ZDsRKZEESCH COURANT. Zaturdag 2 Angus lus. 1816. f Woensdag en Zaturdag. IIIOTIM AIMIMSTRAÏM N.° 62. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER AD VER TENTIEN. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van I -6 regels a f 1 behalve liet Zegelrcgt. Bij deze Courant behoort een bijblad. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, verwittigen bij deze het publiek dat de gewone Ker mis of Jaarmarkt alhier zal gehouden worden, als van ouds aanvangende op den laalslen maandag in Augustus gedurende twee wekenen alzoo van den '25 Augustus tot en met 6 September aanstaande. De kramers worden ver zocht tot het bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brievenbij den heer M. Couvée Marktmeester alhier aan te melden cn zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl gecne rijfelaars horoskooplrekkers of bede laars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, 30 Julij 1856. C. J. FOKKER, Voorzitter, l. B. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemi ester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden datbij konink lijk besluit van den 23 Junij jongstleden, no. 59 bet handgeld voor de rekrutendie zich voor de kolo niale dienst verbinden hetwelk thans voor Nederlan ders, Zestig gulden en voor vreemdelingen Veertig gul den bedraagt voor de eersten tot Tachtig en voor de laatsten tot Zestig gulden verhoogd is en dat aan de belanghebbenden dadelijk vóór hunne opzending naar Harderwijk hiervan een vierde zal kunnen worden uit betaald. Zierikzee 30 Julij 1856. C. J. FOKKER, Voorzitter, 1. B. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee den 1 Augustus. Misschien herinneren zich sommige van onze lezers nog hoe wijjuist een halfjaar geleden berigt gaven van onderscheidene per sonen, die met hunne huisgezinnen uit Schouwen van Rotterdam naar Noord-Amerika vertrokken zijn. Deze personen moeten zich den 7 of 8 Februarij te Liver pool ingescheept hebben doch tot heden tot groote droefheid hunner achtergelatene betrekkingen nog niets van zich hebben doen hoorenhrengt men hier mede in verband de voorjaarsstormen welka hebben gewoed is men voor het ergste beducht. Op vrijdag den 15 Aug. e. k. zal te Neuzen eene luisterrijke gaaischieling plaats hebben waartoe van wege de koninklijke hnndboogschutterij de Prins van Oranje aldaar allen uitgenoodigd en toegelaten zullen worden die een wettig bewijs kunnen overleggen dat zij leden eener handboogschulterij zijn de bepaalde prijzen zijn voor den oppervogel 50 franc, voor eiken zijvogel 25 franc terwijl voor elke afgeschotene gaai 6 franc zal worden betaald. De inleg voor eiken schut ter is bepaald op 7 franc te voldoen in het schutters- huis bij den heer Steenkamp éénuur voor deschieting welke zal aanvangen 's namiddags ten 3 en eindigen ten7 ure. Er zullen ook medailles worden uitgereikt eene aan de schutters die van de verst afgelegene so ciëteit zullen komen en een aan die welke met de meeste schutters zullen zijn terwijl ook aan ieder mu- zijkgezelschap helwdk zijne schutterij zal vergezellen een medaille wordt uitgeloofd mits daarvan vóór of uiterlijk op 5 Aug. kennisgeving geschiedde. Wij hebben reeds vroeger gemeld dat het Z. M. den keizer van llnsland behaagd heeftop het rapport van 'L. K. H. den Groot-Admiraal aan den heer Ch. Entlwven, lid der firma Enlhoven en Co. te 'sllage, te verleenen eene gouden medaille gehecht aan het lint der orde van de H. Anna. Deze onderscheiding is dien heer te beurt gevallen voor zijne uitvinding van koperen kisten tot bewaring van buskruid. Dit systems voldoet volkomen aan het daarmede beoogde doelen is bereids op do Russische vloot ingevoerd. Z. K. H. de aartshertog Albert van Oostenrijk heeft voor zijn vertrek uit dit land, op bijzondere aanbeve ling des konings het constructie-magazijn te Delft in oogenschouw genomen. Z. K. II. werd tot dat einde vergezeld door den heer von Lobensels. Men verneemt dal Z. K. H. zijne bijzondere tevredenheid over de ge- hcele inrigting heeft te kennen gegeven. Hel fraaije barkschip Zalt Bommel wordt gereed gemaakt tot een logt naar de Kaap de Goede Hoop, en zal, naar men verneemt niet enkel worden inge- rigl voor passagiers van de eerste en tweede klasse, maar ook voor passagiers der derde klasse. Minver mogenden zullen dus ook in staat wezen van deze scheepsgelegenheid lot landverhuizing gebruik te ma ken, Men vergete niet dat zij in Zuid-Afrika door mannen die dezelfde laai spreken door landgenooten zullen worden opgenomen. Ook zullen er mensehen van velerlei bedrijf en ambachten die werken willen en kunnen, er niet alleen eene gereede opname, maar daarenboven ruime verdiensten vinden. Yeid- arbeiders en dienstboden worden er zeer verlangd. Men verneemt, dat eene buitenlandsche inrig ting genaamd Credit Mobilierzich tot de regering moet hebben gewend en zich bereid verklaard om de noodige gelden te verschaffen tot en zich te belasten met uitvoering van zoodanige groote werken van open baar nutdie hier le lande tot dus ver noch door het gouvernement, noch door bijzondere vereenigingen of personen waren ondernomen of tot wier uitvoering geene bepaalde plannen mogten beslaan en zulks zonder geldelijke garantie van gouvernementswege. Men wil welen dat dit voorstel bij de regering geen gunstig onthaal heeft ontvangen. Men meldt uit Zalt-Roemcl van 29 JulijGisteren namiddag hegaf zich de heer J. J genees- cn heel kundige te Well, gemeente Aminerzoden, met deszelfs 1 Gjarigen zoon en nog eenige andere jonge lieden in de rivier de Maas om le zwemmen. Na zich eenigen lijd daarmede bezig gehouden le hebben, bemerkte de vader dat zijn zoon in gevaar was le verdrinken schoot toe bereikte hem enbragthem aan wal, doch helaas vruch teloos daar dc ongelukkige reeds een lijk was. Door dien schok verkeert de bedroefde vader in zeer zor- gelijken toestand. LI. donderdag brak een zwaar onweder over de stad Elburg cn hare omstreken los. Een fel weer licht en kort daarop volgende donderslagen gaven reden lot bezorgdheid. Weldra vernam men dan ook, dat dc bliksem in het kerkgebouw te Doornspijk geslagen was. Gelukkig is er geen brand door veroorzaakt, maar enkel eene beduidende schade aan den klokkento ren en het kerkgebouw aangerigt. Een der stijlen van den toren is er uitgerukt en met zijn ijzeren lof werk aan de overzijde der kerk neergeworpen. Van de kerkdeuren zijn stukken afgescheurd en op ver scheiden ellen afstands gevonden. Ook het plafond heeft op meer dan eene plaats geleden. Opmerkelijk is het, dat geen der werklieden die in en hij de kerk zich bevonden eenig letsel heeft bekomen. Ook te 's Hertogenbosch barstten twee verschrik kelijke onweders te gelijk los de bliksem sloeg in het veerhuis aan dc Kleine Hekel op het kanaal der Zuid Willemsvaartverbrak eenige ruiten in de gelag kamer wierp een paar der daar zijnde bezoekers om ver waarvan aan een de arm aangedaan was en op zwolnam zijn uilgang in den kelder terwijl hij uit het keldergat naar buiten keerende vuur van zich af gafvoorts werden ook in een ander huis eenige rui ten verbrijzeld en eenige ramen van een der militaire kazernen weggeslagen buiten de stad nabij sluis no. 1 der Zuid Willemsvaart sloeg het weder in een hooi opper die in brand geraakte. Men meldt uit Schagen van 29 Julij: Heden gebeurde alhier een voorval dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een der dragonders van het deta chement ten geleide van den veroordeelden kanon nier Bart van Buiircn wilde, nadat zij gcmclden ver oordeelde in de kantonnale gevangenis hadden overge- hragt, hel slaghoedje van zijnen karabijn afnemen, toen de haan aan zijn vinger ontsnapte cn het schot onder de rondom geschaarde nieuwsgierigen afging en de dochter van S. door den kogel aan het hoofd werd gekwetst. Gelukkig schrampte hel lood langs de zijde van het voorhoofdsbeen af, maar hoeft niettemin eene diepe wonde achtergelaten. Volgens verklaring van twee dadelijk daarbij geroepen heelkundigen is de kwetsuur niet doodclijk. Men schrijft uit Oldebercoop van 29 Julij. In den nacht van den 20 op 21 dezer werd, ten huize van den heer Alt Brouwer IIuizingapredikant te Donker broek, gemeente Ooststellingwerfeene brutale dief stal doormiddel van uit-en inwendige braak gepleegd. Na zich verscheidene dagen in vruchlelooze nasporin gen en gissingen verdiept te hebben mogt hel gisteren aan de ijverige pogingen van den heer burgemeester dezer gemeentejhr. mr. G. W. F. Lycklamu d Nye- lioltgelukken al de goederen van een aanzienlijke waarde ten huize van eene vroegere dienstmaagd des predikants waar dezelve in den grond begraven wa ren terug te vinden. Deze diefegge is reeds giste ren avond naar liet huis van verzekering te Heeren veen overgebragt. Rij het terperse leggen dezer is er nog geen stellig herigt uit Leiden ontvangen nopens den uitslag van de verkiezing tot lid van de tweede kamer der staten-generaal in plaats van jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeeslbenoemd tol minister van binncnland- sche zaken. Er bestaat verschil over den uitslag van de herstemming die gelijk men weet, plaats vind tusschen de Iiceren mr G. Groen van Prinsterer en mr. G. C. J. van Reenen. Volgens den een hebben beidon een gelijk getal van stemmen bekomen dat is 1076. Volgens anderen was de uitslag deze, dat de heer van Reenen had bekomen 1079 en de heer Groen 1073. In het eerste geval zon de heer Groen als oudste van jaren gekozen zijn terwijl in het laatste geval de heer van Reenen de gekozene is. Het bureau van stemopneming heeft dus besloten de briefjes op nieuw na te zien zoo dat de bepaalde uitslag zeer laat zal bekend worden. De zaal op het stadhuis is, zoo men meldt opgepropt vol met nieuwsgierigen die met belangstelling den merk- waardigen uitslag verbeiden. Rolt. Cour. Men meldt uit Leeuwarden van 26 Julij. In den nacht tusschen maandag en dingsdag jl is er in eene weide nabij deze stad eene even infame als onmenschelijke daad gepleegd. Men heeft aldaar na melijk een schaap geslagt of liever vermoord en alleen hel vet of het smeer er uitgenomen, vindende men des morgens naast dc misvormde overblijfselen nog een levend jong waarvan het arme dier door de onverlaten even ontijdig als wreedaardig verlost was. Van een anderen eigenaar is denzclfden nacht een schaap geroptdat is van zijn wol beroofd door die uit de huid te trekken. Men kan hegrijpen in welk een ellendigen toestand het zoo zeer gepijnigde dier waarvan de vier poolen aaneen waren gebonden door den eigenaar gevonden werd. Te wenschen is het dal de pol'cie hare pogingen on afgebroken voortzette, deze kanibalen in handen te krijgen opdat zij door eenige jaren tucht hun wreeden lust kunnen hoeten. Men meldt uit Cocvorden van 28 Julij. De booswichtdie gepasseerde week op de Loo onder Da len zoo brutaal zich indrong poging aanwende om het kabinet te bestelen en na twee vrouwen mishandeld te hebben onlvlugle met achterlating van zijn huis, pijp en zakdoek is gegrepen. Op een paar uren afstand der plaats waar hij die daad had bedreven hield hij des anderen daags een praatje met metselaars welke bezig waren een huis le bouwen middelerwijl dat deze zich verwijderden om koffij te drinken, maakte hij zich van een huis meester, waaraan hij behoefte had. Toen men dit bemerkt had werd hij vervolgd aan de Dedemsvaarl gegrepen en aan de policie over geleverd. Van den 19 tot cn met den 25 Julij zijn 27 runderen in de provincie Friesland aan de besmette lijke longziekte gestorven en 32 door die ziekte aan - getaste runderen voor rekening der eigenaars afge maakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Januarij dezes jaars 3173. Uil Kleeft wordt gemeld dal het op 3 cn 4 Augus tus aldaar le houden zangersfeest zeer luislerijk be looft te zullen zijn. Reeds hebben 17 liedertafels of nagenoeg 500 zangers hunne medewerking toegezegd; ook het muziekkorps des I7den regements onder de leiding van den kapelmeester Weissenbornbenevens diens broeder, zullen zich doen hooren. Uit Odessa wordt aan een Rerlijnsch half-offici- eel dagblad medegedeeld dat er in Rodolie en dc Ukrainie nog een groote voorraad graan is en dat deze thans le Odessa aan de markt gebragt wordt hetgeen aldaar den prijs der tarwe in twee dagen an- derhalvcn zilveren roebel heeft doen dal cn. De slotenmaker J. Vercoulercnin de Ragalte- straat te Gent heeft van het gouvernement een brevet bekomen voor eene zeer vernultige uilvinding, bestaande in een slotdatiedereen, die met het geheim onbekend is, hij de opening aan hand cn lijf vastgrijpt. Een niet onaardig middel om de dieven te leur te stellen.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1