MMZEESCHI COURANT. Zaturdag 9 Augustus. ME11WST1JUMKN 3*.° 64. 1856. Woensdag en Zaturdag. Wliiliil AMIIMSTIiATliffl ABONNEMENTS-PRUS Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure's morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN- ewone !5 cents (le regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberigtcn van 1-6 regels a f behalve liet Zegelregt Bij deze Courant worden gratis aande geabonneerden uitgegeven de op den 26 Julij ji. door het Gemeente bestuur afgekondigde Verordeningen van Policie voor de Haven op het grazen en loopen van vee langs dijken en uiegen en de Instructie voor den Vce-Scliutler. bekendmaking. De Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee, verwittigen bij deze bet publiek dat de gewone Ker mis of Jaarmarkt alhier zal gehouden worden, als van ouds aanvangende op den laatsten maandag in Augustus gedurende twee weken, en alzoo van den 25 Augustus lot en jnel 6 September aanstaande. De kramers worden ver zocht tot het bekomen van plaatsen zich in tijds inet vrachtvrije brievenbij den heer M. Cotwée Marktmeester alhier aan te melden cn zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geetie rijfelaars horoskooptrekkers of bede laars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee30 Julij 1856 C. J. FOKKER, Voorzitter, l. B. C. be JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van depatentpligtige ingezetenen dat de palentbladen voor het loopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en ter Secretarie op het raadhuis zullen worden uitge geven van maandag den 11 lot en met zaturdaq den 16 dezer maand cn worden de patenlpligligen uitgenoo- digd om in persoon hun patent le komen afhalen; zullende aan hen die hierin nalalig mogten blijven het patent worden te huis bezorgd door den deur waarder der directe belastingen tegen betaling van 10 cent voor elk ouafgehaald patenlhlad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zijzal deze worden afgekondigd en in deCourantgeplaatst. Zierikzee6 Augustus 1856. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemi estek en Wetuoubprs van Zierikzee. Gelet op art. 45 van hel Reglement van policievoor deze gemeente afgekondigd den 30 Junij 1852. Hebben goedgevonden te bepalen Dal bet schuren of dweilen van stralen, sloepen of klinkerpaden alsmede het wasschen van glazen ge durende de heerschende droogte in deze gemeente zal verboden zijn. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee, den 8 Augustus 1850. B. C. CAU Voorzitter. C. be JONGE, Secretaris, BINNENLAND. Zierikzee 8 Augustus. De laatste week heeft zich alhier door ongelukken gekenmerkt. Rehalve hel ver drinken van C. Krakeel, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, trof een jongeling, aan de gaz-fabriek werkende het ongeluk dal een stuk kalk in zijn oog vielwaardoor dat oog verloren zal zijn. Een der manschappen van het schip Schouwen Bossaertviel van het schip in de haven en daar hel laag water was kwam hij op het slik neder met dat treurig gevolg, dat zijn heen brak. i Zeker jongeling P. de Graaf, heeft gisteren bij het vallen van een wagen zijn arm gebroken Ouwekkrrk 8 Augustus. Gaven wij in ons vorig nommer berigt van den uitslag van hel bcrocpings- werk alhier op 5 dezer, ter vervulling der vacature ontstaan door bel emeritaat van ds. II. J. van Ingen thans zien wij ons in staatgesteld een meer volledig berigt dienaangaande mede le deelen. De kandidaten die in de laatste weken voor de gemeente hunne gaven had den doen hooren waren de heeren van Witzenburg van Duijtvan Eldenvan IngenUloth H'assenaar JorissenBerghege Moll en van den Bos. De kerkeraad, onder voorzitting van den consulent den wel-eerw. zgel. beer C. van Roggen, predikant te Nteuwerkerkformeerde daaruit bet volgende zestal, de beeren van WüzenburgMoll van Elden dr. Uloth Berghege en vim den Bos. Van deze werden de 3 eerste op het drietal geplaatst cn is beroepen gelijk gemeld is de lieer .1. van Wilzenburg kandidaat bij het kerkbe stuur van Noord-Holland. 1 ezcr dagen is door het bestuur dor Maatschappij totindijking der op- enaanwassen in de Oosterschelde eene commissie benoemd tot het aankoo; en van gron den voor bet kanaal door Zuidbeveland l>e daartoe benoodigde gelden zijn bereids te Goes, ten kantore van een handelshuis overgebragt. Men schrijft uit Bergen op Zoom het volgende: Do afbakening door de fchelde voor den spoorweg van Vlissingen naar Venlo is bereids geschied. Bijna algemeen is hier met belangstelling liet berigt ten op- zigte van dezen spoorweg ontvangen daar deze stad thans geheel is uitgesloten en in de laatste jaren alles behalve vooruit is gegaan. .11. maandag had er bij H. Mde koningin op het paleis hel Iluis ten Bosch een groot diner plaats waar- j aan eenige huilenlandsche gezanten en andere aanzien- J lijken deel namen. He heer mr. J. W van Romunde nieuw benoemd minister voor de zaken der B. K. eerodienstis heden morgen in de residentie aangekomen en aan het hötel Paulez afgestapt. De schout hij nacht de Smit ran den Broecke ou I minister van marine, heeft de residentie verlaten en zich naar Vlissingen begeven. De heer aan Beenen verzoekt in de Amsterdamsche Courant de kiezers in het district Leiden hem niet in aanmerking te brengen bij de aanslaandeverkiezingvan een lid der tweede kamer van de stalen-generaal, daar het hem onmogelijk zoude zijn de eervolle betrekking indien zij bemmogt worden opgedragen te aanvaarden. De Lemerick Observer verzekert dat de groote komeet van 1556 is opgedaagd. Van goederhand wordt aan dat blad gemeld, dat dit hcmelligchaam in de vorige week reeds driemaal is opgemerkt, hebbende de grootte van een middelmatige sinasappel en een staart van na genoeg achttien duimen. Dezer dagen is te Rotterdam na eene studiereis van 1'/, jaar, gearriveerd miss Dix van Boston in Noord Amerika, welke zich voornamelijk ten doel stelt het bestuderen der aangelegenheden van krankzinni gengestichten. Zij heeft zich aldaar bereids in betrek king gesteld met verschillende autoriteiten, en hare ondcrviniliiigrijke opmerkingen vooral omtrent het daar in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht, zijn hoogst belangrijk le noemen. Deze merkwaardige vrouw heeft bovendien verschillende andere publieke instellingen bezocht en is hoogst voldaan over haar be zoek hebbende verschillende instellingen zeer navol- gens waardig gevonden in het hijzonder roemt zij de inrigting van het plaatselijk ziekenhuis waarvan zij zegt «do wederga nog niet aangetroffen te hebben." Na achtereenvolgens te Delft 's Gravenhage, Leiden Haarlem en meer bijzonder iMeerenbcrg en ook in de hoofdstad en de noordelijke provinciën met hare Maat schappij van Weldadigheid bezoeken tehchben afgelegd, zal zij te Botterdam terugkomen. Men verneemt dat de heer D. C. Rietbergen koopvaardijkapitein te dezer stede benoemd is tot directeur van liet Zeemanshuis alhier. Men meldt uit Rotterdam van 6 Augustus Heden morgen had alhier een ongeval van zeer Ireuri- gen aard plaats. De huisvrouw van v. A. voor ceni;e oogenblikken hare woning verlatende om eene huishou delijke boodschap te verrigten liet haar driejarig knaapje achter en sloot de deur harer kamer. Eenige oogenblikken na bare verwijdering boorde men een er barmelijk aanhoudend geschreeuw van den kleine zoodat men besloot zich daarheen te begeven. Toen men, ontwaarde dat de deur der kamer gesloten was, opende men die met geweld en vond men liet knaapje in bijna volle vlam staan Op welk eene wijze de kleine zich dit onheil berokkend had is niet met zekerheid te bepalen. Al spoedig is geneeskundige hulp aan het kind toegediend doch men vreest dat het onder zijn lijden bezwijken zal. Voorzeker weder eene treurige les voor sommige moeders om loch de meeste zorg en onizigligheid voor hel welzijn hunner kleinen in acht le nemen. JI. woensdagmorgen omstreeks half 10 ure, had hier op nieuw een deerniswaardig ongeluk plaats. Het vierjarig dochlerje van den ligterschippcr Smit, liggende in den Haringvliet, nabij de Oude Hoofdpoort, stortte bij het vorlaien van dal vaartuig in bet water, en werd wel daaruit gehaald en in eene naburige tapperij met zorg behandeld maar zonder dal het gelukken mogt de vervlogene levensgeesten terug te roepen. Nog slechts weinige weken geleden was dalzelfde kind ins gelijks in het water gevallen maar werd toen geluk kig gered. Den 13 dezer zal te Leiden eene feestelijke bij eenkomst plaats hebben van de leden van liet voorma lige vrijwillige jagerkorps der Leidscbe hoogeschool ter viering van het 2"jarig herinneringsfeest aan den veidtogt van 1830 3l. Eene feestrede zal gehouden worden in het groot auditorium der hoogeschool van waar do feestgenootcn zich in corps naar het even buiten de stad gelegen Zomcrzorg zullen hegeven ten einde aan eenen gemeenschappelijken maaltijd het ver- ledene te herdenken en den vroeger gesloten vriend schapsband levernieuwen. In dit lokaal zal ook in den avond van dimrsdag den t ideneene voorloopige bijeen komst plaats hebben. De Leidsche Courant twijfelt niet of Leidons ingezetenen die voor 25 jaren zulke sprekende bewijzen gaven van hunne sympathie voor liet jagerkorps zullen gaarne donr liet uitsteken van vlaggen van hunne belangstelling in de herdenking aan die onvergetelijke dagen doen blijken. LI. zaturdag genoot Neeltje de Groot, woonachtig te Leiden het zeldzame voorregt haren 10Osten ver jaardag in goeden welstand te vieren. In weerwil van dezen lioogen ouderdom is zij nog in staat eene kleine wandeling te doen en kan zij nog zonder bril cenig naaiwerk verrigten. Men meldt uit Slikkerveer van 5 dezer. Een droevig ongeval beeft bier plaats gehad. Aan de scheepswerf van den heer Boele ligt een schip o:n hersteld te worden waarop ter voorkoming van diefstal, des nachts gewaakt wordt. Gisterenavond was een man daar aan boord gegaan om do wacht te houden. Toen men heden morgen den man niet zag, deed men onderzoek en vond hem met belang rijke verwonding aan het hoofd dood in bet ruim liggen. Waarschijnlijk is hij bij eene kanteling van het schip, veroorzaakt door het lage water, door het luik gevallen, en heeft hij geheel alleen zijnde een akeligen dood gevonden. Naar men verneemt is de zaak betrekkelijk het instorten der tribunes bij liet vuurwerk, ter gelegen heid van het Costers-feest te Haarlemdoor de regt- bank naar de openbare feregtzitting verwezen, en zal zijzoodra de toestand der gewonden zulks gedoogt behandeld worden. Z. M. den koning heeft, op de voordrag! vanz. esc. den minister van justitie, bij besluit van 27 Julij, eene wijziging gebragt in het reglement voor hel on derhoud en de verpleging van gegijzelden om schulden cn wel ter zake van de aanhoudende duurte derlevens- bphoelleo. Daarbij is bepaald dat voor dit onder houd door de schuldsischers iedere dertig da gen aan den cipier der betrokken gevangenissen znl worden voorgeschoten 96 cents daags, gedurende de maanden AprilMei Junij, Julij Augustus cn Sep tember en f 1,05 daags, gedurende de overige maanden. Op de fabriek van den heer Zimmer le Amster dam is de machinist-leerling A. Kruller niet twee vin gers van de linkerhand tusscken de machine geraakt. Naar het gasthuis gebragt zijnde zijn hem de beide vingers dadelijk geamputeerd. Men schrijft uil Zwolle van 4 Augustus. De schil der H'. L kreeg in den jongst verloopen nacht zoo hoogen twist met zijne vrouw, dat hij haar met geweld de deur uitdreef. Gelukkig voor hem begaf zij zich naar een buurmandie haar wederom naar huis bragt en daarop baar aankloppen de deur gesloten bleef, baar hielp oin een vensterluik te openen waardoor beide naar binnen kwamen enden man in de bedstede vonden hangen Hij werd afgesneden wederom uit zijne bezwijming ternggebragl en heeft berouw over zijne wandaad. .Men schrijft uit Coevorden van 3 Augustus Heden middag begaven zich vier jonge lieden bij liet gehucht Echtelet inde Vechtte water niemand hun ner konde zwemmen Ongelukkig geraakten allen in eene der kolken en verdwenen in de diepte drie wer den er levend uitgehaald de vierde als lijk. Van den 26 Julij lol en met t dezer zijn 32 run deren in de provincie Vriesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 2.3 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt, be dragende daardoor het totaal der gevallen sedert den t Januarij dezes jaars 3528. Vermelden wij vroeger dat het Zr. Ms. stoom schip Amsterdam hij het leveren van den slag tegen de zeeroovers in de maanden Maart en April jl. op de noordoostkust van Celebes niet had mogen gelukken

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1