Til'/a kL- UITTHERSEL nit het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de Zomer-Vergadering van 1856. V ii»i2 I j i »/2 o sloom- naar laps en "S orlrei- P<"'8 6Vis *16 u "l\6 jvonge Bck. w K I5/ J 'In 7 50 11.00 Li 10.00 0.00 9 00 0,00 15.50 0.00 0,00 t g< MIJNE HE EREN l A'aar het voorschrift van art. 16'2 der Provinciale wel, bieden wij uwer vergadering weder hel verslag van den toestand der Provincie aan Ingerigt enz. IIOODSTUK I. BEVOLKING. De wettige bevolking bestond op den 31 December 1856 .fit 7d,8S5 mannelijke en 83,100 vrouwelijke, te zamen 161,985 personen. De feitelijke bevolking beliep op hetzelfde tijdstip 164,787 personen waarvan 80,859 tot het mannelijke, en 83,928 tot het vrouwelijk geslacht behoorden. De verdeeling der wettige bevolking, naar de ouderscheiden gods dienstige gezindheden was als volgt 111,727 Nedcrduitsche Hervormden 136 van de Fransche of Waalsche gemeente 61 Engelsche of Presbyterianen 4 Anglicaansche of Episcopaten 1093 Evangelisch Luthersehen 2 Hersteld Luther- schen248 Doopsgezinden, 0 Demonstranten3691 Christelijk Af gescheidenen 41,255 Roomsch Katholieken 1 Oud Roomsche, of van de Bisschoppelijke Klerezy655 Nedcrduitsche Israëlieten 2 Porlu- geesche Israëlieteu cn 104 tot geene der genoemde gezindheden bc- hoorende. Onder enz. De landverhuizing bepaalde zich in 1855 uitsluitend tot de Vcr- ecuigde Staten van Noord-Amerikaen was in dat jaar geenszins zoo aanmerkelijk als in 1854. Het getal der naar buitenlands ver trokken hoofden van huisgezinnen en vrijgezellen beliep in eerstge- incld jaar slechts 191. Met hen verlieten 103 vrouwen, 276 kinde ren cn 5 dienstboden het vaderland. In 1854 bedroeg liet getal dei- eersten 323 terwijl 775 vrouwen, 502 kinderen cn 4 dienstboden met hen vertrokken. Van de voorschreven hoofden van huisgezinnen en vrijgezellen be- UWden wt'^e welgestclden in 1855: 12 in 1854: 10. mihgogoeden, 121168, behoeftigen 57, 145. Meerdere enz, HOOFDSTUK II. REGELING EN BESTUUR VAN IIET PROVINCIAAL HUISHOUDEN. Kort begrip der werkzaamheden- van Gedeputeerde Staten. Gedurende het jaar 1855 ontvingen wij 6439 stukken. Deze werden in 56 vergaderingen behandeld en hadden 4736 besluiten ten gevolge. Het getal der door ons afgezonden stukken beliep 3582. Onze enz. PROVINCIALE ARCHIEVEN. Staatomvang en maatregelen genomen tot beschrijvingen en regeling der archieven. Oud archief. Door den provincialen jircliivarius is ons hieromtrent het gewone jaar-rapport gedaan, ouder overlegging van een vervolg op den, in het vorig jaar begonnen inventaris der losse charters van het tijdvak der grafelijke regering. Dit vervolg zijnde eene 2de serie of reeks behelst wederom de aanwijzing van 300 der gemelde oorkonden, beschreven op dezelfde wijze als de vroegereu met bijvoeging namentlijk der getuigen op gave der zegels en vermelding of de stukkeu al dau niet door den druk zijn gemeen gemaakt. Het oudste stuk dat op dien inventaris voorkomt behoort tot het einde der 12de of het begin der 13de cenw en het jongste is van het jaar 1569, terwijl de daarin beschreven charters naar de reeds te voren aangenomen splitsingkunnen worden verdeeld in de navolgende soorten te weten a. brieven van graven en gravinnen Van Holland en Zeeland ten ge tale van 28, b. id. van grafelijke beambten 6 c. idem van sche- pensbanken zoo in de steden als ten platte lande 4dus van het wereldlijk gezag 3S d. id. of hullen der pausen 13 e. id. van bisschoppen en anderehoofden der kerk 27, f. idem van Domproosten officiaal-curenten en officiaal-archidiaken 79 g. id van Abten van Middelburg 42, h. id. van leenmannen Middelburg geene, i. id. van pa stoors of Cureiten 12 k. id. van geestelijken cn st, pauwcis enst. Sal vador te Utrecht 11, Z. id. vau geestelijke corpora 3, of van het geestelijk gezag 187m. acten voor notaris 40 n. id. voor schepenen 10, 0. id. voor den Burggraaf geene,_p. id. van scheidsmannen, arbiters of zegslieden 4 q. testamenten 2 r. brieven van ridders edelen en andere voorname lieden 10 s. id. van vidimus of af schriften 7, t. onderhandsche contracten 2, dus van bijzondere per sonen 75 te zamen 300. Al deze stukken komen wat aard en strekking betreftgenoeg zaam overeen met die waarop wij u, hij ons vorig verslag, hebben opmerkzaam gemaaktdoch de inhoud er van levert hier en daar nog al verscheidenheid op. Tot de belangrijkste, welke thans op registers zijn gesteld, be lmoren onder litt. a een accoord of ordonnantie van graaf Albrecht van jBeijeren gegeven te Kenoit in Henegouwen den 8 Mei 1380, be treffende de wijze waarop men gewoon is in Walcheren darij te ver tienen alsmede van vruchttien den zooals look juin, mcede en andere vrucht „dat geen co ren en is onder litt. b eene acte gepasseerd voor Leenmannen der grafelijk heid Bewestenscheldc, van 21 April 1406, waarbij Hendrik van Borssele graaf aan Grantpréaan deken en kapittel van Zandenburg eenige tienden in 's Heer Arentskerke OvezandeBorssele en Nisse afstaat een stuk van veel belang voor de kennis der toenmalige gesteldheid van Zuid-Beveland onder litt. ceene verklaring van schepenen in den Ilaag, van St. Margrietendag 1307, betrekkelijk de parochiekerk aldaarals gesproten uit de cure van Monstre onder litt. d-. drie bullen van paus Leo X, van de jaren 1515 en 1518, betreffende een geschil met de geestelijken der Middelburgsche abdij over de benoeming van eenen abt. welke de paus aan zich had gereserveerd, niettegenstaande het regt daartoe steeds bij gezegde gees telijken, die het kapittel uitmaakten, had berust; onder litt. e-. verscheiden brieven van pauselijke nuntii of legaten, onder anderen betreffende de voldoening door deu abt van Middel burg aau zijne verpligtiug om telken 2 jare, hetzij in persoon, hetzij bij gemagtigden, voor het hof vau Rome te verschijnen en voorts -. eeue uitspraak van Th(eodericus), domdeken, met de priesters en de ganschc kerk van Utrecht, waarschijnlijk van het jaar 1200, over een geschil tusschen de moederkerk van Oostkapelle en de dochterkerk van Alarfcskerke (Secooskevke), met bepaling der grenzen en regeling van de verpligtingen der priesterswelk stuk, vooral uit een topographisch oogpunt, belaugrijk is omdat daarin sprake is van oude naineu van wegen of watergangen, zooals TijmcrKeueEe enz., welke men op de kaarten thans te vergeefs zal zoeken; Eene quitanti van Gillesprior van Keulen van de orde van St. Augustinus van Donderdag na St. Matt.heus 1331 wegens ontvan gen gelden voor overhandigde ooekwerkente weton den bijbel de concordantice minores de historice Scolastiecehet boek de natua- revum den textus Summarum et primnm Summavum Egidii pro memorialiwelke werken hoogst waarschijnlijk deel hebben uitge maakt van devolgens de geschiedschrijvers ten jare 1492 verbrande aanzienlijke boekerij der abdij en meer anderen; onder litt. g he n i: eene uitspraak van den Officiaal-Ar chidiaken van Utrecht, iu een geschil over de cure van 's Heer Abs- Icerlce in Zuid-Beveland, waarschijnlijk van April 1381; blijkende daaruit dat die gemeente Vcrsvlieü is genoemd geweest welke naam dikwijls voorkomt in den Codex Diplomaticus vau Kluitouder an deren in een giftbrief van graaf Willem I, de A.° 1208, waar deze plaats abusivelijk als gelegen in Noord-Beveland, wordt opgegeven en een quit au tie afgegeven aan den abt door Johannd Noppen, priorin van het klooster van Calyleën te Gent, van 19 October 1503, welk stuk nog van het zegel van dat klooster is voorzien onder litter 7c. een brief van Hendrik abt van St. Pauwelste Utrecht, van het jaar 1276 waarbij hij het patrionaatregt der kerk van Monstrenabij Lasfcdunen afstaat aan graaf Flo ris V, in ruil voor gelijk regt over de kerk van Alphen onder litt. Ieene uitspraak van DekenCantor en Thesaurier van het klooster van Nivelle, waarschijnlijk van het jaar 1206 betrekkelijk een geschil over de kerk van Grijpskerke onder litt. m, n 0 en p eene acte gepasseerd voor den notaris de Predio tc Antwerpen, den 20 September 1484waarbij Johannes, Abt van St. Michicl te Antwerpen en de geestelijke zuster van het klooster Zoctcndalc ter eenre en JanAbt van Middelburg ter an dere zijdeeene overeenkomst aangaan over de wijze van benoeming eene priors vau gezegd klooster en een gelijke acte gepasseerd voor den notaris Wolfcrt Alexanders- zoon deu 30 October 1495 waarbij de zuster van het klooster back ten 's Graveuhove te Middelburg zich onderwerpen aan het gezag vau deu abt onder litt. q.- eeu testament van Claes Omineloop, van Paulus be keering 1380, aangaande de stichting ecner vicane op het altaar der 11000 maagden in de parochiekerk van St.-Jacob in den Haag onder litter ronderscheiden brieven van de 13de en I4de eeuw sprekende op de schenking van uitgestrekte moereu of veengronden onder de gemeenten Haltre, Vlasseele, Dorleckt enz., aan de abteu ge daan door de toenmalige heeren van Breda en Bergen op Zoom welke stukken vooral opmerking verdienen om de geslachtswapens dier heeren en van andere edelen, welke op de aanhangende zegels staan afgedrukt onder litter a een vidimus van hertog Jan van Beijcreu, van 27 April 1420van een contract d oor hem aau gegaan met hertog Jan IV va u Braband waarbij aan laatstgenoemde, tegen zekere som van pennin gen, voor 12 jaren worden verzet de landen van Holland, Zeelanden Vriesland van welk stuk een zeer onvolledige afdruk in het charter boek van van Mieris (4de deelpag. 545) voorkomten waarvan het ont brekende door gezegd vidimus wordt aangevuld eri Eiudelijk ouder litt. t eeu contract van 30 Junij 1564 tusschen den abt van Middelhurg en kerkmeesters van Scheveuingen over het inkomen aan de pastorie aldaar verbonden. Dit kort overzigt voldoeude rekenende om u weder met de belang rijkheid der bovengemelde stukken en den regclmatigen voortgang der werkzaamheden van den provincialen archivarius bekend te ma ken voegen wij daaraan alleen nog eeue opmerking door dien amb tenaar aan het einde van zijn jaarrapport gedaau namentlijk dat onder de tot nu toe beschrevene charters zich eeu SOtal beviuden die uitsluitend betrekking hebben op het gezag, dat dc Middelburgsche abt uitoefende over de kerken en geestelijke inrigtingen in den Haag en de omliggende gemeenten MonsterLoosduijnen Eijkeuduinen en Scheveuingen, en deze stukken dus, op zich zelveneene niet on aanzienlijke verzameling in ons gewestelijk archief uitmaken. Eindelijk kunnen wij aan u mededeclcn dat dit ons archiefin het afgeloopen jaar is verrijkt geworden met het tot nu toe te Goes bewaard gebleven Fransche archief der Sous-Prefecture vau Zuid-Beveland. Kieuw enz. HOOFDSTUK III. HUISHOUDING DER GEMEENTEN. Vereeniging en, splitsing van gemeenten. In ons vorig verslag maakten wij melding van de inzending aan den minister vau binnenlandsche zaken van de ontwerpen tot vereeniging van Kleverskerke met Arnem ui de;}'s Heer Tic;; drikslci nc!eren met 's Heer ArentskerkeGapinge met Vrouwepoldcr en Philippine met Sas van Gent. Sederten wel onlangs, zijn door de regering bij de tweede kamer der staten-generaal vvets-ontwerpen tot vereeniging dei- zes eerstgemelde gemeenten in overweging gebragt. Wat betreft de vereeniging van Bommenede met Zonnemaire en van Duivendijke met Brouwershaven waarvan wij mede in het vorig verslag met een enkel woord melding maakten wij hebben gemeend die zaak voorloopig te moeten laten rusteu nadat wij uit de briefwisseling met de betrokken besturen de bezwaren hadden leeren kennen welke tegen de vereeniging van die gemeenten schijnen te bestaan. De vereeniging van Overslag met Zuiddorpe heeft weder een punt onzer overwegingen uitgemaakt. Na het inwinnen van de gevoelens der beide gemeentebesturen daaromtrent, zijn wij echter tot het besluit gekomen 0111 de beslissing van het lot der iu art. 293 van de gemeente wet bedoelde gemeenten af te wachten alvorens deze aangelegenheid nader te behandelen. In de zaak der toevoeging van den Anna Jacoba-polder en in die der toevoeging van deu Angelina-polder is sedert ons vorig verslag geene veranderi ng gekomen. Zamenstetting der Gemeenteraden. Verandering in het personeel der Burgemeesters en Gemeente-ambtenaren. De verkiezingen enz. Slechts tweemalen hebben wij in het voorgaande jaar gebruik moe ten maken van de ons bij de gemeentewet verleende bevoegdheid, om de beslissingen der gemeenteraden omtrent de toelating van nieuw benoemde leden te wijzigen. De eerste maal betrof het de gemeente IToedekenskerke. Yan de bij eene verkiezing aldaar ingeleverde 34 slembriefjeswas 1 briefje als den bedoelden persoon niet duidelijk aanwijzendevan onwaarde verklaard. Tengevolge van een daartegen ingediend bezwaarschrift, namen wij inzage van de ingeleverde 34 stembriefjes en het bleek ons daarbij dat het van onwaarde verklaarde briefje vergeleken met eenige der geldig verklaarde niet minder duidelijk dan dezen den bedoelden persoon aanwees. De beslissing van den gemeenteraad tot toelating van den met slechts 17 van de 34 naar ons oordeel geldig uitgebragte stem men gekozen persoon werd hierop door ons vernietigd. De belang hebbende kwam van onze uitspraak bij den koning in hooger beroep doch dit had ten gevolge datbij Zijner Majcsteits besluit van den 8 January 11., no. 93, onze uitspraak werd gehandhaafd. Het andere geval betrof de gemeente Sluis. De raad dier gemeente had tot het niet toelaten van een benoemd lid besloten op grond dat tijdens zijne verkiezing, zijn schoonvader nog zitting had in den raad en de eerste derhalve volgens art. 21 der gemeentewet niet verkiesbaar was. Op het daartegen door den beuoemde ingebragte bezwaar be slisten wij tot zijne toelating uithoofde art. 19 der gemeentewet op noemt de vereischten om tot lid van den raad te kunnen worden be noemd, en daaronder niet vermeldt dat men aan niemand dergene die op het tijdstip der verkiezing, in die vergadering zitting hebben in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap besta, terwijl het voorschreven art. 21 alleen verbiedt dat personen, elkander in den daarbij bedoelden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaande, met uitzondering van het bij het 2de lid van dat art. be doelde geval, gelijktijdig in den raad zitting hebben. Wij maken hier nog melding van eene bijzonderheid die zich in eene andere gemeente heeft voorgedaan. Een gewezen militair, inwoner dier gemeente, namentlijk was in der tijd door den krijgsraad te velde wegens desertie naar den vij and, tot de straf des doods met den strop verwezen welke straf, evenweldoor den koning in tien jaren kruiwagenstraf werd veran derd. Nu rees de vraag of die persoon al of niet moest geacht worden in het vol genot te zijn van zijne burgerlijke en hurgerschaps regfcen en alzoo de bevoegdheid te bezitten om het kiesregfc uit te oefenen hij het bezitoverigens der hij de wet gevorderde bewijzen. De minister van justitie, door ons daaromtrent geraadpleegd, gaf ons te kenneu dat rlaar de kruiwagenstraf noch eene onteerende straf is in den zin van het wetboek vau strafregtnoch eene straf waaraan regtens het verlies van burgerlijke of burgerschapsregten verknocht is, hij van oordcel zon zijn dat de door den bedoelden persoon onder gane straf geene reden tot uitsluiting van de uitoefening vau het kiesregt kan opleveren dat die persoon evenweldoor den krijgs raad is vervallen verklaard van den militairen stand en die verval lenverklaring, bij de verandering zijner straf, in stand is gehouden dat, ofschoon het dienen iu 'skouiugs legers veelal meer als eenen pligt dan als een regt wordt beschouwd, het nogtans niet is tegen te spre ken, dat diepersoon, al verlangde hij zulks ook, hier te lande niet als mi litair zou kunnen of mogen worden aangenomen dat het doel of de strek king der vervallenverklaring niet is om hem van eene verpligtiug te ont heffen maar veeleer om aau eenen onwaardige een regt te ontnemen dat ook art. 28 van het wetboek van strafregt, in dien zin, spreekt van „le droit de servir dans les armeés du Roi," een regt datzoo dikwerf het vaderland in gevaar is door ieder regtgcaard Nederlander op hoogen prijs wordt gesteld; en dat deze regtsvraag overigens vatbaar is om, overeenkomstig de artt. II en 15 der kieswet, door de regte- lijke magt te worden uitgemaakt. Bij onderscheidene, gedurende het jaar 855 door Zijne Majesteit genomen hesluiten, is voorzien zoowel iu detusschentijds, als ten gevolge der gewone aftreding met den lsten January des loopenden jaars, opengevallen burgemeestersplaatsen. De enz. De volgende benoemingen van gemeente-ambtenaren zijn ter onzer kennis gekomen als: van den heer J. G. Bctlie tot secretaris der gemeente Kerkwerveter vervanging vau den heer W. van der Slarp eervol ontslagen van den heer J. J. Telchuijs tot secretaris van de gemeente Poortvliet, ter vervanging van den lieer N. van Rijssel, overledenvan den heer G. J. Sevcnhuijzcn, tot ontvanger en secretaris van de gemeente Duivendijke, ter vervanging van den heer W. van der Sfcarp, eervol ontslagen van den heer L. J. Polvliet socr. der gein. 5s Heerenboek tot ontv. van die gemeente ter vervanging van den heer Mr. A. E. van Dishoeck eervol ontslagen van den heer P. J. Wesemael, tot secretaris en ontv. van de gem. Hengstdijk, ter vervanging van den heer K. Scliadde van Doorn, ontslagenvan den heer J. M. Locker de Bruijne, tot seer. cn ontv. dei- gemeente Noordwelle, ter vervanging van den heer IT. J. Berg eervol ontslagen van den heer S. C. Locfftot secr. van dc gcm. Ivoude- kevlce, ter vervanging van den heer P. Loeff, die, ten gevolge van zijne benoeming tot notaris, voor die betrekking had bedanktvan den liecr E. A. Yermere, tot secr. van de gern. St. Kruis, ter vervanging van den heer P. de Muijnk overledenen van den heer H. G. Fokker, tot secr. der gem. Zuidznnde, ter vervanging van den heer A. J. Fok ker, eervol ontslagen. De beide eerstgemclden verkregen van Zijne Majesteit ontheffing van het vereischtc van inwoning; terwijl voor zooveel de vier volgende betreft, onze goedkeuring aan de vereenigde waarneming der betrek kingen van secretaris en ontvanger is verleend. Behalve de voormelde ontheffingen werd door Zijne Majesteit nog verleend aan deu hoer S. C. Loeff, ontvanger van Zoutelande, en aan den heer N. M. Bosdijk secr. vau 's Heerenboek en Heiukenszand, ontheffing van het vereischtc van inwoning aan den heer J. F. Prumers vergunning om de betrek king van secretaris der gemeente Driewegen, met die van Notaris cn aan den heer Mr. J. de Laat de Kantor om de betrekkingen van secr. cn ontv. van de gemeente Kloctinge met die van procureur bij dc arron.-regtkanlc te Goes te gelijkertijd te beklceden. De benoeming van den zoo evengemelden heer S. C. Loeff, tot ontv. van Zoutelaudu bleef echter buiten gevolg, door zijne benoeming tot secr. van dc gcm. Koudckerke, waarvan wij hiervoren melding maakten. Opmerkingen omtrent den loop der dienst enz. Wij kunnen enz. G emeente-archieven. Wij ontleenen de volgende bijzondevhedon aangaande dc archieven der gemeenten, uit de bij ons ingekomen jaarverslagen. Ofschoon van het oud archief te Middelburg voldoende registers bestaan tot het vinden van dc verlangd wordende stukken, wordt daar gewenscht dat iemand zich wilde belasten met het vervaardigen van eenen inventaris tijd rekenkundig gesteld en geschikt om, ook hen die elders wonen, in staat te stellen vau hunne onderzoekingen van dit archief nut te trekken zonder iu de noodzakelijkheid te zijn zich derwaarts te begeven. Men houdt het er voor dat dit werk, ofschoon van grooten omvangde daaraan te besteden moeite wel zou beloonen. Voor den toestand der archief- cn der zoogenaamde oudheidskamer te dier plaatse wordt behoorlijk zorg gedrageu. De verzameling van afteekeuingen, platen en kaarten, betrekkelijk den vorigen toestand dei- gemeente is in de laatste jaren eenigzins uitgebreid. Men heeft voor nemen omtrent het bezoeken der oudheidskamer eenige bepalingen vast te stellen, waardoor hetzelve voor velen belangrijker' kan worden. Door den secretaris der gemeente Zierikzee is onderzocht in hoe vel de stukken van het oud archief, die ten getale vau 236, vroeger dooi den heer W. Ermerinsin tijdrekenkundige orde zijn geregistreerd, nog aanwezig waren. Het is hierbij voorloopig gebleken dat eeu getal van 202 stukken benevens 44 vidimussen derzelvc zijn bewaard gebleven. Het oudste dier stukken is de vernieuwing van de keur der stad, door koning Willem, A.° 1247 het is evenwel slechts eenecopie aan het hoofd van een oud keurboek geplaatst, dat echter wegens de vele daarin zamengevatte oude keuren en verordeningen gezegd wordt zeer merk waardig te zijn. De volgende stukken zijn drie charters van Floris V, betrekking hebbende op bet in regten betrekken der poorten vau Zierilc zee vier charters van Jan I, betrekkelijk de vrijheden aan dezelve ge geven vier charters, van Jan II, waaronder een betrekkelijk het iu- vocren en afschaffen van accfjnscnwelligt het oudste van dien aard veertien charters van Willem IIIenkele charters van Margaretha en Willem IV; acht charters van Willem Vonderscheiden charters van Aalbrecht, als ruwaart en graafeen paar charters van Albrecht, koning der Zweden en Gothen, in verband' tot den vroegeren handel van Zie rilczee op Zweden en Noorwegen onderscheidene charters van Willem VIenkele stukken van Ja co ba van Beijeren en Johau van Henegouwen afkomstig; voorts charters van Philips van Bourgondienals ruwaart stukken yan Christoffel, koning van Denemarken, betrekkelijk den handel van Zierilczee op Noorwegen een groot getal stukken afkomstig van Philips I enz. De secretaris heeft nog overgelegd eenen voorloopig opgemaakten vervolg-inventarisvan 206 stukken van meer of minder belang af komstig uit de 15de en ICde cn deels uit de 17de eeuw. Te enz. Begraufp laatsen. Tc Haamstede wordt eene begraafplaats buiten de kom der ge meente wenschelijk geacht; daar de ruimte van die welke rond het kerkgebouw aldaar gelegen is, niet in evenredigheid is met dc be volking. Zoowel de geldelijke toestand der gemeente als de moeijc- lijlclicid om eene geschikte plaats te vinden verhinderen m deze eene verbetering tot stand te brengen waaraan dan ook tot nog toe geene dadelijke behoefte bestaat. De enz. Dc begraafplaats te Brui nisse zal in den toestand waarin zij zich thans bevindt met het einde des jaars geene ruimte tot het begraven van lijken meer aanbieden. Men is daarom bedacht geweest de eerste na het in gebruik stellen der begraafplaats daarop ter aarde gebragte lijken te outgraven. Mea heeft hiervan echter moeten afzien uithoofde de lijkkisten bij het openen der grafkuilen zijn gebleken in geenen deele te zijn vergaan. Dc bijzondere gesteldheid van den grond wordt als de oorzaak van dit verschijnsel aangegeven. Men zal in die gemeente alzoo tot het aanleggen eener tweede begraafplaats dienen over tc gaan. De enz. HOOFDSTUK IV. MEDISCHE POLICIE. Wij enz. Het getal gcvaccineerdcn in 1855 was 2983 waarvau 1999 de kunstbewerking gratis, ondergingen. Hot eerste cijfer biedtin ver gelijking met dat van 1854, eene vermeerdering aan van 124 personen. Waren enz. Dc veranderingen welke in bet personeel der in de provincie aanwe zige geneeskundige comjnissieu voorvielen, bepalen zich tot dc volgende. Door enz. De heer G. de Jonge den Boer, die als lid der plaatselijke com missie vau geneeskundig toevoorzigt te Zierikzee eervol werd ont slagen werd als zoodanig vervangen door den heer S. G. Nauta van der Grijp. Eene enz. HOOFDSTUK V. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJEN. a. Nationale Militie. De werkzaamheden voor de ligting van dit jaar ziin wederom gere geld afgeloopen. Het getal ingeschrevenen voor de loting bedroeg 1668 zijnde 4S minder dan in 1855. Van die lolelingen zijn aangewezen voor dc dienst 917, voor één jaar vrijgesteld 565, fiuaal vrijgesteld 186, te zamen 1668 Het enz. b. Schutterijen De werkzaamheden der Schutterij, hij de wet van den 11 April 1S27 (Staatsblad no. 17) aan de gemeente besturen of aan commission uit hen opgedragen, zijn voor zoo verre ons hckencl is, steeds met regelma tigheid volbragt. Er enz. HOOFDSTUK VI. KERKELIJKE ZAKEN. Het enz. Verder werden ten vorige jare ondernomen of uitgevoerd. Bij hervormde gemeenten te weten: te Zierikzee eene verplaat sing van den predikstoel cn de zitbanken in de nieuwe Icorlc 0111 den bestaanden galm weg te nemen tot bekostiging waarvan ccnen rentclooze geldleening van ƒ1500 a ƒ1600 werd gedaan, alsmede de bouw van eene nieuwe consistoriekamer waarvan de kosten grooten- deels zullen worden gevonden uit de opbrengst van den verkoo]) van eenige overtolige zilveren voorwerpen vermeld op bladz. 103 van het vorig jaarverslag

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 3