ZIERKZEESCHE COURANT. li T Woensdag 13 Augustus. BESTUIEN tl 1 W.° 65. 1856. Woensdag en Zaturdag. vi;- x\an het 12 paar- eicl to ege l-Iet getal waarvan if aaide ar- |l 's weeks. i en winter natige ro ling geene eene ver- e molens ingen gc- fdzakelijk fgeloopen 400 last handel in bestaande reel aftrek s gedrukt amentlijk abonnements-prijs. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagslc voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT ENT1EN- Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelregl koop van dere wel- londering. \£-i aarde van igcbroken ludden en ;s in gerst Engeland en uitvoer mogen gc- de staten- het be- 28)ten elastingen m uitvoer ouden va- bcncvens 7820 zak- Lad aldaar BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van depatentpligtige ingezetenen dat de patentbladen voor hetloopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en ter Secretarie op het raadhuis zullen worden uitge geven van maandag den 1 lot en met zalurdaq den 16 dezer maand y en worden de patentpligtigen uitgenoo- digd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen die hierin nalatig mogten blijven het patent worden te huis bezorgd door den deur waarder der directe belastingen tegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald patenlblad ingevolge de wet. i En opdat niemand hien an onwetend zij, zat deze worden afgekondigden in de Courantgeplaatst. Zierikzee6 Augustus 1856. B. C. CAU. in- en 3 and 10 in- voutuur) 1 Vlissingcu Belgische et bekend. ameutlijke kc tonne- in stapel 3rd te wa- temd. »e hadden idissement 1,008,78». Griffier. BINNENLAND. Uit goede bron verneemt men dat do groole zwarigheidwelke aan de uitvoering van den Zecuwsch-Noordbrabanlsch-Limburgschcn spoorweg verbonden wasdoor de gunstige beschikking der regering opgeheven is, in dien zin dat aan de onder nemers de vergunning is verleendden weg aan te \angen daar ter plaatse waar zij het voor hunne be langen het diensligst zullen oordeelen. Men hoopt thans dat binnen zeer korten tijd met allen ijver han den aan het nerk zullen geslagen worden en de ge- hcelc weg zoo spoedig mogelijk aan den handel en aan het openbaar vertier ten gebruike zal worden geleverd. De synode der Hervormde Kerk zette deze week nog steeds hare veelvuldige werkzaamheden voort. Zij heeft in hare laatste zittingen zich bezig gehouden met het antwoorden op een brief, vol van belangstelling en chrislelijkcn geest, gezonden van de synode in Zuid- Afrika. Met algemeene goedkeuring heeft zij van dit antwoord hel werk van een barer professorale leden, kennis genomen en last gegeven om het met gunstige gelegenheid te verzenden ten einde de groolsche her- inneringen aan het verledenebij onze Zuid-Afrikaansche broeders te bewaren en voor de toekomst den band die ons in hrislus met hen vereenigtte versterken. Met warme belangstelling heeft de synode de zaak der lage traclamenten van vele predikanten ter harte geno men. Ineen adres, waardig in vorm en krachtig van inhoud gerigl aan de hooge regering dringt zij, ook met het oog op de menigvuldige verzoekschriften te dezer zake bij haar ingekomen met tal en klem van redenen bij de regering aan niet alleen op de subsidie uil 's rijks kas tot hel kerkelijk fonds ten hehoevc der predikanlslractamenlen maar ook dat door haren invloed de collegien van toczigt op de kerkelijke administration mogen worden opgewekt, em bij de kerkvoogdijen waar deze over ruime fond sen hebben te beschikken de noodige slappen te doen ter verhooging der Iractamenton uit deze fondsen. Op deze wijze hoopt de synode mede te werken om het lol van vele Evangeliedienaren in de vaderlandsche Her vormde Kerk te verbeteren. Behalve de benoeming van den heer B. Boers, lol lid der synodale commissie in plaats van den heer Schim van der Loeffwelke zich verpligt gevoelde voor deze betrekking te bedanken was hel onafgebroken werk der synode reglementeren. Zij heeft in onderscheidene zittingen het reglement op de vacaturen voltooid. Thans is aan de orde dal op de diaconien overeenkomstig hel hoog gewigt di-r zaak vórdert dit reglement tijd en ernstige overweging. Omtrent de beginselen welke in dit reglement moeten heerschen heeft de vergadering met groote eenparig heid haar gevoelen uilgesproken, De voornaamste dezer beginselen zijn dat de armenverzorging het werk is der vrije, christelijke liefdadigheid dat de gemeenten vrij en zelfstandig zijn in de uitoefening daarvan dat de zorg der diaco nien zich bepaalt tot de armen der gemeente dat bet subsidiestelsel*t zij in eens 'l zij zoodra moge lijk worde afgeschaftdat liet opmaken eener jaar- lijksche begrooling niet verpligtend maar facultatief zal zijn, enz. Hel vollooijen van dit reglement en de laatste redactie der overigen zal het werk der eerst volgende en laatste zittingen zijn. Dezer dageu werd te Middelburg door den cor respondent van de te Amsterdam gevestigde maat schappij tot redding van drenkelingen aan den heer M. J. Krijger, genees- en heelkundige te Sas van Gent, uitgereikt de gouden medaille der maatschappij, waar mede zij de ijverige en lang volgehouden pogingen heeft willen beloonenwaardoor bet dien heer in den nacht van 30 December 1855 gelukt was eene schijn- doode drenkeling van ruim 74 jaren tot het volle genot van leven en gezondheid te doen terugkeeren niettegenstaande de schijndood een uur had aangehou den voor er zich tcekenen opdeden van ademhaling. Men meent te weten, dat de administratie der jagt en visscherij thans gelijk bekend is behoorende bij hel departement van binnenlandsche zaken zal overgaan bij het departement van justitie. Bij Zr. Ms. besluit is aan den heer P. A. Borger predikant bij de Hervormde gemeente te Amerongen (Utrecht) op zijn verzoek verleend het emeritaat salvo honore, in te gaan met den dag zijner kerkelijke los making. Uit een van wege het departement van koloniën openbaar gemaakt ovcrzigl van den handel en de scheepvaart per kolonie Suriname in 1855 blijkt dat de invoer, met inbegrip van dien voor rekening van het gouvernementdoch zonder den invoer door het entrcpól binnen de kolonieheeft bedragen eene waarde van ƒ2,401 ,284,421/sj. en de uitvoer, daar onder begrepen die voor rekening van het gouverne ment, eene waarde van ƒ3,393,525,521/! de invoer beliep ƒ268,665,72 en de uitvoer ƒ340,925,93 meer dan in 1851. In 1855 zijn ingeklaard 219 schepen melende 15,686'/! lasten legen 169 schepen, metende 12,057 lasten in 18.-4-, en uitgeklaard 2(i8 schepen metende 14,539'/, lasten tegen 183 schepen me tende 12,635'/, lasten in 1854. Volgens berigt van den officier van justitie te Amersfoort is in het begin der maand Julijjl. aan de brievenposterij te Zeist ontvangenzonder dat men den oorsprong kan nagaan een muntstuk voorstellende een halven gulden van het jaartal 1848, hetwelk bij on derzoek een gewigt vertoonde van 4 w. 190, zijnde dus beneden het wettige gewigt der halve guldens scheikun dig onderzochtbleek hel te beslaan uit tin, lood, ruime sporen zink sporen koper en sporen ijzer het was gegoten in een vorm vervaardigd naar een echten halven gulden en mitsdien in uiterlijk voorkomen een echten balvcn gulden nabootsende doch in zamenstel- ling er niet mede overeenkomende. Men schrijft uit Rotterdam van 9 dezer Gelijk uit de verslagen der zittingen van den gemeenteraad alhier is geblekenwerd eenigen tijd geleden eene groote hoeveelheid gronds van de gron den van het tweede nieuwe werk op daartoe beko men aanzoek, aan de heeren J. IJ. C. van der Kun c. s. verkocht ten einde daar ter plaatse eene stoom- rijst- pel- en meelmolen te vestigen. Heden heeft nu de openbare aanbesteding plaats gehad van het maken der fondamenten voor deze fabriek, welk werk werd aan genomen door den heer P. van Limburgh alhier voor de som van ƒ39,100. Uit de aanzienlijkheid dezer som welke alleen voor het leggen der fondamenten wordt vereischtblijkt op hoe groote schaal deze fa briek zal zijn ingerigthetwelk een nieuw bewijs is van de hier ter stede bestaanden ondernemingsgeest. De architecten van het werk zijn de heeren W. Thijsen en A. W. van Dam. De berigten over den oogst luiden bij voortdu ring zeer gunstig; vooral is het beschot der aardappe len zeer groot en is de ziekte, welke hier en daar in het loof wordt bespeurd van weinig betcekenis over de massa welke gepoot is. Op enkele plaatsen zoo als te Hagestein waarde prijs van hel mud goede aardappelen thans 1,25 is, willen de boeren niet meer rooijen omdat hun de prijzen te slap worden. Spoedig zullen zij daar echter toe moeien overgaan willen zij geen gevaar loopen hunnen ganschen oogst verloren te zien gaan en waarschijnlijk zullen zij als dan door den grooten aanvoer de tegenwoordige prijzen niet meer kunnen bedingen, daar zich een nei ging lot daling der levensmiddelen door de geheele wereld vertoont. De zich hier te lande bevindende Fransche inge nieurs de heeren Bonnet en Delfosse hebben een aan vang gemaakt met het doen van opmetingen voor de aan te leggen spoorweglinie van Amsterdam naar Harlingen en Mcppel enz. vanwaar genoemde heeren dingsdag aanstaande in de residentie worden terug verwacht. Wij vernemen dat de voltrekking van hel dood vonnis op 9 Julij ji. aan Adrianus Blom lo Leiden, aan leiding heeft gegeven lot gegronde klagten over de langdurige marteling, d:e men deze persoon bij die gelegenheid heeft doen ondergaan en dat tengevolge daarvan door het departement van justitie een onder zoek is bevolen tol voorkoming van eene herhaling daarvan bij later onverhoopte treurige gebeurtenissen van gelijken tijd. JI. zondag avond is er op den Hollandschen spoor weg tnsschen Schiedam en de groote brug aan deze zijde een vreesclijk ongeluk gebeurd zooals sedert het bestaan der spoorwegen in ons vaderland nog niet heeft plaats gehad. Drie lijkenen eenige zwaar ge wonden werden uil de rijtuigen gedragen terwijl een aantal ligter gekwetsten zich zeiven hadden geholpen. Deerniswaardig was dit schouwspel. Omtrent de oor zaak van dit ongeluk kan men nog niets melden. Voor eenige dagen is men te Vlagwedde prov. Drenthebegonnen met het bouwen van een nieuwen toren. Bij het slempen vond men binnen het vierkant van den ouden toren het verbazend aantal van omstreek" 30 menschenhoofden waarvan velen nog in eenen v; :j gaven toestand verkeerden. Men meldt uit Sloten (Friesland) van 8 Aug. JI maandag is in het naburige dorp Bakhuizen een ar beider, bezig met koren te maaijen in of met zijne zeis gevallen, door daarop te trappen en heeft zich vreeselijk gewond aan hel onderlijf. Reeds woensdag is hij onder de hevigste smarten overleden. LI. vrijdag avond had op de zoogenaamde Weer- dinger markte prov. Drenthe de navolgende ver schrikkelijke moord plaats. Een zekere Jan Berend Scholle, woonachtig in de Malen ging op genoemden avond met paard en wagen naar bovengenoemde markte om van daar, naar men gist, eenige plaggen te halen welke hij zooals men meentzonder permissie van de eigenaren aldaar had gestoken. Om voor dergelijk weghalen te waken hadden de boeren van Weerdinge een zekeren Jolian Bernard Scholle en eenen Jan Berend Wilken wonende te Roswinkel, aangesteld om te zorgen dat zulks niet weer gebeurde. Toen deze ver nomen hadden dal er weder plaggen zouden wegge haald worden gingen zij derwaarts maar op de be doelde plaats komende was er niemand, en daarom ging laatstgenoemde heen, om de koeijen op welke hij des daags paste bij elkander te halen. Terwijl deze nu afw ezig was kwam de genoemde J. B. Scliolten om zijn oogmerk te bereiken, en toen Johan B. Scholle hem zulks wilde beletten had er tusschen hen eene verschrikkelijke worsteling plaats zoodat de beruchte J. B. Scliolleeen vechtersbaas, den zeer geachten Johan B. Scliolte zeer zware wonden met een scherp instrument aan het hoofd toebragt, waaraan hij den volgenden morgen is overledeneene vrouw en vijf kinderen nalatende. De dader is dienzelfden avond nog door R. Zwierslid van het bestuur van Emruen en door den veldwachter dezer plaats in hechtenis ge nomen en den volgenden morgen naar Emmen ge transporteerdvan waar hij naar Assen is overgebragt. Naar men wil ontkent hij de daad niet, maar zegt zich alleen tot zelfverdediging bepaald te hebben. Men leest in de Dusseldorfer ZcïlungEr werd ons dezer dagen eene waarnemingtenaanzien der aard appelen gemeld, dieniet ongegrond schijnt. Een schaap herder namelijk, verhaalde dat hij vóór 10 jaren, voor hel verschijnen der aardappelen ziekte steeds veel moeite had gehad zijne kudde schapen voorbij aardappel velden tedrijven.daarde dieren altijd grooten lust in het loof hadden weshalve de hond dan eene bijzondere waakzaamheid moest toonen. Sedert de ziekte zich vertoond hadwaren de schapen steeds voorbijgegaan en niet een had meer eenige neiging tol de aardappe len getoond. Dit jaar was de neiging weder in hoo- gen graad voor den dag gekomen en hij zoo wel als zijn hond moesten nu weder opmerkzaam zijn wan neer zij een aardappelen veld voorbijgingendie nu weder overal in de groolsle gezondheid en weelderig heid staSn. En volgens alle berigten uit de Rijnpro vinciën en Westfalen geeft en belooft dit gewas eenen goeden oogst. Zoo ook de roggedie dit jaar niet alleen een rijk bedrag in korrels, maar ook veel en goed stroo zal leveren. UitMenado wordt gemeld dat in het begin van Maart op het eiland Sangir eene allerhevigste uitbarsting van den vuurspuwenden berg heeft plaats gehad tengevolge waarvan verscheidene negorijen hoofdzakelijk van het landschap Taboekan, geheel verwoest zijn en een getal van circa 3000 menschen den dood gevonden hebben. De resident van Menadodie zich zoo spoedig mogelijk naar de plaats van het ongeluk had begevengeeft van dit verschrikkelijk na- tuurtooneel onder anderen de volgende beschrijving „Des avonds van den 2 Maart tusschen zeven en acht uur deed zich onverwacht eene alle beschrijving te boven gaande zware slag hooren, welkede uitbarsting aankondigendede Sangirezen met schrik vervulde. Gelijktijdig stroomde de gloeijende lava met onweerstaanbaar

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1