EIS"1 VHIVOIMIDMP lillS. JIAIIKTillilllGTBS IHZ waarop dat blad deze regels laat volgeu Wij kunnen hier nog bijvoegen dat de maarschalk Narvaez na heden morgen van Vichy aangeko men te zijn, heden avond Parijs verlaten heeft, om naar Spanje weder te keeren. Het schijnt maar al te waar dat de toestand te Sarragossa hoogst ernstig is. De troepen maakten, naar men verzekert, gcmcenc zaak inet de opstandelingen. Maar de toestand kan door de tijding der zegepraal van de zaak der orde te Madrid gewijzigd worden.'^ G R O O T-B BITTAMNIEN Londen, 1S Julij. Bij het crimineel geregtshof te York ving eer" gisteren de behandeling aau der zaak van den heer W. Dove te Leeds die aangeklaagd is zijne huisvrouw met strychnia vergiftigd te heb ben ten gevolge waarvan zijop 28jarigen leeftijd gestorven is. Nadat -de aangeklaagde op de tot hem gerigte vraag met heldere stem geantwoord had niet schuldig te zijn en de gezworenen beëedigd waren ontwikkelde de openbare aanklager de gronden der beschul diging. Hij noemde dezen moord bijaldien die bewezen kou worden een der koelbloedigste en afgrijselijkste welke in de jaarboeken der misdaden bekend zijn. Dan toch had de gevangene niet alleen moord door middel van strychnia gepleegd maar de aanwending daarvan tot vijf malcu toe te vergeefs beproefd tot dat zij eerst bij de zesde maal doodclijke gevolgen had. Hij was dus tot vijf malen toe ge tuige der verschrikkelijkste martelingen geweest, en had nogtans zijn boos voornemen ten einde toe voortgezet. Dove die de zoon van een geacht lcderkooper te Leeds is huwde in het laatst van 1852 'zijne nu overledene vrouw en zette zich in het laatst van 1855 op eeni- •gen afstand van genoemde stad neder. Volgons de verklaringen der dienstmaagd gaf hij zich dikwijls aan dronkenschap over cn gedroeg zich niet slechts dan maar ook somtijds als hij nuchtcren was zeer lievig cn onbetamelijk jegens zijne vrouw terwijl de moeder van deze vergeefsche pogingen tot hei-stelling der rust aanwendde. Her haalde malen is hij er voor uitgekomen dat hij zijne vrouw moede was, dat zij niet lang meer levenzou, en dat hij, als zij dood wasde hand eener weduwe, die in hunne buurt woonde, zou gaan vragen. Voorts wist men dat Dove strychnia gekocht had, naar zijn voorgeven tot vergiftiging van honden en katten. De onpartijdigheid vorderde zelfs hier bij te voegen dat hij zijne vrouw gewaarschuwd had hoe dat dit vergift in zijne seheerdoos lag cn dat zij die nooit moest aanraken maar hij onderzoek is in die seheerdoos geen vergift gevonden. Voorts ver haalde de aanklager in het breede al de omstandighedeu der. vijf verschillende aanvallen door mejufvrouw Dove doorgestaan en die der zesde, gedurende welken zij ouder vreeselijke martelingenis ge storven alsmede de bijzonderheden der naauvvkeurige lijkschouwing door twee deskundigen verrigt, bij welke geen twijfel overbleef of er had vergiftiging met strychnia plaats gehadterwijl zij ten over vloede een gedeelte der maag van het slagtoffer aau konijnen en ratten voorgeworpen hadden die allen gestorven zijn. Nadat de dienstmaagd en hare moeder als getuige gehoord waren is de verdere behandeling der zaak tot den volgenden dag uitgesteld. Van de3 schepen heeft men geruimen lijd niets verno men zoodat het er voor te houden is dat zij met man en muis zijn vergaan. Het zijn de Hirano Manieden 0 Maart 1856 van Liverpool naar Koningsbergen ver trokken de Adams die I December 1855 en de City of Montrealdie den 2 April 185G van Liverpool naar Quebec zijn vertrokken. Het gouvernement heeft drie stoomschepen ge huurd om troepen naar de Kaap de Goede Hoop over te brengen. In bet legerkamp van Aldersbot heeft eene ernstige vechtpartij plaats gehad lusschcn het Duilsche legioen cn do linielroepen. De kavallerie had last bekomen om eene charge te doen op de strijdenden. Er waren vele gekwetsten. Men vreest voor eene hernieuwing der wanordelijkheden. I)e Press zegt dat Engeland van Napels verlangt ccne onbeperkte amnestie .verandering van ministerie en verbetering der wetten. De koning van Napels wijst echter in zijn antwoord alle vreemde tusschenkomst van de hand. De cischen van Frankrijk waren veel gema tigder. Een hevige brand heeft in den afgeloopen nacht de uitgestrekte stoommeelfabriek der heeren Pimm en Bands, Horsleydown alhier vernield. Nadat de vlammen den 120 voeten hoogen schoorsteen bereikt haddengeraakten ook drie op den Theems liggende schepen in brand, maar werden gelukkig behouden. Mevrouw Ida Pfeiffer beyindt zich nog te Lon den maar onderneemt eerstdaags de reis naar Madagascar. LI. dingsdag had in de kolenmijnen te Cymner eene allervreese- lijkste ontploffing plaats, waardoor 110 mannen en jongens het leven verloren. Addingtonspark het vreedzame verblijf van den Aartsbisschop van Canterbury, leverde maandag een allerwoaligst en zonderling toonecl op. Ruim drieduizend menschen van allerlei stand, maar grootendeels zeer armelijk gekleeden daaronder hoogbejaarden kreupelen blinden en ook vele kinderen stroomden reeds vroeg in den morgen het park binneii en verspreiden zich naar alle kanten. Men duchte echter niet dat den hoogwaardigen prelaat der Engcl- sche kerk een oproer dreigde. Integendeelde zaak was van zeer vreedzamen en vrolijken aard. De eervv. J. Boivnrector van het kerspel Cristcliurch, Blackfriors, had namelijk al zijne parochianen zonder onderscheid van rang of stand het genot van een zomerdag in de vrije lucht willen scheuken. Zijne talrijke genoodigden namen dan ook opgeruimd op de grasperken plaatsnuttigden daar het ontbijt en middagmaal, dat zij in hunne zakken bij zich droegen vermaakten zich ieder op zijne wijze, en keerden tegen den avond opgeruimd huiswaarts. JONGSTE TIJDINGEN. Bérlijn 20 Julij. Laatstleden woensdag is te Odessa bevel uit Petersburg ontvangen omin den loop dezer maand de yierdaagsche quarantaine in de Russische havens der Zwarte Zee, zelfs yoor de artikelen welke uit Galatz aangevoerd worden te herstellen. Marseille, 19 Julij. met de Simois zijn alhier tijdingen ontvangen uit Konstanlinopel loopende tot 10 dezer. De maarschalk Pelissier is hij zijne aankomst te Konslantinopel onder anderen door den minister van oorlog ontvangen en later aan den sultan voorge steld door den Franschen gezant. De maarschalk zoude den 14 vertrekken. Generaal Muravieff werd te Tiflis verwacht, waar men troepen concertrcerd om tegen de Gircassiers te opereren. Op de markt van Marseille zijn de graanprijzen stijgende. Londen20 Julij. William Dove, beschuldigd van zijne vrouw met strichnine te hebben vergiftigd cn die deswege voor het krimineel geregtshof te York teregt stond, is door de jury schuldig ver klaard en door het hof tot de straffe des doods veroordeeld. Hij is nogtans aan de goedertierenheid der koningin aanbevolen op grond dat hij niet in het genot zijner verstandsvermogens zoude zijn. Barcelona 19 Julij. Nadat hier yrij ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad, waarop de ont binding der nationale garde volgdeis de orde hersteld. Een wels-voorstel lot beteugeling van het misbruik van slerlien drank in Pruissen. Ook in Pruissen hebben, bij de wetgeving, zich stemmen ter be teugeling van het misbruik van sterken drank doen hooren. Den 4 Maart 11. werd in het Heerenhuis door den baron von Senfft von Pil sack het volgende ontwerp van wetdoor 2S zijner medeleden ondersteund ingediend. Art. T. De kleinhandel in brandewijn en likeuren is alleen in tap perijen geoorloofd. Art. 2. Verkoop van brandewiju aan vrouwen of meisjes of aan knapen heneden 14 jaren is op straffe eener boete van 10 tot 15 thai, verboden. Bij de tweede overtreding wordt de vergunning tot uitoefe- nin g van liet bedrijf ingetrokken. Art. 3. Op gelijke straf wordt verkoop van brandewijn op zon en feestdagen verboden. Art. 4. Aanklagten wegens kroegschulden eu uit den kleinhandel in brandewijn voortspruitende worden niet voor de regtbanken aange nomen." Op dit wetsontwerp in handen eener commissie gesteld, werd den 28 Maart, door deze een verslag uitgebragt en daarbij voorgesteld om „uit aanmerking der belangrijkheid van het onderwerp aan de eene maar ook der bezwaren aan de andere zijde aan zulk een wets voorstel verhonden1. wel is waar belangende het voorstel zelf over te gaan tot de orde van den dag maar daarentegen 2. de regering uit tenoodigen om strengere bepalingen in de wet vau 7 Pebrnarij 1835 en 21 Junij 1844 te maken betreffende oen kleinhandel in sterke dran ken voor logementen drankwinkels enz.bemoeijelijking en inkorting van het regt van verkoop hij andere neringen alsmede vermindering van het aantal tapperijen en streng toezigt over dezelve te willen hevelen." Uit de hierbij overgelegde statistieke opgaven bleek dat in 1832, gemiddeld op 471 inwoners, in Pruissen ééne tapperij bevond. Bij de beraadslagingen daarop gevolgdnam de voorsteller het woord „Reeds meermalen zeide hij onder anderen „hebben hier beraadslagingen plaatsgehad over de belangen der branderijen vergunt ons ook nu eenige aandacht bij het onderwerp dat zoo veel ellende allerwege verspreidt. Belangrijke petitiën zijn daarover ingekomen. Ten vorigen jare was er eene met 6000 onderteekeningen uit de Rijn provinciën aan de tweede kamer gerigtthans ligt er ook weder eene voor ons, uit een kleinen hoek des lands opgezonden, met 12000 on derteekeningen. Geen eigenbelang, maar het onheil, dat voor hunne medeburgers daaruit voorkomt, drong daartoe. Zieu wij op die naarn- teekeningen, vele onzer hooge staatsbeambten geestelijken en andere aanzienlijke personen komen daarop voor, die zich vereenigen in het verzoek dat er middelen tegen dit kwaad mogen vastgesteld worden. Mijn voorstel vraagt slechts weinig, als gij dit aan die verzoekschrif ten toetst. Ik maak er u opmerkzaam op, dat hij'de adressanten verscheiden handelaars in brandewijn zich bevinden die eerlijk genoeg zijn om den eisch van hun geweten boven bet voordeel van hun beroep te stellen mannen die reeds hunne branderijen liehhen geslotentot niet weinig nadeel voor hen zeiven. De adressanten zijn mannen, die orde en zedelijkheid voorstaan trouwe Pruissen wien hun vaderland dierbaar isen het zou gewis te betreuren zijn als het Heerenhuis hunne goede bedoelingen niet ondersteunde." „Gaarne laat ik in andere gevallen de behandeling van een wetsont werp aan de regering over maar in dit geval kan ik niet gelooven dat de ministerbeter dan de 600 leden van den landdag zouden we ten ,hoe het iu ditopzigt in de verschillende deelen des rijks gesteld is." Spreker wijst verder op al de ellende door den sterken drank ver oorzaakt in vele bijzonderheden toegelicht. Hij zegt dat het eene uitvinding is. die eerst sedert den 30 jarigen oorlog in de Duitsclie steden en sedert den 7jarigen oorlog op liet platte land voorname lijk is hekend gewordenwijst er op dat in de laatste 40 jaren de ge- gevallen van delirium tremens aanmerkelijk zijn toegenomen, en toont verder aanhoe de sterke drank volstrekt alle voedende eigenschappen mist, op autoriteit van den beroemden Uufeland en auderen enz. „Wat de drankschulden aangaat," zegt hij, „zoo is het mijne bedoe ling, dat vrouwen enlkinderen niet aansprakelijk kunnen gesteld wor den voor de vernederende schulden van den dronkaard. De commissie verklaart zich tegen beperking van liet verkoopen op zondag, maar ik kan hier berigtcn van Protestautschc en It. IC. gees telijken mededeelendie duidelijk toonen welk een droevige toestand daarvan het gevolg is, en wijs u op de goede uitkomsten dier beperkende bepalingen in Schotland verkregen. In Pruissen is van het getal echtscheidingen 9/|o het gevolg van dronkenschap. De ondervinding toont, hoe het getal onnoozele kinde ren (idioten) schrikbarend toeneemt. De staten van de militaire dienst- pligtiglieid wijzen op eene merkbare vermindering van ligchaamskracht en ontwikkeling van geestvermogens. (Het een en ander wordt door overgelegde bewijzen gestaafd.) Ik eindig M. H. met dringende bede dat gij u bewegen laat ernstig het een en auder te bedenken. Het is bewezen hoe de armoede door liet drankgebruik gekweekt wordt, en hoe te gelijk in onze dagen de rijkdom der rijken toeneemt, terwijl de verarming der mindere klassen eveuzoo aangroeit. Bedenkt de tranen van vrou- wee en kinderen zoovele zelfmoorden de gevallen van delirium tre mens, het lot van zoo vele ongelukkigen die het leven op een scha vot eindigen wier ongeluk aan den drank is toe te schrijven en ik hoop gij zult dan dit voorstel in nadere overweging nemen en daarop niet overgaan tot de orde van den dag." Het voorstel, instemming gebragt, vond geene genoegzame onder steuning dat der commissie werd daarop met groote meerderheid aan genomen namelijk het voorstel „om de regering uit te noodigen dat zij strengere bepalingen make betreffende den kleinhandel in sterke dranken voor logementen drankwinkels enz.bemoeijelijking en in korting van het regt van verkoop bij andere neringen, alsmede vermin dering van het aantal tapperijenen strenger toezigt daarover." Vraagt reeds de wetgeving in Pruissen waar op de 471 inwoners slechts ééne tapperij gevonden wordt, om vermindering van deze huizen, met hoeveel meerder regt kan de wetgeving in Nederland daarop aan dringen alwaar op een gelijk getal ingezetenen vier a vijf kroegen of tapperijen worden geteld de slijterijen niet mede gerekend. 's HageApril 1856. Een lid der vereeniging. Mijne verwachting. middelstand en de lagere volkklasse in physieken en morélen zin op het allengs verdwijnen van gedestilleerde dranken van de tafels en uit de huizen der middel-en hoogere klassen des volks, op de treffende bewijzen der heilrijke werking van beperkende en verbodswetten in Groot-Brittanic eu Noord-Amerika op het gezond verstand den gods dienstzin eu de menschenliefde der natie hetgeen meer en 'meer dui zenden hij duizenden zal doen vragen om wetten ter voorkomin«- en be strijding van al dien jammer, welke door den tegenwoordigen wetstoe- stand ten opzigle van het kroegwezen en den handel in sterken drank zoo zeer wordt bevorderd. Volksvriend. Den 8 Julij was het barkschip Wilhelmina Calharina kapt N. M. O. de Groot Stiffryzeilendelusschen Schot land en de Ockneij's eilanden. Alles wel aan boord. Brouwershaven 18 Julij. Binnengekomen: H'a- tergevs, kapl. W. H. Kramer, Delftkapt. L. van Geelkerken beide van Akyab Fop Smith, kapt. K. .1. Swart, van Ralavia alle drie naar Rotterdam, 21 dito, Catharine Boland kapt. .1. Williams, van Tenlowan naar Dordrecht, 19 dito Uitgezeild sloomboot Stad Dordrecht, kapt J. H. Stuit, van Dordrecht naar Londen. afvaart DER TO OfiïBOOT STAD SIKBIHKES gedurende de maand JULIJ. Van Botterdam. Donderdag 24, 's morg. 9''.2u. Zatiirdtg 26, 's inidd, 12 Zondag 27, l1', t o o m i-s o o ï*-0 2 Van Zierikzee W0ensdag23, 's morg 6 Vrijdag 23, 6'/.2 Zondag 27, 7"t N 3T TU*scH«a middelburg xii5rikzbb bergen 01' zoom (tholen) benevens van middelburg op antwerpen enz, Van Tfiole'i Zaturdng 26 's n org. 4 1 Dingsdag 29. 7 Van Antwerpen. Honderd. 24 's niOl g 3'é2 Don Ier-I. 31, 10U2 Van Militie/burg Vrijdag 23. 's morg. 4'<2 n. Maandag 28. 8 Van Middelburg Woensd. 23. 's morg. 3 Woenstl. 30, 10 (dienst russc.iïkn m ui dei. hl'iv g bk 11 otterdam. V an Middelburg. Woensdag 23 'smnrg. 6 u. Dotulerd. 24. 6 Vrijdag 25, 6 Zondag 27, 7 Van d otterdam Woensdag 23 's morg. 11 '/.2 Donderdag 24, 11 U2 Vrijdag 25, 11 Zaturdap 26. II' De diligence zal 1 an Zierikzee 1'/.2 uur na de afvaart der stoom boot van Rotterdam naar Middelburg, en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. (dienst tussciien vlissingen en rotterdam.) V.m Vlissingen Des Maandags, w oensdagsen Vrijdags, 's morgens ten 8 ure na aankomst dersloomhoot van Breskens Van Rotterdam Des Dingsdag, DondtrJaes en Zaturdags, vooriniddags t i '-2 ure, na aankomst der spoortrei- il.ia De diligence zal van Zierikze>- 1'/2 uur na deafvaatt der stoom boot vanRnttei dam naar Vlissingen van Vlissingen naai Roller- dam ''.2 uur na de afvaart dei stoomboot. rijden. PaiJZBW 8PFB OTBW TE dei; 21 Julij 1856 Nederland Werkelijke schuld 2Y, pet, dito dito 3 Amortis. syndic. 3*/2 Werkelijke schuld 4 Rusland, bij Hope 1798,1816 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5. leen. 5 dito betaalt. Amsterdam 5 bij IIopc 4 bij Stieglitz. 4 ilito Cert, van ass. 6 Poolsebe schatkistb. 4 Oostenrijk. Mctallicken 5 Nationale 5 rente Amsterdam 5 Metalieken 2'/, Spanje. Buitcnlandsch 3 Binnenlandsch 3 Bnitenlandsch 1 '/4 Cert, van coupons Portugal. Buitenland scli j 3 64% 76 9 41»/,, lOS'üs ioa-v8 951?4 96 V, 86»,, 86 78»/, 7ö"/,« 40»/, 44's 38' 24. 67,0 45'/, 16 Mijne verwachting dat wijnu of laterstreng beperkende wetten tegen den drankhandel zullen bekomen staat vast. Zij rust op velerlei grond op de ellende, die bet gevolg is van den tegenwoordigen door de wet weinig of niet beperkten, maar veeleer beschermden en aaugemoe- digden toestand der dingen op de overtuiging die allengs meer door dringt, dat deze toestand, welke pogingen ook mogen worden aange wend tot godsdienstige en zedelijke verbetering en tot overtuiging van de lagere klassen en hoe veel goeds daar door reeds gesticht is en verder gesticht mogen worden, dat, zeg ik, nogtans, zonder hulp der wet, deze toestand slechts weinig verbetering zal kunnen ondergaan op de om standigheid, dat velen, in wier belang de wet wordt verlangdzeiven zoodanige belemmerende bepalingen nu reeds beschouwenniet als hunne onderdruksters maar als een middel van behoud en redding; op de overtuiging die zich hij de wetgeving mier en meer zal vestigen, dat, even als dat in andere landen is gebleken ook zij, die zoodanige wet vóór hare invoering, welligt met tegenzin beschouwen haar, nadat ze in werking zal zijn gekomen weldra zullen toejuichen en haar bestaan als eene weldaad prijzen. Op de aanvankelijke medewerking der hooge regering met de pogiu- gen onzer afschaffings-vereenigingdie ons meermalen en nog onlangs 'duidelijk is gebleken op de zich aanhoudend meer en meer uitbrei dende werking dier vereeniging in alle oorden des vaderlands, de toe treding tot haar van zoo velen uit de geachtte en invloedrijke standen der maatschappij en het zich steeds verbeterend gehalte haver leden op de bij voortduring in onderscheidene klassen der maatschappij toene mende kennis van de uitgestrektheid der jenever rampen en van het ver hand tusschen het drankgebruik en armoede misdaad, ziekte allerlei huisselijke en maatschappelijke ellende en den achteruitgang van den ROTTERDAM 21 Julij. TARWE Zeeuws. Vlaams, en Overm. weinig gevraagddoch door den zeer geringen toevoer aau beuoodigden 25 c hooger verkocht goede en puike 17,75 a f 18,50 mindere f 15,25 a f 17.30 ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. schaarsch cn prijshoudend 10,25 a ƒ11,40. GERST. Zeeuws, vlaams. en Oveim. winter 6,90 a ƒ7,60; dito zomer 20 c. lager f 6,30 a 7.20 HAVER Zeeuws, en Inl. Korte ƒ3,70 a ƒ4,70 dito lange/' 2,90 a 3,90. ERWTEN Zeeuws, groene ƒ8,25 a 9,25. PAARDEBOONEN 40 c. hooger. 7 a ƒ8,20. MEEKRAP zeer weinig aangeboden enkele partijtjes iets hooger verkocht.! Bij vonnis der Arrondissemenls-Reglbank -van Zierikzeevan den 15 Julij 1856, (ge registreerd) is ANDRIES DE JONGE Mattfieus- zoon Kramer, wonende te Sint Annaland, verklaart te zijn in staat van Faillissement, sedert den 14 dier maand, met benoeming van Jhr. Mr, JOIIAN HENDRIK PIE TEH van itOOKN lot Regter-Commis- sarisen van Mr. CORNELIS JACOliUS FOKKER, Procureur, wonende Ie Zieriltzeeen Mr. THOMAS ADR1AAN WaGTHO Advokaat wonende te Tho- len tol Curators. Voor Extract C. J. FOKKER Curator. ter stads-drukkerij van de erven a, de vos.

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 2