18.16. "N.° "66. Zaturdag 16 Augustus. Woensdag en Zaturdag. BESTl'M ADIIBISTBATIEH MEUWSTIJDIMBN ZERIKZEESCHE COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT UNTIE IS- Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve liet Zegelregt. Rationale Militie BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van 11 Junij jl.no. 62, het de partement van oorlog is gemagtigd, om al de miliciens der ligtingen van 1852 en 1853 bij het regement gre nadiers enjagersingedeeld, mitsgaders die, tol het 2de en 4de bataillon van het 2de, de vier bataillons van het 3de en het 2de bataillon van het 6de regement infan terie behoorende welke in der tijdna hunne eerste oefeningniet tot zamenstelling van het blijvend ge deelte hebben gestrekt, tegen den 30 Augustus e. k. van onbepaald verlof in werkelijke dienst bij hunne korpsen op te roepenten einde aan de wapenoefe ningen deel te nemen en dat de onder de wapenen gekomen manschappen vóór of op den 6 October daar aanvolgende weder met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden terwijl de opgeroepen verlofgangers die in gebreke mogten blij ven op den bepaalden dag onder de wapenen te ko men niettemin gedurende den tijd van eene maand in den wapenhandel zullen worden geoefend en dat de genen die zich op de eene of andere wijze aan de .instructie onttrekken of wel daarin achterlijk mogten zijn zoo veel langer in werkelijke dienst zullen wor den gehouden als dat noodig zal worden geoordeeld. Dat mitsdien de miliciens dezer gemeente in deze oproeping begrepen op den 29 Augustus e. k. des morgensten 10 ure, in de Koopmansbeurs te Middel burg verzameld moeten zijn ten einde aan den heer Provincialen Kommandant te worden overgegeven en zich tot vertrek derwaarts zullen moeten bevinden ter plaatse en op dag en uur als op de orders tot vertrek aan ieder hunner bezorgd staat vermeld. En zal, opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende deze worden afgekondigd en in de Stads Cou rant geplaatst. Zierikzee, 13 Augustus 1856. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Oostereand 13 Augustus. Heden heeft zich alhier de persoon J. B.door ophanging van het leven be roofd. Naar men zegt is huiselijke twist hiervan de oorzaak. Middelburg, 13 Augustus. De laatste avond van de kermis die aanvankelijk beloofde in drukte niet veel onder te zullen doen voor den zaturdag avond is voor vele bezoekers op regt treurige wijze besloten. Niet alleen werden omstreeks balf negen ure alle wan delaars van de markt als weggedreven door plotseling opgekomen onwederdat zich van ontzettend weer licht vergezeld spoedig ontlaste in hevigen regen maar de straks daarop gevolgde windvlagen deden menige luchtig opgeslagen tent geheel omver slaan en ->]/ bragteu schrik en ontsteltenis in het meerendeel der kramen. Hel theatre physique et mechanique over het raad huis geplaatst, was juist gedurende eene voorstelling vrij goed bezet toen het geheele middenvak der tent ineenstortte. Van ongelukkena an personen overko men hebben wij echter gelukkig niets vernomen. Ook twee kleinere tenten zijn door den regen en wind geheel omvergeworpen. Jl. zaturdag avond zijn te Krabbendijke bij Bath twee huizen en eene schuur in de asch gelegd. Uit het eene huis en de gevulde schuur is hoegenaamd niets gered kunnen worden. Oorzaak onbekend. In de afgeloopene week zijn te Zaamslag op het onverwachts 3 koeijen van onderscheidene eigenaars en nagenoeg op hetzelfde tijdstip gestorven of wel ge deeltelijk nog in tijds afgemaakt. Men meent zulks te moeten toeschrijven aan eene doodelijke ingewands ziekte. Door de Nederlandsche Handel-Maalschappij zijn bevracht geworden 5 schepen als Voor Amsterdam .3, en Rotterdam 2. De afdeeiing der jagt en visscherijdie tot dus- I verre behoorde bij het departement vanbinnenlandsche I zaken wordtblijkens eene medcdeeling in de, Slaats- Courantgevoegd bij dat van justitie. De geschenken die door den keizer van Ja pan aan Z. M. den koning zijn toegezonden zijn alle in de residentie op Hl), paleis in het Noordeinde over- gebragt. Het getal moet zeer aanzienlijk zijn. In deze residentie is aangekomen sir Charles Na pierde bekende vice-admiraal der Engelsche vloot, ridder der Bath-orde en lid van het parlement komende met gevolg van Petersburg, om verder naar Engeland te vertrekken. Met onrust wordt melding gemaakt van eene voortdurende ongesteldheid, waarin Neerlands geliefde en hoog gewaardeerde doch intusschen vrij bejaarde (geboren 24 Sept. 1780) dichter Tollens te Rotterdam verkeert. De heer mr. Groen van Prinsterer is gisteren te Leiden tot lid van de tweede kamer der staten-generaal verkozen, en wel met 1126 van 2031 uitgebragle stemmen terwijl de heer mr. N. Olivier 844 stemmen op zich had vereenigd. Rotterdam 11 Augustus. In de Staats-Couranl leest men heden avond het volgende: »In den avond van den 10 dezer heeft er een hoogst noodlottig ongeval plaats gehad op den Hollandschen spoorweg. Uit het onmiddelijk ingestelde voorloopige geregtelijke onderzoek is het navolgende gebleken. De laatste trein van Amsterdam naar Rotterdam is volgens gewoonte en in orde doorgereden tot Schiedam aldaar in tijds aangekomen en weder afgereden doch heeft buiten Schiedam een hevigen schok gekregen de machinist niet wetende wat bel wasdeed de ma chine stil staan waarna de trein een eind verder is blijven staan. De conducteurs bij den machinist geko men raadpleegden wat er gebeurd konde zijn toen inmiddels de laatste trein van 's Iiagc aankwam en doorstoomende onbekend met het voorgevallene achter op den stilslaanden trein liep en al dadelijk 2 waggons verbrijzelde terwijl de 3de waggon gedeel telijk stuk sprong. Gelukkig nog dat de twee achter ste waggonsin de laalsten geen in den 2den slechts enkele personen gezeten waren anders ware het on heil nog grooler geweest. Men heeft onmiddelijk van het station Rotterdam getracht hulp te verleenen en zijn dan ook aldaar aangebragt 4 zwaar gewonde personen, zijnde Jacobus Molenaar 35 jaren timmerman gebo ren te Woerden wonende te Hellevoetsluis, gekwetst aan hoofd en rugJacobus Paulus de Heer, 23 jaren timmermangeboren en wonende te 's Hage werk zaam te Hellevoetsluis gekwetst aan den arm Nico- laas Nieuwenhout28 jarenbiljartmakerwonende te 's Hage gekwetst aan beenen en hoofd Maria Verha gen oud 45 jaren geboren te Utrecht, dienstbode bij den heer de Bruyn te Rotterdam gekwetst aan de beenen allen reeds door een Schiedamsch geneeskun dige eenigermale geholpen en onmiddelijk opgenomen in het ziekenhuis te Rotterdam, terwijl als lijken aldaar zijn binnengebragt 3 personen een onbekende (uiter lijk vreemdeling); Hendrik van der Kolk, organist te Delft wonende te Rotterdam en Cornells Geenemans biljartmakergeboren en wonende te 's Hage. Nog was volgens zeggen een gekwetste te Schiedam opgeno men. Wijders waren geen personen belangrijk ver wond alleen waren er nog diverse geringe wonden blaauwe oogen dikke wang, hand of been geschaafd, en dergelijke. Eene ernstige instructie, onmiddelijk begonnen wordt onder het oog der justitie voortgezet. Zoo het schijnt is eene ledige waggon te Schiedam staande door eene nog niet bekende oorzaak op het rijspoor geraakt en door den van Amsterdam komenden trein aangereden, en is dit de oorzaak van den eersten schok en het verder stilstaan van den trein geweest. Een waggon ten minste is van den weg geworpen ge vonden." Nopens het onweder dat II. maandag avond woeddeontvangt mende volgende berigten Men meldt uit Zevenbergen dat boven die plaats een allerontzettendst onweder los brak, gepaard met hevi gen regen- en hagelslag en zulk een feilen stormwind dat geen mensch alhier het heugt ooit iets dergelijks te hebben beleefd. Een ieder vreesde de grootste ongelukken maar, Godezij dank de eens door den onvergetelijken hoos van 1845 reeds zoo geteisterde gemeente bleef ditmaal voor zware rampen gespaard. Eenige boomen werden ontworteld de daken van ettelijke huizen van een gedeelte hunner pannen be roofd en de bliksem sloeg op eenige plaatsen in onder anderen in eene bierbrouwerijdoch zonder schade van beteekenis te veroorzaken. Alleen het station van den Nederlandsch Belg. spoorwegdat zeer vlak staat en buitengemeen ligt gebouwd ishad veel van den orkaan te lijden. De deuren werden ontgrendeld en naar buiten geworpen en het vertrek alwaar de stations-chef met zijne familie en beambten de wijk hadden genomen was de kracht van 8 forsche man nenarmen noodig om ook daar de deuren niet te doen uitslaan en gelijk in de andere kamersstoelen tafels en wat dies meer zij naar buiten te zien slinge ren. Een der beambten die even het hoofd buiten stak om naar de drie branden te zien welke in de rigting van de Lage Zwaluwe en Dordrecht waren uitgebroken werd door den wind opgenomen en een eind verder tegen de rails des spoorwegs geworpen. Ook hier is men evenwel met den doorgestanen doods- angst daar elk oogenblik het gebouw dreigde in te storten en de bewoners onder zijn puin te verpletleren, vrijgekomen en heeft men gelukkig niets dan gebroken deurenruitenvensters, stoelen en tafels te be treuren. Men meldt uit Lage Zwaluw van 12 Augustus. Gisteren avond beeft ook BI. Sluis, een gehucht onder de gemeente Lage Zwaluw op een half uur afstands dezer plaatseen onheil getroffen namelijk door dat de bliksem in de schuur van den bouwman II. d. E. sloeg, die ganschelijk eene prooi der vlammen werd met al de bouwgereedschappenden voorraad van duizende ponden hooi, benevens de opbrengst van 5 bunders nieuw nog te bewerken vlas. Schuur en huis waren met het bouwgereedschap voor brandschade verzekerd. Ten gevolge van het onweder van 10 dezer heeft in Noordbraband Gelderland en Utrecht eenige vertra ging in de aankomst van verschillende posten plaats gehad daar vele wegen niet of moeijelijk te passeren waren wegens het groot aantal omgewaaide boomen. Door het omwaaijen der palen op vele plaatsen des lands zijn ook de telegraaflijnen zwaar beschadigd. Aangaande dit onweder verneemt men nog dat de bliksem is geslagen in de boerenwoning, genaamd Half Ambacht gelegen tusschen Haarlemmerliefde en Houtrijken Polanenaan de Ydijk en bewoond door den landbouwer Prins en diens gezin van den inboedel is niets gered; men meldt uit Utrecht dat de windstoot eene drukking van meer dan 100 kilogram men op den vierkanten meeter uitoefende welke kracht met die van een orkaan overeenkomt. Behalve dat op vele plaatsen boomen ontworteld zijn en hui zen van hunne daken beroofd werden, is groote schade aan de te veld staande gewassen toegebragt en hebben verscheiden zich op de rivieren bevindende grootere en kleinere vaartuigen schade bekomen zulks was onder anderen het geval met verscheiden bodems welke door de sleepboot Dordrecht no. 2 naar boven werden gesleept en welke zoo deerlijk werden geha vend dat zij de reis niet hebben kunnen vervolgen zulks greep plaats niet verre van het slot Loevestein op de Waal evengenoemd slot heeft ook schade gele den. Te Woudrichem werden eenige visschersvaar- tuigen vernield. Aan den Elshout is een huis afge brand. Te Yeen zijn twee watermolens eene prooi der vlammen geworden. Te Sliedrecht is eene met grind beladene poon lek gestoten en gezonken de schipper met zijne vrouw en acht kinderen zijn gelukkig gered. Te Herwijnen zijn eenige huizen ingestort en eenige boomen door den bliksem van een gespleten. Te Diever is eene boerenwoning afge brandwaarbij een tachtigtal schapen een varken en eene aanzienlijke hoeveelheid hooi eene prooi der vlammen zijn geworden. Op hot eiland Texel zijn eenige koebeesten in de weide doodgeslagen. Te Nibbikswout heeft de blik sem een woonhuis in de asch gelegd en een neven staand huis beschadigd. Te Harlingen is het hemel- v uur op twee plaatsen ingeslagen tol grooten schrik der bewonersdoch zonder brand te verwekken. Nabij Ootmarsum moet eene boerderij zijn afgebrand. Op een weiland nabij Zwolle zijn eenige schapen gedood en eene aan het Zwarte Water in aanbouw zijnde fabriek is door den stormwind gedeeltelijk om ver geruktde geweldige regen maakte het passeren van eenige straten schier ondoenlijk. In het legerkamp bij Kampen is eene tent weggeslagen en in dat van Zeist werden eene menigte tenten aan stukken ge scheurd of voortgeslingerd en met de daarin voorban- dene goederen over de heide verspreid. Men kauzich geen denkbeeld vormen van het groolscheverhevene schouwspeldat die woedende strijd der elementen in dien nimmer te vergelen nacht op deze opene heide opleverdeeen vol uur was het weerlicht niet van de

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1