Im WIJDINGEN VISHVOIilt-TODIM? BEURS, MAllKTBEKIGTEN ENZ ABVBliTBRTIKN In Lossing I t zaakt door een rund dat zich op de rails had geplaatst. De trein van twee locomotieven (een voor en een achter) voorzien zijnde stootte hevig, zoodat de achter-loco motief op de wagens van den trein werd gedreven, cene verschrikkelijke verwoesting aanrigtte en ten slotte vermits de machinist er afgeworpen en do ma chinerie aan zichzelve overgelaten schijnt geweest te zijn van een sprong. Met groolc belangstelling ziet men nadere berigten hieromtrent te gemoet. Men schrijft uitZutphen van 16 dezer; Dezer dagen is het programma bekend gemaakt voor de Xlde algemcene groote vergadering der Geldersche maat schappij van Landbouw tot welker voorbereidende werkzaamheden men reeds begonnen is. Hetfeestzal beginnen dingsdag 2 September e. k. en zal toten met 5 September doren; den 3den zal er tentoonstelling van paarden landbouw-gewassen en werktuigen den 4 van hoornvee ezels varkens enz. deze tentoon stellingen zullen besloten worden met muziek en bal er is vooreen bedrag van f 1300 a f 1400 aan prijzen uitgeloofd. Men hoopt algemeen op een bezoek van Z. M. den koning. Uen ooggetuige meldt uit Baainsdonk »üe orkaan die maandag den 11 des avonds omstreeks 10 ure over deze gemeente gewoed heeft was verschrik kelijk. Huizen werden van daken beroofd, boomen ontworteld door de vallende hagel de granen ver nield, terwijl door den bliksem een veerhuis en schuur, met al wat zich daarin bevond in de asch is gelegd. De bewoners hebben zich ter naauwernood kunnen redden. Zij werden door de buren opgenomen en zooveel mogelijk van kleederen voorzien. Doch dit is maar eene llaauwe schets van hetgeen men in de gemeente Waspik ontmoet. Aldaar is letterlijk geen gebouw onbeschadigd gebleven. Het kerkgebouw en de pastorie der Protcstantscbe gemeente hebben veel geleden. De hooge steenen molen is van al zijne wieken beroofd Hel bestuur zal aldaar verpbgt zijn de hulp van inenschenvrienden in te roepen om door eenige geldelijke bijdragen de hehoeftigen in staat te stellen hunne schamele woningen te herstellen. Ver der op is wel schade veroorzaaktdoch deze beeft zich meer tot het ontwortelen van boomen bepaald Ge lukkig heeft men bij dit alles in deze twee gemeenten geene menscheulevens Ie betreuren. Ook de stad Culenburg is door het onweder en den allcrhevigstcn orkaan van 11. maandag avond veel zwaarder bezocht dan men uit de eerste berigten op maakte. Twee der oude en zware populierboomen aan het veer naar den kant van Schalkwijk versper den nog dingsdag middag den weg maar aan de over zijde langs den Veerdam was geen boom onbescha digd gebleven de zwaarste daarvan waren als dunne rijsjes aan de toppenin het midden of bij den grond afgebroken. Geen enkel huis in de stad bleef geheel onbeschadigd daken en schoorslcenen werden zonder voorbeeld geteisterd, het puin lag midden op de straten opgehooptontelbare glasruiten waren verbrijzeld met cén woord do stad dus schrijft ons een oogge tuige, was gelijk aan een hevig beschoten en door vij andelijk vuur vernielde plaats. Van het weeshuis is het dak geheel afgerukt, ook het dak der Hervormde kerk, in welke twee ramen naast het orgel geheel vernield zijn, is verschrikkelijk gehavend. Drie der voor naamste woonhuizen hebben verschrikkelijk geleden, en achter de vischmarkt is een huis geheel tegen den grond geworpen. Buiten de stad is alles wat die om streken verfraaide verwoest. De kleine dijk is geheel van zijn sieraad beroofd, want de meeste boomen liggen ontworteld; in den boomgaard buiten de Golverdingcr- poort in de heerlijke kastanjelaan en andere wande lingen buiten de Slotpoortin de dreven en de smaak- vollen nieuwen aanleg ,en in verscheiden tuinen zoo in als buiten de stad liggende is dit insgelijks het ge val. Ook de heerenhofstede het Zand bij het Spoel, heeft verschrikkelijk geleden. De angst welke op dien noodlottigen avondaller gemoederen vervulde is onbe schrijfelijk, ieder meende vijnlaatste uregekomen te zijn, en velen die meenden dat het onweder bij hen ingesla gen was, konden zich niet voorstellen dat men hen niet ter hulpe kwam naardien zij niet vermoeden konden dat de ellende schrik en vreesin alle overige huizen evenzeer heerschte. VanGassellernijveensche-mond wordtgemelddat II. woensdag aldaar in het noorden aan den buitenge woon helderen hemel eene vuurkolom ter grootte als de volle maan bij bare opkomst gezien is. Deze kolom steeg nagenoeg volgens eene waarschijnlijke bereke ning 4 graden boven den zigtbaren horizon en daalde daarop in dezelfde rigting langzaam naar beneden. De oorzaken en het wezen van dit ongewone verschijn sel vond men verklaard toen zich eenige uren later aan dienzelfden kant zware onweerswolken vertoonden. Als iels bijzonders berigt men dal de landbouwer M. IV. Beukema te Ekcburen provincie Groningen, thans Russische rogge heeft verbouwd waarvan de meeste halmen ruim 9 Ned. voeten lang zijn waarop men aren aantreft welke de helft langer zijn dan die van gewone inlandscherogge-aren. Men meldt uit Brussel van 16 Augustus. De vreeselijke onweders welke allerwege gewoed hebben hebben ook in onze steden en op het platte land ont zettende verwoestingen aangerigt. Doornik, Oude- naerde Compiegne en omstreken vooral hebben veel geleden. Eene vrouw is bij Tronchiennes door den bliksem gedood. Yele vogels en zelfs hazen beeft men in bet veld stervende gevonden. Boomen zijn uitgeruktafgeknot en omgewaaid daken afgerukt buizen verbrijzeld. Van haver, tabak en peulvruchten is veel door den hagel verpletterd. Op verschillende plaatsenis brand ontstaan, enz. Eene worsteling zooals gelukkig zelden plaats heeftis gisteren te Huissegnies (Henegouwen) gevallen. Drie broedersbezig een maaijen, kregen om eene niets beduidende zaak twist en van hunne vreeselijke wapens gebruik makende bragten zij elkander houwen too met eene woede die aan waanzin grensde een verkeert in hopeloozen toestand; de andere zijn gevangen genomen. BUITEN LAN D. f h i k b ii k. Parijs, 15 Augustus. Ter cere van den Napole ons dag werd heden middag in de Notre- Dame-kerk alhier een feestelijk Te Deum gezongen. De oorzaak van de plotselinge bekoeling der lucht te Parijs is duidelijk geworden bij het vernemen dat maandag avond tusschen zeven en acht ure een hevig onweder in de omstreken van Greil gewoed heeft, gedurende hetwelk de bliksem tot twee malen toe zeer nabij den spoortrein naar Saint Quentin viel. Hierbij werd het volgend verschijnsel opgemerkt; langs de geheele linie tnsschen Creil en Compiegne stonden de telegraafdraden in vuur de bliksem is den loop daar van gevolgd en heeft in het kabinet van het stations gebouw eenige vernieling aangerigt. De heer Thiers wordt ieder oogenblik te Parijs verwacht. Eenige dagen geleden merkte men te Rouaan een vreemd natuurverschijnsel op. Eene groote wolk van kleine witte motten barstte boven die stad los en binnen weinige seconden was de grond met myriaden van deze insecten overdektdie bijna alle dood waren. Zij vielen nagenoeg uitsluitend aan den linkeroever der rivier. ii o o t- bitiashieu Londen 14 Augustus. De oorzaak van den ver- scbrikkelijkenbrand die eergisteren de wereldberoemde pianofabriek der heeren Broaclwood met haren kostba ren inhoud vernielde ligt nog altijd in het duister. De firma stond bekend voor de groote voorzorgen welke zij voortdurend tegen zoodanige ongelukken nam, en in den tijd van 27 jaren gedurende welke zij bij verschillende maatschappijen verzekerd was is zelfs niet de geringste schoorsteenbrand ontstaan. Een bijzonder persoon was aangesteld om dagelijks na het vertrek der werklieden te onderzoeken of alles in orde was. Dit maal werd een der opziglers kort nadat de werklieden het gebouw verlaten hadden door een jongen gewaarschuwd dat bij in eene der werk plaatsen rook bespeurdebegaf zich dadelijk derwaarts zag vlammen poogde die met emmers water uit te blussckcn maar liettoen dit misluktede voorhanden zijnde brandspuit in werking brengen doch deze wei gerde plotseling meer water te geven, zoodat de vlam men den tijd hadden om zich naar alle kanten te ver spreiden tot dat brandspuiten van buiten waren aange rukt. De schade wordt op tusschen de 100,000 en 150,000 p. st. begroot. Een twaalftal belendende en naburige huizen hebben ook vrij wat schade, en het gebouw der geoctroijeerde gazmaatschappij heeft in groot gevaar verkeerd. Men heeft hier omstandig berigt ontvangen we gens eene bloedige ontmoeting op de zuidkust van Spanje nabij Melillatusschen het Pruissisch fregat schip Dantzig onder de vlag van prins Adalbert van Pruisscn en de Moorsche zoogenaamde Riff-zeeschui mers De prins begeerig de plek te zien waar eenige jaren geleden een Pruissisch schip door die zeeroovers was uitgeplunderd poogde met eene der sloepen te landen maar werd zoodra hij het strand bereikt had met geweerschoten terug gedreven. Op het fregat teruggekeerd, bemande en wapende hij de sloepen, landde en vuurde van een heuvel op de zeeschuimers maar dezen wareu zoo talrijk gaven zoo hevig vuur en omsingelden de Pruissen zoo zeer van alle kanten dat deze onder de bescherming van bet geschut van het fregatgenoodzaakt waren hunne sloepen weder op te zoeken. De prins ontving een kogel in de dij zijne vlag-lui- tenant werd doodelijk gewond en blies aan boord van het schip weldra den adem uit; zevenmanschappen werden gedood en zeventien anderen werden gekwetst- Drie der gedooden moest men op het slagtveld achter laten terwijl de overigen naar Gibraltar vervoerd en daar met krijgseer begraven werden en de gewonden naar het militair hospitaal zijnovergebragt. üe wonde van den prins is niet gevaarlijk. De Engelsche oor logsloep Vesuvius ismet een verslag van bet gebeurde van Gibraltar afgezonden om het de bevoegde autori teiten voor te leggen. .Vlet de Canadian zijn berigten uit New-York tot 2 dezer ontvangen. Op den 29 Julij was de stoomboot John Jay op bet meer George door brand vernield waarbij verscheiden passagiers waren omgekomen. I I. dingsdag zijn te Huil 21 kostbare paarden voor den keizer van liusland ingescheept, voor welke edele dieren aan boord van hel naar Petersburg bestemde stoomschip Queen of Scotland de best mogelijke inrigtin- gen waren gemaakt. Eergisteren heefttengevolge van onvoorzigtig omgaan met kaarslicht in eene steenkolenmijn tus schen Oldbury en Dudley cene geduchte ontploffing der gazlucht plaats gegrepen, waardoor 10 arbeiders het leven hebben verloren en verscheiden anderen zijn gekwetst. Brouwershaven 15 Augustus. Binnengekomen": Levant(stoomb.) kapt. J. J. Day van Rotterdam naar Havre met averij aan de schroef Margarelha kapt. P. flansen van Galatz order. 16 dito. Vanustart kapt. H. Perriam van Swansea naar Dordrecht, Europa, kapt. H. Poort, van Botterdam naar Batavia (gesleept per stoomboot binnendoor van Hellevoet.) Uitgezeild 16 dito. Levant (stoomb.) J. .1. Day, van Rotterdam naar Havre, 18 dito. Europa kapt. H. Poort, van Rotterdam naar Batavia. a, s* v a a h x dem 8ta3 zissrik!zsk STOOMBOOT 5 gedurende de maand AUGUSTUS. Van ZierikzeeJ Van Rotterdam. WOensdag20. 's morg. 4 u. Donderdag 21, 's mor». Vrijdag 22, 5 I Zaturdag 23, Zondag 24, 7 j Zondag 24, 's midd. 8'<>u. 10 1 stoomb oot-d ie est TUSSCHEN middelburg zierikzee berger op zoom (tholf.n) benevens van middelburg op antwerpen enz. V an Middelburg Vrijdag 22, 's morg. 3Va u Maandag 25, 7 Van Middelburg Woensd. 20, 's midd, 2 Woensd. 27, 's morg. 9 Van Tholen Zaturdag 23, 'sniorg. 3 u Dingsdag 26, 6 Van Zierikzee Donderd. 21, 'smidd. 3 Donderd, 28, 's morg. 97_, (dienst tusschen middelburg en rotterdam.) V an Middelburg. Woensdag 20, 'smorg. 6 Donderdag 21, 6 Vrijdag 22, 6 Zondag 24, 6 Van Rotter dam Woensdag 20,'s morg. 11 Va Donderdag 21, HS Vrijdag 22, 11V2 Zaturdag 23, 11 (dienst tusschen vlissingen es rotterdam.) Van Vlissingen. Des Maandags, Woensdags en Vrijdags, 's morgens ten 8 ure na aankomst der stoomboot van Breskens. Van Rotterdam Des Dingsdag, Donderdags en Zaturdags, voormiddags I I '-2 ure, na aankomst der spoortrei nen aldaar. De diligence zal van Zierikzee l'/a uur na deafvaait der stoom bootvan Rotterdam naar Vlissingen van Vlissingen naar Rotter dam ''.i uur na de afvaart «Ier stoomboot rijden. Pa.IJ7.KIW l>8B SFFEOTKN TK amaTKHDAm dev 18 Augustus 1856 Nederland Werkelijke schuld dito dito Amortis. syndic. Werkelijke schuld Rusland, bij Hope 1798,1816 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 5. leen. dito betaalb. Amsterdam bij Hope bij Stieglitz. dito Cert, van ass. Poolscbe schatkistb. Oostenrijk. Metallieken Nationale rente Amsterdam Metalieken Spanje. Buitenlandscb Binnenlandscb Buitenlandscb Cert, van coupons Portugal. Buitenlandscb ROTTERDAM 18 Augustus. TARWE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. bij zeer geringen toevoeren onbeduidenden voorraad door benoodigden 75 c. a ƒ1 per mud duurder opgeruimd, goede en puike 16,50 a ƒ17,50, mindere 13,50 a 16. ROGGE. Nieuwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. 50 a 60 c. hooger 8.50 a f 9,20. GERST. Nieuwe Zeeuws. Vlaams en Overm. winter/ 6,30 a f 7,20 dito zomer 20 a 30 c. hooger, f 6.50 a 6,70. HAVER. Zeeuws, en Inl. korte 3,70 a 4,70 dito lange 3 ft ƒ4. ERWTEN. N. Z. groene 25 a 30 c. hooger f8 a f 8,60. PAARDEBOONEN. ƒ7,50. a 7,80. MEEKRAP. Wat tot vorige prijzen en voor mooi goed zelfs iets hooger te koop was vond grif nemers doch werd bet meeste boven marktprijzen gehouden. LONDEN 15 Augustus. KOFFIJ Kleurige plantation soorten gewildandere verlaten. THEE. Zeer stil. Rijst. Beugaalscbe willig. SUIKER. Ruweof schoon de markt iels lager dan vrijdag slootwas dezelve evenwel iets beter gestemd. 27» pet. 6315',o 3 7513/. 6 3 Va 4 95 5 1033/4 5 102 '/8 5 947g 5 4 86 4 6 5 785/8 5 79'V. 6 5 2 Va 405/a 3 44% 3 39 V. l]/4 24üjf) 6'* 3 4515/iiï De Notaris Mr. J. J. UR.11E- B1NS, zal, ten verzoekevan de j||g. Erfgenamen van wijlen den Heer H. BOUD1UR, op Donderdag den 21 Augustus 1856, 's namiddags ten 3 ure, in het Logement van den Heer F. J. van Oppen te Zie rikzee, publiek presenteren te verkoopen 3 Bunders 4i Boeden 60 Uilen WESSL 4T»!5Ï gelegen in de Gemeente Kerkwervesectie G, nos. 150, 151 en 152 verpacht aan .!an Vermunt tot den 11 November 1856. Zierikzee 19 Augustas. Uitgezeild het barkschip Schouwen kapt. J- Krol naar Swansea. •(*- Het Schip .Vijverltvitimet eene puike Lading Sï'fSJi BCOLtSX voor rekening van M. F. C. de KATER. Zierikzee 19 Augustus 1856. Bij U. F. AUUR te Middelburg, is van de Pers gekomenen zoo bij hem als bij de BSü voornaamste Boekhandelaren in Zeeland te verkrijgen, een Geschrift getiteld Vrije bcoonleeliiig van het Ontwerp- ISeglement van Administratie der Polders in Zeeland, door A. CAIiAliB in sr. Svo. gedrukt. Prijs ter sta ijs-drukkerij van ub erven a, de vos,

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 2