3EBKZEESGHE COÜRANT. IS.0 61. Woensdag 30 Julij. 1850. HKSTIM AMllMSTHATIIH Woensdag en Zaturdag. ABONNEMENTS-PRIJS. Per ilrie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS I) ER ADVERT UNTIE N. Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberitjlen van 1-6 regels a f 1behalve hel Zcgclregt. bij een volgend nummer dezer Courant, zullen gra tis aan de geabonneerden worden uitgegeven de op den 26 dezer door het Gemeente-Bestuur afgekondigde Verordeningen van policie voor de havenop hel grazen en loopen van vee langs dijken en wegen en de Instructie voor den Vee-Schutter. Wij zijn door het Bestuur der Vcreen'ufmg tot wering van armoede alhier in staat gesteld het op 17 Juriij jl. uitgebragle verslag in onze courant op te nemen met de mededccling er van in een bijvoegsel meenen wij onzen lezers geen ondienst te doen. (Red.) bekendmaking. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, Gelet op art. 6 der verordening tegen het ontstaan en de verspreiding van hondsdolheid in deze ge meenteafgekondigd den 24 Maart 1854, luidende: «Wanneer zoodanige bekendmaking zal zijn afge kondigd zullen gedurende den daarin bepaalden tijd of tot dat dezelve zal zijn ingetrokken de honden moeten worden vastgelegd en niet anders langs de straten en wegen mogen loopen dan voorzien yan een muilkorf van gevlochten koper- of ijzerdraad, volgens modelbij den Commissaris van Policie ten allen tijde te bezigtigen. Van de verpligting tot het dragen van een muil korf zijn uitgesloten: honden van doortrekkende vreemdelingen mits aan een stevig koord of ketting gehouden wordende." Brengen ter kennis van de ingezetenen Dat van heden af tot op nadere aankondigingde vonden zullen moeten worden vastgelegd, of niet lan behoorlijk gemuilband kunnen losloopen over eenkomstig de bepalingen der bedoelde verordening :n op de boete en straf daarbij vastgesteld. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee, den !3 Julij 1856. C. J. FOKKER Voorzitter l. R. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken ij deze aan de ingezetenen bekend dat de gemeente- ekening over het jaar 1855, ingevolge de wet, ge urende veertien dagen, van af den 26 dezer, voor sn ieder op de Secretarie ter inzage is nedergelegd n legen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, 23 Julij 1856. C. J. FOKKER, Voorzitter, l. R. C. de JONGE, Secretaris. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ir kennis van belanghebbenden dat op heden voor lopig is vastgesteld het suppletoire kohier van den oofdelijken omslag binnen deze gemeente voor het ienstjaar IS5G en dat hetzelve van afeten 26 dezer, edurende 14 dagenvoor een ieder ter inzage is edergelegd op de Secretarieten einde de aange- lagenen zich met hunne bezwaren daartegen binnen lien termijn tot den Raad kunnen wenden inge- olge de wet. Zierikzee23 Julij 1856. C. J. FOKKER, Voorzitterl. R. C. deJONGE, Secretaris. BINNENLAND. Middelburg 26 Julij. Gisteren bad alhier het volgende noodlottig voorval plaats. Het lOjarig doch tertje van de weduwe Rijns op den Ylissingschen weg bezig zijnde met hout sprokkelen had deonvoorziglig- heid van achter op een daar passerend rijtuig te sprin gen met dat ongelukkig gevolg dat het meisje met het hoofd lusschen den hak van hel rijtuig en hel wiel geraakte en tengevolge daarvan het hoofd werd ver brijzeld. Het kind was niettegenstaande alle loege- bragte hulp een lijk. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne zitting yan eergisteren besloten (aangezien onderschei dene omstandigheden veroorzaakt hebben dat de com missie in wier handen gesteld is het verzoek van den heer D. Dronkersbetrekkelijk eene bijdrage van de gemeente voor de daarstelling van een nieuw haven kanaal naar de Wester-Schelde enz. hieromtrent nog geen rapport kan uitbrengen en daartoe ook in de eerste dagen nog geen vooruitzigt beslaat)voorloopig als een bewijs dat deze poging zeer op prijs wordt gesteld, bij Raadsbesluit aan den adressant te kennen te geven dat hij den gemeenteraad de gunstigste gezindheid be slaat om het verzoek van den adressant in te willigen, behoudens eene nadere regeling der bijzondere voor waarden. LI. dingsdag avond is te Middelburginpublieke vei ling verkocht het in het sladsdok aldaar liggend fregat schip Koning Willem IIgroot 562 lasten on is daar van kooper geworden de heer de Roer schcepsreeder te Rotterdam voor de som van ƒ44,000. Uit alle deelen des lands ontvangt men de meest verblijdende berigten omtrent den staal der veldgewas sen, en het tegenwoordige scboone weder zal indien het aanhoudt, een onberekenbaren invloed op den aanstaanden oogst uitoefenen. Men leest in de Slaals-Courant Heden (25) werd aan z. exc, mr. J. J. L. van der Rrugghen minister van justitie bezorgd een aan zijn hoog edel geslr. geadresseerde brief met het postmerk Nijmegen welke met lak gecachelteerd geweest en onder weg geopend was. Hij was door den postdirecteur te's Hage buiten gewoon gecachelteerd cn voorzien met het opschrift »»dat deze brief in zijnen tegenwoordigen toestand ge heel open in het paket van den Rhijnspoorweg te 's Hage ontvangen en door hem verzegeld is ver klaart. J. Pols."" «Genoemde minister verlangende dat het geheim der aan den post toevertrouwde brieven op de meest opregte en krachtige wijs, zonder eenige de minsie uilzondering worde bewaard, heeft een zeer gestreng onderzoek bevolen." I Z. M. heeft, in stede van den heer dr. Simons (hans minister van binnen!, zaken benoemd tot advi seur voor de werkluig- en scheikunde bij genoemd departement en tevens tot hoogleeraar hij de academie te Delft den heer dr. W. L. Overduyn. Yan goederhand verneemt de Ulr. Ct. dat de ka pitein ter zee R. G. Escher met 1 Augustus werkelijk henoemd is tot directeur-generaal van marine. De mi nister van koloniën zal alsdan tegelijkertijd met de ver antwoordelijkheid van zijn ministerie die van het de partement van marineopzich nemen. Men mi lelt uil'sHage van 26 dezer. Wij vernemen dat de minister van binnenlandsche zakendie tot dus verre gemeubeleerde appartementen heeft bewoond met 1 Augustus a.s. zich door het gaan bewonen van een huis op het buitenhof, alhier voor goed zal vestigen. Insgelijks is dit het geval met den minister van justitie, die een der nieuw gebouwde huizen op den zwarten wegheeft gehuurd. Men zou daaruit kunnen afleiden dat die beide ministers het duurzaam aanblijven van dit ministerie voor waarschijnlijk hou den. Aangaande het verblijf van Z. K. H. den prins van Oranje te Chrisiiania wordt het volgende gemeld Hen 7 dezer heeft K. H. in gezelschap van den onderkoning, het koninklijk slot en de verzamelingen der universiteit bezocht. Den 8 ten 8 ure is de Prins van Oranje met den onderkoning naar Hamar tot de landhuishoudkundige verzameling verlrokken. De.i 12 zal hij, naar men hoort, van daar vertrekken om zijne vaart langs de westkusten van Noorwegen naar Fimnarkcn voort te zeilen. De kapitein Falsun zal him vergezellen. De kroonprins der Nederlanden denkt op den weg naar Finmarken Christiansand Slavanger Bergen Drontheim en Tromsö te bezoe ken. Van Hammersfest zal hij zijne reis naar IJsland, de Schetland-eilanden en Schotland uitstrekken. Uit Gorinchcm wordt gemeld, dat, terwijl de landbouwer J. Bikker zich II. dingsdag met zijnen wa gen te Leerbroek bevond de gek uil den krommen dissel geraakte waardoor de paarden doorgingen en hij onder den wagen geraaktewelke doordien de leidsels daaraan vastzaten door de paarden werd me- dcgcslcept Bikker kreeg nu de wielen over zich heen, werd met eene gespleten hersenpan opgenomen en heeft, niettegenstaande de spoedig aangebragle hulp nog slechts een paar uren geleefd. Eergisteren is langs de gemeente Lekkerkerk het eerste houtvlot komen afdrijven dat onder Holland- sche vlag in ons land wordt ingevoerd. Het behoort aan de heeren A. de Jonge en Zonen te Willeskop die het hout in de bosschen hebben gekochthetwelk na aldaar gerooid te zijn even als vroeger de Duilsche houtvlotten nu de rivier komt afdrijven. Dezer dagen is eene houwraanswoning te Ambt- Almelo geheel afgebrand. Drie koeijen een voorraad hooi en de geheele inboedel zijn verbrand; eene oude vrouw en een klein kind die nog te bed lagenheeft men met moeite kunnen redden. Dezer dagen had te Delwijnen, gemeente Kerk wijk een treffend ongeluk plaats Dirk van den Oever werd in het veld door het hevig onweder zoodanig door den bliksem getroffen dat hij onmiddelijk dood nederviel. Breda 27 Julij. lieden morgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Twee jongelieden wandelden builen de Waterpoort. De een genaamd J. C. K. oud 16 jaren, wierp zijn hondje in de vestinggracht om het tc doen zwemmen, het dier hierna uit het wa ter willende komen bleef echter in den modder ste ken. Zijn meester begaf zich te water om het er uit te halen doch zonk in een oogenblik tot aan do armen in den modder weg. De tweede jongeling met name T. II. II. oud 24 jaren wilde zijn vriendin het hem dreigende gevaar bijstaan en begaf zich ook te water doch in plaats van hem te kunnen redden zonk hij zelf hoe langer hoe dieper in den poel en werd alzoo het slagtoffer zijner menschlicvendheid en vriendschap. In dien lusschenlijdkwam er hulp opdagen J. C. K. werd gereden T. H. II. voorloopig naar het garni- zoens-hospilaal gedragen alwaar zoowel burgerlijke als militaire geneeskundigen onmiddelijk alles in het werk stelden om den dood zijne prooi te ontrukken doch jjvergeefs; men kon slechts een lijk aan de be droefde familie wedergeven. In geen jaren heeft men in Drenthe zoo weinig bedrijvigheid in de scheepvaart als thans opgemerkt op het Drentsche kanaal en de hoofdvaart, alwaar anders zulke buitengewone drukte hecrscht, wegens den groolen afvoer van turf, merkt men tegenwoordig betrekkelijk weinig schepen op de oorzaak daarvan is gelegen in den weinigen voorraad tnrf, die ter verscheping ge schikt is, het veelal regenachtige weder, hij weinig warmteheeft den nieuw gegraven turf niet genoeg zaam doendroogen terwijl de oude turf reeds meest overal is opgeraaktzoodat een sterk droogend weder zeer gewenscht en noodzakelijk is voor dit belangrijk artikel. De prijs van goeden scheepsturf is dan ook buitengewoon hoog. De zoölogische tuin te Brussel ziet thans zijn Chelidonia anstralis hloeijen. Het is voor het eerst dat men die scboone bloem in onze noordelijke stre ken mag bewonderen. Uit een berigt van Curacao, van den 23 Junij verneemt men dat mr. J. Scliolborgli IIz. gouverue- ments secretaris van Curacao die van wege het Ned. gouvernement beiast was met eene diplomatieke zen ding bij de republiek Venezuela Ier ve reffening van de verschillen met dat land nopens de verdrijving der Is- raciiten onderdanen van Nederland uit Coro cn nopens den eigendom van het Aves eiland, te Caracas overleden is. Hij was een kundig mandie zijne zending tc Venezuela zoodanig had vervuld dat die verschillen in der minne schenen vereffend te zullen worden zoodat er geene verdere botsingen ten na- deele van onzen handel met dien staat te vreezen moe ten zijn. BUITENLAND. dditschtakl) Keulen 22 Julij. Dc zoölogische tuin te Berlijn is dezer dagen verrijkt geworden meteen Zuid-Ameri- kaansche schildpad van omtrent 300 pond zwaarte. De Pruissische consul tc Montevideo verhaalt, in zijne bij deze gelegenheid gevocgden brief, op welke wijze dit in zijne bewegingen en hoedanigheden belangwekkende dier het horstgroote lidteeken heeft bekomen hetwelk opdeszelfs rug zigtbaar is. Do schildpad werd name lijk 43 jaren geleden toen zij reeds een aanzienlijke groolte had in de woning van eencn koopman in het zuiden van Brazilië gebragt cn daar met veel zorg be handeld. Op zekeren dag echter ontving een bediende (een neger) den last om hout klein te maken, doch geen hakblok kunnende vindendenkt hij aan den harden rug der schildpad haalt haar te voorschijn en

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1