Zaturdag 23 Augustus. N.° 68. 8 5 6 Woensdag en Zaturdag. MWSTIJDMP - ZIEMZEESCHE COURANT. abonnements-prijs. Per drie maanden 4,00. Franco per posl f 2,45. Inzending der Advert, daags te voren, voor I I ure 's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT UNTIE i\- Gewone 15 cents de regelGeboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels d f 1 behalve het Zegelregl BESTUUR UmMSÏIUTO BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee, ma ken bekend dat op Zaturdag den 30 dezer maand, eene Mnspectie op de Struten Stoepen en Goten in deze gemeente zal plaats hebbenten einde men zich overluige of de bepalingen van het reglement van policie omtrent het rein- en zuiver houden door de ingezetenen behoorlijk worden na geleefd en om de nalaligen te vervolgen. Zieriltzee40 Augustus 1856 B. C. CAU, Voorzitter. LOEWEK Secretaris. AANBESTEDING. 1 ürgeueestkr en Wethouders van Zierikzec zijn voornemensop Woensdag den 47dezer maand des middags, op het Raadhuis in bet openbaar aan den minsten inschrijver aantebesteden de levering op gewone voorwaarden van ZES E ATEN PATENT* OÏÏjME ten dienste van de Straatverlichting in deze gemeente, waartoe gegadigden mitsdien worden op geroepen. Zieriltzee, den 20 Augustus 1856. B. C. CAU Voorzitter. LOEWEK l. Secretaris. BEKENDMAKING. BurGèmiester en Wethouders van Zieriltzee. Overwegende dat de redenen thans hebben opge houden welke hebben geleid tot hel verbod om de honden te laten losloopen of die behoorlijk te doen muilbanden. Hebben goedgevonden Hunne afkondiging van den 43 Julij jongstleden in te trekken en buiten gevolg te stellen. Zieriltzee, den 40 Augustus 1856. (i. C. CAU Voorzitter. LOC WUB l. Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee, 42 Augustus. Den 20 dezer heeft Z. M. de concessie van den Zeeuwsch-Limburgsclien spoorweg geteekend. Z. M. de koning beeft met ingang van den 1 September e. k.benoemd tot adelborsten der 1ste kl. bij de Nederlandsche zcemagtde adelborsten bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagtG. Kruys jhr. C. C. Six A. J. Visser G. Doorman S. Kraijenlioff van de Leur J. L. baron van Isselmuclen, C. A. Jeekeljhr. C. C. van der Wijck, J. van Burg, J. J Braam H. J. van Broekhuizen Wvan Oorschot J. C. Schotel L. G. C. van Wachlcndorff van Rijn, A. baron Collol d'Escury G. A. L. de Haan, jhr. G. A. van NispenJ. H. Commije D. M. G. de SwartD. J. A. D. vunden Steen. Men schrijft uit Botterdam van 40 Augustus. Naar wij vernemen is beden hier ter stede aangekomen mevrouw de weduwe Donkeruit Straatsburg, welke geheel op bare eigene kosten eene collecte reis doet door een deel van Europa, ten behoeve van de bestaande l'roleslantsche gestichten te Jeruzalem en Ie Smyrna, ter verpleging vankranken, ter herberging van vreem delingen en ter opleiding van kinderen van alle natiën. Zij is van aanbevelingen voorzien van voorname pre dikanten in bet builen- en binnenland en zal ook hier ter stede voor deze zoo nuttige zaak voorzeker onder sleuning vinden. binnenkort zal van Rotterdam naar de Kaap-de- Gocdc-lloop vertrekken het barkschip Zuil-Bommel, gezagvoerder .lala; cenige handwerkslieden een 11 Olal meisjes en jongensvan 14 lol 17 jaren, welke zich ver bonden hebben daar gedurende vijf jaren in aldaar ge- clablisseerde gezinnen dienst te doeu als dienstboden of lot den landelijken arbeid worden daarmede over gevoerd. Een brief van de Kaapstad van de eerste helft van Mei meldt hoe de dagbladen en de publieke opinie zicb bezig hielden met de aanvrage van den president Boshof, om ondersteuning van den tegenwoordigen gouverneur der kolonie. De meesten keuren het af, in den president van den vrijstaat, en zijn van oordeel dat die demarche niet geschikt is om de onafhankelijk. heid van zijn land te bevestigen of het vertrouwen der Hollandsche boeren in Trans Gariep op hunnen be stuurder, te vermeerderen. Men schrijft nit Amsterdam van 16 dezer Op de Lcprozengracht waren gisteren voormid dag twee mannen vader en zoon bezig een schoor steen te schilderen en vielen beiden uit de goot op de straat, met dat gevolg dat de zoon kort na het onge luk aan de gevolgen overleden is de vader, zijn zoon in diens val willende grijpen bleef een oogen blik aan een touw hangen en kwam later op de straat neder zoodat hem de handen verwond zijn geraakt. Op 23 Julij is op bet postkantoor te Eindhoven in de bus gestoken een brief, klein en zoo gevouwen, dat hij van alle zijden digt was met drie lakken ge merkt J. B. verzonden door Hendricus Maas koop man en winkelier te Stratumaan het adres van de heeren Verkerk en Zn. te Dordrechtinhoudende 1 bankbiljet no. 969 van /AO, 1 coupon van ƒ40; 1 coupon van ƒ17,50 en 1 coupon van 1,23'/, achter op de coupon van ƒ40 staat met potlood van Tuyll De briefis door de geadresseerde niet ontvangen. Een als schipper gekleed persoon is tijdens het op den 11 dezer gewoed hebbende onweder aan het strand van de naburige gemeente Woensdrechl aan de Ooster-Schelde komen aandrijven tot op heden is het onbekend van waar bet lijk afkomstig is. In diezelfde gemeente is gisteren de persoon van L. Linders oud 24 jaren gebóortig van Bergen-op- Zoom overledendie sedert het zoo evengenoemd onweder ongesteld is geweest, ten gevolge van een blik semstraal die hem zoo hij tijdens zijne ziekte zeide, bij gelegenheid dat hij bij zijnen meester gedurende het onweder een venster zoude sluiten heeft getroffen. Nopens het ongeluk op deu spoorweg van het land van Waeswelk onheil de feestvreugde hier eenigermate heeft verstoord verneemt men nader dat j verscheiden personen daarbij het leven hebben verlo ren. De ramp greep plaats met den trein, welke II. zondag avond ten acht ure van hier naar Gent was vertrokken en in welken zich ongeveer zeshonderd menschen bevonden, terwijl de trein door twee locomo tieven werd getrokkenop den Blokdijktnsschen Antwerpen en Zwijndrechtgekomen, geraakten de beide locomotieven uit bet spoor, en wel de eene ter regter- en de andere ter linkerzijde en zulks ten ge volge van eene hindernis welke zich op den weg be vond, welke hindernis bevonden werd eene koe te zijn. De eerste wagens stoolten op de locomotieven en wer den geheel verbrijzeld, terwijlzelfs een begin van brand ontstond door het vuur der locomotieven veroorzaakt. Een peisoon was terstond dood eene dame overleed spoedig daarop en de heer Goethals de Poller van Gentwas zoo deerlijk gekwetst, dat hij den laatslen adem uitblies nadat hem de beide beenen nog waren afgezet. Verder is een twintigtal personen nog meer of minder gekwetst. Een Hollandsch geestelijke die zich op den trein bevond beeft de stervenden bijge staan. Verscheiden geneeskundigen uit Antwerpen en St. Nicolaas hebben zich terstond naar het tooneel der ramp begeven om hulp te bieden. Den 16 dezer heeft er te Gorinchern een aller verschrikkelijkst geval plaats gehad, Eene vrouw heeft zich, met twee kinderen aan haar lijf gebonden verdronken. Als oorzaak worden opgegeven huise lijke oneeaigheden. BUITENLAND. dd1tschlasd Keulen 20 Augustus. Z. K. II. prins T'redcrik der Nederlanden kwam gisteren op Sancoucci aan en zette spoedig daarop zijne reis naar Swinemunde voortvan waar hij zich aan boord van hel hem aldaar wachtend stooml'regat Amatia, naar Petersburg verder begeeft. Een gisteren alhier aangekomen reiziger miste eene som geld welke volgens zijne bewering, min stens 100,1)00 l'r. bedraagt en van welke hij niet wist te zeggen of hij die reeds aan het station te Parijs onder weg, of bij zijne aankomst alhier verloren heeft, Men verzekertdat de regering voor het hij Melilla gebeurde de schitterendste voldoening zal cisehen en dat slechts op de overkomst van prins Adalbert wordt gewacht, welke dezer dagen wordt te gemoet gezien om maatregelen vast te stellen strek kende om de eer der Pruisische vlag te wreken. Tegen het drijven van woeker hetgeen te Ber lijn op een schrikbarende wijze geschiedt, worden thans van wege de justitie en policie de krachtigste maatregelen genomen In den jongsten tijd zijn ver scheiden jeugdige adelijke officieren de slagloffers van woekeraars geworden. Sedert eenigo dagen is een po- licie-agent geplaatst voor het huis van zekeren koop man, die onlangs een wissel van 4500 th. voor 1400 tha ler heeft gekocht en sedert jaren zulke zaken drijft. Aan ieder die in huis gaat worden door den agent naam beroep, woonplaats en doel der komst afge vraagd. Een maatregel van gelijken aard geschiedt er ten opzigte van eenen commissionairdie niet alleen door de stad mag gaan maar overal door een policie-agent wordt vergezeld. f b 1 s k r ij k. Parijs 18 Augustus. Niet alleen in deze hoofdstad maar overal elders in het rijk zijn, de feesten bij gele genheid van den Napoleons-dag minder luistcrijk ge weest dan anders Sedert ecnige dagen ziet men op de boulevards dezer hoofdstad verscheiden nog zeer jeugdige Chinezen. Reeds zijn drie der slagloffers van het ongeluk dat te Montmartre met een vat alcohol heeft plaats ge grepen overleden en men is beducht voor het leven van nog meerdere in het geheel hebben negen perso nen zware brandwonden bekomen. De Moniteur meldt dat op 's keizers last 50 mil- lioen francs van de fondsen bestemd lot de uitvoering van het testament van keizer Napoleon Izullen wor den verdeeld onder de 26 door den erflater aangewe zen departementen. Uit Moskou zijn 3000 en uit .Madrid 17,691 fr. ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood ontvangen. Een alhier ontvangen telegrafisch herigt uit Mar seille van gisteren avond luidt dus De Abkar van Algiers voegt bij do reeds bekende bijzonderheden betreffende liet gevecht, dat door prins Adalbert van Pruissen tegen de Riff-zecroovers gevoerd is dat de prins twee uren lang heeft gestreden cn de zeeroovers door schrootvuur en met de bassen groole verliezen heeft toegehragt. De Abkar roept detuschen- komst van Frankrijk in dat Marokko niet maglig ge noeg is om deze rooverijen te beteugelen. Perzie bevindt zich in een weinig voorspoedigen toestand. De ziekte in de druiven en onder de runde ren rigt daar verschrikkelijke verwoestingen aan. De twee vruchtbaarste provinciën des rijks behooren het zelve weinig meer dan in naam toe. Rusland exploi teert die en men legt hel mede ten laste het oog geves tigd te hebben op Khiva. Talrijke ingenieurs zijn naar dal land gerigtnaar men zegt met het doel om langs dien weg eene overrompeling van Perzie voor te berei den. De Shah zal zich te Parijs door Fmmk'i-khau doen vertegenwoordigen. Horace Vernet is belast met de vervaardiging van eene groote schilderijvoorstellende het innemen van den Malakofftoren. Men heeft opgemerkt, dat vele aanzienlijke Russen hunne kinderen naar Parijs zenden om aldaar opgevoed te worden. Met dat doel zijn onder anderen hier aangekomen twee dochters van den generaal Mu- ravieff. Een gerucht dat de Russen voornemens zijn Khiwa binnen te rukken heeft te Konstanlinopel een diepen indruk gemaakt. Voor de schade aan het Russische gezantschaps- hótel te Konstanlinopel toegehragt, vraagt Rusland 400,1100 fr. vergoeding. Nopens hel koningrijk Napels blijven allerlei te genstrijdige geruchten in omloop. De een meent dat de vorst van dat rijk het nu geheel eens is met Oosten rijk Frankrijk en Engeland, terwijl de ander juist het tegendeel beweert. Nu heet het weder dat de koning van Napels om zich te wreken over de door Oosten rijk tegenover hem aangenomen houding voornemens zou wezen afstand te doen van den troon (er gunste van zijnen zoon die dan eene constitutie toestaan en, met koning Victor Emanuel zijn neef eene lijn trek kendeden invloed van Oostenrijk in Italië ernstige hinderpalen in den weg leggen zou. De rijzing van den prijs van alle eerste levens behoeften baart in Spanje ernstige zorg en doet de re gering bedacht zijn op middelen om hieraan te gemoet te komen, opdat de vijanden der regering hiervan geen misbruik maken. Te Madrid zijn geruchten in omloop nopens verzoening tusschen verschillende partijen omtrent amnestie teruggave van rangen aan de offi cieren die aan de zijde der opstandelingen geslaan hebben enz., wat tot het vermoeden aanleiding geeft

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1