vreedenburg legen een arrest van het hof in Zuid holland bij welk'arresl hijter zake van brandstichting is veroordeeld lot de straffe des doods. Men meldt uit Botterdam van 30 Augustus. Gisteren avond is op den Hoilandschen spoorweg eene koe overreden tijdens zich 5 a 6 van deze dieren bij het passeren van den Iaatsten trein op de hoogte van Delftshaven op den weg bevonden, het hragt een ge weldigen schok maar geene ongelukken te weeg. Heden namiddag omstreeks vijf ure is bij het zoeken van een lek aan eene gazpijp in een bovenhuis aan de oostzijde van den Oppert tegenover de Breede plaats te Botterdam eene gaz-onlploffing ontstaan waardoor een groot gedeelte van het plafond waartusschen zich de gaz verzameld had beschadigd is terwijl de vensters van dal vertrek voor een deel stuk geslagen zijn. Binnen cenige dagen zal te 'sHage in de Vcene- straat eene nieuwe winkel geopend worden van den beerde Kat, uit Belgie. Die winkel, waarvan nog geen dergelijke in de residentie gevonden wordt, zal bestaan uil echte brabandsche kanten en Boomsch ker kelijke kleodingslukken voor geestelijken cn kerkge bouwen. Men schrijft uit Delft van 30 Augustus. Heden heeft de prijs der kaas hier de enorme hoogte bereikt van f30per 100 Ned. ponden, zijnde het dubbel van de hoogste prijzen van v roeger jaren. De burgemeester van Zeist herigt, in dato 28 Augoslus dat zich van daar heimelijk uil het ouder lijk huis heeft verwijderd, zekere Anlonia Ondenaller oud 16 jaren klein van postuur bleek van gelaat met lichlblaauwe oogenkleinen neus en blond haar. Ceklecd bij vertrek van daar met een bruinen japon blaauw geruit boezelaar en eene muls, overigens bloot- voels cn in armoedigen staat, wordende de hoofden der policie uitgenoodigdhij ontdekking, haar naar Zeist op te sturen. Zondag 11. had nabij Voorburg een ongeval plaats, hetwelk wel vermelding verdientzoowel om tot waarschuwing te verstrekken als om de daarbij betoonde hulpvaardigheid en menschlievendheid in bet licht te stellen. Op den straatweg bij gemeld dorp stoeiden eenige knapen met elkander, en bet schijnt dat de baldadigheid van som mige zoo ver ging, dat zij; toen een rijtuig voorbijkwameen hunner makkers daartegen wierpen met dat ongelukkig gevolgdat de knaap viel, onder bet rijtuig geraakte en deerlijk gekwetst werd. Jn dat rijtuig bevonden zich de prins Oaradjazoon van den Turkschen ge zant de burggraaf de Contades en eenige dames. Allen ten uiterste bewogen over het ongevaldeed men het rijtuig dadelijk stilhouden men nam den gekwetsten knaap op en had de gelukkige gedachte liem naar bet naastbijgelegeu Zuiderburg, de genees- en heelkundige inrigting van den beer Heudrikszte voeren. Het bleek dat hij het linkerbeen gebroken en een zwaren hoofdwond bekomen had. Hij werd terstond verpleegden de prinsde burggraaf en de dames bleven verscheidene uren bij hem en wilden hem niet verlaten eer zij van den geneeskundige de verzekering hadden bekomendat er geen dadelijk levensgevaar bestond. De prins Caradja toonde zich bereid om alle kosten van verpleging voor zijne rekening te nemen doch de heer Heudriksz wildevolgens de regelen die hij zich voor zijne inrigting heeft voorgeschreven hierin niet tredenen gaf te kenneu dat hij den jongeling kosteloos zou verplegen. De prins met tie dames, die zich bierbij zoo hulpvaardig betoonden konden echter niet nalaten den verwonde, nog nader te bezoek m. Hij behoort in deze stad te buis, en zijne ouders hebben geen woorden genoeg, om dank te betuigen voor de menscblievende opname cn liefderijke verzorging van bun kind, wiens toestand naar omstandigbeflfen redelijk is, of schoon bij nog geruimen tijd onder geneeskundige behandeling moet blijven. Z. K. H. de kroonprins van Wurtemberir die zoo als bekend is, sinds eenigen lijd ernstig ongesteld is zal naar men verneemt Ie Scheveningcn de baden gebruiken. Z. K. tl. is gelijk tnon weel, de gemaal van II. keizerl. H. de grootvorstin Olgavan liusland, die mede op bet grootstedelijk badhuis te Scheveningcn ver wacht wordt. l)u laatste berigtcn van U i I li Ion houden in, dat den 17 mei jl. de poslpraauw van de Lncipara beeft medegebragt drie ter hoogte van Tan jong Meroen (I apareiland) opgevischte en op een vlot drijvende Chinezen te buis beboorende Ie ilaynam. Zij vér- baalden den 6 April met eene wankang van Samarang naar Singapocr te zijn gezeild. Behalve den gezag voerder bevonden zich 13 Chinezen als opvarenden aan boord en als passagiers twee hokkkian Chinezen, terwijl de lading uit 000 picols rijst bestond. Na 18 dagen zeilens stootte het vaartuig op een rif en was wel dra gezonken. Elf der aan boord zijnde personen hadden zich inetdesampang gered doch de gezagvoer der en een passagier bad men aan de zeilen en de mast vastgeklemd met het schip zien zinken. De drie bo venbedoelde Chinezen hadden elk een waterval vastge grepen en waren daarmede na 24 uren drijvens op een hun onbekend eiland aangekomen alwaar zij van visch en schelpdieren hadden geleefd. Na 18 dagen vertoevens aldaar hadden zij geen levensmiddelen meer en staken zij op eene soort van vlot op goed geluk iu zee lot dat zij den volgenden dag werden opgevischt. BUITENLAND. DEITSOHLAEjD Keulen 29 Augustus. Alhier uit Weenen ontvan gen brieven zeggen dat aanzienlijke Ooslcnrijksche troepen naar Italië gezonden worden. Zes regementen kavallerie zouden naar Milaan op marschzijn. Bij den diepen vrede die in Italië heerscht moet zoodanige maatregel natuurlijk groote verwondering baren. Als reden er van wordt opgegeven dat Oostenrijk de Sar- dinische regering geneigd acht een korps van 49,000 man naar de grenzen te zenden hetwelk bestemd zou zijn om des noods een besluit te ondersteunen lot bet leggen van beslag op de bezittingen der geestelijke corporatien en der Oostenrijkers die zich op Sardiniscb grondgebied bevinden en welk beslag zou opgeheven worden als Oostenrijk de thans in S'iemont genaturali seerde Lombardijers hunne goederen teruggeelt. Te Cbamouny is eene inschrijving geopend voor een gedenktceken hetwelk voor de stoutmoedige rei zigers die lot dusverrevooral in den Iaatsten lijd de. Montblanc bestegen bobben zal opgerigt worden. Men hoopt de inschrijving in Engeland, Duilscbland, Frankrijk, Italië en Zwitserland te organiseren en er is reeds eene oproeping (ot dit doel <n bet Duitscb Fransch en llabaansch ter perse. De eerste bestijging van den Montblanc geschiedde in 1741 door den Engejschman Richard Pocock. Van de S8 die sedert'den berg bestegen hebben waaronder 3 vrouwen zijn 55 Engelschcn Schotten en leren 12 Franschen 6 burgers van de Sardinische staten, 5 Amerikanen, 3 Zwilsers, 2 Duilscbers 1 Napo- litaan, I Bus en I Zweed. Van de Russische grenzen schrijft men dat de Pruisische autor- f.citen te Ginnbinncn zich, wezens het hevig uitbreken van de run derpest nabij Kanen in Rusland genoodzaakt gezien hebben de Poolsche en Russische grenzen met grootere gestrengheid te bewaken inzonder heid ten einde het doordringen van Russisch-I'oolsche Joden in liet binnenste van Pruissen te beletten. Het was namelijk gebleken dat deze in Rusland het vleesch en de huiden van besmet vee in groote hoe veelheden opkochten en naar elders vervoerden, waardoor dan de smetstof wijd en zijd verbreid werd. Derhalve moeten alle Joden die tot uitoefening van handel over de grenzen reizen willen zich nu van geldige regeringspaspoorteu voorzien. f r a xe k r ij Parijs, 29 Augustus. Gisteren morgen beeft in bet huis op den hoek van de rue St. Anne en de rue neuveSl. Augnstinalhiereen irecselijke brandgewoed, waardoor dat buis bijna geheel eene prooi der vlam men geworden is. Daar de trappen weldra waren weg gebrand hebben de meeste bewoners die zich bij het uilbarsten van den brand nog te bed bevondenzich door middel van ladders en beddclakens moeten red den. Een Engelscbman die zich wilde redden door uit het venster te springen beeft daarbij het leven verloren.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1