O mSGHK Woensdag 23 Julij. 1*.° 59. i hicti'm amiimsthatiib nieuwstijdingen Woensdag en Zaturdag. >9<t*3 !!a m heb- bedankt geno- hunne COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents cle regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1, behalve liet Zegelrcgl, BEKENDMAKING. De Burgemeester cn Wethouders van Zterikzee, brengen ter kennis van belanghebbendendat op Donderdag den 24 dezer maand, des voormiddags 10 ure op het Itaadhuis alhier, in het openbaar zullen worden verkocht: de Tiende Vruchtenover den jare en oogst van 1856, waartoe de gewone voorwaarden, van heden af, ter Secretarie te lezen liggen. Zterikzee16 Jul ij 1856. B. C. CAU, Voorzitter. G. VERDOOR EN fung. Secretaris. BINNENLAND. Middelburg, 18 Julij. Deelden wij reeds in ons no. van 10 dezer mededat de zwarigheden, welke gerezen waren tegen den aanleg van eenen spoorweg van Ylissingen naar de Duitsche grenzen zijn opgehe ven thans kunnen wij naar aanleiding van eene mede- deelinguit 'sGravenhage van 16 dezer berigtcn dat het waarborg kapitaal ten bedrage van een millioen vijf honderd duizend gulden, bij den kassier van 's rijks schatkist te Amsterdam is overgebragt. Men schrijft uit Goes Wij vernemen dat Maria Oostdijkwed. Ade Jonge, van wien wij vroeger melding maakten als ver dacht van verlost te zijn van een voldragen kind dat volgens onderzoek zoude geademd en geleefd hebben en door de politie in het secreet is gevonden, is ver wezen naar de correctionele lereglzitling. De minister van binnenlandsche zaken heeft de aandacht der be langhebbenden gevestigd op een schrijven van de natuurkundige af- deeling der kon. akad. van wetenschappen te Amsterdambetrekkelijk de verwaarloozing der houtcultuur van verschillende streken in ons vaderland, vooral langs de openbare wegen. Door verzuim in de goede keuze van plantsoen in juiste bemocijing en oordeelkundige betrekking worden groote nadeelen verwektdie men hoopt dat zullen kunnen voorkomen worden met een weinig beter toezigt in dezen. Bij de verkiezing voor een lid der tweede kamer der staten- generaal, op gisteren in liet hoofdkeisdistrict Maastricht, was het getal uitgebragte geldige stemmen 1213, benoemd werd mr. E. van Winters- hovenmet 731 stemmen. Op mr. E. Kerens van Wolfrath waren 470 stemmen uitgebragt. Bij arrest van het hoog militair geregtshof van den 16 April jl. werd bevestigd een vonnis van den krijgsraad in het provinciaal kom mandement van Noord-Holland, waarbij B. van Buur enals schuldig aan moedwillige.) manslagvergezeld van diefstal op den openbaren weg, is veroordeeld tot de straf des doods met den strop. Thans verneemt men, dat het den koning, bij besluit van 4 dezer behaagd heeft de doodstraf te verwisselen in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Naar wij van goederhand vernemen heeft de baron van Baders de uitvoering van zijn plan ter kolonisatie van Suriname met Neder landers opgeheven wegens verschillende tusschenbeide gekomen be zwaren maar vooral naardien hij niet heeft kunnen erlangen den af stand van den grond, benoodigd om van het te ontginnen terrein een waterweg, loopende tot in de stad Parimaribote kunnen graven. Volgens den algemeenen chronometer van Wagner, door hem in den bazar I' industrie (e Parijs ten toongesteld is het wanneer het te Parijs b. v. 8'/, ure is te Sebastopol 11 u. 35 m. te Stokholm 10 u. 30 m. (c Weenen (Ou. 25 m.te Petersburg I I u. 20 m., te Kopenhage 10 u. 20 m.te Brussel 9 u. 5 in. te honden 9 u. '20m. te Herlijn 10 u. 30 m. te hissabon 8 u. 45 m., te Madrid 9 u. 45 m., te Kon- slanlinopel 11 u. 30 m. te ltome 10 u. 20 m. Gisteren avond greep te Etten het volgende voorval plaats. Bij het passeren der grenzen door den laalsten trein naar Emmerik is op dcnzelven ge schoten en wel vrij juist, naardien de machinist die de hand aan don bevel geslagen bad, den kogel over de hand zag en hoorde vliegen welke stoutheid zich voor de tweede maal herhaaldetoen de extra trein waarin de kroonprinses van Zweden gezeten was, en naar Emmerik stoomde, een uur later datzelfde punt pas seerde. Gelukkig is een ieder er met den schrik afge komen in de hoop voor het vervolg van dergelijke saiutscholen geexcuseerd te mogen zijn. Gisteren a\oud had te Zevenhuizen een zeldzaam geval plaats. De werkman J. Aakster ging, nadat zijne vrouw er reeds in was te bed. Hij meende een muis in het bedstroo te hooren en dal geritsel moede slaat hij met den voet. Intusschen gevoelt hij eenen gevoehgen steek onder de holte van den voet. De vrouw springt uit hel bed. steekt de lamp aan geeft die haren mandie toen achter zijn rug een adder ont dekt. Met een gil springt hij mede uit het bed. De buren komen aanschieten en dooden het beest. Reeds is het been tot de knie opgezwollen. Men hoopt het verdere zwellen, door aangebragte hulp te zullen sluiten. Men meldt uit Schellinkhout van 19 dezer. Pezer dagen werd uit eene slootnabij ons dorp opgehaald het lijk van eenen arbeider Jgenaamd, een man reeds in de zestig jaren oud. Armoede en het niet vinden van werkzijn do oorzaken van den dood van dien ongelukkigen, die zich zeiven uit wan hoop van het leven beroofd heeft. Het is opmerkens waardig dat de vrouw van dien ongelukkigen ook op dezelfde wijze haren dood gevonden heeft. Men meldt uit Zuid-Sleen van IS dezer Eene vreemde vrouw kwam dezer dagen te S. in een huis waar een kind eensklaps hevig ongesteld werd. Eenigevrouwen, die hetkind korldaarna zagen, verkeerden in den waan, dat het behekst zoude zijn, ten gevolge waarvan zij overeenkwamen om gemelde vreemdeling de vuurproef te doen ondergaan. Naar men ons zegt is zij vrij erg mishandeld. Door angst gedreven wegens de folteringen was zij genood zaakt te bekennen dat het kind behekst was ter voor koming van verdere ongelukken. Naar men ver neemt hebben de schuldigen reeds alles bekend zoodat zij vermoedelijk door een reglerlijk vonnis overtuigd zullen worden dat de heksen in hun brein bestaan. LI. zondag is geheel in de ascb gelegd de woning van II. Ilolse- bosch, in de buurschap Geesteren, gemeente Tubbergen zijnde die brand gesticht door de dochter van dien landbouwer Maria Holsebosc/t oud 29 jaren en bij hem inwonendewelke terwijl het geheele ge zin ter kerke was haar vooraf reeds beraamd plan heeft volvoerd. Tegen de verdachte is een bevel van voorloopige aanhouding verleend, krachtens hetwelk zij in bet huis van arrest te Amelo is overgebragt wordt de zaak verder onderzocht. Naar men later verneemt heeft ge- genoemde 3Iaria Ilolseboscli bare misdaad volledig bekend, doch is volgens sommigen niet wel bij het hoofd waarom hare opneming in het krankzinnigen gesticht te Deventer wenschelijk zoude zijn te meer daar zij bij den bovengenoemden brand aan de buren, die ter hulpe waren gesneld heeft te kennen gegevendat zij het buis maar moesten laten branden daar het niets te vroeg in den brand stond en bet bij dezen brand niet zoude blijven. Dezer dagen barste te Heidereen geweldig on - weder los de bliksem is in eene woning geslagen en heeft zich een doortogt gebaand door de tusschen- muur van een belendend huis zonder ongelukken te veroorzaken dan het verbrijzelen en omverwerpen van eenig huisraad. Men schrijft uit 's Gravenhage aan dé Amslerdam- sche courant het volgende Tot op heden toe is er geen minister van marine benoemd. Zijn echter mijne informalien juist dan zou er bij de regering het plan beslaan om in de gegeven omstandigheden een directeur van marine aan te stellen en er onderhandelingen te dier zake geopend zijn met den kapitein luitenant Essclier. De verantwoordelijkheid van het ministerie zou dan bij een der overige ministers gevoegd worden. Eene soortgelijke combinatie zon ook welligt met het vacante ministerie voor de Roomsch-Kathoüeke eeredienst plaats hebben. Rij het afsteken van een vuurwerkwaar mede het Costersfeest te Haarlem werd besloten is een gedeelte der voor de toeschouwers opgeslagen getimmerten ingestort. Men verneemt dat onver wijld deswege een geregtelijk onderzoek is ingesteld, Eergisteren is te Middelburg van de nieuwe werf aan de Turfkadc te water gelaten het bark schip Stad Middelburggroot 400 lastengebouwd voor de heeren den Bouwmeester Borsius en van der Leye en gevoerd zullende worden door kapitein Omvehand. Terstond daarop is voor rekening der zelfde rcederij de kiel gelegd van het schip Rcgina Maria. Een gevangene die in het huis van arrest te Deiden geplaatst was wegens het maken van valsche wissels en onlangs van daar ontsnapt was is te Arnhem ontdekt en onmiddelijk in verzekerde bewaring genomen. BUITENLAND. lUITIORLlHS Te Munchen heeft men uit Kroonstad berigt dat de uitvinding van een duikerschip door den voorma- ligen korporaal bij de Beijersche artillerie Wilhelm Bauer, de deswege gekoesterde verwachting verre over troffen heeft. De brief is reeds hierom merkwaardig dat zij althans gedeeltelijk, 17 voeten onder den wa terspiegel der zee geschreven is. Daarin wordt gemeld hoe na acht kleine proeven met het duikerschip den 24 Junij eene groote proef is genomen aan welke behalve den uitvinder een Russisch zeeofficier acht matrozen oneen slolemaker doel namen en alle moge lijke bewegingen maakten. Men begaf zich daarmede in de haven van Kroonsladt 17 voeten onder de opper vlakteder zee en bleef elfurenlangonafgebroken onder water, alwaar met het geven van allerlei wendin gen aan het vaartuig de tijd met het instellen van feestdronken op keizer Alexanderden koning van liijeren en prins Albert van Engeland door wien Bauer vroeger begunstigd werd en de toe komstige Russische onder water zoo wat gesle ten werd. Eerstdaags zou eene nieuwe groote proef neming in tegenwoordigheid van den grootvorst Kon- stamijn, diedconderneming sterk heeft aangemoedigd, en van eene ten deze benoemde commissie genomen worden De chef van een hekend handelshuis te Weenen beschuldigd van uitgifte van valsche wissels voor een bedrag van ruim 300,000 fr. is veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Brieven uit Petersburg melden dat de krooning des keizers nu stellig op 3! Augustus is vastgesteld dat hij zich den 20 dier maand naar het kasteel Pe trowski, in de nabijheid van Moskou begeven en 2 da gen later zijneplegtigeintrede in die hoofdstad doen zal. Vorst Gorlsciiakojfde Russische minister van binnen landsche zaken is den 8 dezer van zijne reis naar Berlijn cn Weenen te Petersburg teruggekeerd. F li A KRIJK. Parus 18 Julij. Op de daarvoor door den keizer aangekochte gronden alhier is dezer dagen een aanvang gemaakt met bet bouwen van modelwoningen ten behoeve der arbeidende klasse. De minister van oorlog beeft last gegeven dat de boeren die gebrek hebben aan arbeidersop hun verzoek voor den oogsttijd hulp aan millitairen zullen kunnen erlangen. Jl. donderdag was te Parijs reeds een zak meel ter markt van den oogst van 1856. Dit meel was af komstig uit den omtrek van Toulouse. Naar luid van te Marseille ontvangen berigten uit Konslantinopel dd. 10 Julij was de Krim geheel door de vreemde troepen ontruimd. Rnslandhad aan de kooplieden te Kamisch gedurende zes weken vrij dom van uitvoer verleend tot het inschepen hunner goederen. In bijzondere berigten uit Konslantinopel komt voor dat men aldaar te lande zeer weinig is ingeno men met de bewezene diensten en betoonde dapperheid van den Rritschen generaal Williams en verneemt dat deze zoowel bij de verzorging als de verdediging van Kars, geenzins heeft beantwoord aan hetgeen men met regt van hem had mogen verwachten. Voorts wordt van daar gemeld dat de onderdanen van den sultan, die de Mahomedaansche godsdienst niet belij den, de toekomst met bekommering te gemoet zien, als Turkije weder geheel aan zich zelf zal zijn overgelaten en er geene Eransche bajonetten aanwezig zullen zijn om hen te beschermen. Uit Athene wordt den 9 dezer gemeld dat de ministers van Engeland en Frankrijk aan de Grieksche regering eene nota hebben ingediend nopens den bc- treurenswaardigen toestand van Griekenland omtrent de oorzaken daarvan en betreffende de noodzakelijk heid om daaraan een einde te maken. Aangaande de volksbeweging te Madrid deelt liet dagblad Patrie de volgende bijzonderheden mede ,.Den 15 dezer barste te Madrid een opstand uit de nationale garde koos de zijde der oproerlingen en tusschen deze en de konink lijke troepen ontstond een bloedige strijd. Ter voorkoming van on heilen begaf zich de koningin, met grooten moed, te midden van het oproer, ouder de strijdenden, en bare tegenwoordigheid ver wekte wederzijds de levendigste geestdrift. Ten gevolge van dit blijk van verknochtheid aan de openbare zaak werd eene wapenschorsing tusschen de strijdenden gesloten die tot vijf ure des avonds duren moest. O1 Donnet bad de generaal Infante die aan het hoofd dei- oproerlingen stond verklaard dat de troepen met de uiterste gestreng heid handelen zoudenbijaldien de insurgenteu zich aldan niet on derworpen hadden." En in eene latere uitgave van datzelfde blad leest men „Volgens de jongste depêches en berigten, was de opstand te Ma drid door de geestkracht van den maarschalk O'Donnet en vau het leger geheel gedempt. De generaal Infante had de rol van bemidde laar tusschen de beide partijen op zich genomen, en onder zijn voorzitterschap hadden zich veertig leden der cortes vereenigd maar O'Donnell heeft hen uiteen doen jagen. De nationale garde van Madrid is ontwapend. Van een anderen kant zou de opstand in de provinciën op verschillende punten te gelijk uitgebarsten zijn en de afkondiging van den staat van beleg in geheel Spanje meer dan een veiligheids-maatregel wezen." De Constitutionneldie deze berigten grootendeels bevestigt zegt nogtans dat de generaal Infante niet als hoofd van den opstand maar alleen als tusschenpersoon met den maarschalk O'Donnet onder handeld heeft. Volgens een berigt van den Constitutionnel hebben de troepen te Madridbij het dempen van den opstandtwaalf stukken geschut vermeesterd door de insurgenten op het plein van Cevada geplant

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1