ZIERIKZEESCHE COURANT. 1 Woensdag 27 Augustus. N.° 69. 1856. IllïSTlM ADBIMSTRATIEN Woensdag en Zaturdag. bekendmaking- jkt. a. bekendmaking. kennisgeving. 11% >1. 'toom- otter- ABONNEMENTS-PRIJS. Per clrie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 15 cents de regs.. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 rsgeis af 1 behalve hel Zegelregl. Nationale Militie Burgemeester en Wethouders van Zierilczee. Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat bij .Koninklijk besluit van II Junij jl.no. 6i het de partement van oorlog is gemagtigd, om al de miliciens der ligtingen van 1852 en 1853 bij bet regement gre nadiers enjagersingedeeld, mitsgaders die, tol hel 2de en ddc balailion van hel 2de, de vier bataillons van bet 3de en het 2de balailion van het 6de regement infan terie behoorende welke in der tijd, na hunne eerste oefeningniet lol zamenstelling van het blijvend ge deelte hebben gestrekttegen den 30 Augustus e. k. van onbepaald verlof in werkelijke dienst bij hunne korpsen op te roepen ten einde aan de wapenoefe ningen deel te nemen en dat de onder de wapenen gekomen manschappen vóór of op den <i October daar aanvolgende weder met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden terwijl de opgeroepen verlofgangers die in gebreke mogten blij ven op den bepaalden dag onder de wapenen Ie ko men niettemin gedurende den tijd van eene maand in den wapenhandel zullen worden geoefend en dat de genen die zich op de eene of andere wijze aan de instructie onttrekken of wel daarin achterlijk mogten zijn zoo veel langer in werkelijke dienst zullen wor den gehouden als dal noodig zal worden geoordeeld. Dal mitsdien de miliciens dezer gemeente in deze oproeping begrepen op den 29 Augustus e. k. des morgens ten 10 ure, in de Koopmansbeurs Ie Middel burg verzameld moeten zijn ten einde aan den beer Provincialen Kommandant te worden overgegeven en zich tot vertrek derwaarts zullen moeten bevinden ter plaatse en op dag en uur als op de orders lot vertrek aan ieder hunner bezorgd slaat vermeld. En zal, opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende deze worden afgekondigd en in de Stads Cou rant geplaatst. Zierikzee, 13 Augustus 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. er, de rtn- na- 43, eren vam der euw ing hrift van hen. niet n de j de pp- der Burgemeester en Wethoidfrs van Zierilczeema ken bekend dat op Zaturdag den 30 dezer maand, eene inspectie op de Steaten Stoepen en Goten in deze gemeente zal plaats hebbenten einde men zich overtuige of de bepalingen van het reglement van policie omtrent het rein- en zuiver houden door de ingezetenen behoorlijk worden na geleefd en om de nalatigen te vervolgen. Zierikzee20 Augustus 1856 B. C. CAU, Voorzitter. LOEWEK, 1. Secretaris. 'A' De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis .'■R' van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 30 dezer maand, des voormiddags ten tien ure, op het Raad huis alhier, een c openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee 27 Augustus 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. Naar aanleiding eener klagte aan den minister van finantien over een postdirecteur, die de overleg ging ten poslkanlore der kennisgeving aan den gea dresseerde vaneen voor dezen ten kantore voorhanden aangelcekenden brief, voor de afgifte van zulk een brief ook als de geadresseerde in persoon dien kwam afhalen had geëischl is de postdirecteur door den minister van finantien aangeschreven »dat die over legging niet verpligtend is, en dat alzoo het gemis van zoodanige kennisgeving, wanneer de geadresseerde zich in persoon aanmeld en hij aan de ambtenaren bekend is geene aanleiding mag geven om hem de uitreiking vaneen brief te weigeren. Eene merkwaardige reddingwordtmedegedeeld als plaats gehadhebbende opeen onzer stroomen inden noodlotligen avond van 11 opt 2 dezer toen doorhetal- lerontzetlendsle onweder zoovete streken in ons vader land geteisterd zijn. Een vlelschipper van Walzoorden mei zijn schuitje Ier hoogte van llansweerd aan den reg- ter oever der Wester-Schelde gelegenbesloot in den laten avond van dien dag nog naar Walzoorden over te varen en zoo huiswaarts te keeren. liet onweder kwam intusschen weldra op en al spoedig werd zulks achter volgd door een hevigen uitschot van wind metstorlregen waardoor de man overboord geslagen werd en nu be vond zich op het ranke vaartuig slechts zijn zoontje dat zelfs op dien oogenblik zeker ten gevolge van de druk kende hitte van dien dag lag te slapen. Hoewel het den schipper gelukte door naar den zuidbevelandschen wal te zwemmen zijn leven te behouden zoo kan men cvenweldenken in welken toestand hij verkeerdebij de gedachte aan zijn schuitje dat her en derwaarts geslin gerd reddeloos verloren scheen en waarop zijn sla pend jongentje zich bevond, dat alzoo eenen wissen dood te gemoet ging. Naauwelijks brak intusschen de morgen aan of onze radelooze schipper zochten vond gelegenheid zich naar Walzoorden te laten overzetten en verbeebit u nu 'smans verbaasdheid, toen hij de overzijde naderende aldaar aan het magazijn (eene veilige doch moeijelijk te bereiken ligplaats) zijn schuitje meende te bespeuren hetgeen zich bij de aankomst volkomen bevestigde zoodat bij rijnen verloren ge- schatten eigendom daar niet slechts behouden vond maar ook zijn kind hetwelk zonder iets geleden te hebben nog gerust lag te slapen. 'I. M. heeft den heer F. IV. Conrad voorzitter van de commissie voor de doorgraving van de land engte van Suezbenoemd tot kommandeur der orde van den Ned. Leeuw. Men meldt uit Oosterhout het volgende Daar veeltijds met het uildeelen of verkoopen van ongezond vleesch wordt te werk gegaan, kan het volgende tot waarschuwing strekken dewijl het een bewijs oplevert welke schromelijke gevolgen zulks voor de menschen na zich kan slepen. De landman K alhier vond i een zijner runderen dood in de weide. Hij sneed het I aldaar den kop af en vervoerde het huiswaarts, ten I einde het aan behoeftige lieden uit te deelen. De po- j licie hiervan onderrigt verbood dit ten strengste zoodat hij het aan een koopman alhier voor honden- j voeder verkocht. Naauwelijkshaddendeze het vleesch gebruiktof zij worden ziek en drie dezer dieren stier ven nog denzelfden dag. Eenige runderen welke in de weide liepen waar de kop van het doode dier was afgesneden en aan het bloed gelikt hadden werden ookdoodelijk ziek en bereids is een derzelve gestorven. De drukte met de schoenmakerij in de Langstraat (Capellc) is zoo groot dat men knechts en leder te kort komt om geregeld aan de talrijke aanvragen voor Holland en Zeeland te voldoen. Dewijl in de twee laatste jaren weinig huiden ingewerkt zijn zoo neemt het gebrek aan leder dagelijks toe en zijn de prijzen daarvan ook reeds verbazend geslegen. Met zooileder, dat vier jaren geleden niet meer dan f 0,50 de 5 ons gold wordt nu reeds voor f 0,75 a ƒ0,80 verkocht, terwijl kalfsvellen, die twee jaar geleden ƒ0,95 a 1,00 de 5 ons afdeden nu niet minder dan legen 1,20 a 1,30 te verkrijgen zijn. Men schrijft uit Kampen van 22 dezer Dezer dagen is weder een zeer aanzienlijk getal jongelingen van het instruclie-batailjon tot korporaals bevorderd en zijn eenige titulaire als effectieve naar de regemenlen vertrokken. Men schrijft uit Smilde van 22 dezer: Een zesja rig kind van den heer K. alhier viel van een stoel op een sleenen vloer. Toen men het kind optilde was heieen lijk. Geneeskundige hulp werd dus te vergeefs ingeroepen. Men schrijft uit Staphorst van 21 dezer Giste ren zijn alhier vijf brieven van hetinliet vroege voor jaarvan hier vertrokken groote gezelschap landverhui zers bij de respective familien aangekomen. Allen beluigen daarin hunne hooge tevredenheid dat zij in de nieuwe wereld zijn en bevestigen de goede geruch ten die bereids van de nieuwe volkplanting Holland in Noord-Amerika naar hel moederland waren opge zonden. De Saksische maatschappij van staat-en land huishoudkunde heeft eene prijsvraag uilgeschreven luidende Welkezijnde oorzaken vandeduurte der levensmiddelen en kan zij door maatregelen van voorzorg en beteugeling voorkomen worden?" Uit de officiële lijst welke door het bestuur aan den spoorweg van Antwerpen op Gent aan den procureur des konings is toegezonden blijktdat bij het ongelukdat 11. zondag op dien spoorweg plaats greep twee personen zijn omgekomen te weten de baron Goethals de Potter, van Geut, en de landbouwer Debruyne van Hamme terwijl alle hij deze ramp gekwetsten herstellende zijn zoodat de in de eerste oogenblikken verspreide geruchten veel overdreven zijn geweest. Desniettemin blijft het gebeurde zeer smartelijk en doet van versciiillende zijden aandringen op het nemen van maatregelen om zoo ves mogelijk eene herhaling van dusdanige ramp te voorkomen. Men wi. de spoorwegen beter afgesloten zien en hij voorbeeld eveu als in Ergplnnd en nu ook op den "Noorderspoo.-wig in Frankrijk doen omring'.- van eenvoudige heggen de toeganger tot de spoorwegen kuunen -1. beter worden bewaakthet verl od om daarop te loopen kan dar beter worden gehandhaafd en voora' zal daardoor worden voorkomen het loopen van vee op de rails wat zondag 11. tot het noodlottige ongeval aanleiding heeft gegeven. Bovendien wil men onderzocht hebber, of de kleine soort van locomotief, welke op den spoorweg van Antwerpen naar Gent gebruikt wordtook het gevaar kan vermeerderen, dewijl op andere spoorwegen bij het zich bevin den van eenig vee op den wegeen schok plaats greep en het vee ge dood werd, doch de veiligheid der reizigers niet in gevaar werd gebragt. Nopens het ongeluk op den spoorweg verneemt men nog, dat mevrouw Rosseau, uit de rue neuve Saint-Jacques te Geut, daarbij als op eene wonderdadige wijze is gered. Zij was met hare beide kin deren een meisje van 12 en een jongentje van 5 jaren, iu het eerste rijtuig gezeten, terwijl het knaapje op haren schoot lag. Eensklaps gevoelde zij een hevigen schok en werd zij met het bovengedeelte dei- diligence in de langs den spoorweg loopende sloot geworpen. Dadelijk rigtte zij zich op en ijlde naar het verbrijzelde en reeds in brand ge raakte rijtuig, waar zij haar zoontje voud tussehen twee stukken hout ingeklemd en met het hoofd naar beneden door buitengewone krachts inspanning slaagde zij er in de stukken hout weg te rukken tussehen welke haar kiud beklemd zatdoch hierdoor viel een stuk ijzer uaar beneden hetwelk haar eene wonde aan de knie toebragt. Zonder hierop te letten werd de moeder door slechts ééne gedachte bezield, wat namelijk van haar dochtertje zou zijn geworden Zij liet hare oogen rondwaren te midden van de rookende overblijfselen van den wagen tot dat zij daar een grijs laarsje ontdekte, en weinige oogenblikken later had zij ook haar dochtertje bevrijd'. Het laatste was vrij ernstig aan het been gewond, het jongentje had slechts ligte kneuzingen be komen en de moeder welke vijf maanden zwanger waswas op verschillende plaatsen des ligchaams gewond. BUITENLAN D. IDITSOatAHI Keulen 23 Augustus. De cholera is le Stockholm uitgebroken de generaal Rodisco was het eerste slagt offer. Deze generaalRussisch militair gevolmagligde bij het Zweedsche hof, resideerde sedert 1822in lwe den. Ilij was een broeder van den oud-gezant van Rusland te Washington en van den voormaligen be velhebbervan Bomarsund. De uitvoer van sigaren uit onze streken heeft zoodanig toegenomen dat in Hanau eene fabriek van sigarenkisten bestaat in welke wekelijks 50,000 kis ten worden vervaardigd. Te Bockenheim bestaat eene soortgelijke fabriek welke bijna eene gelijke hoeveel heid kisten levert. De koning te Berlijn heeft eene deputatie ont vangen van Hongaarsche Protestanten die voor hunne kerk in l'ruissen deelneming trachten op te wekken eri giften in te zamelen. Onder het opschriftDen voorval a la Fra Diavolo wordt uit Ravenna dd. 28 Julij het volgende medegedeeld. De rooverhoofd- man Lazzariue die ten spijt van alle tegen hem in het werk ge stelde maatregelen der policie en militaire magt in onze legatie on verschrokken zijn handwerk uitoefende, was evenwel nu onlangs bij kans in handen der straffende geregtigheid gevallen. Hij wist zich namelijk als een cavalier gekleed en door een als bediende ver- kleedc roover vergezeld ingang te verschaffen in de woning van een nabij de stad Lugo woonachtigen landedelman gaf zich uit voor een Toskaanschen edelman en verzocht om gastvrijheid, welke hem op de meest voorkomende wijze werd verleend. Aan de middagtafel be koorde hij zoowel den heer des huizes als de dames door een hoogst aangenaam gedrag en toen men hem verzochtbij het voortzet ten zijner reistoch vooral op zijne hoede te wezen voor de beruchte bende van Lazariniverklaarde hij van haar aanwezen nog niets te hebben vernomen en ondervraagde zijnen gastheer aanhoudend naar het verblijf en de verrigtingen der roovers, waarbij het natuurlijk niet anders zijn konde of hij moest in den verderen loop van het gesprek menige bittere aanmerkingen verkroppen. -Zoudt gij vraagde hij eindelijk aan den heer des huizesmoed genoeg bezitten om al deze beschuldigingen openlijk te herhalen wanneer de gevreesde ban diet ongewapend tegenover u slond P Ik denk wel van ja, was het antwoord. Nu dan ik zelfben die Lazzarinidien gij het uitvaagsel der menschheid noemdet; waagt gij het nu nog in mijne tegenwoor digheid dat gezegde vol te houden riep de rooverskapitein plotseling op weeselijk emstigen toon. Het gezelschap was sprakeloos en bleek van schrik geworden Denk voortaan beter van eenen mandie van nature niet kwaad is die echter door zijn noodlot en den bedroe- venden toestand van zijn vaderland gedwongen wordt eenen weg te betreden, die wel juist niet de prijzenswaardigste is, maar welke man desniettemin hoopt al zijne misdaden nog eenmaal daardoor te zullen uitwisschen dat hij in den strijd met de vijandeu van Italië en voor Italiens vrijheid roemvol den geest geeft. Ondanks uw voorbarig oordeel ten mijnen aanzienhoude ik u voor een braaf menschen daarom zal ik u levenslang hoogachten. Vergun dat ik ter bekrachtiging van hetgeen ik hier zeg, dezen ringu ter hand stel; hij zal voor u en uw gezin een talisman zijn tegen alle aanraudingen van mijne onderhoorigen. Het was mijn voor nemen signor gedurende den Dacht, u gevangen met mij mede tc voeren tot welk einde ik reeds overal in het rond wachtposten heb uitgezet die nu oogenblikkelijk den terugtogt zullen aannemen. Daarop trad hij aan het venster gaf een sein, dat uit verscheiden boschjes werd be antwoord en nam in beleefde uitdrukkingen zijn afscheid. De heer des huizes vergezelde hem tot onder de waranda op hetzelfde oogenblik echter toen Lazarini te paard steeg reed eene militaire patrouille van 12 man de binnenplaats op nu was de beurt om te verschrikken aan Lazarini gekomen. Onder den schijn van afscheid van zijnen gastheer te nemen greep hij diens hand met krachtige vuist en fluisterde hem in het oor: opdat wij beiden zeker zijn is het noodig, dat gij mij een paar honderd schreden uitgeleide doeteen enkel woord of een enkele blik die mij verraadtdoet u den kogel mijns dienaars door het hoofd jagen. De hand van den edelman niet loslatende reed hij .vriendelijk groetende en zelfs met den aanvoerder der patrouille eenige beleefde woorden wisselende langs de soldaten voorhij deed eindelijk aan den ingang van het naauwelijks 200 stappen verwijderde boschje zijn paard stilhouden en zeide Keer nu terug mijnheer en verhaal aan de ruiters wie ik ben er is thans voor mij geen gevaar daarop was hij spoor»

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1