ZIERDEZEESGHE GODRiNT. i NZ W.° 58. Zaturdag 19 Julij. MSTIlffl ADHIMSTRM MWST1MGEK 1856. Woensdag en Zaturdag. i bekendmaking. kennisgeving. 64',, Mho 104 102 V, 94»/8 95 74 87>?4 66=,fl 193/10 «"/I. 46 ,4 88'/, 24 «V, A B0;VA EMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,'10. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor I I ure'smorgens. I VERSCHIJNT. 'j gevangen P goede Zeeuws, GERST. 7,60dito 4,70 a 9,25 ander oro mieren T. lel in in heb- icdankt geno- bunne DOES. e den >ver- NGOU- b in de Ier de :r. PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 15 cents de rerjelGeboorte-, flmt'cHjbs- en Doodbcriijten van !-6 regels a f behalve liet Zeg dregt (jt De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee fi brengen ter kennis van belanghebbenden: dat op Donderdag den Ui dezer maand, des voormiddags 10 ure op het Raadhuis alhier, in het openbaar zullen worden verkocht: tie 'F i en tie Vruchten over den jare en oogst van 1856, waartoe de gewone voorwaarden, van beden af, ter Secretarie te lezen liggen. Zierikzee16 Julij 1856 B. C. CAU, Voorzitter. G. VERDOOK EN fung. Secretaris. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 23 dezer maand, des middags ten één ure, op het Raad shuis alhiereene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee16 Julij 1856. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee, 18 Julij. Door de Ned. Handelmaat schappij zijn bevracht9 schepen als: voor Amster dam 5, Bolterdam2, Schiedam 1 en Middelburg 1 zijnde Drie Vrienden kapt. L. P. Anderson. Jl. wocn9clag heeft te Haarlem de onthulling van het stand beeld van Lourens Coster plaats gehad. Sedert eenigen tijd heeft zich te Middelburg eene nieuwe sccte gevormd van zoogenaamde antitogaïstcn fez zich noemende gemeente vonder 't kruis" welke wekc- lijks bij elkander komt tot het houden van oefeningen. Thans verneemt men dat door die vereeniging een kapitaal huis op de Rouaansche kade te Middelburg is aangekocht dal tot eene kerk zal worden verbouwd. Te Vlissingen is den 9 dezer door de volijverige bemoeijingen van den heer P. Winkelmaneene goed ingerigle gymnastie-school geopendtol oprigting waarvan de gelden zijn verstrekt door liet hoofdbestuur der maatschappij tol Nut van 'i Algemeenonder voor waarde dat die school zooveel mogelijk zoude worden verecnigd met het gewoon lager en middelbaar onder wijs waartoe dan ook reeds de meeste der aldaar ge vestigde onderwijzers zich verbonden hebben. Voorde verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten-generaal in bet hoolddistrict Leiden zijn gisteren 1779 geldige stembiljetten ingeleverd bij de opening waarvan heden gebleken is dat zich 763 stemmen op den heer mr. G. Groen van Prinsterer757 op den heer mr. G. C. J. van Reenen voormalig mi nister van binnenlandsche zaken 133 op den beermr. N. Sikkel Groos en 96 op jhr. C. M. Storm van 's Grave- zande verecnigd hebben zoodat eene overstemming zal moeten geschieden. Het heeft M.den koning, beschermheer der Overijsselsche maatschappij ter bevordering van land bouw enz. behaagd aan de afdeeling Kampeneene som van ƒ100 aan te bieden tot uilloving van prijzen op de in September a. s. te houden tentoonstelling van vee cn landbouw-voortbrengselcn met bepaling dat voor deze som eenige landbouw-werktuigen bij den heer W. Jonkente Utrecht kunnen aangekocht worden. Op den 22 September zal er weder te Zalt-Bom- mei eene vrije paardenmarkt met uilloving van prc- mien en op dezelfde voorwaarden als voorleden jaar plaatshebben. Men meldt uit Zwolle van 12 dezer. Totnogtoe staat de oogst uitmuntend te velde de tarwe rogge gerst haver en boonen buitengewoon heerlijk de zandboekweit zeer goed; de aardappelen verloonen nog nergens eenig spoor van ziekte, bet beschot der vroe gere soorten is buitengewoon. De veenboekweit be looft niettegenstaande zij laatgebrand werd, zeer goed. Men meldt uit Vledder van 15 dezer: De nachtvorst, die in de voorleden week reeds hier en daar schade aan de veenboekweit had toegebragt, heeft in den nacht van zondag op maandag, in deze en de naburige gemeenten der provinciën Drenthe en Vriesland de hoop des landmans op ditgewa9 geheel vernietigd, daar de. door de late zaaijing nog jonge pas aan de kluiten ontwassen boekweit tot op den grond toe is afgevrozen. Het aanzienlijke, daardoor veroorzaakte verlies treft zoo veel te gevoeliger daar deze tak van landbouw bijna geheel door kleine landbouwers en arbeiders wordt bedreven. De zandboekweit heeft niet geleden. De vorige week heeft eene weduwvrouw te Koewacht eene poging aangewend, om door vergiftiging hare stiefdochter (e doen omkomen bij welker overlijden zij naar het schijntdoor het overgaan van oen vruchtgebruik eenig geldelijk voordeel kon behalen. Als naar ge woonte de boterhammen gereed gemaakt hebbendewaarmede de stief dochter zich des morgens veldwaarts begafhad zij tusschcn deze en in de boter verborgen eenige kopjes van lucifers gestoken. Hij schoftijd begon die dochter hare boterhammen te nuttigen maar bemerkte reed9 bij de eerste bete eenen onaangenamen reuk; daarover verwonderd, meende zij zulks te moeten toeschrijven aan eenig vreemd kruid het welk zij met de handen konde aangeraakt hebben cn reinigde die alzoo doch toen bij dc volgende hete diezelfde reuk haar walgelijk maakte onderzocht zij de boterhammen en vond nu, door hare metgezellen daarop opmerkzaam gemaakt verscheiden kopjes van lucifers. Zeer verhit geworden door hetgeen bereids genuttigd was deed men haar veel kond water drinken en zonder letsel is zulks verder afgcloopen. Intussehen heeft het voorgevallene onderzoekingen opgewekten dc we duwe die de spijs had toebereid werd op vermoeden gearresteerd eu naar Axel overgebragt, en bekende reeds onderweg aan de marréchau- sees de daaden het doel daarmede beoogd. Zij is dan ook bereids van Axel naar het huis van arrest te Goes getransporteerd. De Antwerpsche I'eeeurscur wijst op hetgeen in ons land en in Oostenrijk verrigt wordtin het belang van de doorgraving der landengte van Suez en van de gevolgendie daaruit voor handel cn scheepvaart kunnen voorlvloeijen brengt hulde aan de regeringen dier heide staten voor hare bemoeijingen ten deze, en spoort Itclgie aan bet gegeven loffelijk voorbeeld te volgen. Dc Belgische bladen zijn als opgevuld met pro gramma's van de luisterrijke feesten welke op den 21 22 cn 23 dezer maand zullen plaats hebben, ter viering van den 2. sten jaardag der inhuldiging van Z. M. koning Leopold. Op zondag deu <j dezer is te Aelst het metalen standbeeld van Dirk Maertens met groote plegtiglieid, in tegenwoordigheid van den hertog en de hertogin van Draband onthuld. Het monument, dat 30 duizend fr. gekost heeft en door Jean Geefs vervaardigd is verdient allen lof. Maertens is staande voorgesteld gekleedBin een tabbaard met lange mouwenhoudende in de eene hand een raam met beweeg bare letters en met de andere aan de menigte eene proef toonende van den speculum peccatorumwelke hij op den naast hem staande druk pers getrokken heeft. Op het voetstuk leest men aan eene der zijden Aan Thiery Maertens, die de eerste iu Delgie de boekdrukkunst heeft ingevoerd en achtervolgelijk in zijne vaderstad te Antwerpen en te Leu ven werkplaatsen oprigle. en die niet alleen door zijne Latijnsche, Griekschc Hebreeuwscb en andere uitgaven maar ook door zijne ge- schiften en professoraat bij dehoogesehool te Leuven eenen onsterfelijken roem heeft verworven hebben de regering en de bevolking van Aelst dit gedenkteeken opgerigt uit degelden van den staat en van bijzondere personen, 1856." In de vorige week heeft in de statie van Nijlen op den spoor weg van Turnhout, een Waal, bij het aankomen van eenen trein uit Antwerpen, zich op de rails geworpen en is vermorzeld, zonder dat de reden zijner wanhopige daad bekend is. BUITENLAND. DUITBCHLAFJI) Men verneemt dat in de jongst verloopen dagen 9neeuw is geval len op de toppen van het Taunns-gebergteeen verschijnsel dat sedert 1G84 in de maand Julij niet is waargenomen. Eene vrouw van aanzienlijken rang, de echtgenoot van den heer von Feilitzach, bezitter van het adelijk goed Stenndorf, is door het hof van assises te Naumburg tot twee jaren opsluiting in een verbe terhuis \eroordeeld, wegen demisdaad van onderschuiving van een kind. De medepligtige vroedvrouw is tot dezelfde straf verwezen. Dezer dagen beviel de vrouw van een schrijn werker te Woenen van vier kinderen die zeer klein, maar noglans welvarende zijn. Aan de twee zonen zijn de namen Frans cn Joseph en aan de meisjes de namen Elisabeth en Eugenie gegeven. r B A BKR IJ K Darijs, 14 Julij. Sedert eenige dagen ondergaat de luchtgesteldheid te Parijs zulke snelle veranderingen dat de aandacht der weerkundigen daardoor bijzonder getrokken wordt. Terwijl toch dc hitte over dag zeer sterk, dikwijls drukkende, maar door een frisscben wind echter dragelijk is wordt die wind des avonds en vooral des nachts zoo scherp en koud dat zeer vele hoe ren niet zonder overjassen en vele dames niet zonder chales uitgaan. Voor de veldvruchten is deze weers gesteldheid gewis heilzaam maar talrijke ongesteld heden vooral aandoeningen van ademhalingswerktui gen en der zenuwen zijn daarvan tevens het gevolg. De Moniteur deelt heden eene uitvoerige ontwik keling mede der gronden van het voorstel van den baron Cli. Dupin lot oprigting van een gedenkteeken voor den keizer en het leger vervolgens het den senaat aangeboden rapport over dit voorstel en ein delijk een ontwerp rapport aan den keizer. Reeds weel men dat desenaat het plan aangenomen en aan de keizerlijke goedkeuring onderworpen heeft. L)e Eransche regering houdt zich niet alleen ijverig met het leni gen der rampen bezig welke door de jongste overstroomingen zijn te weeg gebragt, maar ook met de maatregelen om de herhaling daar van zooveel mogelijk voor te komen, en de rivieren met name de Loire, de Allier en de Rhóne binnen hare beddingen te houden. In weerwil van den menschlievenden bijstand, niet alleen uit alle oorden van Frankrijk, maar ook uit nagenoeg alle landen van Europa op zoo ruime schaal verleend zal het echter hoogst moeijelijk vallen overal voldoenden bijstand aan de ongelukkigen te verleenen. In de Nievre alleen zijn 13 duizend hectaren land onder water gezet, 25 bruggen weggespoeld, 10 wegen doorgesneden, 5 dijken doorgebroken en 2U00 gezinnen zonder huisdak. In het departement Lot en Garonne zullen 12 millioen fr. vereischt worden om de noodzakelijkste herstellingen van schade te doen. Niet minder dan 10,000 menschen zijn daar van huisdak be roofd. Men kanzich geen denkbeeld van de uitgestrektheid der rampen vormen gcene pen is in staat om die te schilderen. De reiskoets van vorst Menzi.kqjfdie na den slag bij de Alma in handen der overwi inaars viel en naar Konsfantiuopel werd gebragt sedert in verschillende handen overging eu thans de eigendom is van kolonel Dubosch bevindt zich op dezen oogenhlik te Parijs. Uit Saint-Avold wordt berigt dat het,aldaar in deu nacht tusschen deu 2 en 3 dezer maand gevroren heeft hij vollen zomer-zonne- stilstand. De prefect van de Sarthe heefteen besluit geno men volgens hetwelk de drankwinkels in liet departe ment gedurende den lijd der groote mis gesloten moeten blijven Reeds wist men dat op last der Sardinische re gering de stad Alczzandria met vestingwerken om ringd zal worden. Het officieel dagblad van Turijn deelt nu het rapport mede, te dier zake den koning door den minister van oorlog aangeboden en waarin de te nemen maatregelen hierop gegrond worden dal Oos tenrijk in strijd met het Weener verdrag, te Dlaicance verslerkingswerken doet aanleggen. Vooral verdient het opmerking dal in dit stuk gezegd wordt hoe de Sardinische regering alle uitstel der voorgenomene werken als een daad der grootste onvoorzigtigheid zou aanmerken. Deze zoo luid geuite vrees is alles behalve geruststel lende cn verkrijgt nog meer beteekenis als men daar mede de troepenbewegingen in verband brengt die se dert de laatste veertien dagen in l.ombardije worden opgemerkt. Hel Oostenrijks infanterie regement graaf Giulay is met geforceerden marschnaar de grenzen van i'arma opger kt de baltaillons van drie andere regeinenten zijn door artillerie en pioniers vergezeld, naar Parma gegaan; het infanterie regement baron Heszmoet zich naar Brescia en Peschiera hegeven en al de troepen welke inde nabijheid van Sardinië liggen hebben bevel ontvangen een sterk waakzaam oog op de grenzen te houden. Le Pays berekent hel verlies der Russische land en zeemagt in den -afgcloopen oorlog (de ongeregelde troepen niet medegerekend) op 390,000 man. Deze berekening is gegrond op opgavendie uil officiële bronnen geput doch niet volledig zijn Een dagblad deelt de volgende anecdote mede Onlangs trad eene dame van zeer fatsoenlijk uiterlijk aan het spoorstation te Arras een rijtuig der eerste klasse binnen waarin reeds eer.ige heeren zaten een van welke juist bezig was een sigaar op (e steken. Bij het zien dezer daine zeide hij los weg >de sigaar hindert u zeker niet, mevrouw?' Ik weet het nietmijnheer luidde het fier en ernstig antwoord men heeft het nog nooit gewaagd in mijn bijzijn (e rooken." De bcrigten uit Griekenland gaan tot 9 dezer. De rooverijen duurden voort. Dour den heer Cliris- topoulos is eene algemeene inschrijving ten behoeve der slagtoffers van den watersnood in Frankrijk geopend en door de koningin voor eene som Ier waarde van 10,000 fr. daaraan deelgenomen. De bcrigten uit Napels luiden zeer verontrustend. Het misnoegen dat onder de bevolking heerschte is be reids tot bet leger overgeslagen. Onder de oogen des konings zeiven heeft het ballaillon Scherpschutters zich tegen zijnen chef verzetbij het 2de regement der koninklijke garde in de hoofdstad in bezetting heb ben gelijke tooneelen plaats gegrepen en ook aan boord van het koninklijk fregat Amalia zijn wanorde lijkheden ontstaan. Men verzekerde dat het ongunstig antwoord op de nota's der Westersche mogendheden in de bijeenkomst is vastgesteld tusschen koning Ferdi nand II en den paus te Porto d'.-ui io gehouden. De maarschalk Espartero heeft zijn ontslag als voorzitter van het ministerie gevraagd cn gekregen in zijne plaats is benoemd de maarschalk O'Donnell en wijders lol minister ïan binnenlandsche zaken Rias Rosasmarine Ros de Olano buitenlandsche zaken Pas- ton Diaz en finantien Conlero. In Kurdiatnn (Turkije) heerscht hongersnood en woedt eene ziekte onder het rundvee. G R O O T-B ElTTAïJNIEl Londen 11 Julij. Zaturdag had te Gateshead in Ierland een beklagenswaardig tooneel plaats. Ter viering des verjaardags van den veldslag aan de Boyne trok de Protestantsche Vereeniging der getrouwe Oranjelieden de straten in optogt door toen zij door eenige honderden zoogenaamde Bibandmen met pi stolen sabels enz. gewapend, overvallen werden. Meer dan twintig personen zijn ernstig gekwetst en niet alleen de Oranjelieden, maar ook mannenvrouwen cn kinderen die slechts toeschouwers waren hadden van die woestelingen te lijden. De aanlcggers dezer

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1