m J W.° 60® Zaturdag 26 Julij. 1856. - M BS ST UT115N Woensdag en Zaturdag. 1RIEZEESGHE A BONN EM FNTS-PBl IS. Per drip maanden f "2,00. Franco per Ogxnbarc ESaadsvepgadcpin^ g4>9iosuk'n le '/ierikzee, oa 23 Juli* 18.56. Voorzitter Mr. C. J. Fokker, Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren Mrs. Cau, Egter en ran Dongen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen eu goedgekeurd. Wordt besloten tot af- en overschrijving van/ 6 op art. 20 afd. 2, no. 1, wegens verhooging van tracteraent van den bode bij de brandweer en daarop de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te vragen. Wordt voorgesteld om aan beide de houten binnenbruggen te maken ijzeren leuniugen in plaats van de daaraan hangende houten balken, ad/HO per brugdoch om eerst als proef die aan de 2de houten brug aan te brengen. De heer van der Vliet vraagt of het niet zal hinderen in het ophalen waarop Jhr. de Jonge ontkennend antwoordt. Aan A. Ileuzcvcldt wordt op zijn verzoek onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, in gebruik gegeven een vroonpad, tegen een chijns van 1 per jaar en betaling der kosten der akte en onder naleving van zekere voorwaarden. Wordt gelezen een request van M. Tachials boekhouder der mee stoot de Zon, tot het stichten van een welput achter de stoof. Burge meester en Wethouders stellen voor dit toe te staan tegen chijns van 0,5G 's jaars, onder voorwaarde dat die welput met steeneu zal ge dekt worden en de gevonden wordende zelkasch aan de gemeente zal afgeleverd worden. Aldus besloten, onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten. De gemeente-rekening van 1855 wordt door Burgemeester en Wet houders met hunne verantwoording en concept-besluit tot voorloopige vaststelling aan den raad aangeboden en ter visie voor het algemeen gelegd. Wordt benoemd eene commissie ten fine van onderzoek en rapport, na verschillende stemmingen de heeren Mr. van Dongen, D. van der Vliet en Ochtman. Wordt medegedeelddat zijn ingekomen missives van Gedeputeerde Staten berigtende goedkeuring van raadsbesluiten tot verkoop van boomen tot afgifte van grond, in erfpacht, aan de Bondt en Comp. van welke de executie aan Burgemeester en Wethouders is opgedragen en de ontvangst van het reglement op het schutten van veeen policie op de haveu, welke zullen worden gepubliceerd en gedrukt. Woi'dt medegedeeld het proces-verbaal van opname der gemeente kas waaruit bleek dat zich in kas bevond 1978,425 waarvan af schrift aan Gedeputeerde Staten zal worden gezonden. Het suppletoir kohier voor den Hoofdelijken Omslag ten bedrage van /70,89 wordt gesteld in handen een er commissie bestaande uit de heeren Mr. EgterDr. Keller en van der Vlieten voor het pu bliek ter visie gelegd. De Voorzitter deelt mede, dat door het Israëlitisch kerkbestuur is verzocht eene toelage van 100 voor den onderwijzer. Wordt beslo ten dit verzoek toe te staan zoodra de onderwijzer in functie zal zijn. Hierna is de zitting gesloten. BEKENDMAKING. Burgemi ester cd Wethouders van Zierikzee maken bij deze aan dc ingezetenen bekend dat de gemeente- rekening over hel jaar 1855, ingevolge de wet, ge durende veertien dagen, van af den 26 dezer, voor een ieder op de Secretarie ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zicrikzee23 Julij 1850. C. J. FOKKER, Voorzitter, I. II. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, Gelet op art. 6 der verordening tegen bet ontstaan en de verspreiding van hondsdolheid in deze ge meente afgekondigd den 24 Maart 1854, luidende: tWanneer zoodanige bekendmaking zal zijn afge kondigd zullen gedurende den daarin bepaalden lijd of tol dat dezelve zal zijn ingetrokken de honden moeten worden vastgelegd en niet anders langs de straten en wegen mogen loopen dan voorzien yan een muilkorf van gevlochten koper- of ijzerdraad, volgens model bij den Commissaris van Policie ten allen tijde le bezigtigen. »Yan de verpligling tot bel dragon van een muil korf zijn uitgesloten: bonden van doortrekkende vreemdelingen mits aan een stevig koord of ketting gehouden wordende." Brengen ter kennis van de ingezeteuen Rat van beden af tot op nadere aankondigingde bonden zullen moeten worden vastgelegd, of niet dan behoorlijk gemuilband kunnen losloopen over eenkomstig de bepalingen der bedoelde verordening en op de boelc en straf daarbij vastgesteld. Afgekondigd iau het Raadhuis le Zicrikzee, den 23 Julij 1856. C. J. FOKKER Voorzitter l. B. C. de JONGE, Secretaris. COOBAHT. VERSCHIJNT. PIUIS DER ADVERTENTIES'. Gewone 15 cenls de regel. GeboorteHuwelijks- Duodberigtcn van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelreg BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op heden voor- Joopig is vastgesteld het suppleloire kohier van den hoofdelijken omslag binnen deze gemeente voor bet dienstjaar 1856 en dal hetzelve van af den 26 dezer, gedurende 14 dagen, voor een ieder ter inzage is nedergelegd op de Secretarie, ten einde de aange- slagenen zich met hunne bezwaren daartegen binnen dien termijn tot den Baad kunnen wenden inge volge de wet. Zierikzee 23 Julij 1856. C. 3. FOKKER Voorzitter, l. B. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee, 25 Julij. Bij Z. M. besluit is be noemd tot kantonregter te OostburgF. Ilenne- quin, thans griiïier bij het kanlongeregt alhier. Aangekomen passagiers van Bataviaper Fop Smith, de heeren R. A. Tidemanluit. ter zee le kl.P. H. J. van Es, off. van adm. 2de kl. J. II, C. Grvst, O. I. ambtenaar J. II. van Boudijk Bastiaanse opziener bij de koffij-cultuurin O. I. mej. S. G. Bastiaanse. Naar men verneemt bestaat er plan ter oprigting eener Kweekschool van onderwijzers le Delft, liet doel daar van is om aan de Nederlandsehe jeugd eene Christelijke en nationale opvoeding le bezorgen. iVlannenalsG.F.Bniid, A. II. van der Boon Mesch II. G.J. van Doesburgh S. 3van HoogstrateniV. C. Kist, L. V. LedeboerG. A. van Limburg BrouwerD. Pijzei, J. E. de Voogt en J. E. van der Mandele roepen ter verwezenlijking hunner denkbeelden de hulp hunner landgenooten in. Men meldt uit Rotterdam. De verzending van aardappelen naar Engeland welke gedurende eenige weken op zulk een grootc schaal is voortgezet als immer beeft plaats gehad schijnt door ongunstige prijsberigten thans afgeloopen te zijn waarvan het gevolg is geweest dat de prijzen ook hier aanzienlijk zijn verminderd en kan men thans dc puike West- landsche aardappelen a f 2.40 en bloemige Gclder- scbe a f 2,10 per Ncd. mud bekomen. Men meldt uit Delft van 21 Julij. Vrijdag och tend II. is alhier uit het Singelwater nabij de be graafplaats het lijk opgehaald van IF. A. v. D. oud 26 jaren. Men verneemt dat oneenigheden van huiselijken aard hem tot bet wanhopig besluit had den gebragt een einde aan zijn leven te maken. Uit 's Herlogenboscb wordt gemeld Eene commissie uit de Zeeuwsch-Noordbrabandsch-Lim- burgsche spoorweg-onderneming vervoegde zich II. donderdag bij de stadsregering, ten einde de me dewerking en ondersteuning dier regering te ver zoekenom van dat Gouvernement de toeslemming te verkrijgen om met het begin van aanleg van dien spoorweg te mogen aanvangen waar dit in het belang der onderneming het diensligst en nuttigst zou kunnen wezen. De onderneming vvenschte eerst de spoorweglijn van Venlo uitgaande naar *s Hertogenboseh le leggen en van daar naar Zeeland voort te werken daar de groole zee- en rivierwerken aldaar le veel tijds zouden doen ver liezen eer met den werkelijken aanvang van den weg een aanvang zou kunnen worden gemaakt. De stedelijke regering heeft die ondersteuning toege zegd en zal dienaangaande een adres aan Z. M. den koning indienen. Men verneemt dat bij bet geregtelijk onder zoek nopens bet schieten bij het passeren der beide laatste treinen naar Emmerik op vrijdag II. is be vonden dal zekere bouwman Jansen, onder Oud-Ze- yenaar in den avond van den dag zijn zoon met zijn knecht bad uitgezonden om des nachts bij een afge maaid stuk koolzaad le wakendat beide zich daar toe hadden voorzien van een pistool en kruid en deze uit baldadigheid, hunne pistolen, alleen met kruid geladen, bij het passeren dier treinen hebben afge schoten. Hel heeft Z. M. den koning van Pruissen be haagd den beer mr. U. W. E. Cazius procureur-ge neraal bij bel provinciaal gercglshof in Limburg, le benoemen tol ridder van den Uoodcn Adelaar 3de kl. en aan den heer )V. J. II. Graven, commissaris van policie te Venlo te verleenen dezelfde ridderorde van de 4de kl. LI. zalurdag werd de plegtighcid van dc onthul ling van hel standbeeld van Coster door eenige bedien den van boekdrukkers en boekbandelaars le Groningen op eene eigenaardige wijze gevierd. Ten huize van den koflijhuishouder Alingin het een half uur van Groningen gelegen gehucht Helpman werd een maaltijd gehouden, waaraan 125 personen aanzaten. De zaal was met groen en bloe men en guirlandes van de nationale kleuren smaakvol versierd ook prijkte zij met eene fraaije schilderij Lourens Costcr te midden van liet Haarlemmerhout voorstellende en eene kunstige typographischc afbeel ding van denzclfden met goud en zwart op een rood veld op de kunstdrukkerij van de heeren Oomkens van Bakkenes en Damsté vervaardigd en beide in een bloemenkrans gezet ook van builen waren eenige versieringen aangebragt. Nadat de feestviering door een lid der commissie met eene korte toespraak ge opend was, werd aan dc leden van het boekverkoo- pers collegie die even builen destad vergaderd waren eene serenade gebragt. Ten slotte werden de heeren uilgenoodigd om de vergaderde bedienden te Helpman met een bezoek le verceren hetwelk werd aangeno men. Hierop begaf zich de trein weder naar de zaal terug en werden ververscltingen onder het zingen van liederen of gezelligen kout gebruikt. Eerst hield de heer G. Fockens Gr. namens bet boekverkoopers collegie en daarna de beer J Oomlcens Jz. een korte maar hartelijke toespraak terwijl ook nog door eersl- genoemden eenige op deze gelegenheid vervaardigde dichtregelen werden uitgesproken. Hierna werden door heeren en bedienden te zamen eenige liedereu gezongen toasten ingesteld en gedronken en verlie ten daarna de heeren bezoekers hoogst voldaan de feestvierenden. Daarna begaf men zich aan tafel waar een koude maaltijd gereed stond; menige toast werd ingesteld en eerst in den vroegen morgen scbeide men hoogst ingenomen met deze feestviering. Men meldt uit Zevenaar van 20 Julij. Gisteren, den 19, verloor een ingezeten dezer gemeente op eene jammerlijke wijze het leven. Zekere Pieter de Vries met dc mestkar van bet veld terugkeerendeschijnt de dartelheid van zijn paard niet te hebben kunnen bedwingen van de kar af gesprongen zijnde om het paard bij het gebit te vatten kon hijop klompen zijnde het hoofd van het paard niet bereiken met de lijsten in de hand geraakte de man onder het wieldat hem over dc borst ging en hem zoodanig kwetstedat hij kort daarna overleed. De ongelukkige is eerst 3i) jaren oud eu laat eene vrouw na met vier kinderen. De gezagvoerder van een Engelsch schip on langs van Sumatra terug gekeerd verhaalt het volgen de feil dat dooreenblad van Boslon wordt medegedeeld Eenige weken geleden zegt de gezagvoerder mij in de haven van Padang bevindende zag ik daar twee Katholijke zendelingen aankomen met hevel om in het binnensie des cilands door le dringen om er de wilden tot het Christendom te hekeeren. De inlanders van Su matra ziju wreed en onbeschaafd leven op boomen en worden als kannibalen beschouwd. De inwoners van Padang hingen den zendelingen ecnionker tafereel op van deze wilden en raadden hun zulk eene gewaagde onderneming ten sterkste af. Doch niets konde hen van hun voornemen afbrengen en zij drongen in onbekende wouden door. Twee weken later braglen Maleijers die van de tijgerjagt kwamende afgeknaagde beenderen der zendelingen terug, alsmede eenige gedeelten hunner kleedingstukken en twee kleine crucifix welke hun hadden toebehoord. Het is onzeker of zij verslonden zijn door wilde dieren dan wel door de kannibalen. Men meldt uit Brussel van 21 Julij De feesten ter gelegenheid der vijf en twintigjarige regering van koning Leopoldwelke heden aangevangen zijn verwekken hier grootc geestdrift en eene onbeschrij felijke drukte. Gisteren kwamen lusscben de der tien en veertien duizend reizigers langs den noor delijken spoorweg aan nadat deze er den vorigen dag reeds tussehen de zeven en acht duitend bad aangevoerd. Aan bet zuidelijke station zag men insgelijks ruim zes duizend bezoekers aankomen en bovendien een plciziertreinuit 16 rijtuigen za mengesleld die 521 Parijzenaars in ons midden bragt. Voegt men hier nu nog de talrijke me nigte bij die zich langs andere wegen herwaarts begeven heeft dan mag men gerustelijk zeg gen dat ruim veertig duizend vreemdelingen de bevolking van Brussel bobben vermeerderd terwijl men ieder uur nog vele anderen ziet aankomen. Van 27 tot 29 Julij aanstaande zullen ook te Bruggen luislerijke feesten plaats hebben, bij gelegen heid van de plegtige inhuldiging van het marmeren standbeeld van Jan van Eyk uilvinder der olieschil derkunst welke feeslen met dc tegenwoordigheid van Z. M. den koning en de koninklijke familie zullen worden vereerd.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1