Woensdag 20 Augustus. W.° 67. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMTKAM NIEUWSTIJDINGEN ZMKZEESCH COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor I I ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS RER ADVERTENTIEN. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f\ behalve het Zegelregt Bij de Redactie is ontvangen eene Circulaire, betreffende een bureau van den Waterstaatonder directie van de heeren Wiegman en Keyzer te Am sterdam en Rotterdam. Daar alles, wat tot Handel en Zeevaart betrekking heeftonze belang stelling wektruimen wij gaarne eene plaats aan die Circulaire in, hel aan het oordeel van hen, die daarbij direct belang hebbenoverlatende, in hoeverre zulk een bureaueene noodige en nuttige zaak is te achten. De bloei van handel en scheepvaart te bevorderen, is immer de 70 rg geweest v an al de groote mannen in ieder land en van iedere eeuw, aan wien de welvaart van het algemeen na aan het harte lag. De Nederlandsche natie heeft het bijzonder geluk gehad er immer zeer velen te tellenen zelfs menigmalen de eer genoten van in zijne geschiedrollcn met erkend regt aantekeningen te mogen doen die het als voorbeeld waardig maakte. En wat ook de strijd van beginselen daaromtrent ten allen tijde, en onder alle volkeren als het op de wijze van uitvoering aankwam, ten gevolge mogen gehad hebben in Nederland heeft dit verschil van meeningen zich zeer gelukkig steeds opgelost in vooruitgang en voorspoed. "Wij dan ook hebben gemeend op onze wijze aan dat groote en vereerende doel onze krachten te kunnen wijdendoor de innige overtuiging, dat onze aantewendene zorgen en kosten eene bescher ming zullen ondervinden welke volkomen waardig zij met het regte begrip van het groote belang voor Nederlandgelegen in den bloei van handel en scheepvaart. -In die overtuiging hebben wij ons reeds lang bezig gehouden, om naar aanleiding van de klagten van reeders en gezagvoerders over de meerdere"vraag dan aanbieding van personeel voor de koopvaardijvloot met de gevolgen van die, daarvan de oorzaken op te sporenom daarin zoo het mogelijk ware te kunnen voorzien. Hoe meer wij nu daarin doordrongen, hoe grooter de omvang ons toescheen van den werkkringdien wij ons met zooveel genoegen tot taak gesteld hebben. Wij zijn dan ook gesterkt door, de gedane opmerkingen van Neêrïands notabelen en wijsgeeren bij de thans afgekondigde wet in datzelfde belang in het leven geroepen en toegerust met de gege ven lessen van wijsheid en ervaring,-door regering en volksvertegen woordiging door reeders en gezagvoerders door kamers van koop handel, geachte nieuwsbladen en schrijvers afgedaald in het kabel gat en volkslogies op de .schepen en vooral ook in de woningen der bloed- en aanverwanten van het scheepspèrsoneel. Onze ondervinding daar opgedaan heeft ons verschillende oorza ken doen kennen die ons vooral om de verscheidenheid, verbaasd hebben. Wij laten volgaarne aan kundige volkschrijvers de beredenering daar van over alhoewel wij bij voorraad openlijk verklaren dat wij in onze reeds in den aanvang opgevatte meening nog meer versterkt zijn dat de onbekendheid met alles wat zoo al voorkomt in die dob berende maatschappijeene belangrijke zoo niet de hoofdoorzaak is vanveel moeite te hebben om te behouden wat er is hoeveel te meer om de zoo noodzakelijke meerdere aanbiedingen te bevorderen. Wij hebben ons daarom geenzins voorgesteld eene of enkele der oorzaken als de juiste ter opruiming aan te wijzen maar wij hebben gemeend eene belangrijke bijdrage te leveren tot den bloei van han del en scheepvaart door den weg te openendie de oorzaken van zelve zal doen uitkomen in de onwankelbare overtuiging dat en regering èn volksvertegenwoordigingdaar waar de ondervinding on betwistbaar getuigtwel de middelen zullen bezigen die in het belang van reeders en gezagvoerdersgeopenbaard door dagbladen en kamers van koophandel met de pligten en belangen van scheeps officieren en scheepsgezellen in overeenstemming gebragtontegen zeggelijk de heilrijkste vruchten aan geheel Nederland zullen opleveren. Dien weg mecnen wij te kunnen openendoor aan het tegenwoor dige personeel met verschillende middelen te doen zien dat de Ne derlandsche yeederij nog lang niet ten achteren wil zijn in de billijke voorwaarden door andere natiën aangeboden door hen meer bekend te doen worden met al wat hunne belangen betreft op het land en die belangen zoo noodigbeschermen en handhavendes noods met alle middelen regtens waardoor zij en hnnne bloed- en aanverwan ten meer overtuigd zullen worden dat zij geen mindere voorregten en vrijheden hebben dan ieder ander Nederlandsch burger en door hen onderling en tegenover de maatschappij in hunne juiste waarde te doen ouderscheiden om hen vervolgens met het personeel van de scheepvaart in het algemeen in aanraking te brengen waarvan zij reeds te lang ten koste van zich zelve zijn gescheiden geweesthet geen gepaard m°t het bekende varensgenie der Nederlanders de ver meerdering van personeel niet meer zoo moeijelijk en de belangen van handel en scheepvaart meer bevorderen zal. En wel onder de volgende bepalingen 1. Er is geopend een bureau van den waterstaat. 2. Dit bureau heeft in de voornaamste gemeenten van handel en scheepvaart stations als aanvankelijk te Amsterdam en te Rotterdam. 3. Zoodra de stations te Amsterdam en te Rotterdam zijn georga niseerd wordt onmiddelijk aangevangen met de stichting der overige stations. 4. De stations zullen uitsluitend ton dienste zijn aan al hetgeen nuttig kan genoemd worden voor het personeel der scheepvaart en voor den bouw, uitrusting, lading en lossing der schepen. 5. Ter lezing zullen er gesteld worden, afschriften van demonster rollen voor de vraag naar personeel van al de reederijen en gezag voerders die dezen zullen inzenden zoodat in iedere gemeente waar een station bestaat, van al de stations de monsterrollen aanwezig zullen zijn. 0 Jn het algemeen wordt al wat ter kennisneming aan een station is aangeboden en daartoe nuttig vatbaar of speciaal begeerd in afschrift (van gedrukte verlangt men liefst de noodige exemplaren) onmiddelijk aan al de andere stations opgezonden zoodat ook de vraag of aanbie ding door en voor enkele leden van al wie tot de scheepvaart gerekend kan worden in verband te staan ter inzage gesteld zijn. 7. Insgelijks met alle zeetijdingen of berigten van ministeriën auto riteiten reederijen kantoren of hoe dan ook ter kennisse gebragt zoowel die tot de scheepvaart in het bijzonder als in het algemeen ook die, welke tot het maatschappelijk leven behooren door de afwezig heid van het personeel, al ligt zeer schadelijk zijn niet te kennen. 8. Aan de stations zijn tevens localiteiten beschikbaar ten dienste der aan- en afmonsteringen. 9. Onder de bijzondere zorg vqn de directie wordt aanwezig gehouden een album waarin ieder voor zooverre het zaken betreft rakende de belangen van het personeelvan de scheepvaartden bouwuitrusting lading of lossing der schepen verbalen kunnen nederleggen. 10. Deze verbalen moeten evenwel al mogten die ook ondervondene grieven of teleurstellingen vermelden met zeemanschap opgesteld zijn, en alleen ten doel hebben, om bij gebrek aan andere mid delen ter ver krijging van voldoeningaan de directie de gelegenheid te openen9, door uittreksel in het jaarlijksch uitte geven verslag, publiciteit te doen verkrijgen aan de onbekende aanleidingen tot ontevredenheid waardoor de betrokkene autoriteiten bij kennisneming dezelve kunnen herstellen of de regering in overweging nemen of het noodig is mid delen aan te geven die ze voorkomen of strafbaar maken. 11. De directie heeft het regt deze verbalen te vernietigen zoodra de daarin voorkomende zaken in de verslagen zijn opgenomen. 12. Van vvege het bureau zal zorg worden gedragen, dat aan de sta tions alle binnen- en buitenlandsche administrative en burgerlijke acten ingevolge de door Z. M. den koning of bevoegde autoriteiten goedge keurde tarieven aan de belanghebbenden worden uitgereikt. 13. Ieder verschildat tusschen de leden der scheepvaart onderling zoowel als met anderen mogt voorkomen en daarvoor ter kennisse van de directie wordt gebragtzal beoordeeld of ter overweging aan regts- geleerden gegeven worden in hoeverre dat voor eene procedure vat baar is. Even zoo met die geschillenwaarin bij hunne afwezigheid hunne echtgenooten, ouders, kinderen, broeders of zusters ten deze betrok ken zijn. 14. Indien noodig geoordeeld wordt, dat er op bepaalde dagen en uren ter advisering in de gevallen en voor de pei'sonen hiervoren be doeld een rcgtsgeleerde zitting zal nemen, zal dit aan de stations aan gekondigd zijn. 15. Indien door de tusschenkomst van wege het bureau het verschil niet door minnelijke schikking of arbitrage uit den weg te ruimen is, wordt eene procedure aangevangen voor hen die zich persoonlijk of onderling hebben gewaarborgd voor de geregtskosten. 16. Van de zich onderling verbondenen tot het gemeenschappelijk dragen der geregtskosten, worden leden van controle volgens daarvan te maken bepalingen uit hun midden gekozen. 17. Van Wege het bureau worden jaarlijks onderscheidingsteekenen uitgereikt in eenen achthoekigen vorm aan de eene zijde met het borstbeeld van Z. M. den koningen aan de keerzijde de verkorte uitdrukking van den waterstaatdienst daarvoor verrigten wel in drie klassen. Die van de eerste klasse zullen zijn omgeven met lofwerk en in omtrek de grootte hebben van een kwartgulden en worden uitgereikt De bronzen. a. Voor iedere zes jaren zeedienst. De zilveren. b. Voor iedere zes jaren zeedienst bij eenen en denzelfden gezag voerder of voor een en hetzelfde kantoor. De gouden. c. Voor iedere zes jaren zeedienst bij eenen en denzelfden gezagvoer der gelijktijdig voor een en hetzelfde kantoor, d. Voor twaalf jaren zeedienst bij eenen en denzelfden gezagvoerder of voor een en hetzelfde kantoor, e. Aan den gezagvoerderdie zes jaren een scheepsofficier of scheepsgezel aan boord heeft gehad. Die van de tweede klasse zijn alleen aan de boven- en onderkant met lofwerk voorzien en zullen in cirkel genomen dezelfde grootte hebben als die der eerste klasseen worden uitgereikt De bronzen. Voor zes jaren scheepsdienst op de rivieren tusschen binnen- en buitenlandsche gemeenten, g. Voor zes jaren uitoefening van een der beroepen behoorende tot den bouw en uitrusting van schepen. De zilveren. h. Voor zes jaren scheepsdienst op de rivier tusschen binnen- en bui tenlandsche gemeenten bij eenen kapitein of schipper, i. Voor zes jaren uitoefening van een der beroepen behoorende tot den bouw en uitrusting van schepen aan een kantoor. Ic. Aan den kapitein of schipper die zes jaren hetzelfde lid der equipage aan boord heeft gehad. De gouden. I. Voor zes jaren scheepsdienst öp de rivieren tusschen binnen- en buitenlandsche gemeenten, waarvan minstens een jadr zeereis met een koopvaardijschip is gedaan. m. Voor twaalf jaren bij eenen kapitein of schipper dienst te heb ben volbragt. n. Vooreen jaar zeereis meteen koopvaardijschip onder de zes jaren uitoefening van een der beroepen behoorende tot den bouw en uitrusting van schepen, o. Voor twaalf jaren werkzaam te zijn geweest aan een kantoor, p. Aan den kapitein of schipper, die twee leden zijner equipage gelijktijdig zes jaren aan boord heeft gehad. q. Aan den kapitein of schipper, die een lid twaalf jaren aan boord heeft gehad. Die van de derde klasse zijn zonder lofwerk doch gelijk aan het binnenwerk van die der eerste klasseen worden uitgereikt De bronzen. r. Voor zes jaren dienst op een der schepen van de binnenvaart. s. Voor zes jaren gewerkt te hebben voor de schepen aan den wal indien in iedere zes maanden eeu bewijs wordt ingeleverddat geene reden tot ontevredenheid is gegeven. De zilveren. t. Voor zes jaren dienst op een der schepen van de binnenvaart bij eenen en denzelfden kapitein of schipper, u. Voor zes jaren gewerkt te hebben voor de schepen aan den wal, indien in iedere drie maanden een bewijs wordt ingeleverddat geene reden tot on tevredenheid is. gegeven, vAan den kapitein of schipper, die zes jaren denzelfden schepeling aan boord heeft gehad. De gouden. v). Voor zes jaren dienst op een der schepen van de binnenvaart, waarvan minstens een jaar zeereis is gedaan met een der schepen van de koopvaardijvloot x. Voor zes jaren gewerkt te hebben voor de schepen aan den walwaarvan een jaar zeereis gemaakt is met een der schepen van de koopvaardijvloot, y. Voor zes jaren gewerkt te hebben voor de schepen aan den walindien iedere maand een bewijs wordt ingeleverd dat geene reden tot ontevredenheid is gege ven. z. Aan den kapitein of schipper die zes jaren twee schepelin gen gelijktijdig aan boord heeft gehadof een schepeling twaalf jaren. aa. Voor blijkbare overgang van hen die onder de derde 1 klasse behoorennaar de tweede klassezullen hunne nog onverre- j kende dienstjaren bij die der tweede klasse worden in optelling ge nomen. bh. Evenzoo, indien de overgang blijkbaar wordt van hen die onder de derde en tweede klasse behooren naar de eerste. Deze zullen hunne nog onverrekende dienstjaren bij de eerste klasse zien in rekening gebragt. cc. Aan hen die reeds onderscheidingen der eerste en tweede klasse bezitten en daarna wegens hunne waterstaatsdienst onder de derde zouden behooren zullen die van de tweede klasse worden uitgereikt. -.18. De noodige bewijzen moeten aan dé stations ingeleverd wor den met al de bijzonderheden tot eene behoorlijke onderkenning noodigzoowel die van reeds verrigte diensten als telkeus bij het ontvangen van nieuwe om in de daartoe bestemde registers te noteren. 19. De directie maakt op grond der ingeleverde bewijzen een voor- dragt van hen die volgens de omschrevene bepalingen in de termen vallen, om een onderscheidingsteeken te worden, uitgereikt, aan daartoe uit te noodigen commissien. 20. Deze commissien zullen bestaan voor de eerste klasse van Drie reederséén gezagvoerder twee scheepsofficieren drie scheeps gezellen. Voor de tweede klasse. Twee vertegenwoordigers van kantoren bestemd tot den bouw of uitrusting van schepen een kapitein of schipper twee leden eener scheepsequipage op rivieren tusschen binnen- en buitenlandsche gemeenten twee handwerksge zellen behoorende tot een der beroepen tot den bouw of uitrusting der schepen. Voor de derde klasse. Een kapitein of schipper twee schepelingen twee werklieden van of voor schepen aan den wal. 2t. Deze commissien kiezen zich uit hun midden eenen voorzittër en van wege het bureau wordt het secretariaat waargenomen. 22. De waterschouten tot dusverre de eenige specialiteiten ten deze znllen worden uitgenoodigd de noodig inlichtingen te verleenen ten einde aan het voorname doel der commissien behulpzaam te zijn, tot wering van alle bedrog bij de controle der ingeleverde bewijzen. 23. De. burgemeester dbr gemeentewaarin het statiou is gesteld of van een der gemeenten, die door handel en scheepvaart gerekend kan worden mede ook belang te hebben niet de {juiste onderscheiding van het scheepspersoneelzal worden aangeboden de leiding op zich te nemen als voorzitter eener te beleggen vergadering van alle drie de com missien gezamenlijk. 24. Deze algemeene commissie beoordeelt en beslist op de voord ragt en de rapporten der afzonderlijke commissien en bepaald tijd en wijze van de uitreiking. 25. Aau ieder die wordt aangewezen om het onderscheidsteeken te worden uitgereikt, ontvangt te gelijk een certificaatmet vermelding van al hetgeen uoodig is, om den bezitter te onderkennen ook door bij voeging van zijn signalement als ook van de waterstaatsdieustwaar voor de onderscheiding is verkregen. 26. Ieder die direct of indirect belang stelt of heeft bij de belangen van de scheepvaartkan zich doen inschrijven in de registers aan de stations aanwezig tegen betaling van ée'ne gulden en die jaarlijks voldaan wordende, verzekert aan de ingeschrevenen de aan hen voor gestelde voorregten zonder dat eenige audcre onkosten onder welke benaming ook zullen in rekening gebragt worden. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierilizee maakt bekend dat het primitief kohier van het Patentregt dezer gemeente, dienstjaar 185°/,, op den !4 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie, is exccu toir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen enz.van deze gemeente, ten fine van invorderingmet aan maning der patentpligtigen om hunne aanslagen te voldoen, ingevolge de wet. Zierikzee, 19 Augustus 1856. B. C. CAU. B INNENLAND. De taak der Synode van de Hervormde kerk is af gewerkt. Sedert het laatste verslag heeft zij het regle ment op de diaconien ten einde gebragt en gearresteerd. Het zal metanderoregl ementen verzonden worden naar de provinciale besturen met verzoek om indien zij mogten worden afgestemd de redenen daarvan op (e geven. Hetzelfde kan gemeld worden van het reglement op de algemeene weduwenbeurs van opzigt en tucht, op de vacaturen en voor de kerkeraden. De laatste hand werd aan allen gelegd. Voorts kwamen ter tafel en werden goedgekeurd onderscheidene te verzenden missiven betreffende het Purmer-kerkcfonds, do zaak der armenverzorging van Farmsum Hoogkerk en Kol derveen het armenverschil van Zuidwolde met het gemeentebestuur, de Stroo en Smullebuurt enz. De zittingen welke niet minder dan zes weken onaf gebroken hebben geduurd werden den 12 Augustus in tegenwoordigheid van z. exc. den minister van eeredienstdoor den president met hartelijke toespraak en dankgebed gesloten. Jl. woensdag werd te Leiden het vijf en twintig jarig herinneringsfeest gevierd van de oprigtingvan het vrijwillig jagerskorps der studenten van de Leidsche hoogeschool van 1831. Reeds vroegtijdig wapperden de vlaggen door de geheele stad. Een groot aantal oud-jagers was van alle oorden des lands derwaarts gekomen en begaf zich naar het groot-auditorium der akademie, alwaar de heer dr. Sluiter van Rotterdam in eene sierlijke toespraak het gebeurde in 1831 her innerde. Aangenaam werd men verrast toen na het eindigen van gemelde toespraak de secretaris van het collegie van curatoren der hoogeschool aan de feest vierenden namens Z.M. denkoning eene prachtige zil veren bokaal overhandigde met begeleidenden brief, waarin Z. Al. den wensch te kennen gaf dal de oud jagers der Leidsche akademie van 1831 deze bokaal als een bewijs van Zr. Als. belangstelling in hun feest zouden aannemen en dal deze op dit feest in aller handen zou rondgaan. Heden namiddag hebben zich de feestvierenden op Zomerzorg aan een groot diner vereenigd. Ook te Utrecht had den 12 dezer eene feestelijke bijeenkomst plaats van de oude jagers-compagnie der Ulrecktsche hoogeschool van 1831. Te Groningen hield de voormalige vrijwillige flan- keur-compagnie Groningeren Franeker studenten den- zelfden dag eene feestelijke bijeenkomstwelke door een zestigtal oud-studenten werd bijgewoond. Men schrijft uit Rotterdam van 18 dezer: Giste ren avond ten 10 ure is op den spoorweg van Antwer pen naar Gentop de hoogte van Bevereneen vree- selijk ongeluk gebeurd hoogstwaarschijnlijk veroor-

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1